Uusien autojen yhteydessä on mukana toimituskulut 600 Euroa. Mitä ne sisältää? Hinta on sama ympäri suomea riippumatta matkasta.
Voiko auton ostaa liikkeestä ja säästää toimituskuluissa hakemalla auton suoraan tuontisatamasta ?
Voiko auton ostaa liikkeestä ja säästää toimituskuluissa hakemalla auton suoraan tuontisatamasta ?
Vastaukset 18
Vanhimmat
toimituskulut on viranomaisten hyväksymä autoveroton osa auton hinnasta. Tällä hetkellä siis toimituskulut voi olla 600 euroa autoverotonta. Perusteena niille pidetään juuri näitä kuljetus ymv kuluja. Ja usko huviksesi, et halua hakea kuljetusvahassa olevaa autoa satamasta.
sisältää rekisteröinnin ja auton katsastuksen
eli jos haet satamasta niin rekisteröit sen itse
ja katsastat.
ja muutenkin tulee halvemmaksi hakea satamasta
suoraan
Sen 600 euroako olet jo saanut säästöön ??? Enää ei puutu kuin ne autorahat.
Meidän toimittamissa autoissa se sisältää vararemkaan ilmanpaineen tarkasruksen.
Tätä "toimitusmaksua" ei voi mitenkään kiertää. Tästä syystä hinnan ilmotus tapaan " vain 19 990 euroa tk! " on kuluttajaa harhaan johtava.
Tämä asiantila kaipais korjausta!
Johan käytetyssäkin vaihtoautossa on 120 euron toimitus kulut....ja sit kun autosi on oikein vanha maksat ongelmajätemaksun.
Hyvä kun saatais normaliksi, silleen vaan että
auton hinta on x euroa. Tuo toimituskulu siellä sisällä valmiiksi, ei tollasta nyky kusetusta!
Lisäksi kaikkien tuotteiden 99 hinnat ovat ihan
pehvasta.
Ihmisen mieli on paljon parempi ottava vastaa 9999 hinnan kuin esim 10000 näin se vaan on.
autoliikkeestä? Siihen sisältyy kuljetus, luovutushuolto, matot, pesu, tankkaus, rekisteröinti. Eli ihan rahanarvoista toimintaa eikä kyse ole pelkästä rahastuksesta.
miten se nykyään noin kallista on.
joskus oon nähnyt, kun muutamien tonnien käytetyissä autoihin lisätään toimituskulut.
Muistaakseen rinta-joupilla on tämä "tarjous"
Paskat niitä mitään huolletaan, älä nyt viitti.
Taas on yksinäinen jobbari pitämässä puoliaan.
Rekisteröinti maksaa 11 euroa katsastusasemalla eli kerro nyt meille kaikille, mistä tuo 600 euroa oikein tulee.
kerrottiin jo, mistä se toimitusmaksu uuteen autoon tulee, vai etkö ymmärrä lukemaasi
Kysyttiin mistä UUSIEN autojen toimitusmaksu muodostuu ja aika selkeästi sisältö selitettiin. Oletko nähnyt jobbarien myyvän uusia rekisteröimättömiä autoja häkistä? Ei ne autot liikkeeseen luovutuskunnossa tule, silloinhan jokainen voisi hakea autonsa satamasta ja ajaa lähimmälle katsastusasemalle.
Tarkistan akkuveden ja tarvittaessa saatan jopa lisätä sitä.Onneksi auton valmistajat ovat siirtyneet "huoltovapaisiin" suljettuihin malleihin.Niissä tapauksissa saadaan eurot vähän helpommalla.
EI VOI !!!!!!
auton itse ja rekisteröin sen tuli halvemmaksi ei maksanut 600e ja muutenkin sai alennusta
Autoliikkeet on ilmeisesti aivan turhia. kaikki uuden auton ostajat hakemaan autonsa SUORAAN TEHTAANPORTILTA vaikkapa Japanista.
Olen kuullut että jotkut ovat näin tehneet. Joten onko mahdotonta vielä tavalliselle autonostajalle vai pitääkö olla ammattikuski tai suhteita jonnekin ? 600 euroa on aika suuri summa, varsinkin kun ei tiedä mitä se sisältää.