Ducato savuttaa

Hemmetin Himmeli

Mulla on -91 Ducato 2,5 TD. Ajettu 280tkm. Se savuttaa sinistä tyhjäkäynnillä ja kun ryntäyttää. Mutta kun antaa kierroksia vähän pidempään niin näkyvä savutus vähenee. Onkohan kone harva vai olsko ventiilin ohjarit loppu vai mikä lie? Mitähän tommosen korjaaminen kustantaa noin suunnilleen.

5

4359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noilla

      kilometreillä kone harvaksi kerennyt jos öljyt muistettu vaihtaa. Vaihda ensin ohjurit, jos sen jälkeen vielä savuttelee sinistä niin turbo huoltoon.
      V70 tdi:stä hävisi siniset käynnistyssavut ohjurien vaihdolla, ja siniset vedätyssavut turbohuollolla.

    • Onko jakohihna vaihdettu milloin, jos savutus alkoi yllättäen esim käynnistyksen jälkeen niin hihna on saattanut pompata yhdellä hampaalla pumpun rattaalla. oireet on samanlaiset.

      Suuttimet saattaa "kusta" pienillä kierroksilla.

      noilla kilometreillä ei väljyys ongelmia, yli 500 000km ajetuissa on vielä hoonijäjetkin nähtävissä.

      • Hemmetin himmeli

        Suuttimet kusi. Teetin suutinremontin ja jakoremmen vaihdon samalla. Savutus päättyi siihen. Kiitos vinkistä.


    • kulahtanut?

      Ei kannata turhan kauaa arvuutella. Esimerkkinä heitän Saksa-tuonti-Mondeon ml. 260 000, turbon laakeri väsähtänyt. Ehkä liikaa motariajoa, huonoja öljyjä, vähennettyjä kilsoja, vailla tyhjäkäyntiä raskaan ajon jälkeen ja välijäähdytin rasittamassa lisää. Lopputulos joka tapauksessa se, että turbo on entinen.

      ÄLÄ ODOTA vaan KORJAUTA tai korjaa. Olisiko Italian iibeillä tarvikehintoja, löytyneekö Fiat-koneeseen turboa Biltemasta (kuten Fordiin ja VW:hen). Pahimmillaan ongelma johtaa siihen, että kone käy pelkällä öljyllä.

    • kuuteen hunttiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      312
      4603
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      121
      4112
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      210
      2492
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      101
      2149
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      38
      1726
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1336
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1289
    8. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      1
      1269
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      49
      1224
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      146
      991
    Aihe