Tsekkaus: Prostar

Tämmönen jenkkipurkki osui silmiini, eli Ultimate Nutrition Prostar Whey.

Ravintosisältö 100g:
-proteiini 77-82g
-rasva 5,0-5,4
-hiilihydraatti 7,0-10,0

Vaihtelut ravintosisällössä riippuu valitusta mausta. Proteiini tulee konsentraatista ja isolaatista, ensin mainittua enemmän. Ilmoitetut proteiinimäärät samaa luokkaa kuin pelkillä konsentraattijauheilla. Rasva- ja laktoosimäärät ihan ok, hiilarit hieman korkeahkot, johtunee jenkkien mieltymyksestä maustaa jauheet hieman runsaammin.

Hinta? Halvin nettikauppahinta pikkupurkille (907g) oli 31,4€ ja isommalle ämpärille (2,27kg) 68,5€. Eli kilohinnat 34,6€ ja 30,2€/kg. Jos jossain salilla on niin saa varmaan tingittyä muutaman euron, joten voidaaan puhua kolmenkympin hintaluokasta.

Makuasioista voidaan olla montaa mieltä :-D mutta jos hintaa katsotaan niin halvemmallakin saa. Esim. Fitnesstukusta Whey-80 (p76/r7/h5) 1kg maksaa 16,9€. Samasta firmasta säästöpakkaus halvimmillaan 12,9€/kg.
Uffelta Evolution Whey1 800g (p75/r7/h5) 17,53€ ( 21,9€/kg) ja säästöpakkauksena 20,5€/kg.

Eli Uffelta ja Fitnesstukulta kilohinnat noin 13-22€/kg kun jenkkimerkin mausta saa maksaa noin 30€/kg.
105050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuosta laskelmastasi tuleekin hyvin esille että ei ole mitään järkeä ostaa jotain uffen heraa kun monia jenkkimerkkejä saa jokseenkin samaan rahaan ja maku on hyvä, etenkin kun jenkkimerkkejä saa paljon edullisemmin kuin sinun esimerkissäsi.

Äänestä
  • Vaihtoehtona Uffelle on myös Fitnesstukku jossa kilohinnat tuon mukaan noin 13-17€/kg. Toki Uffenkin vähän päälle kahdenkympin kilohinta on KOLMANNEKSEN halvempaa mitä Prostarin...Fitnesstukun hinta halvimmillaan yli PUOLET halvempaa!

    Laitatko niitä jenkkituotteiden hintoja tänne jotka päihittää Uffen Ja Fitnesstukun hinnat? Taitaa olla kovin hiljaista ;-)

    Äänestä

  • puhetta kirjoitti:

    Vaihtoehtona Uffelle on myös Fitnesstukku jossa kilohinnat tuon mukaan noin 13-17€/kg. Toki Uffenkin vähän päälle kahdenkympin kilohinta on KOLMANNEKSEN halvempaa mitä Prostarin...Fitnesstukun hinta halvimmillaan yli PUOLET halvempaa!

    Laitatko niitä jenkkituotteiden hintoja tänne jotka päihittää Uffen Ja Fitnesstukun hinnat? Taitaa olla kovin hiljaista ;-)

    näistä löytyy 20€ kilohinnalla jokaiselta maustettuja

    gofit
    astmi.net
    bodyboost.fi
    mass.fi

    myös fast ja sf-protein myy aika mukavasti

    Äänestä

  • muutama kirjoitti:

    näistä löytyy 20€ kilohinnalla jokaiselta maustettuja

    gofit
    astmi.net
    bodyboost.fi
    mass.fi

    myös fast ja sf-protein myy aika mukavasti

    Niiiiiiin? Missä ne jenkkimerkit noissa kaupoissa on jotka päihittää Fitnesstukun jopa alle 13€:n kilohinnan?

    Ei taida löytyä ja siksi tyydytkin epämääräiseen "joo joo kyllä löytyy" vihjailuun :-)

    Alle 30€/kg toki löytyy varmasti noistakin firmoista, joka vain tuo esille sen kuinka kallista ketjun aiheena olevan Prostar Whey on!

    Äänestä

  • laita esille! kirjoitti:

    Niiiiiiin? Missä ne jenkkimerkit noissa kaupoissa on jotka päihittää Fitnesstukun jopa alle 13€:n kilohinnan?

    Ei taida löytyä ja siksi tyydytkin epämääräiseen "joo joo kyllä löytyy" vihjailuun :-)

    Alle 30€/kg toki löytyy varmasti noistakin firmoista, joka vain tuo esille sen kuinka kallista ketjun aiheena olevan Prostar Whey on!

    dfgugihihi

    Äänestä

noihin tunnettuihin jenkkifirmoihin. vitustako sitä tietää mitä esim. Uffen herapussukat sisältää. niitä ei ole varmasti uffen toimestaa ole analysoitu missään

Äänestä
  • Ha ha, siis jengihän nauraa ihan kippurassa nimenomaan jenkkifirmoille. Tsekkaappa niiden naurettavia mainosjuttuja :-) Jokaisella firmalla tulee joka vuosi jotain uutta joka lupaa Cutlerin massat. Hetken myynti ja sitten uutta keksintöä peliin kun vanha ei enää myy.

    Ja jenkeisssä muuten testauksia on vuosien varrella ollut paljonkin ja kohua on syntynyt usein koska tulokset ovat olleet erit mitä on sanottu! Useimmiten kiinni on jääty alhaisista proteiinipitoisuuksista. Vuosikymmeniä sitten jäätiin kiinni alhaisista kreatiinimääristä, tuohon aikaan kreatiini oli vielä kallista tavaraa. Nyt sitä saa halvalla kiinasta...

    Eli on ostettu alempi laatuista herakonsentraattia joka maistuukin ei-niin-hyvältä....no mutta ei muuta kuin tuhdisti makeutusaineita sitä peittämään. Suomijuntitkin sitten kehuu kuinka jenkit OSAA. Siis eihän makeutusaineiden reilu käyttäminen mitään osaamista vaadi!

    Äänestä

  • päinvastoin... kirjoitti:

    Ha ha, siis jengihän nauraa ihan kippurassa nimenomaan jenkkifirmoille. Tsekkaappa niiden naurettavia mainosjuttuja :-) Jokaisella firmalla tulee joka vuosi jotain uutta joka lupaa Cutlerin massat. Hetken myynti ja sitten uutta keksintöä peliin kun vanha ei enää myy.

    Ja jenkeisssä muuten testauksia on vuosien varrella ollut paljonkin ja kohua on syntynyt usein koska tulokset ovat olleet erit mitä on sanottu! Useimmiten kiinni on jääty alhaisista proteiinipitoisuuksista. Vuosikymmeniä sitten jäätiin kiinni alhaisista kreatiinimääristä, tuohon aikaan kreatiini oli vielä kallista tavaraa. Nyt sitä saa halvalla kiinasta...

    Eli on ostettu alempi laatuista herakonsentraattia joka maistuukin ei-niin-hyvältä....no mutta ei muuta kuin tuhdisti makeutusaineita sitä peittämään. Suomijuntitkin sitten kehuu kuinka jenkit OSAA. Siis eihän makeutusaineiden reilu käyttäminen mitään osaamista vaadi!

    Uffen jauhot lienee jenkkiläistä?

    Täytyy alkaa etsiä euroopassa tehtyä jauhoa.

    Äänestä

  • kanan........ kirjoitti:

    Uffen jauhot lienee jenkkiläistä?

    Täytyy alkaa etsiä euroopassa tehtyä jauhoa.

    Ainakin fitnesstukun jauhot tulee englannista.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


whey (ultimate nutrition) kirjoitti:

Tämmönen jenkkipurkki osui silmiini, eli Ultimate Nutrition Prostar Whey.

Ravintosisältö 100g:
-proteiini 77-82g
-rasva 5,0-5,4
-hiilihydraatti 7,0-10,0

Vaihtelut ravintosisällössä riippuu valitusta mausta. Proteiini tulee konsentraatista ja isolaatista, ensin mainittua enemmän. Ilmoitetut proteiinimäärät samaa luokkaa kuin pelkillä konsentraattijauheilla. Rasva- ja laktoosimäärät ihan ok, hiilarit hieman korkeahkot, johtunee jenkkien mieltymyksestä maustaa jauheet hieman runsaammin.

Hinta? Halvin nettikauppahinta pikkupurkille (907g) oli 31,4€ ja isommalle ämpärille (2,27kg) 68,5€. Eli kilohinnat 34,6€ ja 30,2€/kg. Jos jossain salilla on niin saa varmaan tingittyä muutaman euron, joten voidaaan puhua kolmenkympin hintaluokasta.

Makuasioista voidaan olla montaa mieltä :-D mutta jos hintaa katsotaan niin halvemmallakin saa. Esim. Fitnesstukusta Whey-80 (p76/r7/h5) 1kg maksaa 16,9€. Samasta firmasta säästöpakkaus halvimmillaan 12,9€/kg.
Uffelta Evolution Whey1 800g (p75/r7/h5) 17,53€ ( 21,9€/kg) ja säästöpakkauksena 20,5€/kg.

Eli Uffelta ja Fitnesstukulta kilohinnat noin 13-22€/kg kun jenkkimerkin mausta saa maksaa noin 30€/kg.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu