Paha yhdistelmä

olen erittäin uupunut, en jaksa tuskin edes liikahtaa, puhuminenkin uuvuttaa en jaksa enää elämää enkä itseäni. Inhoon itseäni, oon surkea ja inhottava ihminen, huonompi ja heikompi. En jaksa raahautua ihmisten seuraan ja ilmoille pilaan ihmisten tunnelman kun oon niin masentunut. Mietin usein itsemurhaa ehkä yli puolet päivästä, mutta pelkään järjettömästi kuolemaa ja sitä mitä voi tapahtua kuoleman jälkeen. Miten siis elän kun ei ole muuta vaihtoehtoa kun itsemurha, mutta en voi tehdä sitä koska pelkään kuolemaa niin paljon että oon mennyt paniikkiin erittäin usein?
2593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

http://www.positiivarit.fi/

vaikkapa sulle juuri tälle päivälle:
http://www.positiivarit.fi/Content.aspx?e064efbd-c511-488b-9974-5d2dece04c36

"Tänään

Jokaisessa viikossa on kaksi päivää, joista emme
koskaan saisi olla huolissamme. Kaksi päivää,
joita ei saa rasittaa peloilla eikä epäilyksillä.

Toinen päivistä on eilinen erehdyksineen ja huolineen;
virheineen ja vikoineen; suruineen ja tuskineen.
Eilispäivä on ikuisiksi ajoiksi vetäytynyt pois
vaikutuspiiristämme. Kaikki maailman mammonat
ovat riittämättömiä tuomaan takaisin eilistä.

Emme voi peruuttaa yhtään tekoa jonka olemme
tehneet; emme voi pyyhkiä pois yhtään sanottua sanaa.
Eilispäivä on vain yksinkertaisesti ollut ja mennyt.

Toinen päivistä taas on huominen.
Se on yhtä kaukana kuin eilinen - saavuttamattomissa.

Huomisen aurinko nousee joko loistavana
tai pilvillä verhoiltuna.
Mutta se nousee!

Meillä ei ole mitään osuutta huomispäivään ennen
kuin aurinko nousee, sillä huomista ei vielä ole.

Näin meillä jää vain yksi päivä.
Tänään!

Elä siis ja nauti tästä hetkestä. Nyt on tänään.
Tee sille jotain ennen kuin siitä tulee eilinen."

Äänestä

olevasi masentunut. Olen saanut kyseiseen kiusalliseen vaivaan apua mielenterveystoimistosta. Uskon sen auttavan sinullekin. Tekisitkö seuraavat helpot asiat.
1.Etsi oikea puhelinnumero. Paikkakuntasi terveyskeskuksen numeroista löytyy mielenterveystoimiston numero.
2.Soita kyseiseen numeroon ja kerro tarvitsevasi apua eläääsi.
3.Saat ajan, mene sinne.
4.Elämänlaatusi paranee, kun mielen patoutumat purkautuvat, pikkuhiljaa, ei yhdellä kerralla.
5.Kemiallinen apu saattaa olla paikallaan. Minua se on auttanut jaksamaan.
6.Kaikkea hyvää elämääsi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten jaksan elää kirjoitti:

olen erittäin uupunut, en jaksa tuskin edes liikahtaa, puhuminenkin uuvuttaa en jaksa enää elämää enkä itseäni. Inhoon itseäni, oon surkea ja inhottava ihminen, huonompi ja heikompi. En jaksa raahautua ihmisten seuraan ja ilmoille pilaan ihmisten tunnelman kun oon niin masentunut. Mietin usein itsemurhaa ehkä yli puolet päivästä, mutta pelkään järjettömästi kuolemaa ja sitä mitä voi tapahtua kuoleman jälkeen. Miten siis elän kun ei ole muuta vaihtoehtoa kun itsemurha, mutta en voi tehdä sitä koska pelkään kuolemaa niin paljon että oon mennyt paniikkiin erittäin usein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu