Turun Sanomat alkaa näköjään ryhdistäytyä!
"Uskomukset vaikuttavat
Professori Tapio Puolimatka kertoo 22.3 TS:n mielipidepalstalla miksi ihmisjärkeen voidaan luottaa ainoastaan olettamalla Luoja sen suunnittelijaksi. Perusteluna on että ihmismielen uskomusten sisällöt eivät ole osa luonnollista syiden ja seurausten prosessia, eivätkä ne siten ohjaa käyttäytymistä. Näinollen luonnonvalinta ei ole voinut karsia uskomusten joukosta epätosia pois.
Väite että uskomusten sisältö ei vaikuta käyttäytymiseen, on käsittämätön. Eivätkö lähes kaikki johonkin jumalolentoon uskovaiset pyri käyttäytymään niin kuin uskovat tämän näkymättömän mielikuvitusystävänsä haluavan?
Toisin muotoillen Puolimatka esittää argumentin näin: ”luonnonvalinta kohdistuu ainoastaan uskomusten pohjana oleviin aivojen sähkökemiallisiin prosesseihin, jotka ohjaavat käyttäytymistä”. Tässä siis myönnetään että luonnonvalinta kohdistuu aivojen prosesseihin, mutta ilmeisesti ajatellaan että uskomukset ovat jollain tavalla näistä prosesseista riippumattomia.
Olen kutakuinkin varma että jos aivoistani poistettaisiin edellä mainitut, luonnonvalinnan muokkaamat sähkökemialliset prosessit, ei jäljelle jäisi uskomuksia eikä omasta näkökulmastani mitään muutakaan. Nuo prosessit siis muodostavat myös ne uskomukset.
Oma, ateismin rampauttama ihmisjärkeni sanoo että Puolimatkan perustelut ja johtopäätökset ovat näin helposti kumotut. Mutta koska minulla ei Puolimatkan mukaan ole mitään syytä luottaa järkeeni, niin taidanpa lähteä kirkkoon.
Tuomas Rantasalo
Ihminen"
http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:8:0:0:0;4:139:0:0:0;4:140:0:0:0;4:9:0:1:2009-03-25,104:9:601040,1:0:0:0:0:0:
- Tuo viimeinen lause oli mainio.
Hauska vastaus Puolimatkalle
Kössönöm
3
251
Vastaukset
- gdsdl
miksi Puolimatka sitten sillä oppiarvollaan kehuskelee, jos ei järkeen ole luottamista?
- HattiWatti
olipas taas mahtava kirjoitus ! Pitääpä taas alkaa seuraamaan tota yleisöpalstaa, siellä alkaa tapahtumaan :o)
- Kössönöm
Ihmettelen sitä todella. Vuosien mittaan olen yhtä jos toista kirjoitusta lähetellyt, mutta olen joutunut sensuurin kynsiin. Joskus harvakseltaan ovat jotain julkaisseet.
Tässä ihan muutaman viikon aikana lehdessä on tapahtunut selkeä suunnanmuutos. Ehkä yhteiskunnan muutos ja muun median vapaampi kirjoittelu vaikuttaa myös tähän lehtikonserniin. Hyvä näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3533027Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101665Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23821- 69793
- 44784