Mielestäni Eugen Schauman on aliarvostettu ihminen Suomessa. Hän pelasti Suomen ja suomalaisia varmalta tuholta.
Eugen Schauman oli sankari
Suuri Suomalainen
7347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
suomenruotsalainen.
Suomen maan sankari!
Mannerheim ja Eehnroothkin. Todellisia sankareita kaikki jotka pelastivat Suomen varmalta tuholta.
"Eugen Schauman (10. toukokuuta 1875 Harkova, Venäjän keisarikunta – 16. kesäkuuta 1904 Helsinki, Suomi, Venäjän keisarikunta) oli suomalainen kouluylihallituksen apukamreeri, nationalisti, ja aktivisti, joka ampui sortokauden aikana vuonna 1904 kenraalikuvernööri Nikolai Ivanovitš Bobrikovin ja sen jälkeen itsensä. Kyseessä on Suomen historian tunnetuin poliittinen murha.
Isä oli Venäjää palvellut kenraaliluutnantti"
ja terroristi.
Ajatelkaapa, että nykypäivänä jonkun valtion parlamentissa surmattaisiin laillisen hallituksen edustaja. Eikö hän olisi rikollinen?
Laatta Eugen Shaumanin muistoksi pitäisi ehdottomasti poistaa julkisesta rakennuksesta.
Johan Bäckman saattaisi sen järjestää.
Jos laillinen hallitus on miehittäjän sortohallitus ja se edustaja polkee alkuperäisasukkaiden ihmisoikeuksia, niin jotain täytyy tehdä. Schauman oli todella Suomen suuri sankari.
Kohan Bäckman on surkea isänmaamme vihaaja -petturi.
Oliko se suomalaisille muka pahaksi kun ruotsinkielinen yläluokka lakkautettiin? Varmaan korpesi Eugenia ja montaa muutakin "ruotsalaista", mutta asia nyt vain on sillä tavalla, ettei yksikään suomalainen ole ollut ruotsalainen sen jälkeen kun Suomi lakkasi olemasta Ruotsin maakunta.
Eukeni oli takavuosina yliarvostettu, nyt jo unohdettu, asiallisesti terroristi ja reppana. Sankarit oli ihan muita miehiä.