"Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymällä on kolme osakesalkkua. Yksi on talousarviosalkku, toinen on hautainhoitorahasto ja kolmas testamenttirahasto. Osakesalkuista on pärjännyt parhaiten talousarviosalkku ja huonoiten testamenttisalkku.
Talousarviorahasto eli keskuskirjanpito osoittaa vuoden aikana tapahtuneen 18 prosentin sulamisen. Hautainhoitorahasto, joka on rahastoista suurin, on menettänyt vuodessa arvoaan hiukan yli 30 prosenttia. Testamenttirahastosta on sulanut pois lähes 40 prosenttia.
– Seurakuntayhtymän salkkuja on silti hoidettu hyvin. Vertailuindeksin mukaan olisimme voineet menettää vielä selvästi enemmän, noin 30 prosentin sijaan noin 40 prosenttia, Aapo Kaisti sanoo.
Osakkeissa ja arvopapereissa on kiinni hiukan yli 100 miljoonaa euroa. Seurakuntayhtymän kaiken varallisuuden tasearvo on 224 miljoonaa euroa. Suurin osa varallisuudesta on kiinteistöissä ja maassa, jonka arvo ei ole heikentynyt kovaa vauhtia.
– Kaiken kaikkiaan tilanne pakottaa entistä suurempaan harkintaan, Aapo Kaisti sanoo. Esimerkiksi uudisrakentamista pitää miettiä tarkoin."
http://www.turkulainen.fi/Uutiset/Kaikki-uutiset/Paauutiset/Kirkon-salkusta-suli-kolmannes
- Siis mitä helvettiä? Parkuvat rahapulaa ja tuollaisissa lukemissa liikutaan.
Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymällä menee huonosti
Kössönöm
2
152
Vastaukset
- eikkari7
maallistuu eli menee puurot ja vellit sekasi,näin sitä heikko seurakunta valaa itselleen kultasen vasikan ja ikävöi Ekypdin lihapatoja.
- gdsdl
Miten joku muuten on niin typerä, että testamenttaa kirkolle rahansa? Ei tulisi ikinä mieleenikään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897