Sodissa kaatuneet kunnittain luetteloitu

Tiedoksi

Isänmaallisuudelle on keksitty ruotsikkopiireissä uusi sisältö. Se on kuulemma viisautta olla kaatumatta sodissamme:

Lukekaa kirja:
Isänmaan puolesta. Suomalaisten taistelujen tiet ja tappiot 1939-1945. Tarmo Metsälä.

Se on karua luettavaa.
Näissä pitäjissä oli vähiten suhteellisesti kunnan miesmäärästä laskuttuna kaatuneita talvi- ja jatkosodassa:
550. Jomala
549. Lemland
548. Hammarland
547. Maarianhamina
546. Bergö
545. Iniö
544. Korppoo
543. Kruunupyy
542. KaarleleÖja
541. Nauvo
540. Uusikaarlepyy mlk.
539. Pietarsaaren mlk (Pedersöre nykyisin)
538. Ylimarkku (eli Övermark)
537. Houtskari
536. Maksamaa
535. Teerijärvi
534. Hiittinen
533. Alaveteli (Nedervetil)
532. Närpiö
531. Hanko
530. Munsala
529. Kulosaari (oli tuolloin ruotsinkielinen kunta)
528. Paattinen
527. Ähtävä
526. Kaskinen
525. Kaarina (St. Karins)
524. Västanfjärd
523. Kristiinankaupunki Tiukka (Tjock)
522. Snappertuna
521. Parainen
520. Lapväärtti
519. Jepua
518. Korsnäs
517. Säkylä (1. suomenkielinen kunta)
516. Bromarv
515. Piikkiö
514. Hongonjoki
513. Pohja
512. Pietarsaari
511. Oravainen
sitten lista perästäpäin jatkuu tyyliin Vaasa, Siipyy,Mustasaari,Koivulahti,Haaga,Tammisaari,Tammisaaren mlk,Raippaluoto,Björköby...

ja samaa rataa. Lista on synkkää luettavaa niille,jotka luulevat,että _koko_ Suomi oli sodassa oikeesti. Ei ollut.

Eniten kaatuneita on täysin päinvastainen luettelo. Siinä satoja suomenkielisiä kuntia ennenkuin joku ruotsinkielinen kunta tulee vastaan. Porvoo ja Porvoon mlk. 389.

Nuo kunnat olivat tuolloin ruotsinkielisiä ja kuntia oli enemmän kuin nykyisin. Kävin kesällä kerran hiukan opintomatkalla kotimaassa. Valkeni koko kuvio.

Monet ruotsinkielist kunnat eivät oikeastaan tienneet sodasta mitään.
Elintarvikkeita tuli Merenkurkun yli kieliveljiltä ja rasva valui suupielistä. Oman maan pakolaiset, karjalaiset meinasivat pilata hauskanpidon.
Ts. isänmaallisuudesta on kaksi versiota,suomalainen ja suomenruotsalainen.

Porvoon Porvoon mlk on päässyt listalla sijalle 389. Se mm. antaa aiheen Åke Lindmanille tehdä sankarielokuva sankaruudesta. Ja mikähän Lindmanin kotikieli onkaan:) Mites sattui,että rahaakin löytyy kuulema oikein kahteen sankarielokuvaan jossa kirjoitetaan viime sotien sankariteot uusiksi.

4

6657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poro

      tällaisella tiedolla on tänään vuonna 2003?

    • Vihtori

      Totuus löydetään Puolustusvoimien kotisivulta:Sankarivainajat!

    • Olli P.

      ei mene paljoa 'mehtään' kun väitän että, 60% käpykaartilaisista oli ruotsinkieliseltä-Pohjanmaalta!

      • JEBE

        veikkaan että Olli P:llä ei ole ollut suurempaa menestystä lotossa tai veikkauksessa.

        Mitä karkuruuteen tulee, rintamakarkureiden määrää pyrittiin selvittämäään jo heinäkuussa 1944. V armeijakunnnan raportissa todettiin divisioonatasolla seuraavat karkuruusluvut:
        10. Divisioona 610 miestä, 11. Divisioona 543 miestä, 17. divisioona (johon ruotsinkieliset JR 61, JR 13 ja ErP 27, eli suurimmat ruotsinkieliset jalkaväkiyhtymät kuuluivat) 473 miestä. Samassa raportissa todettiin että kaksi miestä kolmesta oli palannut tai palautettu oman joukkonsa yhteyteen.

        Väite ei siis ole faktaa, vaan fiktiota.

        Syynä tällaiseen kuvitelmaan lienee että ruotsinkielisellä Pohjanmaalla 1980- ja 1990-luvilla käytiin rintamakarkuruutta koskeva voimakas keskustelu joka aiheutti sen että rintamakarkuruus usein yhdistettiin JR 61:seen, vaikka JR 61 ei tässä suhteessa poikennutkaan muista yhtymistä, ainakaan negatiivisessa mielessä.

        Eri asia on sitten että Ruotsiin siirtyneistä karkureista kolme neljäsosaa olivat kotoisin ruotsinkielisen Pohjanmaan kunnista. Jos kerran oli karannut oli toki fiksumpaa katsoa ettei jää kiinni kuin lymyillä metsissä missä koko ajan oli kiinnijoutumisen vaara vaanimassa.

        Ettei Ollo P:n tarvitse veikata että jatkosodan joukkojen perustamisen yhteydessä suomenruotsalaiset olisivat sankoin joukoin pakoilleet palvelukseen astumista kerron samalla, että metsäkaartilaisia tässä yhteydessä oli suhteellisesti eniten, lähes 1,5 prosenttia, Vakka-Suomessa ja Pohjois-Satakunnassa. Ruotsinkielisellä rannikolla heidän määränsä jäi lähelle kahta promillea.

        Olli P, luulo ei todellakaan ole tiedon väärti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1617
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1511
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1410
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      121
      1343
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      73
      1302
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1170
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      261
      1037
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      991
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      955
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      937
    Aihe