Hiekki Räisänen totesi joskus, että kirkossa ei saa olla aikuinen. Tulkitsen sen niin, että kirkossa sallitaan vain kritiikitön, viaton lapsenusko. Omilla aivoilla ajatteleminen, kyseenalaistaminen ja tutkiminen on vaarallista kirkon vastaansanomattoman auktoriteetin kanssa. Raamatun tutkimuksen tuloksista ei saa puhua julkisuudessa, (ja jos puhut saat kuulla kunniasi). Se voi hämmentää kirkkokansaa, ja saada heidän uskolle perustuvan maailmankatsomuksensa huojumaan kuin korttitalo tuulessa.
2000 vuoden perinne estää, kieltää
ajattelun
2112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Vaarantaa kirkon vastaansanomattoman auktoriteetin", piti sanomani.
.. on ollut, ennen kaikkea katolisena aikana, jolloin ihmisiä varta vasten pidettiin tietämättöminä.
Evankelisen kristillisyyden kiitokseksi pitää sanoa, että sen hedelmänä moni kansa on saanut oman kirjakielen (kuten suomi), mahdollisuuden kansallisen itsetunnon kehittämiseen, tiedonvälitykseen ja sivistykseen. Monissa maissa myös koululaitos on evankelisen kristillisyyden perua.
Sama sivystymättömyyden toive näyttää jossain määrin saavuttaneen esim. luterilaisen kirkon taas nykyaikana. Piispat laukovat toinen toistaan merkillisempiä "totuuksia" ja esittävät, että Raamattu on niin vaikeasti tulkittava, ettei tavallinen ihminen sitä oikein voisi edes käsittää. Tai että todelliset merkitykset löytyvät jostain proosan takaa, ja täytyy olla vähintään maisterismies ymmärtääkseen sitä!
Raamatullinen kristillisyys on terveen järjen kristillisyyttä, ei totuuden pakoilua.