Töistä kotiin ja aamulla taas töihin. Mitenköhän verottaja ottaisi kantaa? Olisiko ehkä jotenkin kiinnostunut? Pitäisikö maksaa korvausta verottajalle? Mahdolliset sanktiot pakun käyttäjälle, vai firmalle?
Firman pakulla
7
2734
Vastaukset
- Gulf
Kotoa vakituiseen työpisteeseen ajo tai toisinpäin on yksityisajoa, paitsi jos työnluonteeseen kuuluu päivistys tai varallaolo. Jos taas ajat töihin eri paikkaan kuin vakituiseen työpisteeseen on ajo yleensä työajoa vaikka se alkaisi kotoa ja samoin kotiinajokin tulkitaan työajoksi tietyissä tilanteissa.
Eli pitäisi tietää mihin pakulla ajetaan ennen kuin voi väittää tehtävän jotain edes väärän haiskahtavaa.
Sitten tietenkin paku voi olla myös osittain yksityiskäytössä tai työsuhdeauto - kummassakin tapauksessa saa tietenkin käyttää pakua myös kodin ja työpaikan välisissä ajoissa ilman rajoituksia. - työpaikan
väliset työmatkat et saa ajaa firman pakulla. Siitä kuuluu maksaa autoedun mukainen veronarvo.Mutta jos työpaikka esim. helsingissä ja asut Kirkkonummella ja sinulla on seuraavana aamuna lähtö turkuun huoltotehtäviin niin silloin voit ottaa auton kotiin.Toki vapaajan ajoja iltaisin ja viikonloppuisin et saa tehdä. Vaikka verottaja tuskin pystyisi valvomaan niin ainakin kateelliset naapurit sen tekisivät.
Toisin kuin edellinen väittää niin esim. vapaalla autoedulla ei saa ajaa rajattomasti. Perushenkilöauton verotus arvo on yleensä 500-700 eur/kk sisältäen 18,000 km yksityisajoja vuodessa. Se raja täyttyy helposti mikäli kodin ja työpaikan väli on 45 km/suunta. Ylikilometreistä joutuu maksamaan 0,16-0,17 eur/km. Ellei sitten ole esimerkiksi ajopäiväkirjaa missä työajoihin liittyvät kilometrit on merkitty.Jos työsuhdeautolla ajelee paljon esim.30-40,000 vuodessa niin kannattaa tosiaan pitää se ajopäiväkirja.Itsellä ei ollut ja sain kolme vuotta sitten mätkyjä 1600 euroa arvioiduista ylikilometreistä.- Gulf
"Toisin kuin edellinen väittää niin esim. vapaalla autoedulla ei saa ajaa rajattomasti. Perushenkilöauton verotus arvo on yleensä 500-700 eur/kk sisältäen 18,000 km yksityisajoja vuodessa" - korjataan tuota hieman - en väittänyt kirjoituksessani, että juuri sinun määrittämälläsi summalla saisi ajaa rajattomasti.
Minähän en summista kirjoitellut, kirjoitin vain yleisesti - kustannukset/verot käyttäjälle pitää määrittää ajosuoritteen mukaan.
- Ammattimies!
Kadehditko firman pakulla ajelevaa naapuria?
On se mukava etu, kun saa ajella työmatkat ilmaiseksi firman autolla. Oma työmatkani on noin 50km, olisi aika kallista omalla autolla ajella. Kaiken lisäksi työmatkakulut voi vähentää verotuksessa.
Tuleehan tuota muutenkin käytettyä firman pakua hyväkseen vapaa-aikoina.- Itsekin hyödyntänyt
kateellinen naapuri käräyttää. Useimmilla asuntoyhtiöiden parkkialueilla löytyy aina joku tarkkailija. Riski on suuri silloin jos auto on varustettu firman tunnuksilla.
- kunnan ja valtion
Itsekin hyödyntänyt kirjoitti:
kateellinen naapuri käräyttää. Useimmilla asuntoyhtiöiden parkkialueilla löytyy aina joku tarkkailija. Riski on suuri silloin jos auto on varustettu firman tunnuksilla.
ajoneuvoilla, joiden yksityisajot on todellakin siitä kuuluisasta yhteisestä pussista pois !
Se, että joku firma joutuu tuommoisen kustantamaan on sentään vaan sen firman omistajien rahoista pois.
Vai taitaa olla Suomessa niin, että kun varastaa kaikilta yhtä aikaa niin ei se niin iso varkaus olekaan ? Onko kyttääjät pääasiassa näitä julkisen työnantajan ihmisiä - eikä korppi toisen silmää noki ? Saakeli, verolle vaan kaikki tommoset kunnan autoilla ajelut !
- syyksi
verottomaan ajeluun jo riitä jos firman piha on öisin niin levoton paikka että pomo käskee vahinkojen välttämiseksi viemään pakun yöksi turvaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353