USA:n osakekurssit kovassa nousussa;

S&P 500 nousi tänään 1 prosentin lukuun 813,88 ja sen on pomppinut 11 prosenttia maaliskuussa, eniten sitten vuoden 1991.

Dow Jonesin teollisuusindeksi nousi 89,84 pistettä tänään, eli 1,2 prosenttia lukuun 7 749,81.

Mutta ehdottomasti eniten maaliskuussa on maailmalla noussut Moskovan dollarimääräinen RTS-osakeindeksi. Ja mikä mielenkiintoista se vetää perässään myös muita pörssejä – sekä S&500 että Dow Jonesia.

http://finance.yahoo.com/q/bc?t=3m&s=RTS.RS&l=on&z=m&q=l&c=&c=^GSPC&c=^DJI
6205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

äsken tuli ykköseltä?

USA on 95 BILJOONAA VELASSA !!!!!!

oLI SELLASTA asiaa että .... ei VOI olla totta
....mutta kun on.

siinä sun osakkeet kusee kintuille.

TÄTÄ KEVÄTTÄ ET TULe UNOHTAMAAN LOPPUELÄMÄSSÄSI !

MUTTA EI TULE KUKAAN MUUKAAN !

Äänestä
  • Yhdysvaltojen liittovaltion velka on tällä hetkellä melkko tarkkaan 11 biljoonaa, se on 11 000 miljardia dollaria.

    Suuria vaikeuksi siellä on talouden kanssa, mutta eiköhän siihen huhtikuussa löydy ratkaisu Lontoossa kun G20-maat kokoontuvat.

    Äänestä

  • Yhdysvaltojen velkaan lasketaan firmojen ja yksityisten velat. Samaan hengenvetoon huudetaan Venäjän olevan velattoman, niinkuin venäläiset kaasu- ja öljyfirmat olisivat velattomia, tai kaikki asunnot ja kulutushyödykkeet viime vuosina olisi ostettu käteisellä. Tosiasia kuitenkin on, että EU15:llä oli viime vuonna enemmän velkaa kuin YV:lla. Italialla ja belgialla n. 1,5x YV:n velka, ja Japanilla yli 3x YV:n velka, prosentteina brutto kansantuotteesta. Japanin ja Euroopan velkaongelmista ei olla huolissaan, koska se ei ole poliittisesti seksikästä, eikä Tampereen yliopiston toimittajien poststalinististen traumojen hoitoon niin tehokasta. Epätoivoaan ei stallarikaan jätä!

    Äänestä

Venäjän kansasta suurin osa on hyvin köyhiä ja juovat vodkaa päivästä toiseen.

Muutama oligarkki siellä repii tuohta itselleen ja nostattaa kursseja omaksi edukseen.
Sillä ei paljon maailmantaloutta pönkitetä.

Tässä sinulle todellista Venäjää;

    http://englishrussia.com/?p=315

Tuollaisetko saisivat mitään aikaan yhtään missään? Saisivat nyt edes oman maansa edes alkeelliselle tasolle, mutta eivät pääse edes siihen.

Äänestä
  • Hyvin monet talousasiantuntijat uskovat, että nopeasti teollistuvat BRIC-maat (Brasilia, Venäjä, Intia ja Kiina) nousevat maailmantalouden veturiksi USA:n ja Britannian finanssilaitosten ja talouden ollessa pahasti kuralla.

    Hyvinkin mahdollista tässä maailmantalouden tilanteessa ja pörssiosakkeiden kehitys selvästi antaa aihetta uskoa näihin väitteisiin.

    Äänestä

  • yksin... kirjoitti:

    Hyvin monet talousasiantuntijat uskovat, että nopeasti teollistuvat BRIC-maat (Brasilia, Venäjä, Intia ja Kiina) nousevat maailmantalouden veturiksi USA:n ja Britannian finanssilaitosten ja talouden ollessa pahasti kuralla.

    Hyvinkin mahdollista tässä maailmantalouden tilanteessa ja pörssiosakkeiden kehitys selvästi antaa aihetta uskoa näihin väitteisiin.

    Mainitsemissasi maissa vain Kiinassa on korkea työmoraali, Intiassa joillakin.

    Kehitysmaan nousu talousveturiksi ei ole aivan tavallista.

    Kiinalta se onnistui, sillä se pitää lähes kaikkia kansalaisiaan käytännössä orjina ja korjaa itse hyödyn.
    Nyt sillä on rahaa vipattavaksi, mutta kansa on Suomeen verrattuna äärimmäisen köyhää.

    Minulle on ihan sama vaikka veturiksi nousisi Etelä-Afrikka, kuten taannoin ennustettiin, mutta pieleen meni.

    On paljon helpompi uskoa, että nousu lähtee taas kerran USA:sta, kun roskalainat siivotaan maton alle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moskova vetojuhtana kirjoitti:

S&P 500 nousi tänään 1 prosentin lukuun 813,88 ja sen on pomppinut 11 prosenttia maaliskuussa, eniten sitten vuoden 1991.

Dow Jonesin teollisuusindeksi nousi 89,84 pistettä tänään, eli 1,2 prosenttia lukuun 7 749,81.

Mutta ehdottomasti eniten maaliskuussa on maailmalla noussut Moskovan dollarimääräinen RTS-osakeindeksi. Ja mikä mielenkiintoista se vetää perässään myös muita pörssejä – sekä S&500 että Dow Jonesia.

http://finance.yahoo.com/q/bc?t=3m&s=RTS.RS&l=on&z=m&q=l&c=&c=^GSPC&c=^DJI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu