Moi,
Olis tuolla Viron puolella niin paljon halvempia autoja että tuntuu jotenkin tyhmältä ostaa sitä täältä Suomesta. Joten, jos ostan auton yksityiseltä myyjältä, ja saan sen tuomaan sen Suomeen, mitä kaikkea tässä kannattaa ottaa huomioon? Tullissa autoon siirtokilvet kiinni ja vakuutus heti? Eli mun pitäis olla heti tullissa vastassa tuota myyjää? Onnistuisko näin kätevästi?
Jos nyt ei onnistuisi tuo että myyjä sen tuo Suomeen pienellä lisähinnalla niin täytyisi sitten itse lähteä Tallinnaan. Paljonko tuo lippu Tallinnaan maksaa jos sattuisi että tulee tyhjin käsin kotiin, tuskin montaa kymppiä? Ja miten noi Viron autokaupat on auki? Niin ja jos sieltä on tuomassa autoa niin kuinkas jos se on Viron kilvissä, jätetäänkö kilvet tulliin kun otetaan siirtokilvet vai kuinka? Monimutkaista näin aluksi...
Auto Virosta
5
1367
Vastaukset
- turisti2006
Lähtisitkö itse näyttämään autosi Tallinaan?
Näin kun mietit niin ehkäpä on viisainta mennä itse katsomaan autoa paikan päälle.
Liikkeet siirtää helposti auton satamaan eli siinä ei ole ongelmaa.
Itse kävin katsomassa pari viikkoa sitten Tallinan autoja ja ostamatta jäi.
Autoja on kyllä paljon tarjolla,mutta minusta ei ainakaan katsomieni kunto vastannut hintaa.
Tiestö on edelleen aika karmessa kunnossa joten jos auto on ollut käytössä Virossa niin alustassakin saattaa olla jo korjattavaa.
Katselin myös Viroon tuotuja autoja jotka eivät olleet Viron rekisterissä. Joko Sveitsin tai Itävallan tai Italian rekisterissä ja huoltokirja hyvin puutteellinen (vaikka myynti-ilmoituksessa toista väitettiin)
Ihmettelin miksi Viron poika myy näitä tuontiautoja Samalla hinnalla kuin mitä ne maksaa ostomaassa ? Missä bisness?
Eli tutki tarkaan mitä olet ostamssa . Tarkista alustanumero sekä onko auto varastettu.
Maalinpaksuusmittari on myös ehdoton varuste!- fgffd
Taitaa jäädä auto sinne Viroon. :/ Mutta täytyyhän sieltä hyviäkin löytyä joukosta, pakko ainakin käydä katsomassa. Paperiasiat eivät vain oikein ole hallussa, en tiedä noista mitään kun ei ole kokemusta, joten voisiko joku selittää koko kuvion alusta loppuun, vai löytyisikö jotain valmista opasta tms.?
- puhelin........
fgffd kirjoitti:
Taitaa jäädä auto sinne Viroon. :/ Mutta täytyyhän sieltä hyviäkin löytyä joukosta, pakko ainakin käydä katsomassa. Paperiasiat eivät vain oikein ole hallussa, en tiedä noista mitään kun ei ole kokemusta, joten voisiko joku selittää koko kuvion alusta loppuun, vai löytyisikö jotain valmista opasta tms.?
käteen ja soita Tulliin niin asiat selvii paremmin.Itse kävin pari vuotta sitten katsoo autoa Tallinnassa ja totesin että ei kannata niiltä ostaa,on nimittäin mittareita ruvattu.Ostin tosin saksasta viroon tuodun mutta hiukan kauempanta kuin tallinnasta.Tallinnaan tuodaan ne mitkä ei välille kelpaa.
- Virosta
Kaveriporukalla ollaan tuotu sieltä noin 10 kunta kpl autoja ja moottoripyöriä, itse olen tuonut 2 autoa, helppoa ja halpaa, autoliike tuo auton satamaan tai jos menee paikalliseen ARK sieltä saa transitto kilvet ja vakuutuus paikallisesta Ifistä hinta oli noin 153 euroa yhteensä
- kannattaa ostaa virosta sak...
kannattaa ostaa virosta saksasta tuotu auto, viron autot on alustostaan yleensä loppu, ja helmat kolhuilla. esim Tartun autotori siellä on tarjontaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062551Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938