nyt

hinnat alkaa kohoamaan kun ne on vähän halventuneet. Veikkaan, että lääkärit merkkaa resepteihin tästä lähtien vaihtokieltoja. Ei kai lääkärit potilaan puolta pidä, hehän ovat lääketeollisuuden mannekiineja. vaihtokieltoja.http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/03/kela_lopettaa_kalliimpien_laakkeiden_korvaamisen_645944.html
1122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eiköhän ne hinnat laske kun jokainen valmistaja haluaa oman lääkkeensä siihen "pakollisten" joukkoon. Mutta käyttäjän kulut nousee jos lääkärit kirjoittavat niitä vaihtokieltoja. Minulla on aika monta lääkettä käytössä, eikä lääkäri ole koskaan kieltänyt vaihtoa ja olenkin vaihtanut apteekissa halvempaan. Yksi ongelma voi tulla siitä ettei apteekissa välttämättä ole sitä halvinta lääkettä. Tänäänkin olen menossa hakemaan kolmen kuukauden annostani ja pitää valita iso apteekki kun käytän tuota lääkettä tavanomaista isompina annoksina ja pienissä apteekeissa ei välttämättä ole niin suurta määrää kerralla. Onneksi tälle käyttämälleni lääkkeelle ja pakkauskoolle ei ole korvaavaa ja tulen varmaankin saamaan sitä jatkossakin. Kyseessä on lääke jolle on vain yksi täsmälleen korvaava lääke, erilaisessa pakkauskoossa ja hinta jää selvästi tuon 1,50 € putken sisään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taas lääkkeiden kirjoitti:

hinnat alkaa kohoamaan kun ne on vähän halventuneet. Veikkaan, että lääkärit merkkaa resepteihin tästä lähtien vaihtokieltoja. Ei kai lääkärit potilaan puolta pidä, hehän ovat lääketeollisuuden mannekiineja. vaihtokieltoja.http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/03/kela_lopettaa_kalliimpien_laakkeiden_korvaamisen_645944.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu