Voiko sanoa, että onneksi Wellu ei voittanut vai olisiko ollut parempi jos olisi voittanut. No toisaalta oltaisiinko silloin kuultu näitä biisejä Wellulta.
Luulisi näillä irtoavan levytyssopimuksenkin, mutta kun ja jos mies astuu studioon niin toivottavasti nämä biisit saadaan vaan paremmiksi eikä siihen toiseen suuntaan. Ajatelkaa, että nyt tehdään hyvää musaa ja jos sitä syntyy se kyllä uppoaa yleisöön eikä, että sopiiko biisi varmasti radioon ja onko tämä kaupallista kanavaa tyydyttävää samaa mitä niin monimuukin tekee älkääkä tuottako täysin piippuun levyä. Huom toki parempaakin saa olla ei ole mitään sitä vastaan.
Kuuntele mistä puhutaan:
http://www.myspace.com/wellurowaltz
Itse olen positiivisesti yllättynyt Wellun materiaalista, sillä Idolssissa ei tehnyt isoa vaikutusta.
Onnkesi Wellu Rowalz ei voittanut
8
552
Vastaukset
- Levytyssopimus?
Korjaan ROWALTZ, ei sitten tarvii huomautella. Huomasin juurikun oli liian myöhäistä.
- sdfghjkl
Ennenmmin tuota kuuntelee kuin Stereo Junkseja. Ehkä omaksi onneksi on älynnyt olla tekemättä sitä nykyaikaista Industrial-paskaa.
- virhe..
No luulis että jokainen osais oman nimensä kirjoittaa kerralla oikein..
- musiikki tuntuu
olevan vähän sivuosassa...
Kilpaillaan siitä kuka on suosituin idoli, ja oletetaan että koska tyyppi on niin suosittu, on aika sama mitä se pannaan laulamaan...
Ehkei nyt ihan noin, mutta aikamoista yleisön aliarviointiakin on nähty kun tarjotaan sitä musiikkipuolta... Kuten vaikka tuo Peten "uusi hitti": Girl in uniform...
Ei se kappaleena ole huono, mutta aika väkisin väännetty pakolliseksi hitiksi...
Ennen Idolsia (voi niitä aikoja) kaikki lähti liikkeelle musiikista. Joku teki musiikkia, levy-yhtiö kiinnostui siitä, aloitettiin yhteistyö ja tavoitettiin yleisö.
IsoD eli Danny (jonka musavideolle nauroin eilen katketakseni :D ) sanoi että systeemi on muuttunut. Ennen kun teki hyvän levyn tai biisin, siitä tuli hitti. Idolsissa levyjä ja biisejä manipuloidaan hiteiksi.
Kun joku oli Idolsissa niin hyvä ja suosittu, niin tottahan sen täytyy myydä vähintään tuplaplatinaa musalla kuin musalla...- romantisointia
On sitä markkinointia ennenkin osattu, ja ennenkin on ollut laulajia, jotka ovat olleet suosittuja laulajina eikä musiikintekijöinä. Iskelmälaulajat tästä loistava esimerkki, eihän heistä juuri kukaan tee omaa musiikkiaan.
Nykyaikana niitä pakollisia hittejä väännetään muillekin kuin idoleille. Kilpailu on kovaa eikä musiikkibisneksessä eletä sellaisessa lintukodossa kuin joskus vuosikymmeniä sitten. - mutta minusta
romantisointia kirjoitti:
On sitä markkinointia ennenkin osattu, ja ennenkin on ollut laulajia, jotka ovat olleet suosittuja laulajina eikä musiikintekijöinä. Iskelmälaulajat tästä loistava esimerkki, eihän heistä juuri kukaan tee omaa musiikkiaan.
Nykyaikana niitä pakollisia hittejä väännetään muillekin kuin idoleille. Kilpailu on kovaa eikä musiikkibisneksessä eletä sellaisessa lintukodossa kuin joskus vuosikymmeniä sitten.siinä että markkinoidaan henkilöä enemmän kuin musiikkia, hukataan jotain musiikkiuran oleellisimmasta puolesta.
Joka tapauksessa Idols pyörii henkilöiden ympärillä. Idolsissa pelataan persoonilla.
Ikävä piirre siinä on, että jos levy myy huonosti, kritiikki ja tuomitseminen kohdistuu henkilöön, ei levyyn.
Idolsissa tämä on, jos ei uusi ilmiö, niin ainakin korostunut huomattavasti.
Sen vuoksi Idolsissa olisi sitäkin tärkeämpää että se levy olisi idolille sopiva eikä ristiriidassa persoonan kanssa.
Koska Idolsissa aina vaikuttaa se persoona. Aina se vaikuttaa äänestyksessä ja lopputuloksissa, oli kyseessä miten hyvä tai keskinkertainen laulaja tahansa.
Sen vuoksi pitää harkita tarkkaan onko se levy artistin oloinen ja näköinen jne.
Ja jos ei myy odotetusti, niin kaikkea syytä ei pitäisi laittaa sen henkilön syyksi joka sillä levyllä laulaa. Koska kyllä sillä musiikin laadullakin on merkitystä. Ainakin pitäisi olla. - tuotemerkkejä
mutta minusta kirjoitti:
siinä että markkinoidaan henkilöä enemmän kuin musiikkia, hukataan jotain musiikkiuran oleellisimmasta puolesta.
Joka tapauksessa Idols pyörii henkilöiden ympärillä. Idolsissa pelataan persoonilla.
Ikävä piirre siinä on, että jos levy myy huonosti, kritiikki ja tuomitseminen kohdistuu henkilöön, ei levyyn.
Idolsissa tämä on, jos ei uusi ilmiö, niin ainakin korostunut huomattavasti.
Sen vuoksi Idolsissa olisi sitäkin tärkeämpää että se levy olisi idolille sopiva eikä ristiriidassa persoonan kanssa.
Koska Idolsissa aina vaikuttaa se persoona. Aina se vaikuttaa äänestyksessä ja lopputuloksissa, oli kyseessä miten hyvä tai keskinkertainen laulaja tahansa.
Sen vuoksi pitää harkita tarkkaan onko se levy artistin oloinen ja näköinen jne.
Ja jos ei myy odotetusti, niin kaikkea syytä ei pitäisi laittaa sen henkilön syyksi joka sillä levyllä laulaa. Koska kyllä sillä musiikin laadullakin on merkitystä. Ainakin pitäisi olla.joilla myydään musiikkia.
Idolit ovat riippuvaisia levy-yhtiönsä panostuksista ja se tietenkin harmittaa, jos omaan suosikkiin ei panosteta. Minustakin on harmi, että komeaääninen Kristian joutuu esittämään huonoa musiikkia. En tarkoita, että iskelmällinen musiikki olisi periaatteessa huonoa, ja siinä tyylilajissa löytyisi helpostikin ammattimaisia musiikintekijöitä, jotka pystyisivät tekemään idolille ihan hyviä biisejä. Se vain maksaa, ja jos idolilta ei odoteta platinamyyntiä, ei viitsitä käyttää rahaa vaan kerätään rahat pois idolin faneilta halvalla tehdyillä levyillä.
- musaa
Ei innosta sen enempää kuin idolsissakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202810Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3472447Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262232Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o392226Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581818Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181349Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121342- 701223
- 551200
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?61163