hiilihydraatti massan lisääjänä

heps.

Mites se vaikuttaa negatiivisesti jos iltasi ottaa prodelisää missä myös hiilihydraattia aika runsaasti, meneeekö läskiks vai?

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salirotta1234

      Mikäli et treenaa juuri ennen nukkumaanmenoa, niin hiilareilla mässäily ei ole tosiaankaan se paras vaihtoehto, ne kun ovat nopeammin vapautuvaa energiaa kuin rasvat ja proteiini.

      Erään käsityksen mukaan nopeiden hiilareiden mässäily ennen nukkumaanmenoa nostaa kehon insuliinitasoja ja blokkaa nukahtamista seuraavaa testosteronin nousupiikkiä.

      Erityisesti jos kyseessä on siis nestemäinen hiilari protsku sekoitus niin silloin tuo hiilari on vielä nopeasti imeytyvää sokeria (ja nestemäinen imeytyy aina nopeammin..)

      Ota siis mielummin pelkkää proteiinijuomaa rypsi/oliiviöljyä, tai sitten ihan kiinteätä protsku ja rasvapainotteista safkaa (raejuusto, tonnikala, rahka, liha).

      Eikä ne KIINTEÄSTÄ ruuasta tulevat (hyvät )hiilaritkaan välttämättä suoraan läskiksi mene. Hyvät rasvat siis ilta-aterioille: ovat tärkeitä hormonituotannossa ja muutenkin terveydelle erinomaista hidasta energiaa yötä vasten.

      Poikkeus on siis jos treenaat iltaa vasten. Treenin jälkeisellä aterialla tulee aina saada hiilareita.

    • sdfd

      jos tavotteena nostaa painoo, niin voi sitäki vetää.... Läskiä läskiä

      • Boudari78

        vittu mitä paskaa täällä taas pupelletaan :) Syö hedelmiä, maltodekstriiniä ja myös ennen nukkumaanmenoa voi ottaa koska jos haluat kasvaa isoksi niin ne sun kovaa treenatut lihakset tarvii sitä hiilaria yölläkin.
        Pihtailusta ei ole kuin haittaa. Jos pikku mahankasvu hävettää niin voit unohtaa isoksi kasvamisen, sitten pysyt tiukkana ja pienempänä ja sitä kautta se voimakaan ei tule helpolla.

        ihan turhaa alkaa hifistelemään näiden asioiden kanssa. Tarvitaan energiaa ja proteiinia, hiilari on energiaa joten sitä pitää mättää.

        neiteilemällä ja hifistelemällä homma menee pelleilyksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11039
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8407
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      128
      5306
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      35
      3185
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2051
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1806
    Aihe