Kenellä on omakohtaista kokemusta Jeesuksen näkemisestä ja kohtaamisesta?
Kerro lisää asiasta?
Kuka on nähnyt oikeasti Jeesuksen?
11
436
Vastaukset
- Trubaduuri
Ne ihmiset jotka aikoinaan konkkreettisesti näkivät ja tunsivat Kristuksen ovat kuolleet jo aikaa sitten, noin muutama tuhat vuotta sitten.
Ja kaikki jotka muuta selittävät ko. asiasta ja henkilöstä, selittävät aivan omiaan. Sillä Kristus voi olla vain läsnä, meidän keskellämme kaikkien sanomiensa ja julistuksensa avulla, ja tietenkin yhtenä rakkaana meidän sydämissä. - Antree.
Minun ystäväni kertoi nähneensä Kristuksen kasvot kun oli oikeen murheellinen.
Ja meni n, kuukausi ja hänen miehensä kuoli sydänkohtaukseen.
Mutta ystäväni jaksoi kantaa murheensa,
sillä Kristus kantaa silloin,
kun on vain yhdet jäljet hiekassa.- Trubaduuri
Niin. Maailmamme on valhetta ja petosta täynnänsä.
Mutta, joillakin meillä oikein uskovilla on kyllä iankaikkinen elämä, me emme kuole. Siksi me emme murehdi.
- MASSAA.
1.kokemus.
Rauhaa teille.
Kirjoittanut: MarjaHPernu 22.8.2007 klo 12.16
Rauhaa teille kaikille.
Kirjoitan ensin lapsuudesta erään asian joka on mielessäni, kotonani ei ollut minun ikäisiä tyttöjä joten leikin paljon poikien kanssa, näinhän se on että, tytöt härnää poikia ja pojat kiusaa tyttöjä, mutta minut pojat jätti rauhaan, kysyin viimein miksi on näin, pojat sanoi " ei sinuun voi koskea, olet niin pyhä" ja siihen oli mun tyytyminen, mutta se jäi mieleeni iäksi.
En ole saanut uskonnollista kasvatusta, siis olen maailmasta.
Olen hiljainen.
Ja sitten, tiesin lapsuudesta lähtien miten "kuolen" että nukun vain pois mieheni selän takana ja nimikin oli tiedossa
(mutta en muistanut sitä silloin kun seurustelin)
kun tuo yö koitti -82 laitoin nukkuun illalla kuin oli tapanani, niin syvimmän unen aikana, joku vei minut pimeään tunneliin irtaannuin kokonaan ruumiistani ja menin eteenpäin koska en voinut kääntyä takaisin,olin yksin, takaisin paluuta ei ollut.
Sitten tuli ovi eteen, hakkasin sitä, ja itkin, että minäkin haluan olla "Jumalan lapsi" mutta ovi vain ei auennut, eikä siinä ollut ripaakaan,
luovutin, ja väsyin, istuin yksin ja ajattelin, olkoon, en jaksa taistella, istun tässä,
Silloin tuo ovi alkoi aueta hiljaa,
( ihmisen pitää huutaa Jumalan puoleen, niin Jumala vastaa)
nousin ylös ja menin tuosta ovesta sisään, olo hepottui, ihmettelin oloani kun ei tunnu kipuja missään,
(mulla kait on jotain reuman tapaista kun nilkoissa tuntuu kipua kävellessä)
edessä oli portaat, nousin ne ja niitä oli n.12
kun portaat loppuivat, katsoin ympärilleni ja edessäni seisoo mies
(samallainen kuin on Jeesus patsaita valkoinen kaapu yllään)
siellä oli myös muita, mutta he olivat ikäänkuin selin minuun.
Katson silmiin tuota miestä" ah tässä on Jeesus josta on puhuttu paljon"
ja mitkä silmät, jostain nousee mieleen se kohta Raamatusta kun Jeesus on noussut haudasta ja kieltää Mariaa koskemasta itseensä,
Kysynkin hältä "saanko halata" saan luvan,
ihmettelen miten Jeesus ymmärtää minua.
mutta hups, en tunne mitään kun halaan, minulla ei ole ruumista mukana,
minua kaduttaa, mitäs nyt, istun Jeesuksen jalkojen juureen oikealle puolelle,
(ja tämä paikka on ollut varma turvani kun ihmiset ovat hylkineet, kun olen kertonut kokemustani)
Tunnen siinä istuessani suurta rakkautta ja hyväksyntää, ah ihanaa haluan jäädä tähän,
Mutta minut temmataan siitä pois, ihmettelen, mihin nyt,
minun molemmin puolin ollaan minussa kiinni, ne on enkeleitä,
olen kauhuissani, haluan Jeesuksen luo,
Enkelit antaa ymmärtää"mitä heille on annettu tehtäväksi sen he tekee"
niin ne tuo takaisin minut ruumiiseeni ja laittavat sydämmeni käyntiin,
taistelen vielä vastaan, ja pääsenkin vähän irti, mutta enkelit painavat lempeästi takaisin ja taas sydän lähtee käyntiin, joka tekee hirvittävän kipeää, en halua tänne, ja vilkaisen kelloa se on jo yksi yöllä, siis 3h, poissa, miten mahollista saada sydän toimiin, ja miten nyt kun olen jo kokenut "kuoleman" miten nyt,
mun on saatava tietää miten seuraava tapahtuu, mun on saatava tietää, enkelit neuvottelee,
Katsovat minuun ja tieto tulee minulle ihmeellistä.
Enkeli tulee toisena yönä ja koskettaa rintaani, tunnen 4 kynnen raapaisut, ääneni muuttuu, ja mikä ihmeellistä osaan laulaa, kurkkuni alkaa soimaan.
ja muutun, ikäänkuin olisin kramofoonin neulalla rokotettu, haluan kertoa kokemuksestani ja kuinka Raamattu on totta.
Ja kuinka hitaasti tämä aika kuluu, kun on saanut tietää ja nähdä mitä tapahtuu.
Tässä se on, mutta tästä puuttuu paljon,
Raamattu alkoi minulle aueta.
Suomen kohta tulee oleen mitä profetioita annetaan.
Uskovat koetellaan.
Siunausta teille kaikille, pitäkää mitä olette saaneet, roikkukaa Jeesuksessa.- vaan ..
Monet ovat nähneet samankaltaisia unia.
- MASSAA.
vaan .. kirjoitti:
Monet ovat nähneet samankaltaisia unia.
Tietosi on vajavaista.
- Sinunkin osalla.
MASSAA. kirjoitti:
Tietosi on vajavaista.
Mutta unet ovat osin silkkaa harhaa. Velhot ja noidat vetoavat uniin!
- juuri alle
Sinunkin osalla. kirjoitti:
Mutta unet ovat osin silkkaa harhaa. Velhot ja noidat vetoavat uniin!
kirjoittamaan vastausta Jeesuksen kohtaamisesta. Mutta huomaan, että henki ei ole otollinen, nöyrä vastaanottamaan ihmisten kokemuksia tällä alueellla. Olivatpa ne unia tai mitä tahansa.
Joku kokee sydämessä, joku näkee ilmestyksen Jeesuksen tulevan pilvissä. Joku uskoo vaikkei näe. Olkoot ne kaikki siunaukseksi ja todistukseksi. - EI MASSAA.
Sinunkin osalla. kirjoitti:
Mutta unet ovat osin silkkaa harhaa. Velhot ja noidat vetoavat uniin!
Dan. 4:24
(4:21) "Unen selitys on tämä, kuningas, ja se on Korkeimman päätös herrani ja kuninkaani kohtalosta:
JA;
1. Moos. 41:32
Faraon unen toistuminen taas merkitsee sitä, että Jumala on asian varmasti päättänyt ja panee sen pian täytäntöön.
JA;
Job 33:14
Kyllä Jumala puhuu, puhuu toisenkin kerran, mutta ihmiset eivät sitä huomaa.
15.
Unessa, öisessä näyssä hän puhuu. Kun ihminen vaipuu uneen, kun hän nukkuu vuoteellaan,
JA;
Ps. 85:8
(85:9) Minä kuuntelen, mitä Herra Jumala puhuu. Hän lupaa rauhan kansalleen, omilleen -- älkööt he enää eksykö mielettömyyteen!
- Jeesuksen opetuslapsi
Jeesuksen ajan opetuslapset ovat nähneet Herran itsensä lihansa päivänä noin 2000 vuotta sitten. Myöhemmin joitakuita on saatettu Hengessä kohtaamaan Herraa. Näin on ainakin Johanneksen osalla ollut. Myös Paavali sai kohdata väkevän ilmestyksen. Mekin saatamme Hengen voidelluin silmin, siis sydämmin silmin nähdä Jeesuksen, jos Herra jostain syystä päättäisi. Autuaat ovat myös ne, jotka uskovat Herraan Jeesukseen Kristukseen, vaikka eivät ole nähneet. Kun Jeesus tulee takaisin, niin kaikki saavat hänet nähdä. Kaikki on silloin alastonta ja paljastettua hänelle. Sentähden olkaamme Herran Jeesuksen opetuslapsia armossa ja totuudessa, jos tahdomme Jumalalta hyvää hänen saapuessaan. Pannaan kaikki toivo hänen armoonsa, jossa voimme kasvaa pyhitykseen ja Herran tahdon tuntemiseen ja tekemiseen. Olen kokenut ja haluan sanoa tämän totuuden, jonka Herra Jeesus sanoi: "Joka pitää hänen sanansa, tulee tietämään, onko tämä oppi ihmisestä vai Jumalasta". Jeesuksella on kaikki valta ja voima. Kaikki kunnia ja kiitos hänelle, että hän on tehnyt ihmisille mahdolliseksi tulla Jumalan lapsiksi Pyhässä Hengessä, jonka hän on luvannut jokaiselle, joka sitä hänen nimessään Isältä Jumalalta anoo.
- näe taruolentoja
oikeasti. Mielikuvitus voi kyllä harhauttaa näkemään melkein mitä vain. Jeesuksesta ei ole muuta kuin Raamatun todistus. Ei ollenkaan historiallista, puolueetonta aineistoa, vaikka historiaa kirjattiin jo tuolloin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764568Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1523546Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381014- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27862