CIA ja Maltan ritarit

erottamattomia

"CIA:n läheinen yhteys Maltan ritareihin on ilmeinen, sillä sen perustaja "Wild Bill" Donovan ja ensimmäinen johtaja Allen Dulles, joka toimi myös CFR:n johtajana, olivat kumpikin Maltan ritareita. CIA:n johtajista Maltan ritareita ovat olleet myös John McCone (Kennedyn kaudella), William Colby, George Bush, William Casey ja George Tenet (911-iskujen aikaan). Suuressa roolissa OSS:n ja natsien välisissä sodanaikaisissa operaatioissa ollut CIA:n vastatiedustelun päällikkö ja Vatikaanin-yhteys James Jesus Angleton oli myös Maltan ritari."

http://maallikkoapuri.blogspot.com/2009/03/maltan-ritarit-paavin-armeija.html

53

3198

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werewerdvd

      Minäkin olen maltan ritari.

      • olet itseasiassa

        Maltan Runkkari.


      • jukka the man

        hohooija paska .


    • Anonyymi

      https://www.youtube.com/watch?v=LG77AeuSVhU

      JUNNU KENTÄLLÄ: Kierros Pantheonissa!

      9 387 katselukertaa Ensiesitys 14.4.2022 Tällä videolla Junnu vierailee Giansanti -suvun perustajan haudalla.

      Rafael eli Raffaello oli renessanssiajan italialainen taidemaalari ja arkkitehti. Häntä pidetään yhtenä Italian renessanssiajan päämestareista. Hänet tunnetaan myös nimillä Raffaello Sanzio, Raffaello Santi, Raffaello de Urbino tai Rafael Sanzio de Urbino.

    • Anonyymi

      KOLMAS SILMÄ AUKi - Miltä tuntuu ja miten avata!

      https://www.youtube.com/watch?v=cZ7Ed0Zvku8

      Kolmas silmä avausohje: https://kolmassilma.com/ Tässä toivotussa jaksossa Slim Mill selittää kokemuksistaan kun hänen "kolmas silmänsä" aukesi 15 Päivää sitten, ja miten se näkyy symboliikassa kuten raamatussa ja hindulaisuudessa. Käydään myös läpi miten N0 FÄÄPPI (runkkau$) vaikuttaa kolmanteen silmään ja henkisyyteen!

      • Anonyymi

        Mä sulle kolmannen silmän näytän! -Rivo-Riitta


    • Anonyymi

      https://www.pelastussanoma.fi/Profetiat/Paivittain_9_2011/index.htm

      28.12.2011

      Kun sähköt ovat poikki, eikä pääse edes nettiin - se on tulevan normaalitilanne

      Työkaverini juuri sanoi: kun maailma syttyy paloon, kuka tarvitsee juristeja, kunnanhallituksen jäseniä, talouskonsultteja, kosmetologeja, psykologeja, kauneuskirurgeja, ammattijääkiekkoilijoita, sosiaalitoimenjohtajia, alivaltiosihteeriä, restonomia, biologia, parturikampaajia, isännöitsijöitä, kirjanpitäjiä, mainostoimiston AD henkilöitä, äänitarkkailijoita, luonnonpuistovartijoita, vaalitarkkailijoita, ulosottomiehiä, bloggaajia, tilastotieteilijöitä, ampiaisen peräsuolen tutkimustyöntekijöitä ja kaikkea muuta sen kaltaista?

      Sen sijaan ketä siis tarvitaan? Kaikkia niitä

      ammatteja, joita ihmiskunta on aina tarjonnut, vanhimpia ammatteja, jotka liittyvät ihmiskunnan peruselintarpeisiin ja niihin liittyvien hyödykkeiden toimittamisiin. Muut ovat täysin turhia… tykinruokaa ja miinakentän tallaajia.

      Mihin sitten tarvitaan ainaisia ruikuttajia ja vastarannankiiskejä, anarkisteja? He ovat hyvinvointiyhteiskunnan tuotetta turhamaisuuden jätettä. On vaan perin mielenkiintoista, että anarkismin kannattajia löytyy älymystöstä saakka. Usein miten he ovat jonkin alueen taiteilijoita, näyttelijöitä tai muusikkoja.

      Heidän ongelmansa on varsin paradoksaalinen, koska he eivät tule menestymään missään yhteiskuntajärjestelmässä. Taivas olisi ainoa järjestelmä, jossa heillä olisi mahdollisuus selvitä, tosin sekin edellyttää anarkisminkin päättymistä.

      Ystävälläni meni sähköt poikki tuon viimepäivien myrskyn seurauksena, eikä taida olla vieläkään palannut. Hän on kaikkina viime vuosina kuluttanut aikaansa valmistautumiseen, kun kaikki maailmassa alkaa hajota. Hän on varustautunut kaikenlaisen luonnon ja muun katastrofin varalle. Nyt kun sähköt menivät, hän on saanut tositilanteen harjoitusta.

      Kun näiltä anarkisteilta viedään sähköt, internet, hampurilaiset ja lämmin vesi hanasta, he ovat kauhuissaan, eivätkä tiedä mihin menisivät. Kaikenlisäksi kun maailman vallan johto vaihtuu ja otteet kovenevat pullamössödemokratiasta ankaraan poliisivaltionkontrolliin, nämä anarkistit katoavat kuin Gestapon aikana konsanaan, eikä heitä enää ole.

      Kannattaa luottaa Jumalaan ja uskoa Jeesukseen Kristukseen, luottaa hänen sovitusvereensä, niin silloin kaikki uhka väistyy edestä ja esiin tulee rauha. Jumala on kaikkivoipa ja siksi hänen luottamuksensa ansainneella on helppo olla hankalissakin olosuhteissa, kuten ystäväni, jolla ei ole vieläkään sähköä. Hän pelkästään nauttii nykytilanteesta, rauhasta ja varmuudesta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.is.fi/urheilu/art-2000008873596.html

      Simone Biles ja lähes sata muuta naista vaativat FBI:lta miljardikorvausta seksuaalirikoksista tuomitun hirviölääkärin suojelemisesta
      Larry Nassarin tapaus nousi uudelleen pinnalle.

      8.6. 20:33

      OLYMPIAKULTAMITALISTI Simone Biles syyttää lukuisten muiden naisten kanssa Yhdysvaltojen liittovaltion poliisia (FBI) entisen lääkärin Larry Nassarin suojelemisesta. Noin 90 naisen joukko vaatii FBI:lta miljardin dollarin korvauksia.

      Hirviölääkäriksi nimetty Nassar tuomittiin vuonna 2018 satojen nuorten naisvoimistelijoiden seksuaalisesta hyväksikäytöstä yli 100 vuoden vankeusrangaistukseen. Lisäksi hän istuu 60 vuoden vankeustuomiota lapsipornosta.

      Hyväksikäyttö tapahtui vuosina 1997–2016. Nassarin uhrien joukossa on useita menestyneitä voimistelijoita, muun muassa Biles, Aly Raisman ja McKayla Maroney.

      Lue lisää: McKayla Maroney avautui FBI:lle hirviölääkärin karmeista teoista, virkailijoiden kysymys järkytti – voimistelu­tähdet kertoivat riipaisevista kokemuksistaan

      Urheilijoiden edustamien lakimiesten mukaan on kiistatonta, että FBI tiesi Nassarin teoista jo vuonna 2015, mutta ei puuttunut asiaan ja antoi Nassarin jatkaa nuorten naisten ahdistelemista vielä yli vuoden lisää. Nassar myönsi syyllisyytensä 2017.

      – FBI:n on aika kantaa vastuu tästä, voimistelija Maggie Nichols sanoi Guardianin mukaan.

      – Mikäli FBI olisi tehnyt työnsä, Nassar olisi voitu pysäyttää jo ennen kuin hän sai mahdollisuuden hyväksikäyttää minua ja satoja muita tyttöjä, toinen ex-voimistelija Samantha Roy tylytti.

      Nassarin uhrit saivat viime vuoden joulukuussa 380 miljoonan Yhdysvaltain dollarin (n. 336 miljoonaa euroa) vahingonkorvaukset Yhdysvaltain voimisteluliitolta ja olympiakomitealta sekä niiden vakuutusyhtiöiltä. Tuo oikeustaistelu kesti viisi vuotta.

      Nyt FBI:lla on kuusi kuukautta aikaa vastata vaatimuksiin.

      Lue lisää: Hirviölääkärin teoilla myös hurjat taloudelliset seuraukset – uhreille maksetaan satojen miljoonien korvaukset

      GUARDIANIN mukaan yhdysvaltalainen voimistelija kertoi vuonna 2015 FBI:n agenteille, että kolme urheilijaa oli joutunut voimistelujoukkueen lääkäri Nassarin hyväksikäyttämäksi. FBI ei kuitenkaan aloittanut tuolloin tutkintaa.

      Vuonna 2016 Nassar oli osallisena seksiturismiin liittyvässä tutkinnassa, mutta tuolloinkaan FBI ei kertonut tai varoittanut asiasta hänen silloista työnantajaansa Michigan Staten yliopistoa.

      Myöhemmin Nassar jäi kiinni toisessa tutkinnassa ja vuonna 2018 Michigan Staten yliopisto maksoi yhteensä 500 miljoonan dollarin (n. 423 miljoonaa euroa) korvaukset yli 300 tytölle ja naiselle, jotka olivat joutuneet Nassarin tekemien rikosten uhreiksi.

      Viime vuonna päättyneessä oikeusjutussa FBI:n johtaja Christopher Wray myönsi, että tutkinnassa tehtiin virheitä.

      – Olen todella pahoillani siitä, että FBI:n palkkalistoilla on ollut henkilöitä, joilla olisi ollut mahdollisuus pysäyttää hirviö jo 2015. Se on anteeksiantamatonta, Wray pahoitteli syksyn oikeuskäsittelyssä Nassarin uhreille.

      Lue lisää: Hirviölääkäri hyväksikäytti yli sataa nuorta naista – vyyhdin paljastajalta uutta kritiikkiä: ”He eivät halua avata verhoja”

      Samassa kuulemisessa Biles antoi täyslaidallisen.

      – Syytän Larry Nassaria ja myös koko järjestelmää, joka mahdollisti hänen väärinkäytöksensä. Jos annat saalistajan vahingoittaa lapsia, seuraukset ovat vakavia, Biles sanoi BBC:n mukaan.

      BILES, 25, oli viime kesänä Tokion olympialaisten kohu-urheilija, kun voimistelun ja ehkä koko kisojen suurin supertähti jätti joukkuekilpailun kesken eikä osallistunut lainkaan moniottelun finaaliin.

      Bilesia vaivasivat henkinen taakka ja liikekammo. Biles kertoi myöhemmin syksyllä, että uran päätapahtumaa vaivasivat Nassarin tekojen aiheuttamat traumat, joita Biles käsitteli tuolloin terapiassa.

    • Anonyymi

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/krp-epailee-wille-rydmanin-syyllistyneen-seksuaalirikokseen-esitutkinta-on-alkanut/8470310

      KRP epäilee Wille Rydmanin syyllistyneen seksuaalirikokseen – esitutkinta on alkanut

      JULKAISTU 15.07.2022 16:59 (PÄIVITETTY 15.07.2022 18:47)
      Keskusrikospoliisi on käynnistänyt esitutkinnan seksuaalirikoksesta, jossa on epäiltynä eduskuntaryhmästään viime kuussa eronnut kokoomuksen kansanedustaja Wille Rydman.

      KRP:n tiedotteen mukaan epäillyn rikoksen epäillään kohdistuneen tekohetkellä täysikäiseen asianomistajaan ja sen epäillään tapahtuneen vuonna 2015. Rikosnimike tarkentuu esitutkinnan kuluessa.

      Esitutkinta on KRP:n mukaan avattu, koska poliisi on saanut uusia tietoja asiassa. Lisäksi poliisi on kuullut ihmisiä, joita ei ole kuultu Wille Rydmaniin liittyneessä aiemmassa, vuonna 2020 tehdyssä esiselvityksessä. Uusien tietojen perusteella häntä on syytä epäillä rikoksesta.

      KRP:n mukaan tässä vaiheessa ei ole muuta tiedotettavaa asiassa. KRP ei myöskään kerro tiedotteessaan epäillynsä nimeä.

      KRP:n uudesta esitutkinnasta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

      Lue myös: Wille Rydman: "Faktat ovat puolellani"
      Vielä eilen KRP kertoi, että asiassa ei ole tullut esille mitään sellaista, minkä perusteella Rydman-tapauksen uudelleenarviointia tarvittaisiin.

      Kokoomus oli tehnyt pyynnön sen jälkeen, kun HS julkaisi viime kuussa artikkelin, jossa useat naiset kertovat Rydmanin ahdistavasta käytöksestä.

      Lue myös: KRP hylkäsi kokoomuksen pyynnön arvioida uudelleen Rydmania koskevaa asiaa
      Rydman jättänyt tutkintapyynnön Helsingin Sanomien artikkelista
      Rydman kertoi maanantaina jättäneensä tutkintapyynnön Helsingin Sanomien kyseisestä artikkelista. Rydmanin mukaan lehti julkaisi "syvästi leimaavan" artikkelin, vaikka hänen mukaansa lehden toimittajille oli lukuisin todistein osoitettu, ettei sen rakentama narratiivi ole tosi.

      Helsingin Sanomien päätoimittaja Anu Ubaud sanoi tuolloin STT:lle, että juttu oli huolellisesti tehty, ja siinä kuvatut asiat ja tapaukset paikkansa pitäviä.

      HS:n jutun julkaisun jälkeen Rydman erosi toistaiseksi kokoomuksen eduskuntaryhmän jäsenyydestä, ja hänet vapautettiin valiokuntapaikoista eduskunnassa. Lisäksi hän erosi Helsingin kaupunginvaltuuston varapuheenjohtajan paikalta ja kokoomusryhmästä.

    • Anonyymi

      https://www.radiodei.fi/tuomas-enbuske-masennuksensa-taustoista-halusin-olla-alykkaampi-kuin-jumala/

      Tuomas Enbuske masennuksensa taustoista: ”Halusin olla älykkäämpi kuin Jumala”
      Posted on31.3.2021

      – Nuorempana minulla oli sellainen ajatus, että olen älykkäämpi kuin Jumala. Ajattelin voittavani Jumalan älyllisesti. Mitä vanhemmaksi olen tullut, sitä enemmän olen alkanut miettiä uskonasioita. Ajattelen kristinuskosta, että se on ehdottomasti hyvä asia, sanoo Tuomas Enbuske.

      Toimittaja Tuomas Enbusken mielenterveys järkkyi viime talvena rajusti. Hän joutui useiksi viikoiksi psykiatriseen hoitoon. Diagnoosi oli vaikea masennus ja kaksisuuntainen mielialahäiriö.

      Huomenna tiistaina lähetettävässä Radio Dein Ex-Criminals -ohjelmassa Enbuske avaa romahduksensa taustoja.

      – Olin tosi masentunut ja mielisairaalassa. Mutta jo sitä ennen tuli asenne, että ateismissa ei mitään älykästä ja coolia, tunnustaa Enbuske Radio Deissä.

      Hädän hetkellä 43-vuotias Enbuske kutsui apuun ystäviään ja kääntyi jopa korkeampien voimien puoleen.

      Masentuneena hän otti yhteyttä entiseen europarlamentaarikkoon, luottoystävä Eija-Riitta Korholaan.

      – Eija-Riitta Korhola rukoili puolestani. Sanoin hänelle, että voisitko, kun sinulla on paremmat yhteydet ylöspäin.

      – Pyysin uskovaista ystävääni rukoilemaan. En siksi, etten olisi itse halunnut rukoilla vaan sen takia, että ajattelin sen olevan tilanteessani ulkokultaista. En liioin kyennyt miettimään itse sellaisia asioita, halusin vain kuolla.

      Ennen vakavaa sairastumistaan Enbusken Twitter-viestit olivat toisentyyppisiä:
      ”Jumalan suhteen olen ateisti, Saatanan suhteen agnostikko.”

      Tuomas Enbuskella on Twitterissä neljännesmiljoona seuraajaa. Masennuksen hetkellä Enbuske tajusi, että määrä ei korvaa laatua.

      – Huomaisin sen vuoden aikana, että minulla on muutama hyvä ystävä.

      ”Onhan se vaikea ajatella, että Isis-taistelijat ovat Jumalalle yhtä rakkaita kuin muutkin.”

      Radio Deissä Enbuske taustoittaa muuttunutta ajatusmaailmaansa sairausajan jälkeen.

      – Varmaan näin ei saisi ajatella, mutta ajattelen ja sanon, että länsimainen yhteiskunta ja sen arvopohja on parempi kuin monen muun yhteiskunnan. Se ei johdu siitä, että ihmiset olisivat siellä huonompia – kaikki ihmiset ovat yhtä syntisiä. Se johtuu siitä, että siellä on eri järjestelmä ja eri usko.

      – Olen luterilaiskristillisjuutalainen uskonnoton – toistaiseksi. Kulttuuriperinne minussa on, mutta olisin ulkokultainen, jos väittäisin olevani uskova – mutta en tiedä onko se lopullinen tila. Toivoisin voivani uskoa.

      Enbusken mielestä kirkko voisi tuoda sanomaansa esiin suorasukaisemmin.

      – Jotkut sanovat, että hyvät uskovaiset ovat sellaisia, jotka eivät tuputa toisille uskoa. Minä taas olen otettu siitä, että toista ihmistä kiinnostaa se, missä vietän iäisyyteni.

      – Armo on kristinuskon hienoimpia sanomia – varsinkin kun armo on ihmiselle todella vaikeaa. Minullekin se on vaikeaa. Onhan se vaikea ajatella, että Isis-taistelijat ovat Jumalalle yhtä rakkaita kuin muutkin.

      Julkkistoimittajan lähipiiriin ja laajempaan verkostoon kuuluu runsaasti julkisuuden henkilöitä. Enbuske tietää, miltä tuntuu pitää pärjäämisen ja pätemisen kulisseja yllä valokeilan keskellä.

      – Veikkaan että moni on aika tyhjä ja surullinen. Kyllähän siinä huomion hakemisessa on paljon kyse siitä, että haetaan hyväksyntää. Ainakin minulla oli monta vuotta ja vuosikymmentä niin, että hain hyväksyntää. Rakkauttahan minä hain.

      Teksti: Kai Kortelainen, kuva: Otavamedia / Lehtikuva

      Tuomas Enbuske Radio Dein Ex-Criminals -ohjelmassa tiistaina 30.3. klo 22.03. Uusinta pääsiäissunnuntaina 4.3. klo 16.03. Kuuntele haastattelu podcastina:
      OSA I:

      Äänitoistin

      00:00
      00:00

      Nuolinäppäimillä ylös ja alas säädät äänenvoimakkuutta suuremmaksi ja pienemmäksi.
      OSA II:

      Äänitoistin

      00:00
      00:00

      Nuolinäppäimillä ylös ja alas säädät äänenvoimakkuutta suuremmaksi ja pienemmäksi.

      Lue myös: Radio Dein ohjelmajohtaja Kai Kortelaisen kirjoittama pitempi juttu Tuomas Enbuskesta Seurakuntalainen.fi:ssä.

    • Anonyymi

      Levelin Nico Giansanti tunnustaa

      9 214 katselukertaa 15.9.2021 Tapsa palkattiin Leveliin tekemään klippejä, mutta koska Tapsa ei tee klippejä, niin tehdään sitten tänne.

      Leveli ja VKK fanit voivat ottaa vanhat herneet pois nenästä ja imaista sinne uudet tämän videon myötä.

      https://www.youtube.com/watch?v=s3r9VsPK8wk

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/kamppailulajit/a/201709062200362706

      Makwan Amirkhani juhli kokaiinibileissä: "Hän tuli verkkokankaasta tehdyssä seksiasussa makuuhuoneeseen"

      Makwan Amirkhani kertoo tuoreessa kirjassaan huumekokemuksistaan.

      Keskiviikko 6.9.2017 klo 10:30

      Amirkhani kertoo kirjansa herkistävän.

      - Juuri ennen UFC-uraani kokeilin ekstaasia. Sanotaan, että se kolahtaa. Totta. Olin tanssilattialla ja vetelin kunnon reivejä. Minulle tuli kuuma, kun olin tanssinut niin paljon. Olin roikkunut tolpassa, jonka yläpuolella oli ilmastointi. Halasin sitä tolppaa rajusti.


      Näin paljastaa Makwan Amirkhani tuoreessa, omaa nimeään kantavassa kirjassaan (Docendo).

      - Se oli paha kokemus, koska se oli hyvä kokemus. Se tuntui hyvältä. Sitten kokeilin uudestaan, ja taas se oli hyvä kokemus, hän kirjoittaa.

      - Mietin, että miksen voisi ottaa sitä hyvää piirrettä, jonka huume toi elämääni ilman huumetta. Miksen voisi kopioida sitä kohteliasta, sosiaalista ja sanavalmista kaveria elämääni? Sitten aloin tehdä niin. Sanoin kaikille, että en ota enää. En halua.

      Amirkhani kokeili myös kannabista ja kokaiinia - ennen kuin hän päätti lopullisesti, että ”tanssiin pirun kanssa ei kannata lähteä mukaan”.

      - Ennen päätöstäni minulle tarjottiin myös kokaiinia, ja olen sitä kokeillut. Silloin tajusin, että okei, tämän takia jätkillä on yökerhoissa niin iso ego ja he ovat itsevarmoja ja sanavalmiita.

      Erittäin seksikäs nainen
      Amirkhani kertoo kirjassaan illasta Ruotsissa ensimmäisen UFC-ottelun jälkeen.

      - Erittäin seksikäs nainen otti minuun yhteyttä. Oli lauantai-ilta. ”Mitä teet tänään?” ”En mitään.” ”Haluatko tulla tänne?” Hänellä oli pitkät, kiharat hiukset ja vain hipsterit jalassa, Amirkhani kuvailee.

      - Minua alkoi väsyttää. ”Tiedän, mikä voisi herättää sut.” Hän toi kokaiinia. Nainen pyysi muita lähtemään, joten jäimme kahdestaan asuntoon. Tulin suihkusta, ja hän komensi minut sängylle. Sitten hän tuli sellaisessa verkkokankaasta tehdyssä seksiasussa makuuhuoneeseen.

      Matka jatkui naisen luota ”jonkun miljonäärin” yksityisbileisiin.

      - Juhlissa kaikki olivat kokaiinihöyryissä. Mietin, että mitä hemmettiä? Nämä juovat viinaa ja vetävät kokaiinia jonkun himassa. Miten he jaksavat? Sen kokemuksen jälkeen en enää halunnut huumeita, Amirkhani kertoo.

      - Minusta olisi voinut tulla elämäni aikana ihan mikä vaan. Olisin voinut tulla narkkariksi tai kääntyä tekemään jotain todella pahaa. Jos joku on ollut kallion jyrkänteellä hyppäämässä alas, minä olen ollut siinä. Olen kääntänyt kaiken negatiivisen positiiviseksi.

      • Anonyymi

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/makwan-amirkhani-ja-jethro-rostedt-tekivat-sovinnon-poliisi-ilmoitti-lopettavansa-somekirjoitusta-koskeneen-esitutkinnan/8191924#gs.7pr963

        Makwan Amirkhani ja Jethro Rostedt tekivät sovinnon – poliisi ilmoitti lopettavansa somekirjoitusta koskeneen esitutkinnan

        JULKAISTU 15.07.2021 16:27

        Lounais-Suomen poliisi ilmoitti asiasta Twitterissä torstaina.

        Lounais-Suomen poliisi kertoi Twitter-päivityksessään päättäneensä esitutkinnan koskien lähipäivinä julkisuudessa ollutta somekirjoittelua. Poliisi ei ole vahvistanut tapauksen osapuolten henkilöllisyyksiä, mutta kyseessä epäillään yleisesti olevan turkulainen vapaaottelija Makwan Amirkhani jonka kärkäs Facebook-kirjoitus koskien turkulaisliikemies Jethro Rostedtia, tämän yökerhoa sekä poikaa on ollut laajan julkisuuden kohteena kuluvalla viikolla.

        – Julkisuudessa lähipäivinä olleen somekirjoittelun esitutkinta on päätetty. Poliisi on tavoittanut asianosaiset ja he ovat päässeet asiassa sovintoon. Kyseessä on asianomistajarikos ja esitutkintaa ei rangaistusvaatimuksen puuttuessa toimiteta, Lounais-Suomen poliisin päivityksessä kirjoitetaan.

        Amirkhani julkaisi Rostedtia ankarasti kritisoineen päivityksensä Facebook-tilillään maanantaina 12. heinäkuuta. Päivitys ehti olla julkinen noin vartin ajan, ennen kuin Amirkhani poisti sen. Tästä huolimatta päivitys lähti leviämään nopeasti laajalle sosiaalisessa mediassa kuvakaappauksina. Amirkhani uhkaili päivityksessään Rostedtia myös väkivallalla.

        Ilta-Sanomat uutisoi keskiviikkona 14. heinäkuuta, että vapaaottelija Makwan Amirkhanin somepäivitykset koskien liikemies Jehtro Rostedtia olisivat edenneet Lounais-Suomen poliisin tutkittavaksi.

        MTV:n tavoittama päivystävä tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Kristiina Kontio ei vahvistanut asianomistajien tai epäiltyjen henkilöllisyyttä mutta kertoi, että julkisuudessa esillä olleesta somekirjoittelusta on aloitettu esitutkinta.

        – Vahvistan ainoastaan, että esitutkinta on aloitettu liittyen somekirjoitteluun, en vahvista henkilöllisyyksiä. Nimikkeinä esitutkinnassa alustavasti törkeä kunnianloukkaus ja laiton uhkaus, Kontio kertoi MTV Uutisille keskiviikkona.

        Torstaina 15. heinäkuuta Amirkhani julkaisi Instagram-tilillään päivityksen, jossa pyysi anteeksi kirjoitustaan Rostedtilta ja kertoi sen olleen väärinymmärryksen takia tapahtuneen tunteenpurkauksen tulos.

        – Pahoitteluni tunteenpurkauksen aiheuttamasta ylilyönnistä. Luin Jetin päivityksen nopeasti perjantain tapahtumista ja luulin sen aluksi olevan rasistinen, ja minulla on siihen nollatoleranssi. Puhuttuani hänen kanssaan, asia on selvitetty. Jehtron teksti ei ollut rasistinen, eikä ole myyntimies itsekään. Hän on auttanut maahanmuuttajia paljon esimerkiksi omilla ohjelmillaan. Pahoittelen siis kirjoitustani ja sen loukkaavaa sisältöä. On tärkeää, ettei yökerhoissa tai baareissa tapella. Ne kuuluvat kehään/häkkiin. Elämä ja ystävyys jatkuu, Amirkhani kirjoitti päivityksessään.

        Rostedt puolestaan julkaisi omalla Facebook-tilillään niin ikään torstaina päivityksen, jossa hän kertoi, että sovinto Amirkhanin kanssa on syntynyt.

        Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

        – Kiitos Makwan Amirkhani. Kukaan ei elä riidasta. Tilanne oli kaoottinen ja ylilyöntejä tuli. Me haluamme vain pyörittää yökerhoa, jossa kaikilla on turvallinen ja kiva olla. Esitän kohteliaammin anteeksipyynnön myös siskollesi, mikäli hänelle olen viheltänyt. En varmasti ole tarkoittanut mitään pahaa. Mennään eteenpäin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/makwan-amirkhani-ja-jethro-rostedt-tekivat-sovinnon-poliisi-ilmoitti-lopettavansa-somekirjoitusta-koskeneen-esitutkinnan/8191924#gs.7pr963

        Makwan Amirkhani ja Jethro Rostedt tekivät sovinnon – poliisi ilmoitti lopettavansa somekirjoitusta koskeneen esitutkinnan

        JULKAISTU 15.07.2021 16:27

        Lounais-Suomen poliisi ilmoitti asiasta Twitterissä torstaina.

        Lounais-Suomen poliisi kertoi Twitter-päivityksessään päättäneensä esitutkinnan koskien lähipäivinä julkisuudessa ollutta somekirjoittelua. Poliisi ei ole vahvistanut tapauksen osapuolten henkilöllisyyksiä, mutta kyseessä epäillään yleisesti olevan turkulainen vapaaottelija Makwan Amirkhani jonka kärkäs Facebook-kirjoitus koskien turkulaisliikemies Jethro Rostedtia, tämän yökerhoa sekä poikaa on ollut laajan julkisuuden kohteena kuluvalla viikolla.

        – Julkisuudessa lähipäivinä olleen somekirjoittelun esitutkinta on päätetty. Poliisi on tavoittanut asianosaiset ja he ovat päässeet asiassa sovintoon. Kyseessä on asianomistajarikos ja esitutkintaa ei rangaistusvaatimuksen puuttuessa toimiteta, Lounais-Suomen poliisin päivityksessä kirjoitetaan.

        Amirkhani julkaisi Rostedtia ankarasti kritisoineen päivityksensä Facebook-tilillään maanantaina 12. heinäkuuta. Päivitys ehti olla julkinen noin vartin ajan, ennen kuin Amirkhani poisti sen. Tästä huolimatta päivitys lähti leviämään nopeasti laajalle sosiaalisessa mediassa kuvakaappauksina. Amirkhani uhkaili päivityksessään Rostedtia myös väkivallalla.

        Ilta-Sanomat uutisoi keskiviikkona 14. heinäkuuta, että vapaaottelija Makwan Amirkhanin somepäivitykset koskien liikemies Jehtro Rostedtia olisivat edenneet Lounais-Suomen poliisin tutkittavaksi.

        MTV:n tavoittama päivystävä tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Kristiina Kontio ei vahvistanut asianomistajien tai epäiltyjen henkilöllisyyttä mutta kertoi, että julkisuudessa esillä olleesta somekirjoittelusta on aloitettu esitutkinta.

        – Vahvistan ainoastaan, että esitutkinta on aloitettu liittyen somekirjoitteluun, en vahvista henkilöllisyyksiä. Nimikkeinä esitutkinnassa alustavasti törkeä kunnianloukkaus ja laiton uhkaus, Kontio kertoi MTV Uutisille keskiviikkona.

        Torstaina 15. heinäkuuta Amirkhani julkaisi Instagram-tilillään päivityksen, jossa pyysi anteeksi kirjoitustaan Rostedtilta ja kertoi sen olleen väärinymmärryksen takia tapahtuneen tunteenpurkauksen tulos.

        – Pahoitteluni tunteenpurkauksen aiheuttamasta ylilyönnistä. Luin Jetin päivityksen nopeasti perjantain tapahtumista ja luulin sen aluksi olevan rasistinen, ja minulla on siihen nollatoleranssi. Puhuttuani hänen kanssaan, asia on selvitetty. Jehtron teksti ei ollut rasistinen, eikä ole myyntimies itsekään. Hän on auttanut maahanmuuttajia paljon esimerkiksi omilla ohjelmillaan. Pahoittelen siis kirjoitustani ja sen loukkaavaa sisältöä. On tärkeää, ettei yökerhoissa tai baareissa tapella. Ne kuuluvat kehään/häkkiin. Elämä ja ystävyys jatkuu, Amirkhani kirjoitti päivityksessään.

        Rostedt puolestaan julkaisi omalla Facebook-tilillään niin ikään torstaina päivityksen, jossa hän kertoi, että sovinto Amirkhanin kanssa on syntynyt.

        Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

        – Kiitos Makwan Amirkhani. Kukaan ei elä riidasta. Tilanne oli kaoottinen ja ylilyöntejä tuli. Me haluamme vain pyörittää yökerhoa, jossa kaikilla on turvallinen ja kiva olla. Esitän kohteliaammin anteeksipyynnön myös siskollesi, mikäli hänelle olen viheltänyt. En varmasti ole tarkoittanut mitään pahaa. Mennään eteenpäin!

        https://www.seiska.fi/kotimaa/kuuntele-nyt-pkakasa-makwan-amirkhani-uhkaili-ja-syytti-jethro-rostedtia-rajusti

        "Kuuntele nyt p**kakasa!" Makwan Amirkhani uhkaili ja syytti Jethro Rostedtia rajusti Facebookissa - Jethro järkyttyi: "Tehdään rikosilmoitus!"

        Kotimaa

        12.07.2021

        Vapaaottelija Makwan Amirkhani, 32, julkaisi omalla Facebook-seinällään maanantaiaamuna raivokkaan tekstin, jossa hän hurjin sanakääntein haukkui ja uhkaili kiinteistövälittäjä Jethro Rostedtia, 45.

        Amirkhanin mukaan Jethro oli kuulemma kohdellut ottelijan ravintolassa työskennellyttä siskoa epäasiallisesti.

        Makwan syytti Jethroa päivityksessä myös päihteiden väärinkäytöstä. UFC-painija arvosteli tekstissään myös Jethron poikaa.

        Päivitykseensä Makwan oli linkittänyt MTV:n uutisen, jossa Jethro kommentoi viikonloppuna omistamassaan ravintolassa tapahtunutta joukkotappelua.

        - Kuuntele nyt paskakasa, Makwan aloitti purkauksensa.

        Suurin osa Makwanin päivityksestä sisälsi erittäin painokelvotonta tekstiä ja rajuja syytöksiä, joten Seiska ei julkaise päivityksen sisältöä laajemmin.

        Teksti ehti olla Makwanin Facebook-seinällä noin 15 minuutin ajan, mutta poistui tämän jälkeen vähin äänin.


        Lukuisat Makwanin seuraajat ehtivät nähdä julkaisun ja nopeasti sana väkivaltaisista uhkauksista kiiri myös Jethron korviin.

        Seiska tavoitti liikemiehen maanantaina puolenpäivän jälkeen.

        - Tehdään rikosilmoitus ja katsotaan, mikä tämä touhu oikein on, Jethro vastasi suorasanaisesti Seiskalle puhelimitse.


    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-12096736

      Suomessa alkoi kesällä kevytkannabistuotteen myynti – hampun kukintoa voinee kohta ostaa jopa kivijalkakaupoista, viranomaisen mukaan tuote on laiton

      Suomalaisomistajien Virossa toimiva Halfway Crooks on myynyt verkkokauppansa kautta käsittelemätöntä teollisuushampun kukintoa kesästä lähtien Suomeen.
      Kuivattua kukintoa on tarkoitus ryhtyä myymään pian myös kivijalkakaupoissa.

      Valvovan viranomaisen Fimean mukaan myynti olisi laitonta.

      14.9.2021

      Päivitetty 14.9.2021

      Suomalaisten Viroon perustama Halfway Crooks -verkkokauppa on myynyt kesästä lähtien moniin maihin, myös Suomeen, käsittelemätöntä teollisuushampun kukintaa.

      Kyse on kannabidioli- eli CBD-tuotteesta.

      – Kyllä, ollaan myyty verkkokaupan välityksellä useisiin maihin, myös Suomeen. CBD-öljyjen lisäksi hamppukukinto on ollut tosi suosittu. Tämä tuote on todella kysytty Euroopassa, ja sitä myydään monissa Euroopan maissa, mutta Suomessa tämä on uusi juttu,

      sanoo Halfway Crooksin varatoimitusjohtaja Mico Martesuo.

      Toiminta on nyt laajenemassa. Samaista hamppukukintoa aiotaan pian myydä myös kivijalkakaupoissa eri puolilla Suomea.

      Halfway Crooks aikoo perustaa muun muassa omia popup-myymälöitä ja toimia maahantuojana muille toimijoille kuten Kaninkolo-ketjulle, jolla on kuusi liikettä eri puolilla Suomea kuten Kuopiossa, Turussa ja Lahdessa.

      – Kyllä se on tulossa meille myyntiin ihan kivijalkakauppoihin, sanoo Kaninkolo-ketjun omistavan Red Eyed Rabbit Oy:n yrittäjä Mikko Pietarinen. Hänen yrityksellään hampun kasvatukseen ja käyttöön soveltuvien tuotteiden myynti on jo miljoonaluokkaa.

      Pietarinen ei näe tuotteessa mitään laitonta.

      – Se on käsittelemätöntä teollisuushampun kukintoa. Tätä kasvin osaahan on meillä ihan hehtaareittain kasvamassa tuolla pelloilla. Lähtököhta on, että laittomiin käyttötarkoituksiin eli päihdytystarkoitukseen tätä ei myydä, ja tuskin se tällä teollisuushampulla edes onnistuisi, Pietarinen sanoo.

      Myös Martesuo vakuuttaa, että kukintotuote ei ole kevytkannabista eikä oikein CBD-tuotekaan.

      Kevytkannabiksella tarkoitetaan hamppukasvin kukintoa, joka sisältää vain pienen määrän päihdyttävää tetrahydrokannabinolia eli THC:tä.

      Virossa on laillista myydä kevytkannabistuotteita, joiden THC-pitoisuus on alle 0,2 prosenttia. Tuotteet saavat kuitenkin sisältää runsaammin kannabidiolia eli CBD:tä. Se ei päihdytä, mutta sillä kerrotaan olevan rentouttava ja rauhoittava vaikutus.

      – Meidän tuotteissa THC-pitoisuus on vain 0,006-0,012 prosenttia eli alittaa puolella sen 0,2 sallitun rajan. Lisäksi tuotteemme on täysin jalostamaton eli ei ole vahvistettu CBD-pitoisuutta eikä muutettu mitään, mikä voisi saada viranomaiset tulkitsemaan sen muuntohuumeeksi, lääkeaineeksi tai elintarviketuotteeksi, Martesuo sanoo.

      Martesuo vakuuttaa myös, että kyse on sertifioidusta ja EU-alueella täysin laillisesta hampputuotteesta.

      – Käsittelemättömässä teollisuushampun kukinnassa on kannabidiolia, joka monien mielestä auttaa esimerkiksi kipuihin ja univaivoihin. CBD on yksi maailman tutkituimpia terveystuotteita. Tätä ei markkinoida poltettaviksi vaan myydään aromi- ja tutkimustuotteina.

    • Anonyymi

      https://www.seiska.fi/Uutiset/Kokaiinia-paivittain-Kohujulkkis-Lauri-Taats-myontaa-huumeongelmansa-avoin-tilitys

      Uutiset

      15.10.2020

      Seiska uutisoi viime viikolla, että virolaissyntyistä, Maria Veitolan Maria!-show’ssakin nähtyä lihaskimppua Lauri Taatsia, 35, epäillään kokaiinikaupoista.

      Syyskuun lopusta saakka vangittuna ollut Lauri vapautui viime viikolla tutkintavankeudesta.

      Lue myös: Epäillään kokaiinikaupoista! Tv:stä tuttu kohujulkkis Lauri Taats virunut jo viikkoja tutkintavankeudessa!

      Lauri sanoo Seiskalle, että ei voi suuremmin kommentoida keskeneräistä tutkintaa.

      – Syytteennostopäivä ei ole vielä tiedossa, mutta sen tiedän, että esitutkinta pitäisi päättyä lokakuun lopulla, Lauri kertoo.

      Käytin päivittäin
      Puhelias ja hyvinvoivan kuuloinen Lauri on sinut asian kanssa ja puhuu rikoksesta suoraan, vaikka katuukin syvästi itsensä ja perheensä takia.

      – Tutkintavankeus oli minulle opettava kokemus. En soisi sitä kenellekään. Koen tämän opetuksen kuitenkin positiivisena asiana, koska huumeiden käyttöni oli jo arkipäivää. Mopo oli lähtenyt keulimaan, eikä tilanne ollut enää hallussani, Lauri myöntää.

      Lue Laurin haastattelu kokonaisuudessaan torstaina ilmestyneestä Seiskasta!

      -----------------

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/5292e3ad-34c4-400c-8db5-725a189da887

      Amanda Harkimo erosi tv-rakkaastaan – mies liittyi jo Tinderiin: "Sieltä vaan sydäntä Laurille"

      Amanda Harkimo kertoo parin päätyneen eroon yhteisen Afrikan-matkan jälkeen.

      Lauantai 2.3.2019 klo 9:26

      Dj Amanda Harkimo on eronnut televisiosta tutusta Lauri Taatsista. Mies tuli tutuksi Maria!-ohjelmasta.

      Amanda kirjoittaa Instagramissa ihmisten huomanneen heidän eronsa, sillä Lauri on liittynyt deittisovellus Tinderiin.


      – Jengi heräs kiitos Tinderin, sieltä vaan sydän Laurille, ihana mies. Pitää siis paikkaansa että ollaan erottu, siitä on jo aikaa. Afrikan reissu oli meidän vika parisuhdetesti jota ei läpästy ja jatkettu sen jälkeen erilleen ja molemmat menty eteenpäin, Amanda kirjoittaa.

      Ero johtui naisen mukaan siitä, että he olivat liian erilaisia. Tinderiin Amanda ei ole liittynyt.

      – Asiaan ei liity draamaa, oltiin vaan liian erilaisia yksinkertaisesti ja hyvissä väleissä ollaan jos törmätään ja samaa mieltä oltiin asiasta. Nyt Porin Cabarettii live sydämmii mulle ku en Tinderis tuu vastaan!

      Seiskan mukaan Amanda ja Lauri alkoivat seurustella viime keväänä.

    • Anonyymi

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/seiska-hakkarainen-unohti-tyosalkkunsa-bandidosin-tiloihin/1888496

      Seiska: Hakkarainen unohti työsalkkunsa Bandidosin tiloihin

      JULKAISTU 01.03.2012 15:56 (PÄIVITETTY 03.03.2012 06:09)

      Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen jätti työsalkkunsa Bandidos-moottoripyöräjengin kerhotiloihin humalaisen illanviettonsa päätteeksi, kirjoittaa Seiska-lehti. Kansanedustajan toissaviikkoisesta törmäilystä jengin tiloissa uutisoi ensimmäisenä Nelosen uutiset tiistaina.

      Seiskan mukaan epäasiallisesti käyttäytynyt Hakkarainen ohjattiin ulos kerhotiloista Helsingin Kyläsaaresta aamukuuden aikaan. Tämän jälkeen kerhotiloihin jääneet henkilöt löysivät kansanedustajan tärkeitä papereita sisältäneen salkun.

      – Kävin hakemassa sen sitten sieltä puoli seitsemän aikaan aamulla ja menin töihin eduskuntaan. Onhan se sellainen salkku, jota tarvitsen joka päivä töissä, kertoo Hakkarainen Seiskassa.

      Hakkarainen ei osaa sanoa lehdelle, menikö hän töihin eduskuntaan humalassa. Hän kiisti keskiviikkona väitteet seksinostoyrityksistään illan aikana, mutta Seiskan mukaan kansanedustaja todella yritti ostaa seksiä.

    • Anonyymi

      http://nwohavaintoja.blogspot.com/2022/07/menipa-tiukaksi.html

      maanantaina, heinäkuuta 25, 2022

      Menipä tiukaksi

      Suomen hallituksella on ässä hihassa ja se on uudistetun valmiuslain uudelleenkäyttöön ottaminen, joka on juuri tämä äsken kohuttu hallituksen esitys

      HE 63/2022, jossa tekstinivaskassa oli se jossa puhuttiin "valtiollisten toimijoiden yhteistyöstä rikollisjengien tai puolisotilaallisten joukkojen kanssa tavoitteidensa saamiseksi".

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.is.fi/viihde/art-2000008857907.html

      Teflon Brothers versioi Juicea ja ottaa Viron kansalaisuuden – ”Verot maksamme Suomeen jatkossakin”

      Juice-klassikko Eesti (On My Mind) on päivitetty Teflon Brothersin versiona 2020-luvulle. Biisi toimii myös yhtyeen lähtölaukauksena ”virolaistumiseen”.

      Juice lauloi juovansa Eestissä aamuun asti Viru Valgeaa

      1.6. 16:15

      KESKIVIIKKONA Viron Suurlähetystössä on tiedotettu seuraavaa: suomalaisen Teflon Brothers -yhtyeen jäsenet Mikko Kuoppala eli taiteilijanimeltään Pyhimys, Heikki Kuula ja Jani Tuohimaa eli Voli ovat ottaneet Viron e-kansalaisuuden.

      – Olemme jatkossa virolainen yhtye, bändi tiedottaa.

      Se tarkoittaa muun muassa sitä, että jatkossa yhtye levyttää Universal Music Estonialle. Muutos ei ole suuren suuri, sillä yhtiö toimii Universal Music Finlandin alaisuudessa.

      Yhtye jatkaa myös aktiivista, 11 kuukautta vuodessa jatkuvaa keikkailuaan Suomessa.

      Oheistoimintoihin muun muassa ruokatuotteiden osalta aktivoitunut Teflon Brothersin osakeyhtiö on myös perustanut Viroon oman sisaryrityksen.

      PYHIMYS korjaa väärinkäsitykset ennen kuin niitä pääsee syntymään:

      – Maksamme jatkossakin verot Suomeen. Täällä lapsemme ovat päivähoidossa, suosikkiräppäri toteaa.

      Miksi sitten Viroon?

      Monestakin syystä.

      – Sinne on tarkoitus kehittää ihan omaa liiketoimintaa, Pyhimys sanoo.

      Lisäksi yhtye on pyrkinyt levittäytymään Suomen rajojen ulkopuolelle aiemminkin. 2018 bändi levytti Maradona (kesä ´86) -kappaleensa espanjaksi jalkapallon MM-turnauksen kunniaksi. Viime vuonna yhtye pyrki Euroviisuihin yhdessä ruotsalaislaulaja Pandoran kanssa kappaleella I Love You.

      – Ei Suomen kiertäminen kyllästytä, mutta on kiva nähdä jotain muutakin.

      SIKSI SIIS Viro, joka on tullut bändille tutuksi Abi goes Tallinn -tapahtumista. Bändi on ollut jo vuosia tapahtuman talon yhtye. Tallinnan Viru-hotelliin matkustaa kevättalvella jopa 13 000 suomalaisnuorta juhlistamaan kouluajan päättymistä ja kuuntelemaan Teflon Brothersia. Yleisö vaihtuu illasta toiseen, bändi ei.

      – Noilla reissuilla on ollut aikaa tutustua Tallinnaan, Pyhimys kertoo.

      Hän on pitänyt näkemästään. Pyhimys, Voli ja Heikki Kuula suunnittelevat epäilemättä monenlaista jatkossa paitsi suomalaisten, myös virolaisten viihteeksi.

      Yhtye tunnetaan eräänlaisena kokonaistaideteoksena. Se on muun muassa vaihtanut nimensä vähäksi aikaa makeisyhteistyön takia. Se on myös myynyt bändistä neljännen jäsenen paikan – 50 000 euroa hommasta maksoi pokeriammattilainen Ilari Sahamies.

      EESTI (on my mind) -kappale on suomirockin klassikko. Juice Leskinen kirjoitti sen vuonna 1983. Silloin hän ei ollut käynyt lainkaan Virossa.

      1980-luvun lopulla Tallinnan laululavalla järjestetyt Rock Summer -konsertit olivat tärkeä osa Viron itsenäistymistä. Siellä Juice Leskinenkin esiintyi – ja Teflon Brothersin perjantaina julkaistavan version videollakin nähdään Juice Tallinnassa, heiluttamassa sini-musta-valkoista Viron lippua.

      – Abi-keikoilla olemme laulaneet biisiä Juicen version päälle. Nimenomaan Kuopio-Iisalmi-Nivala -livelevyllä julkaistun version, Pyhimys kertoo.

      – Se on siitä harvinainen biisi, että sen sanoitus ei käsittele rakkautta tai eroa tai viinanjuontia.

      Kappaleen videolla esiintyvät myös räppääjänä jälleen kunnostautuva ex-kiekkoilija Siim Liivik, Anu Saagim sekä Sakari Kuosmanen.

      Eesti (on my mind) -kappaleesta on tehty myös vironkielinen versio. Ivar Vigla kaipaa kappaleessa Soome Suomeen – tietysti.

    • Anonyymi

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jvg-mukana-vakavasta-rikoksesta-epaillyn-rapparin-kappaleella-ville-galle-en-tiennyt-tasta-tosi-ikava-juttu/8388396#gs.7qs4ok

      JVG mukana vakavasta rikoksesta epäillyn räppärin kappaleella – Ville Galle: "En tiennyt tästä, tosi ikävä juttu"

      JULKAISTU 27.03.2022 07:00

      Ville Galle kertoi, ettei ollut aikaisemmin tietoinen räppäri Cavallinin tekeimistä rikoksista.

      Helsingin käräjäoikeudessa alkoi maaliskuun alussa kahden pääkaupunkiseudulla toimivan katujengin välistä väkivallan ja koston kierrettä käsittelevä oikeudenkäynti.

      Syyttäjän mukaan vastakkain ovat olleet helsinkiläinen 47-jengi ja espoolainen L-City.

      Oikeudenkäynti jatkui tällä viikolla, kun someräppärinä tunnetulle
      helsinkiläiskatujengin johtohahmo Milan Jaffille, 22, luettiin syytteet törkeästä ryöstöstä ja törkeästä vapaudenriistosta.

      Syytteiden mukaan Jaff ryösti yhdessä toisen helsinkiläiskatujengin johtohahmon, räppäri Cavallinina tunnetun miehen kanssa kolmannen miehen viime lokakuussa Helsingissä.

      MTV Uutiset kertoi aiemmin tällä viikolla, että epäilty törkeä ryöstö tapahtui Jaffin hallussa olleessa henkilöautossa. Syytteen mukaan Jaff ja Cavallini uhkasivat uhria aseella ja veitsellä. Kaksikko vei uhrilta omaisuutta yli 9 300 euron edestä.

      Lue ja kuuntele täältä lisää Jaffin ja Cavallinin tekemästä törkeästä ryöstöstä ja törkeästä vapaudenriistosta: Milan Jaffin tekemä epäilty ryöstö tallentui nauhalle: Kuuntele videolta, miten räppäri uhkasi tappaa uhrin

      Cavallini on tuttu Cavallini & Shrty -hip hop -duosta.

      Vuonna 2020 debyyttialbuminsa julkaissut duo kuuluu JVG-kaksikko Jare Brandin ja Ville Gallen perustamaan PME records -levy-yhtiöön. JVG on myös featannut Cavallini & Shrtyn Hyvä päivä -kappaleella.

      Ville Galle kertoi MTV Uutisille, ettei hän ollut tietoinen Cavallinin tekemistä rikoksista. Rap-artisti ei halunnut liiemmin kommentoida tapausta.

      – En tiedä yhtään, onko se juttu kesken, niin en halua kommentoida sitä. En tiennyt tästä, tosi ikävä juttu, hän sanoi.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/aa9d4afe-cd1e-4909-8214-2651e19a568d

      Rumba: Nuori rap-artisti ja Jonne-meemeistä tuttu Atte Toikka on kuollut - julkaisi juuri uutta musiikkia

      Atte Toikka tunnettiin rap-piireissä taiteilijanimellä MKDMSK sekä Maski.

      Tiistai 22.1.2019 klo 17:44

      Rumba-lehti uutisoi, että nuori rap-artisti Atte Toikka on kuollut.

      Toikka oli tehnyt rap-musiikkia jo pitkään. Hänet tunnettiin muun muassa Musta-Lista -yhtyeestä.

      Viime aikoina hän teki soolouraa, ja tammikuun 3. päivänä hän julkaisi tuoreen Edelleen edellä -biisin sekä videon.

      Hän oli myös työstämässä uutta albumia.

      Toikan uraa pidettiin nousujohteisena, ja hänen julkaisemansa video keräsi huomattavat katsojamäärät muutamassa päivässä. Tähän mennessä sitä on katsottu yli 150 000 kertaa.

      Jonne-meemeistä tuttu
      Atte Toikka oli monelle tuttu myös niin sanotuista Jonne-meemeistä.

      Kaikki sai alkunsa siitä, kun Toikka ja hänen ala-asteikäiset kaverukset poseerasivat rehvakkaasti, aitoon rap-henkeen ja he julkaisivat kuvan IRC-galleriassa. Pian etenkin Toikan kasvoista tehtiin useita ”Jonne-meemejä”, joihin oli liitetty hauskoja lausahduksia.

      Muutama vuosi sitten Teleportaasi-niminen nettijulkaisu haastatteli Toikkaa. Samalla puheeksi tulivat Jonne-meemit.

      Tuolloin Toikka oli vuonna 2009 perustetussa Laulavat Kulkurit -nimessä kokoonpanossa. Bändi oli tehnyt jo useita keikkoja, sekä olleet muun muassa Pyhimyksen lämppärinä.

      Jonne-meemeihin Toikka osasi jo 13-vuotiaana suhtautua yllättävän kypsästi. Toki hän myönsi, että ensin meemit hieman ärsyttivät.

      – Mä en kyllä tiedä mistä toi Jonne-nimi oikeen tulee. Mä joskus löysin joitain netistä ja ihmettelin niitä.

      Haastattelussa sekä Toikka että hänen bändikaverinsa kertoivat, ettei Jonne-läpistä pidä loukkaantua, vaan loanheitto kannattaa kääntää hyödyksi.

      Valitettavasti tuore suru-uutinen katkaisi Toikan lupaavan rap-artistin uran aivan liian aikaisin.

      Toikka on julkaissut Instagramissa viimeisen kuvansa puolitoista viikkoa sitten, tuolloin hän oli Berliinissä.

      Fanit ovat osaa suureen suruun.

      – Kaunista taivasmatka, musiikki jää elämään, eräs faneista toivottaa.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/36f6a169-e9ae-46a0-859c-7b78ae70be96

      Ruotsalaisräppäri Einárin kuoleman synkkä tausta paljastuu: oliko kyseessä jengiläisten kosto?

      Nuori räppäri oli saanut tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa.

      Perjantai 22.10.2021 klo 22:59

      Ruotsalainen rap-artisti Einár kuoli torstaina Tukholmassa ammuskelun seurauksena.

      Einár, koko nimeltään Nils Kurt Erik Einar Grönberg, oli vasta 19-vuotias. Aftonbladet-lehden mukaan Einária ammuttiin useita kertoja, myös suoraan rintaan. Lukuisat lähteet kuvailevat ampumisen olleen ”puhdas teloitus”.

      Poliisi on vahvistanut, että Einár kuoli heti tapahtumapaikalle, vaikka poliisit ja ensihoitajat yrittivät häntä elvyttää. Poliisi on kertonut etsivänsä useampaa kuin yhtä tekijää ja tutkivansa tapausta murhana.

      Einárin epäillään olleen mahdollisesti sekaantunut väkivallan ja huumeiden värittämään jengimaailmaan Tukholmassa. Nuori mies oli saanut tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja hänen uskotaan piilotelleen ulkomailla sekä Ruotsissa hotelleissa uhkailujen takia.

      Einárilla itselläänkin on rikostaustaa, hänet oli tuomittu ryöstöistä ja huumerikoksista. Hänet kidnappattiin 17-vuotiaana ja tapaukseen liittyi kilpailevia räppäreitä, jotka saivat teosta vankilatuomiot kesällä.

      Kidnappauksen ohella oli suunnitteilla asettaa pommi Einárin kodin läheisyyteen. Kidnappaus liittyi suurempaan oikeudenkäyntiin, jossa tuomittiin lukuisia Vårby-nimisen rikollisverkoston jäseniä.

      Aftonbladetin mukaan nuorukaisen murhasta oli tarjolla palkkio. Einárin oli tarkoitus todistaa viikon kuluttua hovioikeudessa toista vangittua räppäriä vastaan, mikä on saattanut olla motiivi murhalle.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/940ff193-f21f-4305-b110-abff7ed60eb6

      Selviääkö Tupac Shakurin murha vihdoin? Asiantuntija uskoo todisteiden riittävän syyllisen löytymiseen

      Tupac Shakur murhattiin vuonna 1996 eikä syyllistä ole löydetty.

      Lauantai 23.11.2019 klo 20:11

      Rap-tähti Tupac Shakuria ammuttiin 7. syyskuuta 1996 Las Vegasissa muutama tunti Mike Tysonin nyrkkeilyottelun jälkeen, jota Shakur ystävineen oli ollut katsomassa. Tupac kuoli vammoihinsa kuuden päivän päästä sairaalassa.

      Murhasta ei ole tuomittu ketään vaikka epäilykset ovat koko ajan kohdistuneet Southside Crips -jengiin kuuluneeseen Orlando ”Baby Lane” Andersoniin. Shakur seurueineen oli saman illan aikana tapellut Anderssonin kanssa MGM-hotellin aulassa. Tappelu oli yksipuolinen, sillä Shakur ystävineen kävi Andersonin kimppuun, sillä he epäilivät tätä koruvarkaudesta.

      Anderson itse kuoli keväällä 1998, kun hänet ammuttiin autopesulan luona Comptonissa Kaliforniassa.

      Greg Kading, entinen komisario LAPD:stä sanoo nyt Las Vegasin poliisilla olevan tarvittavia todisteita pidätyksen tekemiseen. America’s KCAL -radiokanavalle puhunut Kading uskoo Andersonin sedän Duane Keith ”Keefe D” Davisin tietävän totuuden. Davis on ollut aiemminkin esillä murhaan liittyen.

      Kading väittää Davisin kertoneen ampumisesta, kun Davis kuulusteli häntä räppäri Biggie Smallsin murhaan liittyen.

      Autossa istunut 25-vuotias Tupac ammuttiin ohiajaneesta autosta liikennevaloissa.

      –Ampuja rullasi ikkunan alas ja antoi palaa, Kading väittää Davisin sanoneen.

      Kadingin mukaan Davis olisi antanut aseen veljenpojalleen Andersonille.

      –Kaikkien todisteiden pitäisi riittää nyt Davisin pidätykseen. Hänen pidättämiseensä on vahvat perusteet, entinen poliisi Kading totesi.

      Davis oli aiemmin saanut niin sanotun syytesuojan, joka tarkoittaa ettei hänen sanomisiaan käytetä häntä itseään vastaan oikeudessa. Murha-aseen luovuttaminen tekijälle kun voitaisiin katsoa olevan avunanto murhaan.

      –Olin Comptonin pomo, huumediileri. Olen ainoa elossa oleva, joka voi kertoa, mitä tapahtui kun Tupac tapettiin, Davisin on väitetty sanoneen alkuvuodesta.

      –Minua on painostettu 20 vuoden ajan. Minä aion kertoa totuuden, sillä minulla on syöpä eikä minulla ole mitään menetettävää. Ainoa, millä on merkitystä on totuus, Davis sanoi vuosi sitten kesällä.

      Tuolloinkin hän myönsi olleensa autossa ampujan kanssa, mutta ei kertonut kuka ampuja oli.

      Lähteet: NME, KCAL, Mirror.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/792f0c29-f73f-4348-bef4-f31dea74b25e

      Pyhimykseltä hieno ele: Saattaa kuolleen rap-artisti Atte Toikan levyn valmiiksi - rahatuotot perheelle

      Pyhimykselle eli Mikko Kuoppalalle on itsestään selvää se, että MKDMSK-nimellä esiintyneen rap-artistin eli Atte Toikan keskeneräinen levy valmistuu.

      Torstai 24.1.2019 klo 19:52

      Alkuviikosta uutisoitiin suru-uutisesta, sillä vasta 21-vuotias rap-artisti Atte Toikka oli kuollut.

      Toikka oli tehnyt viime aikoina soolouraa MKDMSK-taiteilijanimellä, ja häneltä oli tammikuun alussa ilmestynyt Edelleen edellä -niminen kappale.


      Hän oli myös työstämässä uutta albumia, mutta sitä hän ei ehtinyt saada loppuun.

      Iltalehti tavoitti rap-artisti Pyhimyksen, jota suru-uutinen kosketti.

      – Minulle oli heti itsestään selvää se, että pyrin saattamaan keskeneräisen levyn loppuun, Thaimaasta tavoitettu Pyhimys eli Mikko Kuoppala totesi.

      Kuoppala tunsi hyvin Atte Toikan, olivathan he molemmat saman helsinkiläisen lähiön, Malminkartanon kasvatteja.

      – Emme sinänsä olleet lähiystäviä, meillä on jonkin verran ikäeroakin. Atte oli 21-vuotias, minä olen 38-vuotias.

      – Minua on kutsuttu rap-piireissä sellaiseksi rap-faijaksi, joten tätä kautta tunsin Aten.

      Levytuotot perheelle

      Aten kuoleman myötä hänen biisinsä Edelleen edellä on noussut Suomi Spotify Top 50-listalla sijalle 16.

      – Heillä oli erittäin hyvä soundi. Harmi, että yleensä soittolistoille nousee niin sanottua mediakelpoista musiikkia. On erittäin paljon hyvää musiikkia, jotka eivät koskaan nouse suuren yleisön tietoisuuteen, Pyhimys jatkaa, ja mainitsee tästä esimerkkinä vaikka Edelleen edellä -biisin.

      Kun Pyhimys kuuli Toikan poismenosta, hän alkoi heti käyttää suhteitaan, jotta keskeneräinen albumi valmistuisi.

      – Olen ollut päivittäin yhteydessä Universal Music -levy-yhtiöön, jossa toimin itsekin konsulttina.

      – Joka tapauksessa levy saadaan julki, mutta ison levy-yhtiön kautta se saisi ansaittua näkyvyyttä.

      Pyhimyksen ajatuksena n myös se, levy olisi hyväntekeväisyyslevy.

      – Tässä ei todellakaan olla tekemässä bisnestä. Ajatukseni on, että levyn tuotto menisi suoraan Aten perheelle.

      – Häneltä jäi vaimo ja pieni lapsi, Pyhimys toteaa.

    • Anonyymi

      JUHANI - HUUME

      1 316 239 katselukertaa29.11.2017

      https://www.youtube.com/watch?v=hQL06N39WAg

      Gettomasa - Lössi

      4 148 391 katselukertaa18.1.2018

      https://www.youtube.com/watch?v=tpPwCN9yFIE

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.ruutu.fi/video/3984988

      Pyhimyksen poliittinen Superkuu vie 80-luvun hiphopin äärelle – vieraana Anssi Kelan versiosta kieltäytynyt Paleface!

      today 26.11.2021 klo 20.44

      schedule2min

      remove_red_eye Ilmaisena yli vuosi jäljellä

      Pyhimys esittää Vain elämää: Yllätysbiisit -jaksossa Anssi Kelan kappaleen Superkuu. Uuden version nimeksi on vaihdettu SuperQ.

      ”Olin tässä vaiheessa tosi inspiroitunut suomiräpistä. Paleface oli julkaissut Helsinki – Shangri La -albumin, innostuin todella paljon siitä. Vaikka se ei ole räppibiisi, niin tavallaan se on. Se on laulettua rytmimusiikkia”, Anssi Kela kertoo.
      ”Olen yrittänyt löytää näille hahmoille, jotka siellä metsässä on, jonkun yhdistävän aatteen. Kun kuuntelen tuota alkuperäistä, voin hyvin kuvitella, että nämä tyypit olisi sellaisia, jotka olisivat myös Q:n palvojia tässä modernimmassa merkityksessä”, Pyhimys miettii.

      Pyhimys astelee lavalle punasinivalkoisessa kasvomaalissa ja päähineesssä, joka yhdellä Yhdysvaltojen Valkoiseen taloon tunkeutuneella äärioikeiston kannattajalla oli yllään.

      Kappaleen uusissa lyriikoissa ruoditaan internetin salaliittoteorioita.

      Biisin aikana monille ruuduille ympäri lavaa ilmestyy räppäämään Paleface! Anssi Kela on versiosta ja vierailijasta äärimmäisen yllättynyt. ”Tiesitkö sen taustan?! Mä pyysin Karria feattaamaan tuohon biisiin, se ei tullut. Mutta tuli nyt!” Anssi Kela iloitsee. ”Se oli mahtava. Meikäläisenkin hip hop -juuret on 80-luvulla.

      Tuossa oli just se old school, tuo oli juuri sitä hip hoppia, mitä mä skidinä kuuntelin”, Anssi hehkuttaa. Vain elämää -ohjelman 12. kauden jaksot Nelosella ja Ruudussa perjantaisin klo 20. #vainelämää

      --------------

      QAnon kultti aivopesu

      2 281 katselukertaaEnsiesitys 8.11.2021

      https://www.youtube.com/watch?v=rXXcwTWTtAE

    • Anonyymi

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008368922.html

      Tämä video todisti oikeudelle: Renne Korppila pahoinpiteli HJK:n kannattajat Alepan tuulikaapissa

      Ex-radiotähti Renne Korppila pahoinpiteli kaksi HJK:n kannattajaa Stadin derbyn jälkeen heinäkuussa 2019. Pahoinpitelyyn osallistui pari muutakin miestä.

      Esitutkinnan mukaan he olivat HIFK:n kannattajia. Helsingin Mannerheimintien Alepan tuulikaapissa tapahtunut välikohtaus tallentui kaupan valvontakameralle. Video oli keskeisin todiste oikeudelle.

      ------------

      https://www.is.fi/viihde/art-2000008362655.html

      Ex-radiotähti Renne Korppila tuomittiin vankeus­rangaistukseen
      Korppila syyllistyi kolmeen pahoinpitelyyn ja yhteen huumausainerikokseen.

      27.10.2021 13:02 | Päivitetty 27.10.2021 14:24
      HELSINGIN käräjäoikeus tuomitsi entisen radiojuontajatähden Renne Korppilan kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

      Hän syyllistyi kolmeen pahoinpitelyyn ja yhteen huumausainerikokseen.

      Ensimmäiset pahoinpitelyt tapahtuivat Helsingissä 2019 heinäkuussa. Korppila pahoinpiteli kaksi nuorta miestä Helsingin Mannerheimintiellä sijaitsevan Alepa-kaupan tuulikaapin liepeillä.

      Korppila käytti nyrkkejä. Pahoinpitelyihin osallistui myös muutama muu mies. Uhrit saivat ruhjevammoja kasvoihin ja päähän.

      Nujakointi tapahtui Stadin derbyn jälkimainingeissa. Esitutkinnan mukaan uhrit olivat HJK:n kannattajia ja tuomitut puolestaan HIFK:n kannattajia.

      Vajaata paria kuukautta myöhemmin Korppila pahoinpiteli kolmannen miehen, jota Korppila löi lasituopilla päähän. Lasi meni hajalle, ja uhri sai päähän haavoja. Tämäkin tapahtui Helsingissä.

      Korppila hermostui siitä, kun nuori mies oli ensin tönäissyt hänen silloista vaimoaan Iida Ketola-Korppilaa, joka sai kaatuessaan haavan kyynärpäähän. Renne Korppilan hallusta löytyi myös 1,9 grammaa kokaiinia.

      Tönäisijä sai Iida Ketola-Korppilan pahoinpitelystä ja kahdesta muusta
      pahoinpitelystä 1 vuoden ehdollisen vankeustuomion.

      Asiaa puitiin Helsingin käräjäoikeudessa tiistaina ja keskiviikkona, jolloin oikeus antoi myös tuomion.

      Radiouransa jälkeen 45-vuotias Korppila on työskennellyt personal trainerina sekä myyjänä lihatiskillä. Hän on tehnyt myös podcasteja.

    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-11513878

      Tallinna-tunneli

      Peter Vesterbacka ei luovuta, vaikka hänen Tallinna-tunnelinsa tyrmättiin Virossa – Yhtiö aloittaa tuhansien asuntojen tekosaaren suunnittelun

      Kumppaneiksi tekosaaren suunnitteluun ovat valikoituneet japanilainen Shimizu Corporation ja hollantilainen yhtiö Blue 21.

      27.8.2020

      Liikemies Peter Vesterbackan Tallinna-tunneliyhtiö Finest Bay Area Development on käynnistämässä suunnittelutyön kelluvan tekosaaren rakentamiseksi tunnelin yläpuolelle.

      Tunneliyhtiön hallituksen puheenjohtajan Kustaa Valtosen mukaan tekosaarelle ei olisi tulossa junaliikenteen väliasemaa, vaan tekosaarta tarvitaan muun muassa huolto-, hätäpoistumis- ja ilmanvaihtoväylien rakentamiseen.

      Kelluva tekosaari rakennettaisiin 10–15 kilometriä Tallinnasta pohjoiseen. Sille kaavaillaan asuntoja sekä huvi- ja koulutuskeskusta.

      – Saarella voisi asua arviolta muutamia tuhansia ihmisiä, Valtonen summaa.

      Yhtiön mukaan kelluvan tekosaaren työnimenä on Green Float Tallinn.

      Kumppaneiksi tekosaaren suunnitteluun ovat valikoituneet kelluviin rakenteisiin erikoistunut japanilainen yhtiö Shimizu Corporation ja hollantilainen yhtiö Blue 21.

      Vesterbackan vetämä tunneliyhtiö ei siis ole luovuttamassa, vaikka Viron julkishallintoministeri Jaak Aab ehti tyrmätä Vesterbackan vetämän Tallinna-tunnelihankkeen omalla lausunnollaan jo noin kuukausi sitten.

      Aab kertoi tuolloin ehdottavansa maan hallitukselle (Ärileht)(siirryt toiseen palveluun), ettei se aloita Finest Bay Area Developmentin Tallinna-tunnelihankkeen suunnittelua.

      Tunneli työllistäisi 30 000 ihmistä

      Vesterbackan vetämän tunneliyhtiön mukaan Tallinna-tunnelin rakentaminen työllistäisi toteutuessaan jopa 30 000 ihmistä kuuden vuoden ajan. Suomessa näistä työpaikoista olisi noin 24 000 ja Virossa 6 000.

      – Tekosaari toisi hankkeeseen vielä huomattavasti lisää työpaikkoja, Valtonen sanoo.

      Tunneli rakennettaisiin yksityisellä rahoituksella. Viime vuonna tunneliyhtiö ja kiinalainen yhteistyökumppani Touchstone Capital Partners solmivat 15 miljardin aiesopimuksen rahoitukselle. Tunnelihankkeen rakennustöistä on solmittu suunnittelusopimus kiinalaisen maailman suurimman rakennusyhtiön CREC:in kanssa.

      Tunneliyhtiön mukaan Tallinna-tunneli voisi valmistua vuoden 2025 alussa, jos reittivaihtoehto saadaan vielä tänä vuonna valittua. Varsinaisten poraustöiden on arvioitu vievän runsaat kaksi vuotta.

      Valtosen mukaan tekosaaren rakentamiselle ei ole suunniteltu erillistä rakentamisaikataulua, vaan se toteutettaisiin tunnelihankkeen yhteydessä. Yhtiö ei tässä vaiheessa ota kantaa tekosaaren kustannusarvioon.

      Virolaisministeriltä täystyrmäys tunneli-projektille

      Viron julkishallintoministeri Jaak Aab totesi siis kuukausi sitten, että rajat ylittävän yhteyden luominen on mahdollista vain kahden maan välisellä yhteishankkeella ja kummankin maan yhteisestä tahdosta.

      Aabin mukaan Vesterbackan hankkeesta on löytynyt puutteita, muun mussa turvallisuuspuoli on jäänyt epäselväksi ja matkustaja- sekä rahtimäärät vaikuttavat liian optimistisilta. Aab kertoi sen sijaan tukevansa hanketta, jonka takana ovat Viron ja Suomen julkiset viranomaiset.

      Suomen liikenne- ja viestintäministeriön johtajan Sabina Lindströmin mukaan virolaisministeri tarkoittanee valtioiden välisellä hankkeella virkamiesten parisen vuotta sitten tekemää esiselvitystä, jossa tekosaarten tarve myös todettiin. Tämän jälkeen viranomaispuolella ei kuitenkaan ole edetty asian kanssa.

    • Anonyymi

      https://mvlehti.net/2022/07/15/fennomaa-kokoaa-yhteen-suomalaiset-patriootit-rekisteroinnit-uuteen-verkkotasavaltaan-alkaneet/

      Fennomaa kokoaa yhteen suomalaiset patriootit – Rekisteröinnit uuteen verkkotasavaltaan alkaneet

      Julkaistu 15.07.2022 17:45, 45906 lukukertaa, 8 kommenttia

      Tänään 15.7.2022 uusi Fennomaa - Suomalaisten patrioottien verkkotasavalta - on käynnistänyt julkisen toimintansa. Päätoimittaja Janus Putkosen alulle saattama suurhanke sai alkunsa keväällä 2022, kun Suomen tasavallassa suoritettiin Naton vallankaappaus. Tietoturvan takaava Fennomaa mahdollistaa luotettavan verkostoitumisen, tiedonkulun ja yhteistyön - maksuttomat patrioottien rekisteröinnit alkavat nyt.

      Todennäkäisesti et ole kuullut vielä mitään ”Fennomaasta”, paitsi kenties huhua tai lukenut sosiaalisen median postauksia. Kuluneet kolme kuukautta ovat olleet aktiivista Fennomaan käynnistämisen valmistelua kaikessa hiljaisuudessa. Kirjallinen toimintasuunnitelma valmistui eilen Janus Putkosen johdolla, jonka seurauksena tänään alkaa Fennomaasta tiedottaminen ja erityisesti nyt, uudesta verkkotasavallasta kiinnostuneiden patrioottien tietoturvallisuuden takaavat rekisteröinnit.

      Tulevien viikkojen ja seuraavien kuukausien ja vuosien aikana Fennomaa tehdään suomalaisille tutuksi kaikkien media- ja vaikuttamiskeinojen avulla, joita meillä on käytettävissä. Toteutuessaan Fennomaa on laaja suoraan demokratiaan ja talousdemokratiaan tukeva yhteisöllinen kokonaisuus, jonka monimuotoinen perustaminen ja rakentaminen tulee vaatimaan kovaa työtä, runsaasti aikaa ja suuriakin investointeja. Mutta kuten toiminnan suunnitteluvaiheessa on selvinnyt, Fennomaa sisältää valtavia, jopa geopoliittisia mahdollisuuksia. Tähän kannattaa priorisoida.

      Lyhyesti sanottuna, Fennomaa on ”suomalaisuuden pelastusjärjestö” keskellä vakavasti uhatuksi tullutta ja historiallisesti pohjoisten fennomaanien kansallista tulevaisuutta. Uusi suomalainen verkkotasavalta mahdollistaa konkreettisten vaihtoehtojen tarjoamisen, turvallisen kansallisen keskustelualustan ja luo yhteisöllistä vastavoimaa suomalaiset pahenevaan ahdinkoon ajavalle globalismille sekä lännen suorittamalle pakkovallalle. Fennomaa myös yhdistää useita aiemmin suunnittelussa ja testauksessa olleita patrioottisia kehityshankkeita saman katon alle.

      Varsinainen idea Fennomaasta sai alkunsa keväällä 2022, kun Suomen tasavallassa suoritettiin lännen eli sotilasliitto Naton vallankaappaus tuottamalla sotapropagandaa Venäjän suorittamasta sotilaallisesta interventiosta Ukrainassa. Jo vuodesta 1992 länteen tapahtuneiden vallansiirtojen seurauksena Suomi sellaisena kuin olemme sen oppineet tuntemaan, on lakkautettu. Tämä on tapahtunut perustuslain, valtiosääntöjen ja demokratian vastaisella maanpetosten sarjalla, jonka niittasi loppuun virallinen Naton jäsenhakemus 18.5.2022.

      Suomen vuodesta 2014 alkanut pakottaminen isäntämaasopimuksella Naton ”operaatio Atlanttisen ratkaisun” (Operation Atlantic Resolve) sotilaalliseen puskuriin Venäjää vastaan on vaarantanut erityisesti suomalaisten ja venäläisten tulevaisuuden, mutta geopoliittinen vastakkainasettelu uhkaa koko maailmaa. Fennomaa edustaa alueellista ja kansallista vastavoimaa, joka tarkoittaa käytännössä rakkaudesta eli kansojen puolesta taistelevien patrioottien muodostamaa yhteisvoimaa: ”Kaikki suomalaisten puolesta, eikä ketään vastaan”.

      Tarve suomalaiselle rauhaa ja alueellista vakautta edistävälle patrioottiselle vastavoimalle synnytti toiminta-ajatuksen uudesta verkkotasavallasta ja Fennomaa rekisteröitiin kaksi kuukautta sitten 16.5.2022 eli samaan aikaan Naton vallankaappauksen tapahtuessa Suomessa verkko-osoitteeseen: www.fennomaa.net. Tuolloin Fennomaa sai sini-valkoisen lippunsa ja yhteisön kansalliseläimeksi valittiin joutsen.

      Pietarissa järjestetyssä SPIEF-foorumissa 15.-18.6. Fennomaalle avautui suuria mahdollisuuksia suomalaisten ja venäläisten yhteistyön merkeissä. Janus Putkonen ymmärsi neuvotteluissa, että seuraavaksi tarvitaan kunnollinen toimintasuunnitelma, jotta kaikki saadaan onnistumaan parhaalla mahdollisella tavalla. Myös uusi Fennomaan joutsenlippu tullaan julkaistaan pian eli aikataulun mukaan 1.8.2022 mennessä.

      • Anonyymi

        Kaikki perustuu tietoturvaan
        Kansallismieliset suomalaiset ovat olleet vaikeuksissa ja hätää kärsimässä globalistihallinnon kovassa paineessa jo vuosien ajan. Tilanne sanan-, mielen- ja lehdistönvapautta harjoittavia kansalaisia vastaan on pahentunut jatkuvasti. Nykyisin elämme täysimittaisen hybridisodan ja totaalisen informaatiosodan aikaa, jossa lännen agendoja kohtaan toisin ajattelevat joutuvat vakavien hyökkäysten kohteeksi. Ensin tulee tieto, sitten toiminta, ja siksi patriootit on Suomessa vaiennettu.

        Todettakoon, että patrioottisen kansanliikkeen ja Itsenäisyyspuolueen (IPU) aktivisti sekä valtamedian haastaneen Verkkomedian päätoimittaja Janus Putkonen joutui lähtemään maanpakoon Suomesta jo vuoden 2014 eduskuntavaalien alla. Viranomaisten ajojahdin ja noitavainon väistöliike, jonka hampaissa mm. Ilja Janitskin lopulta menehtyi, vei Putkosen ensin Thaimaahan ja sieltä Ukrainan sisällissodan keskelle Donbassiin, jossa hän perusti tänään päivälleen 7 vuotta sitten virallisen DONi-uutistoimiston ja lehdistökeskuksen. Taistelu kansojen puolesta ja lännen vallankaappauksia vastaan jatkuu, mutta vastarintaa on mahdotonta harjoittaa ilman fyysistä perusturvallisuutta ja koskemattomuutta.

        Fennomaa on patrioottien verkkotasavalta, joka takaa suomalaisille patriooteille tietoturvallisen ympäristön keskustella, verkostoitua ja ottaa osaa yhteisöllisiin hankkeisiin ilman huolta, että ”ajatusrikollisuus” johtaisi nyt tai tulevaisuudessa ongelmiin Suomen tasavallassa. Fennomaa tulee luomaan ja tarjoamaan verkkoalustoja, jossa sananvapaus turvataan.

        Verkkotasavallan turvallisuuden perustana on, että suomalaiset patriootit verkostoidaan uusien Fennomaan virallisten henkilöllisyyksien avulla kauas lännen viranomaisten, poliitikkojen, trollien ja valtamedioiden ulottumattomiin. Tietokannat luodaan internetin ulkopuolella pysyville kovalevyille Donbassiin, jossa lännen viranomaisilla ei ole valtuuksia eikä toimintakykyä ja samalla keskustelu todellisten henkilöiden kanssa siirtyy Fennomaan virallisten lempinimien tarjoamaan suojaan.

        Janus Putkosta on sitonut päätoimittajuuteen liittyvä eettinen vastuu yli 10 vuotta ja Fennomaassa kyseessä on journalistiseen lähdesuojaan liittyvän vastuun laajentaminen yhteisöön, sosiaalisiin medioihin ja kaikkeen yhteistyöhön. Fennomaan periaatteena on, että vain sen johtaja tietää, että kuka kukin fennomaalainen on henkilöllisyydeltään Suomessa. Muistutettakoon, että Putkosta ei ole koskaan syytetty päätoimittajana lähdesuojan rikkomisesta, eikä sellaista ole tarkoitus tapahtua jatkossakaan. Kaikki perustuu tietenkin keskinäiseen luottamukseen.

        Tietoturvallisuus tai sen puute liittyy meidän nimiimme ja kuviimme, joiden kautta loputkin henkilöllisyydestä voidaan selvittää, joka puolestaan mahdollistaa kansallismielisten suomalaisten vainon ja painostuksen. Kun tarvitsemme kunnollisen tietosuojan, meidän on kommunikoitava toistemme kanssa käyttämättä syntymänimiä ja kasvojamme.

        Kaikki todellisen maailman kehitys, rakentava kommunikaatio ja yhteistyö vaatii kuitenkin todellisia ihmisiä, jotka kantavat vastuun sanomisistaan ja tekemisistään aidoilla nimillä ja kuvilla. Tämän vuoksi Fennomaan vahvistettujen henkilöllisyyksien luominen ja rekisteröinti on välttämätön kaiken toiminnan perusta, koska ilman sitä mitään todellista kansallista vastavoimaa nykyiselle järjestykselle ei pystytä yhdessä rakentamaan.

        Tietosi ovat turvassa Fennomaassa
        Jokainen Fennomaassa rekisteröity kansalainen on todellinen henkilö ja jokainen yli 18-vuotias suomalainen voi suorittaa rekisteröitymisensä vain kerran. Jokainen henkilöllisyys vahvistetaan tietoturvallisesti kolmiportaisella prosessissa, jonka jälkeen kaikki aiemman yhteydenpidon tiedot kadotetaan internetistä ja tietoverkoista. Kaikki fennomaalaiset saavat uudet henkilöllisyydet ja käytännössä vain Janus Putkonen jatkaa johtavassa vastuuasemassa Suomen tasavallassa rekisteröidyllä nimellä.

        Kaikki toimitetut tiedot käsitellään manuaalisesti Fennomaan salatussa sijainnissa olevassa toimistossa ja tiedot tallennetaan internetin ulkopuolella olevaan kiinteään sekä kaikkien verkkojen ulkopuolella olevaan tietokantaan, jota Donbassin kokonaispuolustus suojelee lännen viranomaisten vaikutusmahdollisuuksilta. Siksi vain Putkosella on pääsy Fennomaan tietokantaan ja hän on valmis kustantamaan patrioottiverkon vaatiman ja salassapitoon sitoutuneen henkilökunnan palkkaamisen. Siksi rekisteröinti on kaikille suomalaisille patriooteille maksutonta.

        Fennomaa käyttää ensisijaisena yhteydenpitonsa välineenä omaa ja tietoturvallista sähköpostijärjestelmää. Jokainen verkkotasavaltaan rekisteröity fennomaalainen saa käyttöönsä henkilökohtaisen Fennomaan sähköpostilaatikon, joka avataan virallisella lempinimellä. Fennomaan sähköposteihin voi vastaanottaa posteja myös ulkopuolelta, mutta niistä voi lähettää postia vain Fennomaan osoitteisiin. Järjestelmän hallinnasta vastaa Fennomaan tietoturvasta huolehtiva IT-osasto Donbassissa.


    • Anonyymi

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kohuttu-kirja-paljastaa-tony-halmeen-kuolinsyy-yllatti-ex-vaimon/5281466

      Kohuttu kirja paljastaa: Tony Halmeen kuolinsyy yllätti ex-vaimon

      JULKAISTU 27.08.2015 00:05
      Edesmenneen nyrkkeilijän ja kansanedustaja Tony Halmeen entinen vaimo Katja kertoo tarinansa Paula Salomaan kirjoittamassa uutuuskirjassa Viikingin varjossa (Otava).

      Showpainijana, ammattinyrkkeilijänä, tv-tähtenä ja lopulta myös perussuomalaisten kansanedustajana tunnetun Tony Halmeen elämä ajautui syöksykierteeseen vuoden 2003 ampumavälikohtauksen jälkeen. Aivovaurion saanut Viikinki ei palautunut ennalleen, vaikka pystyikin jatkamaan työskentelyään eduskunnassa vuoteen 2007 saakka.

      Tony Halmeen elämä päättyi lopulta tammikuussa 2010. Hänet löydettiin kotoaan ampuma-ase vierellään.

      Vuosina 1998–2005 Tony Halmeen kanssa yhtä pitänyt Katja kertoo Paula Salomaan kirjoittamassa kirjassa, ettei ex-puolison kuolema tullut yllätyksenä. Hän sai tiedon kuolemasta heidän yhteiseltä ystävältään.

      ”Tieto ei yllättänyt Katjaa. Hän oli aavistellut aiempien uutisten perusteella jo pitkään, ettei Tony tulisi selviämään ahdingostaan. Hän otti vastaan Jutan välittämän viestin tyynesti, ilman surua ja muutakaan kovin epämieluisaa tunnetta.”

      Media lähestyi Katjaa pian Tonyn kuoleman jälkeen. Katja ei kuitenkaan halunnut kommentoida elämäänsä Viikingin rinnalla.

      ”Vaikka Tonyn kuolema oli hänestä murheellinen tapahtuma, hänellä ei ollut siihen enempää kommentoitavaa kuin kenen tahansa muunkaan julkisuudenhenkilön poismenoon.”

      Vaikka Tonyn kuolema ei tullut Katjalle yllätyksenä, hän yllättyi kuolinsyystä.

      ”Myöhemmin kuolinsyyksi vahvistettiin itsemurha ja kuolinajaksi perjantai 8. tammikuuta. Kuolinsyy yllätti myös Katjan, ja hän seurasi tarkkaan muutaman päivän ajan aiheeseen liittyvää uutisointia."

      Salomaa kirjoittaa, että syynä Katjan reaktioon oli muun muassa se, ettei hän ollut käsitellyt kunnolla eroaan ja vuosiaan Viikingin rinnalla.

      ”Katjalle Tonyn poismeno oli tietyssä mielessä helpotus. Enää hänen ei tarvinnut pelätä jatkuvia viihdesensaatioita ja Tonyn tapaamista sattumalta kasvokkain. Nyt hän sai keskittyä vapaasti rauhoittamaan mielensä hillitäkseen päivittäisiä stressioireitaan ja päästäkseen lopullisesti eroon Viikingin varjosta.”

      Katja ja Tony Halme erosivat vuonna 2005 seitsemän vuoden avioliiton jälkeen. Katja löysi uuden rakkauden ja avioitui vuonna 2007 helsinkiläisen Teemun kanssa.

      ”Onkohan mussa jotain pahasti vialla, kun en tunne minkäänlaista surua?” hän mietti, mutta vain hiljaa omassa mielessään.”

      • Anonyymi

        https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2009101410424267

        Huumeet auttavat pysymään rauhallisena

        Entinen kansanedustaja ja ammattinyrkkeilyn raskaansarjan Suomen mestari tilitti Viihdeuutisille joutuneensa ajojahdin uhriksi.

        Keskiviikko 14.10.2009 klo 20:11

        Iltalehti kertoi tiistaina, että Tony Halmetta epäillään sekä rattijuopumuksesta että ampuma- ja huumausainerikoksesta.

        Keskiviikkona Halme tilitti Viihdeuutisille, että aineiden käyttö on hallussa, vaikkei kerta ensimmäinen ollutkaan. Ensimmäiset huumekokeilut hän kertoo nimittäin tehneensä Yhdysvalloissa luodessaan uraa painijana.

        – Viinasta tulee rähinä, mutta huumeet laskee sut alas. Musta tulee rauhallinen kaveri, sen takia en ole tapellutkaan moneen vuoteen, koska aina on ollut aineita pelissä, Halme paljasti haastattelussa.

        Epäilee ajojahtia
        Laittomuuksien takia virkavallan kanssa aiemminkin tekemisiin joutunut Halme kertoo Viihdeuutisille epäilevänsä, että joku käräytti hänet poliisille.

        – Tekevälle sattuu. Vietin iltaa Tampereella kavereiden kanssa ja otin viinaa ja kokaiinia pari viivaa. Pitää kokeilla, mitä pitää kieltää, että tietää kuinka pahaa se on. Jos et kokeile, et tiedä asiasta yhtään mitään, katumusta haastattelussa vakuuttava Halme sanoo.

        Ex-kansanedustaja kertookin pitävänsä itseään ajojahdin uhrina.

        Epävarma ajotapa käräytti

        Halme kärysi ratista sunnuntai-iltana, kun hän oli ajamassa moottoritietä Tampereelta Helsinkiin. Poliisit pysäyttivät epävarmasti ajaneen Halmeen Valkeakoskella ja puhalluttivat miehen.

        Alkometri osoitti 0,3 promillea, mutta huumetesteri antoi positiivisen tuloksen kokaiinille ja amfetamiinille.

        Poliisit tekivät kotietsinnän Halmeen asuntoon, josta löydettiin laiton Luger-pistooli sekä tiettävästi toistasataa siihen sopivaa 9 mm:n patruunaa.


    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-12190257

      Kun EDM-tähti Avicii kuoli, kaikki halusivat löytää syyllisen – tuoreen elämäkerran kirjoittaja Ylelle: “Tarina on siihen liian kompleksinen”

      Palkittu ruotsalaistoimittaja Måns Mosesson sai kirjaansa varten lukea muun muassa 40 000 sähköpostia Aviciin eli Tim Berglingin uralta. Niistä piirtyi kuva pohdiskelevasta ihmisestä, joka mietti musiikkinsa lisäksi paljon mielenterveyttään.

      16.11.2021

      – Hän oli utelias ja rohkea musiikin visionääri, jolla oli myös paljon ongelmia.

      Näin Aviciita kuvailee Måns Mosesson, joka on kirjoittanut elämäkerran edesmenneestä ruotsalaisesta elektronisen musiikin supertähdestä.

      Tiistaina julkaistu kirja Tim - Aviciin elämäkerta (Johnny Kniga) piirtää kuvaa Tim Berglingin elämästä, joka päättyi itsemurhaan vuonna 2018 vain 28-vuotiaana.

      Bergling nousi yhdeksi elektronisen tanssimusiikin eli EDM:n maailmanvalloituksen kärkinimistä 2010-luvulla. Hän tehtaili ympäri maailmaa soineita megahittejä lähes kymmenen vuoden ajan.

      Samaan aikaan sisäänpäinkääntynyt nuori kärsi mielenterveysongelmista sekä päihderiippuvuuksista kuten alkoholista ja opioideista. Ahdistunut artisti jätti keikkailun vuonna 2016 keskittyäkseen hyvinvointiinsa. Pari vuotta myöhemmin hän riisti hengen itseltään.

      Elämäkerran kirjoittanut Mosesson on sanomalehti Dagens Nyheterin tutkiva toimittaja. Hänet on palkittu kahdesti Bonnierin Suurella journalistipalkinnolla, ja hänelle on myönnetty Prix Italia -palkinto parhaasta dokumentista.

      Mosesson kirjoitti Aviciin eläkertaa kahden ja puolen vuoden ajan. Sitä varten hän haastatteli artistin vanhempia, ystäviä ja kollegoita eri puolilla maailmaa.

      Måns Mosesson päätyi kirjoittamaan elämäkertaa Aviciista sen jälkeen, kun oli tehnyt hänestä artikkelin Dagens Nyheteriin.

      Vuosi artistin kuoleman jälkeen julkaistiin albumi nimeltään Tim, ja Mosesson pääsi haastattelemaan tämän isää Klas Berglingiä.

      Hän kertoi haastattelussa avoimesti vaimonsa kanssa tekemästä surutyöstä ja siitä, kuinka päästä elämässä eteenpäin.

      – Hän puhui siitä, että vaikka Tim ei enää koskaan tule takaisin, he voivat vanhempina tehdä jotain positiivista. He toivoivat, että tapahtumat voivat aloittaa keskustelun mielenterveysongelmista, Mosesson kertaa.

      Haastattelun jälkeen Mosessonille tuli tunne, että Berglingin tarinassa on paljon enemmän kerrottavaa kuin pelkkä lehtiartikkeli. Toimittajan mukaan monet nuoret voivat pahoin ja yhä useammat tulevat riippuvaisiksi opioideista, kuten Berglingille oli käynyt. Päälle tulevat vielä sosiaalisen median tuomat paineet ja stressi.

      Berglingin vanhemmat olivat myös tahollaan miettineet, että heidän pojastaan pitäisi kirjoittaa kirja. Lehtiartikkelin ilmestymisen jälkeen he pyysivät Mosessonia tehtävään.

      40 000 sähköpostia
      Henkilökuvan piirtäminen Aviciista tuntui Mosessonista aluksi lähes mahdottomalta tehtävältä. Hän ei koskaan ehtinyt tavata artistia, joten kaikki hänen mielikuvansa perustuivat julkisuudessa olleisiin tietoihin.

      Kirjailija pääsi lähelle henkilöä sähköpostien kautta, jotka Aviciin vanhemmat antoivat hänelle luettavaksi. Niitä oli kertynyt lähes kymmenen vuotta kestäneen artistiuran aikana 40 000 kappaletta. Tuona aikana hän kasvoi underground-piireistä kansainväliseksi ilmiöksi.

      – Sähköpostien kautta pääsin sisään Timin maailmaan. Hän kirjoitti niissä musiikkinsa ykstiyiskohdista, mutta myös mielenterveydestään. Ihmisille voi tulla yllätyksenä kuinka pohdiskeleva hän oli. Hän pohti itseään ja maailmanmenoa.

      Mosessonille suurin yllätys Berglingistä oli se, että hän kamppaili mielenterveytensä kanssa jo paljon ennen kuin hänestä tuli Avicii.

      – Jotkut ovat ajatelleet, että Tim oli onnellinen tyyppi, joka masentui ja ahdistui vasta musiikkibisneksen pyörteissä. Mutta hänen vanhempansa ja läheisensä näkivät, millainen hän oli jo sitä ennen. Hän ahdistui sosiaalisissa tilanteissa ja esimerkiksi teininä hän kärsi aknesta, ja hänen oli vaikea lähteä kavereidensa kanssa bileisiin. Hän koki olevansa rento ainoastaan makuuhuoneessaan tietokoneen ääressä.

      • Anonyymi

        Itsetutkiskelua loppuun asti

        Uransa huipulla Tim Bergling joutui kesken kiertueidensa moneen otteeseen sairaalan ensiapuun ja osastohoitoon. Tilanne paheni koko ajan, ja vuoden 2015 syksyllä hän hakeutui vieroitushoitoon Ibizalle.

        Mosessonin mukaan siellä hän pystyi käsittelemään negativiisia ajatuksiaan, jotka hän oli aikaisemmin sysännyt syrjään.

        Seuraavana vuonna Avicii ilmoitti, että hän lopettaa kiertueiden tekemisen. Hän koki niiden tekemisen liian ahdistavaksi ja streessaavaksi.

        Mosessonin mukaan Bergling alkoi keskittyä omaan hyvinvointiinsa ja pyrki löytämään vastauksia esimerkiksi buddhalaisuudesta ja meditaatiosta. Hän myös luki paljon kirjallisuutta ihmisyydestä ja suunnitteli videopeliä, jossa tavoittena oli löytää valaistuminen.

        Mosessonin mukaan Bergling jatkoi itsensä tutkiskelua loppuun asti.

        – Hän ei tyytynyt yhteen vastaukseen, sillä hän oli rauhaton. Surullista on se, että hän oli jo paranemaan päin. Keikkailun lopettamisen jälkeen hänen elämänsä rytmi rauhoittui huomattavasti, ja hän saattoi tehdä sitä, mistä tykkäsi eli olla vain boksereissaan studiossa tekemässä musiikkia.

        Bergling jatkoi musiikin tekemistä Hollywoodin kodissaan, jonne hän pyysi muusikkokavereitaan. Hän halusi kehittää itseään musiikin kirjoittajana ja haki vaikutteitta esimerkiksi arabialaisesta ja itäafrikkalaisesta musiikista. Hänen oli tarkoitus matkustaa Keniaan Masai-heimon luokse viimeistelemään projektiaan.

        Kaikesta huolimatta Bergling teki itsemurhan Omanissa vuonna 2018. Mosessonin mukaan mielenterveysongelmien kanssa ei voi tietää, kuinka asiat voivat muuttua hyvästä huonoksi hyvin lyhyessä ajassa.

        – Yhtäkkiä perspektiivi kutistuu kutistumistaan. Silloin ei näe enää huomista.

        Vuonna 2017 ilmestyneessä Avicii: True Stories -dokumentissa näytetään, kuinka juuri sairaalasta päässyttä uupunutta artistia viedään seuraaville keikoille. Dokumentista jää mielikuva, että ympärillä olleet musiikkialan ihmiset ajoivat Berglingin loppuun.

        Mosesson sanoo, ettei hän halua elämäkerrassa syyttää ketään Berlingin kohtalosta.

        – Hänen tarinansa on siihen liian kompleksinen. Hänen ympärillään oli ihmisiä, jotka olivat huolissaan ja yrittivät auttaa. Kirjassa ihmiset kertovat pohtineensa jälkeenpäin, näkivätkö he merkit ja tekivätkö he tarpeeksi.

        Ongelmista puhuminen ei ole enää tabu
        Aviciin kuoleman jälkeen hänen vanhempansa perustivat Tim Berglingin nimeä kantavan hyväntekeväisyyssäätiön. Sen tarkoituksena on lisätä tietoa mielenterveysongelmista ja itsemurhien ehkäisystä.

        Tähän mennessä säätiö on esimerkiksi kerännyt rahaa ruotsalaiselle auttavalle puhelimelle, jotta sinne voi soittaa vuorokauden ympäri.

        Mosessonin mukaan Ruotsissa yhä useampi nuori kärsii mielenterveysongelmista. Hän kertoo, että samaan aikaan kun itsemurhat ovat yleisesti vähentyneet, niiden määrä on kasvanut 14–24-vuotiaiden parissa.

        Hänen mielestään on kuitenkin hyvä asia, että parin viime vuoden aikana asioista on alettu puhua entistä avoimemmin ja ongelmiin osataan hakea apua.

        – Asia ei ole enää tabu, ja nuoret miehetkin pystyvät puhumaan ongelmistaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsetutkiskelua loppuun asti

        Uransa huipulla Tim Bergling joutui kesken kiertueidensa moneen otteeseen sairaalan ensiapuun ja osastohoitoon. Tilanne paheni koko ajan, ja vuoden 2015 syksyllä hän hakeutui vieroitushoitoon Ibizalle.

        Mosessonin mukaan siellä hän pystyi käsittelemään negativiisia ajatuksiaan, jotka hän oli aikaisemmin sysännyt syrjään.

        Seuraavana vuonna Avicii ilmoitti, että hän lopettaa kiertueiden tekemisen. Hän koki niiden tekemisen liian ahdistavaksi ja streessaavaksi.

        Mosessonin mukaan Bergling alkoi keskittyä omaan hyvinvointiinsa ja pyrki löytämään vastauksia esimerkiksi buddhalaisuudesta ja meditaatiosta. Hän myös luki paljon kirjallisuutta ihmisyydestä ja suunnitteli videopeliä, jossa tavoittena oli löytää valaistuminen.

        Mosessonin mukaan Bergling jatkoi itsensä tutkiskelua loppuun asti.

        – Hän ei tyytynyt yhteen vastaukseen, sillä hän oli rauhaton. Surullista on se, että hän oli jo paranemaan päin. Keikkailun lopettamisen jälkeen hänen elämänsä rytmi rauhoittui huomattavasti, ja hän saattoi tehdä sitä, mistä tykkäsi eli olla vain boksereissaan studiossa tekemässä musiikkia.

        Bergling jatkoi musiikin tekemistä Hollywoodin kodissaan, jonne hän pyysi muusikkokavereitaan. Hän halusi kehittää itseään musiikin kirjoittajana ja haki vaikutteitta esimerkiksi arabialaisesta ja itäafrikkalaisesta musiikista. Hänen oli tarkoitus matkustaa Keniaan Masai-heimon luokse viimeistelemään projektiaan.

        Kaikesta huolimatta Bergling teki itsemurhan Omanissa vuonna 2018. Mosessonin mukaan mielenterveysongelmien kanssa ei voi tietää, kuinka asiat voivat muuttua hyvästä huonoksi hyvin lyhyessä ajassa.

        – Yhtäkkiä perspektiivi kutistuu kutistumistaan. Silloin ei näe enää huomista.

        Vuonna 2017 ilmestyneessä Avicii: True Stories -dokumentissa näytetään, kuinka juuri sairaalasta päässyttä uupunutta artistia viedään seuraaville keikoille. Dokumentista jää mielikuva, että ympärillä olleet musiikkialan ihmiset ajoivat Berglingin loppuun.

        Mosesson sanoo, ettei hän halua elämäkerrassa syyttää ketään Berlingin kohtalosta.

        – Hänen tarinansa on siihen liian kompleksinen. Hänen ympärillään oli ihmisiä, jotka olivat huolissaan ja yrittivät auttaa. Kirjassa ihmiset kertovat pohtineensa jälkeenpäin, näkivätkö he merkit ja tekivätkö he tarpeeksi.

        Ongelmista puhuminen ei ole enää tabu
        Aviciin kuoleman jälkeen hänen vanhempansa perustivat Tim Berglingin nimeä kantavan hyväntekeväisyyssäätiön. Sen tarkoituksena on lisätä tietoa mielenterveysongelmista ja itsemurhien ehkäisystä.

        Tähän mennessä säätiö on esimerkiksi kerännyt rahaa ruotsalaiselle auttavalle puhelimelle, jotta sinne voi soittaa vuorokauden ympäri.

        Mosessonin mukaan Ruotsissa yhä useampi nuori kärsii mielenterveysongelmista. Hän kertoo, että samaan aikaan kun itsemurhat ovat yleisesti vähentyneet, niiden määrä on kasvanut 14–24-vuotiaiden parissa.

        Hänen mielestään on kuitenkin hyvä asia, että parin viime vuoden aikana asioista on alettu puhua entistä avoimemmin ja ongelmiin osataan hakea apua.

        – Asia ei ole enää tabu, ja nuoret miehetkin pystyvät puhumaan ongelmistaan.

        https://www.is.fi/viihde/art-2000008526297.html

        HS: Aviciin entinen terapeutti antoi harvinaisen haastattelun – ”Hän ei halunnut olla addikti”

        Avicii eli Tim Bergling kärsi mielenterveysongelmista useita vuosia.

        8.1. 10:37
        RUOTSALAINEN musiikin supertähti Avicii eli Tim Bergling teki itsemurhan 28. huhtikuuta 2018 lomamatkalla Omanissa. Hän oli silloin vain 28-vuotias. Uutinen järkytti syvästi ympäri maailmaa.

        Bergling kärsi mielenterveysongelmista useita vuosia. Hän oli lopettanut keikkailun vuonna 2016.

        Helsingin Sanomat on haastatellut Berglingia hoitanutta psykoterapeuttia John McKeownia, 55 vuotta. McKeown on tehnyt paljon töitä erittäin varakkaiden ja paljon julkisuudessa olleiden potilaiden kanssa. HS:n mukaan Berglingin isä oli alun perin lähestynyt häntä.

        HS:n jutun mukaan Berglingin tulevaisuus oli näyttänyt hyvältä silloin, kun tämä lopetti keikkailun. Lopulta Bergling oli kokenut olevansa terve ja alkoi ottaa itse ohjaksia omaan elämäänsä.

        Tosin artisti oli ”äksyillyt muutaman kerran Mc Keownille, kun tämä oli kutsunut suurta Aviciita addiktiksi”.

        – Hän ei halunnut olla addikti. Hän ei pitänyt siitä nimityksestä, McKeown sanoo.

        Haastattelusta käy ilmi, että Aviciin kuolinuutinen oli McKeownille todella kova pala. Häntä itketti, kun hän luki Aviciin äskettäin ilmestynyttä elämäkertaa.

        – Sitä vain ajattelee, että miksi et sanonut mitään. Miksi et kysynyt apua, terapeutti sanoo.

        MCKEOWN on itsekin äänessä Måns Mosessonin kirjoittamassa elämäkerrassa Tim – Aviciin elämäkerta (Johnny Kniga). Se ilmestyi marraskuussa 2021.

        ------------------

        https://www.is.fi/musiikki/art-2000008406145.html

        Elämäkerran karu paljastus: Avicii lakkasi puhumasta viimeisinä päivinään – omituinen käytös uima-altaalla herätti huolen

        Uusi elämäkerta paljastaa, mitä tapahtui Omanissa kahtena viikkona ennen Tim Berglingin kuolemaa.

        16.11.2021 6:45

        PÄÄSIÄISENÄ 2018 maailma ja Ruotsi kuninkaallista perhettä myöten kohahti järkyttävästä uutisesta: vasta 28-vuotias musiikin ruotsalainen supertähti Avicii, oikealta nimeltään Tim Bergling, oli löydetty kuolleena Omanista.

        Nyt miehen kuolemaa edeltävistä viikoista ja päivistä paljastetaan täysin uutta tietoa tiistaina ilmestyneessä Måns Mosessonin kirjoittamassa elämäkerrassa Tim – Aviciin elämäkerta (Johnny Kniga). Kirja perustuu yhteensä satoihin haastatteluihin Berglingin ystävien, perheenjäsenten ja kollegojen kanssa.

        Yllä olevalta videolta voit kuunnella otteen kirjasta.

        Kohtalokas matka sai alkunsa Los Angelesista 9. huhtikuuta. Kirjan mukaan tarkoituksena oli kokeilla varjoliitoa autiomaassa, juoda hyviä viinejä ja käydä surffauskurssilla. Berglingin kerrotaan tavanneen kymmenpäisen seurueen jäsenistä muutamia aiemmin, mutta kukaan heistä ei ollut läheinen ystävä.

        Bergling aloitti matkansa hyväntuulisilla puhelinneuvottelulla työkuvioista. Hän visioi uusille biiseilleen laulajia ja suunnitteli matkaa Keniaan, jossa tekisi valmiiksi 12 kappaletta. Ne olisi tarkoitus julkaista vielä samana vuonna.

        Sen jälkeen seurue lähti telttaretkelle autiomaahan, jossa Bergling kuunteli musisointia ja katseli tähtiä. Hän käytti aikaa myös meditaatioon, johon oli tutustunut syvällisesti jonkin aikaa aiemmin.

        Berglingin kerrotaan tosin oikoneen saamiaan ohjeita, joiden mukaan istunnon kuului kestää korkeintaan 20 minuuttia. Hän saattoi meditoida tunteja.

        – Mä olen murtautunut niin nopeasti läpi tietoisuuden sisempien kerrostumien. Oikeastaan siihen kuuluisi kulua aikaa monta vuotta, mutta mä olen jo päässyt pitkälle, Berglingin kerrotaan selittäneen ylpeänä.

        Noin viikkoa myöhemmin 16. huhtikuuta, Berlingin terapeutti Paul Tanner sai mieheltä puhelun.


    • Anonyymi

      Mitä aineita tähän ketjuun kirjoittajat vetävät?

    • Anonyymi

      Mitä helvettiä?

      Miksi syötte sieniä?

    • Anonyymi

      Maltan ritarikunnalla lienee yhteys Maltan alla olevaan ikivanhaan valtavaan tunneliverkostoon. Hypogeum Hal Saflieni löydettiin kuitenkin virallisesti vasta vuonna 1902. Tunneliverkoston laajuutta ei tunneta, eikä ole tutkittukaan ainakaan sen jälkeen kun 20 lasta ja kaksi opettajaa katosi tunneleihin.

      • Anonyymi

        ...korjaus: 30 lasta. Ja National Geographic-lehti kertoi tuosta tapauksesta aikoinaan.


    • Anonyymi

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jengirapparin-lisaksi-toista-miesta-vaaditaan-vangittavaksi-nastolan-murhan-yrityksesta-kolmas-on-pidatetty-ja-lisaa-epailtyja-riittaa/8118300

      Jengiräppärin lisäksi kahta muuta epäillään Nastolan murhan yrityksestä – poliisilla lisäksi muita epäiltyjä tavoittamatta

      JULKAISTU 16.04.2021 12:56

      Poliisi vaati tänään kello yhdeltä toista miestä vangittavaksi Lahden Nastolassa viime lokakuussa tapahtuneesta murhan yrityksestä epäiltynä.

      MTV Uutiset kertoi aiemmin, että tapauksessa on jo vangittu yksi henkilö. Vuonna 1990 syntynyt gangsteriestetiikkaa kappaleissaan viljellyt räppäri ja pienlevy-yhtiön toimitusjohtaja vangittiin teosta epäiltynä viime maaliskuussa. Aiemmin vankilassakin istuneella miehellä on ollut tiiviit yhteydet sittemmin kiellettyyn United Brotherhood -rikollisjengiin, ja hän on kantanut ryhmän liivejä.

      Räppäri vapautettiin
      Räppäri vapautettiin tänään tutkintavankeudesta hovioikeuden päätöksellä. Miestä epäillään yhä rikoksesta.

      Hovioikeuden päätöksestä käy ilmi, että räppäri kiistää olevansa epäilty tekijä tai olleensa rikospaikalla tekoaikaan. Hovioikeuden mukaan poliisin esittämistä seikoista ei käynyt riittävällä todennäköisyydellä ilmi se, että mies olisi epäilty tekijä. Hovioikeus kyseenalaisti myös sen, onko todennäköisiä syitä epäillä kyseessä olevan henkirikoksen yritys.

      Käräjäoikeudesta ilmoitettiin lisäksi MTV Uutisille, että
      vangitsemisoikeudenkäynti vuonna 1996 syntyneen uuden epäillyn kohdalla peruttiin. Päätöksen taustalla voi olla hovioikeuden tämä tuore päätös samaan asiaan liittyen.

      Poliisi ei vieläkään halua kommentoida sitä, liittyykö tutkittu rikos järjestäytyneeseen rikollisuuteen ja jos liittyy, niin miten. Aiemmin se on kertonut taustalla olevan toisensa entuudestaan tunteneiden henkilöiden välinen tilanne.

      Tekoa on kerrottu pidettävän murhan yrityksenä sen suunnitelmallisuuden vuoksi. MTV Uutisten tietojen mukaan tapaukseen liittyy ampumatapaus.

      Lue myös: Kiellettyyn rikollisryhmään liitetty räppäri vangittiin murhan yrityksestä epäiltynä: Poliisi tutkinut jo kuukausia Nastolassa tapahtunutta rikosta
      Myös kolmas epäilty poliisin hallussa Poliisi kertoo, että kahden edellä mainitun henkilön lisäksi se on pidättänyt eilen kolmannen henkilön tekoon liittyen. Tämän osalta vangitsemisesta ei ole päätetty.

      – Meillä on vielä muitakin epäiltyjä tähän juttuun, joita ei ole tavoitettu, tutkinnanjohtaja kertoo.

      Tutkinnanjohtaja kertoo, että murhan yrityksellä on enemmän kuin yksi asianomistaja. MTV Uutisten tietojen mukaan epäiltyjä uhreja on kaksi.

      Maaliskuussa poliisi kertoi, että se on tutkinut tapausta kaikessa hiljaisuudessa noin neljän kuukauden ajan. Syyte rikoksista on määrä nostaa toukokuun loppupuolella.

    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-12096736

      Suomessa alkoi kesällä kevytkannabistuotteen myynti – hampun kukintoa voinee kohta ostaa jopa kivijalkakaupoista, viranomaisen mukaan tuote on laiton

      Suomalaisomistajien Virossa toimiva Halfway Crooks on myynyt verkkokauppansa kautta käsittelemätöntä teollisuushampun kukintoa kesästä lähtien Suomeen.
      Kuivattua kukintoa on tarkoitus ryhtyä myymään pian myös kivijalkakaupoissa.

      Valvovan viranomaisen Fimean mukaan myynti olisi laitonta.

      -----------------

      I Tried The Most Potent CBD Oil - Here's What Happened

      53 453 katselukertaa23.4.2021

      https://www.youtube.com/watch?v=U7kiKwS3c6s

    • Anonyymi

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007906736.html

      Helvetin enkeleiden Jarkko Laakson Katiska-syytteet hylättiin kokonaan
      Käräjäoikeuden mukaan syyttäjien väittämästä huumekaupasta ei ollut näyttöä.


      8.4.2021 10:51

      HELSINGIN KÄRÄJÄOIKEUS vapautti Helvetin enkeleiden johtohahmona tunnetun Jarkko Laakson kokonaan syytteistä.

      Syyttäjät olivat vaatineet Laaksolle rangaistusta kahdesta törkeästä huumausainerikoksesta. Molemmat syytteet hylättiin.

      Syyttäjien mukaan Laakso ja Niko Ranta-aho olisivat juonineet kahden kilon kokaiinikauppaa. Lisäksi Hells Angels Nomadsin kerhotiloista takavarikoitiin tutkinnassa 296 grammaa kokaiinia.

      – Kukaan kuulluista henkilöistä ei ole missään vaiheessa kertonut, että Ranta-ahon ja Laakson välistä huumausaineiden kauppaa olisi syytteessä tarkoitetuin tavoin tapahtunut. Käräjäoikeus katsoo, että esitetyn todistelun varsin tulkinnanvaraisten ilmaisujen nojalla ei voida tehdä johtopäätöstä Laakson syyllistymisestä syytteessä tarkoitettuun kahta kiloa koskevaan huumausainekauppaan, käräjäoikeus toteaa tuomiossaan.

      Myös Laakson väitetty asema kerhon presidenttinä jäi käräjäoikeuden mukaan selvittämättä.

      – Tämän seikan osalta ei ole esitetty luotettavaa tämän seikan osoittavaa näyttöä. Näyttämättä on jäänyt, että Laakso on edustanut kerhotiloja syytteessä kuvatuin tavoin, käräjäoikeus toteaa.

      Oikeus määräsi, että Laaksolle korvataan valtion varoista puolustus- ja matkakuluja yli 25 000 euroa.

    • Anonyymi

      Mikä on tämän viestiketjun sanoma?

      Ei avaudu.

    • Anonyymi

      https://www.rumba.fi/uutiset/olen-rehellinen-oma-itseni-vaikka-se-olisikin-rumaa-katsottavaa-lue-e-n-r-pn-ensimmainen-haastattelu/

      ”Olen rehellinen oma itseni, vaikka se olisikin rumaa katsottavaa” – lue E.N.R.P:n ensimmäinen haastattelu

      Musiikkivideoillaan miljoonia katseluita kerännyt alamaailman räppäri ostaa levy-yhtiön.

      10.04.2020

      Murhasta syytetyt kuuntelivat tekonsa jälkeen puukottamisesta kertovaa kappaletta, otsikoi Kouvolan Sanomat uutisensa Iitissä tapahtuneesta henkirikoksesta keväällä 2016. Jutussa kerrotaan murhan motiiviksi huumevelka ja vasikoinnin kostaminen, mutta näkökulmaksi on valittu musiikkiteos, joka myös nimetään uutisessa: E.N.R.P:n kappale Murha.

      Lahtelaisräppäri sanoo ihmetelleensä uutista. Näkökulma kuulostaa hieman tarkoitushakuiselta demonisoinnilta ja sensaatiouutisoinnilta. Kohdekin oli helppo: E.N.R.P. istui suorittamassa omaa tuomiotaan törkeästä huumausainerikoksesta.

      ”Kyllä se hämmästytti. Jos he olisivat sanoneet kuunnelleensa Kari Tapiota, niin sinäkin tiedät, ettei sitä olisi uutisoitu”, E.N.R.P., oikealta nimeltään Roope Halinen sanoo.

      Murha-kappaletta on kuunneltu Youtubessa 1,1 miljoonaa kertaa. E.N.R.P:n suosituin kappale on 187. Sen musiikkivideo, jossa tunnustetaan erään rikollisjärjestön värejä, keräsi miljoona katselukertaa ennen kuin se poistettiin palvelusta. Uudelleen Youtubeen ladattua versiota on katsottu 3,1 miljoonaa kertaa ja Spotifyssa sitä on striimattu 800 000 kertaa.

      ”Lukemat kuulostaa ihan hyviltä siihen nähden, että olen tehnyt musiikkia harrastuksena ja täysin omakustanteisesti.”

      E.N.R.P:n edustama alamaailman rap on suosittua, vaikka sen saama palstatila mediassa rajoittuu yllä mainitun kaltaiseen mainintaan. Tämä on ensimmäinen haastattelu, minkä räppäri on antanut. Hänellä on oma epäilys suosionsa syystä.

      ”Näkisin, että se liittyy rehellisyyden ja röyhkeyden sekoitukseen, minkälaista Suomessa ei ole ennen ollut. Olen aidosti rehellinen oma itseni, vaikka se olisikin välillä rumaa katsottavaa.”

      E.N.R.P. kertoo juttelevansa miltei päivittäin musiikistaan kohtaamiensa ihmisten kanssa. Hänen mukaansa hyvin erilaisista lähtökohdista ponnistavat, hyvin erilaisissa asemissa olevat ihmiset ovat ottaneet yhteyttä ja kertoneet saaneensa kappaleista paljon irti.

      ”En edes yritä lähteä lokeroimaan, että minkälainen minun kuuntelijani on. Varmaan poliisiammattikorkeakoulussa sitä soitetaan opetusmielessä!”

      Suomalainen gangsta rap mallintaa Yhdysvaltain länsirannikon estetiikkaa, mutta harvemmin ajautuu tekemisiin virkavallan kanssa. E.N.R.P. ja hengenheimolaisensa ovat poikkeus tähän. Huumetuomion lisäksi E.N.R.P:n rekisteristä löytyy ampuma-aserikos. Tällä hetkellä käsittelyssä on useita törkeitä rikosepäilyjä, jotka liittyvät maaliskuussa uutisoituun United Brotherhood -rikosvyyhtiin, mutta niitä hän ei lähde kommentoimaan ennen oikeudenkäyntejä.

      Tänään ilmestyi Ionin kappale Gangsta Gorilla, jolla E.N.R.P. vierailee Richie Loopin ja Pärren kanssa. Se on syntynyt E.N.R.P:n osalta varsin spontaanisti.

      ”Olin käymässä kaverin luona. Hän soitti tämän biisin ja kysyi, haluaisinko tehdä featin tähän. Kirjoitin oman osuuteni viidessä minuutissa ja äänitin saman tien. Omia biisejäni mietin pidempään ja työstän syvällisemmin.”

      Ja sitä omaa musiikkia myös on tulossa: työn alla on E.N.R.P:n oman albumin lisäksi kimppalevy Bullen ja Taiston kanssa. E.N.R.P:n albumille on tehty muun muassa yhteisbiisi Julma H:n ja OG Ulla-Maijan kanssa.

      E.N.R.P:n julkaisijana toimii Pirados Recordsia pyörittäneen Jukka Kuisman uusi levymerkki Kuisma Records. Asiaan on tulossa yllättävä muutos.

      ”Minä ja pari toistaiseksi nimettömänä pysyttelevää sijoittajaa aiomme ostaa Kuisma Recordsin. Kauppa tulee sisältämään Kuisma Recordsin omaisuuden miltei kaikista levytyssopimuksista ääniteknisiin sopimuksiin muun muassa Tommishockin kanssa. Tuotantopuolella on lisäksi mukana eräs nuori, toistaiseksi nimettömänä pysyttelevä lahtelainen, jolla on sormensa pelissä monen räppärin tuotannon kanssa.”

      Uuden levymerkin nimi on 100 Mrk, sen kotisivut löytyvät täältä. Edellä mainittujen levyjen lisäksi julkaisujonossa on ainakin Taiston sooloalbumi. Uusista sopimuksistakin kuulemma neuvotellaan. Yhtiön toiminta alkaa virallisesti 1. heinäkuuta.

      ”Nyt takana on sijoittajia, joilla on varaa sijoittaa kasvuun. Näen, että tällaiselle musiikille, jolla on sanomaa ja uskottavuutta, on iso kuuntelijakunta – ja sitä lähdemme tavoittelemaan.”

      Taannoisessa haastattelussa Kuisma Recordsin rosteria esitellessään Jukka Kuisma sanoi E.N.R.P:n olevan ”porukasta ainoa, josta voin sanoa, että hän on rikollinen ja tulee aina olemaankin”. Mitä mies itse on mieltä luonnehdinnasta?

      ”Tämä levy-yhtiö tulee olemaan täysin laillinen. Tässä ei mistään rahanpesusta ole kyse.”

    • Anonyymi

      https://www.rumba.fi/uutiset/kotimaisen-gangsterirapin-kummiseta-perusti-uuden-levymerkin/

      Kotimaisen gangsterirapin kummisetä perusti uuden levymerkin
      Pirados Recordsia pyörittänyt Jukka Kuisma johtaa nyt Kuisma Recordsia. Ensimmäisenä julkaisuna on Kylmäkosken vankilassa kuvattu Merzin musiikkivideo.

      14.02.2020

      Pyöreät pakarat, kalliit kellot ja arvokkaat alkoholijuomat ovat kuuluneet räppivideoiden peruskuvastoon Suomessakin. Mutta kun näiden lisäksi tiskiin isketään eri kaliiperin aseita ja liuta muitakin laittomia asioita, videon julkaisijana on useimmiten ollut Pirados Records.

      Tutustu

      ”Meidän julkisuuskuva on tullut pitkälti noista gangsterikertomuksista, mutta musaa tehdään useista eri kulmista. Voisi ehkä muotoilla niin, että ollaan Suomessa ainoa levy-yhtiö, joka ei pelkää rikollisia”, Jukka Kuisma sanoo.

      Pirados on virolainen vaate- ja tatuointibrändi, jonka keulahahmona Kuisma toimi Suomessa. Hän johti lisenssillä merkin toimintaa Suomenlahden tällä puolen. Vaatekaupan ja tatuointiliikkeen pyörittämisen ohella Kuisma keksi alkaa sponsoroimaan räppäreitä, aluksi sellaisia kuten Hurtta ja Wil.

      ”Sponsoroinnin kautta innostuin musiikista enemmänkin ja perustettiin oma studio. Musiikkia ei kuitenkaan tehty niinkään töiksemme vaan tunteella ja rakkaudesta lajiin.”

      Piradosin porukkaan alkoi kerääntyä hahmoja, kuten Taisto Tapulist. Hän sanoi taannoin Perttu Häkkisen haastattelussa, ettei halua romantisoida rikollista elämäntapaa – kunhan kertoo paikkaansa pitäviä tarinoita. Kommentti alleviivaa tämän tunteella tehdyn musiikin ja eletyn elämän häilyvää rajaa: Merzi, B.R. ja E.N.R.P. istuvat parhaillaan vankilassa.

      Tapahtumarikkaiden vuosien jälkeen Kuisma jätti kolme vuotta sitten Pirados-brändin taakseen ja julkaisutoiminnan ohella muukin pantiin tauolle. Nyt hän on perustanut nimeään kantavan Kuisma Records -levymerkin. Hän kertoo sen olevan jatkumoa Pirados Recordsille, mutta uusi sivu hänen ja edustamiensa artistien uralla.

      ”Kyllä artisteilla on edelleen vapaus sanoa mitä haluavat, mutta yritän ohjailla heitä oikeaan suuntaan. Merzin uusi video on kuvattu Kylmäkosken vankilassa. Mitä olen hänen kanssaan jutellut, niin toivomme molemmat, ettei jatkossa tarvitsisi kuvata enää koskaan siellä.”

      ”E.N.R.P. on porukasta ainoa, josta voin sanoa, että hän on rikollinen ja tulee aina olemaankin. Hän julkaisee meidän kautta singlen silloin tällöin, ja se on mitä se on, that’s it.”

      Kuisma kertoo olevansa luottavainen artistiensa suhteen. Hän uskoo, että useampi heistä voisi breikata isomminkin, kunhan esimerkiksi yhdysvaltalaisista gangstarap-videoista kopioitu aseiden heiluttelu karsitaan videoilta.

      ”On tarkoitus saada ruokaa pöytään ilman vaatekaupan ja tatskaliikkeen apua. Ja kun nyt työntekijäporukassa on muitakin kuin minä, niin en halua mitään esteitä sille, etteikö meidän musiikki voisi soida laajemminkin.”

      Uuden tallin musiikilliseksi selkärangaksi Kuisma nimeää Ionin. Viime vuonna Traptape-ep:n julkaissut Ioni eroaa levymerkin yleislinjasta tekemällä muutakin kuin boombapia, kuten trap-musiikkia. Kuisman mukaan Ioni on ”enemmän tai vähemmän” mukana kaikessa lafkan toiminnassa.

      ”Ionin lisäksi Taisto, Altis ja Jami Faltin ovat ykkösartistejani. Taisto on ollut hissun kissun viimeiset vuodet, mutta albumillinen boombapia on tulossa kesällä. Myös Altis julkaisee täyspitkän kesällä. Tuottajana on ranskalainen mKash, ja uskon että siitä tulee iso juttu.”

      Jami Faltin on Ruotsissa lavarunouden parissa tunnustusta saanut parikymppinen. Hän vieraili pari vuotta sitten Merzin Criminale-kappaleella ja on julkaisemassa keväällä omia singlebiisejään.

      Entäpä Pirados Records -aikojen korkean profiilin nimet B.R. ja Ällä?

      ”B.R. on tehnyt levyn vankilassa, mutta ei halua julkaista sitä. Tilanne on hänen kanssaan epäselvä. Ällän kanssa ei olla sydänystäviä, mutta mahdutaan samaan pöytään.”

    • Anonyymi

      https://youtu.be/uekJjeAaINQ

      VKK on leimaantunut pahasti kyllä näistä valtuutettu räppäreistä. Nämäkö ajavat suomalaisten asiaa Suomen eduskunnassa?

    • Anonyymi

      Onko LEVELI YouTube kanava CIAn joku peiteoperaatio. Aikovat perustaa puolueen ja asettaa Junnu presidenttiehdokas vaaleihin.

      Juontajina ydinaseita Suomeen haluava Maltan tai jonkun ritarijärjestön jäsen, Tapsa on Nato fundamentalisti ja Milan on Iranista lähtöisin mamu

    Ketjusta on poistettu 77 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      229
      1420
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      995
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe