ei ole ollut keskustelua pitkään,olisko nyt asia ajankohtainen.
ILMAISEsta
KAUSIPAikasta
1113690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 111
Vanhimmat
Kesä ja kärpäset ovat kohta tosiasia. Lumi hupenee silmissä ja pälvipaikat senkun lisääntyvät. Kohta jo on aika käydä pistämässä kausipaikka käyttökuntoon. Saisipa sitä ilmaiseksi käyttää niin mikä tässä olisi. "Elämä kallis ...."!
kilpavarustelu, kellä on kaunein!
... toivottavasti ei tule myöskään kausipaikkapakkoa! Vai joko sellainen on?
By the way, sattuikos kukaan näkemään/kuulemaan Tommy Hellstenin haastattelua aamuteeveessä?
T.H. määritteli mm. (jatkuvan) kiireen sanomalla, että on väärässä paikassa väärään aikaan (kääntäen ei ole oikeassa paikassa oikeaan aikaan) ja että oikeassa paikassa oikealla hetkellä on vain, kun on tässä ja nyt.
Minäpä luulen, että tämä on hyvä muistaa sekä ilmaisella- että maksullisella kausipaikalla samoin kuin matkallakin; niin karavaanareiden kuin vaunumatkailijoidenkin.
Haastattelin jo 60-luvulla Tommy Hellstenin eli silloin kun käytiin yhdessä Loviisan yhteislyseota.
Kausipaikalla olen silloin kun huvittaa ja kiirettä minulla ei ole milloinkaan.
Ilmankos ei ole aikoihin ollut mihinkään kiire - ja olen siis myöhästynyt jostain?
Minäpä en ollut 60 luvulla Loviisan yhteislyseossa yhtä aikaa Tommy Hellstenin kanssa vaan olin Hämeenlinnan lyseossa eri aikaan Hellsténin kanssa. Siis Johan Gustaf Hellsténin. Minä olin siellä 1960 -luvulla, mutta Gusse kahdeksankymmentä vuotta aiemmin.
Kuka tietää kuka on Johan Gustaf Hellsténin?
Nopeimmalle oikein vastaajalle palkinnoksi haukkuviestiryöppy sen johdosta, että sotkee ilmaisen kausipaikan ja Suomen historian.
mies oli Hellsten, vähä vaan liikaa viinaan menevä.
Mutta niin vain kuoli, vaikka kuinka mukava oli!
Ilmainen kausipaikka kuuluu sellaisille jotka jopa ovat valmiita osallistumaan työpanoksellaan alueen ylläpitoon!
.... Hmmm... en ole koskaan ajatellut, että Gustaf olisi ollut viinaan menevä. Kuoli kyllä, mutta eli kuitenkin 86 vuotiaaksi.
Eihän se sitten ole ilmainen! Itse asiassa melko kallis!
...kuka on Johan Gustaf Hellstén!?
Meneekä karavaanarien aika Aldeja ja Trumanneja ihmetellessä... eikö edes siellä kausipaikoilla lueta mitään?
Missä sivistys, juuret, suomalaisuus, mitä ihmettä!?!?
tämä MINUN hyvä ystäväni, varakas tuttavani Hellsteeni oli kuollessaan. Viimeisinä vuosinaan tosin jätti senkin tipottelun vähemmälle, ei vatsa oikein kestänyt.
Ilmaisia lounaitakaan ei kuulemma ole, saatikka kausipaikkoja, aina ne joku maksaa!
Koko yön olen istunut nenä ruudussa ja odottanut edes pientä merkkiä karavaanarien sivistyksestä. Edes pilkahdusta Suomen historian tuntemuksesta. Että edes valtion päämiehet tunnettaisiin. Mutta ei! Ei niin mitään. Yyääää... snif, snif.. kääk.
Johan Gustaf Hellstén on Juho K. Paasikivi!
Hän muutti nimensä ollessaan muistaakseni 17 -vuotias. (Oli siis Hellstén vielä käydessää Hämeenlinnan lyseota)
No, se on sitten tämä historia jätettäva näistä karavaanarikeskusteluista.......
No, katsoiko kukaan edes sitä tanskalaista dokumenttia karavaanareista? Lainsäädäntö on siellä kohdallaan....;-)
karavaani matkailu alkoi Suomessa vuonna 1923.
Ajattelitko, että otetaan tuo ilmaisen kausipaikan verotus tähän samaan ketjuun, vai avataanko sille oma?
Hähhähhääää.... :')
ilmoitan heti verottajalle jos tiedän jonkun saaneen ilmaisen kausipaikan
Se on varmasti ihan elämäntehtäväsi....:')
on sellaisilla alueilla jotka antavat ilmaisia kausipaikkoja alueen silmäätekeville-----------
miten on mahdollista että yhdistyksen pääpukaroilla ilmaiset kausipaikat
.... kuravetes, ei tollanen skeida mene aprillipäivänä läpi edes täälläkään! ; )
sitä vartenhan yhdistykset ovat.
Mikähän tuo kanuujakuja 1 oikein mahtaa olla?
taitaa olla otsikko
pitkästä aikaa
Tottakai ahkerat ihmiset on syytä palkita esimerkikiksi vapaaoleskelulla. Ovathan he pystyssäpitäviä voimia alueella. Ja heidän oma asiansa on tehdä siitä selvitys verottajalle tai muille instanneille, jos niin haluavat. Ainakin meidän alueella kaikki ovat raporttinsa antaneet.
moniakin ilmaisia kausipaikkoja, omalla talonmiehellä tietenkin, jonka veronmaksajat kustantavat!
Olen nyt kuudetta vuotta ilmaispaikallla ja on pakko todeta että ei kukaan viitsi ilmaiseksi toisten eteen tehdä talkoo töitä, toista oli ennen, mutta ei nykyän enää ,koska kukapa töitä tekee toisille korvauksetta kuten alueen siistimistä ja kunnossapitoa, isännöintiä yms.
niin riittää aikoo tehdä yhistyksen etteen töitä,pimmeetä varmaankin vai ilmoitatko ilmaiset kaaspaikat verottajalle ja maksat siitä veron niinkuin kuuluu ja yhistys sosturvamaksun niin kuin kuuluu.......
Mitä tarkoitat ahkerilla ihmisillä?
Sehän on koko toiminnan tarkoitus kerätään jäsen maksut hölmöitä ja rakennetaan hökkelikyliä junteille
Samat laiskat jotka lakkoilevat työpaikkansa ja suomen konkurssiin pakottavat toisia talkoilla tekemään itsellensä kesämökki paikkoja.
Paperi miehet eivät tee ilmaista työtä mutta pitää kuitenkin lakkoilla että saa ilmaisen kausipaikan
asiat
asiat on noin
eihän tohon usko koistisen koirakaan,saatikka verottaja.
kyllä sitä voi ilmaisiksikin jotain tehdä.Se on sitä karvaanarihenkee...
On kiva tehdä niitä mukavan porukan kanssa, vaikka ei maksettaiskaan :)
Näitä ilmais paikkoja on,itse teen talkoo työtä mutta maksan kumminkin kausipaikan ja sähkön.
oletko hölmö?
omistajia muu yhdistyksen väki on vain rahantuojia niin kuin turistikkin
Näitten Piltti-, Bona- ja pullamössöllä pulskistettujen märkäkorvaisten höpötyksistä ei varsinkaan näin aprillipäivänä kannata olla miläskään. Tosiasia kun on että tämän maan hyvinvointi on luotu aikanaan talkootyö- ja naapuriavulla. Eikä nykypäivän kakarat harrastelisi niin monipuoliseti, ellei harrastusten pohjana olisi laaja talkootyön määrä. Siihen talkootyön hyvään kuuluu myös laajan karavaanari jäsenalueiden tuomat matkailulliset edut - näille pullamössöpojuillekin - jos nyt ovat edes karavaanareita.
mikä hyvinvointi ,etköhän vähän suurentele asioita.Tämähän on aivan normaalia elämää ,joskin vähän huononlaista kituuttamista hyvinvoinnista ei puhettakaan,kyllä elämä pitää suoda imisille hiukan paremmassa muodossa kuin nykyään.Pullamössöpojut ovat sen oivaltaneet,sen tähden heitä ei varmmaan kiinnosta minkäänlaiset talkootyöt,tyhjän saa pyytämättäkin.Että se hyvinvoinnista tänään .jorma k
talkootyöstä saatavat etuudet, muut kuin rahasuoritukset, ovat luontoisetuina verotettavaa tuloa.
Rahapalkasta suoritetaan verot ja normaalit sosiaaliturvamaksut.
Olemme eri läänien verovalvonnassa aloittaneet karavaanariyhdistysten tehovalvonnan ja tilinpäätöstiedot on pyydetty jo etelä-Suomen läänin alueelta, seuraavaksi on vuorossa länsi-Suomen lääni.
Koko maan tilanne on selvitetty vuoden 2010 loppuun mennessä.
Mm. isännille kertyy matka- ja päivärahoja talkotöistä, eikä verottaja niihin puutu.
hyvä näin jos asia on noin,luikurit verolle.
mitä matkakuluja mukamas,kun ollaan jo valmiiksi paikan päällä.Ei verottaja tollaista puppua usko ei varmaan usko..
ei pullan voimalla osteta 80000egun asunto-autoa,revi siitä,ostettu vielä käteisellä,.-
Tosi on kuten edellä todettiin, ett voidaan maksaa kilometrikulut ja päivärahat - ei kai se alue ole monenkaan vakiasuinpaikka? Näillä varmaan katetaan moneenkin kertaan oma paikka.
olet kun tollasii kehtaat kirjoitella,pitäähän sitä palkkaakin maksaa jos km koovauksia ja päivärahoja maksellaan.Tollainenhan toiminta haiskahtaa veropetokselta.
Kommentti nimimerkki Tom…:ille:
Työtä ja yritteliäisyyttä on tarvittu, että tämä maa on sotien jälkeen rakennettu edes välttäväksi paikaksi asua (sotakorvauksia unohtamatta). Talkootyön osuus on siinä täysin marginaalinen.
Muuta jorinaa jatkoksi:
Ennen sotia maaseudulla naapuriapu ja "talkootyö" yhdisti voimavarat kerran -pari vuodessa, mutta ei mitenkään pyyteettä. Korvaus ruokapalkan muodossa vastasi hyvinkin puolen päivän palkkaa ja toinen puoli tuli vastavuoroisuudesta. Täsmälleen samalle, vähän pidemmälle viedylle idealle perustuivat kolhoosit. Mitään lisäarvoa ei syntynyt verrattuna siihen, että olisivat maksaneet toisilleen palkkaa (jos ei veronkiertoa lasketa;-).
Nykypäivänä tuolle toimintamallille ei yksinkertaisesti ole tarvetta. Ne jotka (muun tekemisen puutteessa) haluavat yhdessä touhuta saavat toki niin tehdä ja jos se on heille hauska ja virikkeinen harrastus, niin se on oikein hyvä asia! Tuon työn (rahallinen)arvo ei kuitenkaan ole yhtään suurempi, kuin palkkakustannukset, mikäli tuon työn aikaansaannos teetettäisiin palkatuilla ammattimiehillä. Anteeksi vain – siinä on sen työn arvo talkoisiin osallistumattomien näkökulmasta.
(Jos työ tehdään tehty pyyteettä ja lahjana toisille, sillä on toki silloin lahjan arvo, mutta lahjan antaja ei luonnollisesti silloin narise palkan tai vastavuoroisuuden puutetta. Aivan kuten silloin, kun isät ovat lapsiensa talonrakennus työmailla. Eikä narista lahjahevosen hampaistakaan)
Urheiluseurat (yms.) on tässä yhteydessä toki mainittava. Niissä harjoitetun nuorisotyön merkitys on ollut, ja on edelleenkin huomattava ajatellen sen kasvattavaa vaikutusta. SFC –alueiden toiminnassa tämä jää hyvin, hyvin pieneksi. Ja pienenee aivan olemattomiin, jos lapsiperheet jäävät pois.
Jotta sanomani nyt ymmärrettäisiin oikein, niin totean vielä, että olen itse mukana useammassakin yhteisössä, jotka harjoittavat mm. hyväntekeväisyyttä. Teen niissä vapaaehtoistyötä erilaisissa tehtävissä mm. hallituksissa, mutta myös työryhmissä ja "kentällä". Teen niin, koska uskon, että tekemälläni työllä on merkitystä. Niihinkään tehtäviin ei ole tunkua ja työ, jota teemme jäisi kenties muutoin tekemättä. Ne ovat yhteisöjä, joissa toimii samanhenkisiä ihmisiä. Sellaisia joiden kanssa viihdyn. Minulla on siis niissä puuhissa kivaa. En kuitenkaan urputa täällä sitä, "te" ette ole tekemässä sitä työtä, vaikka täälläkin varmasti on tuon työn tuloksista nauttivia tai hyötyviä. (En ole kertonut nimeäni enkä näiden yhteisöjen nimiä, joten jätetään taas ne typerät kehukommentit tekemättä). En siis vastusta talkootyötä, enkä halveksi sitä. Kunnioitan myös siihen liittyvää perinnettä ja jopa kannatan sen säilyttämistä.
Leirintäalue hinnoittelee palvelunsa liiketaloudellisten reunaehtojen puitteissa niin kuin hyväksi näkee. Niin tekevät myös SFC –alueet (keskinäisten, vapaaehtoisesti tekemiensä sopimusten puitteissa). Jos alueen ylläpidosta ei synny "talkoo"suoritteen vuoksi kirjattavia kustannuksia ja ylijäämä mahdollistaa hauskoja pippaloita tai enemmän kukkia kausipaikkalaisten katseltavaksi (vaikka muutkin näkevät ne) niin se on "palkka" työstä. Sen lisäksi, että se on kivaa. Se merkitsee myös hieman pienempiä maksuja alueen käyttäjille. Se tulisi nykyisin nähdä ensisijaisesti volyymiä lisäävänä ”kilpailuetuna”, joka jälkikäteen vielä lisää talkootyön suoritetta eikä suinkaan vähennä. Kuriositeettina todettakoon, että on mielenkiintoista miettiä miksi kaupallisen leirintäalueen SFC –jäseniltä perimä maksu on usein samaa 13€ luokka kuin SFC alueen perimä korvaus. Yrittäjän intressi on se kohta 60.000 jäsenen muodostama markkinapotentiaali. SFC –alennus on siis markkinointikustannus. Mikä siten on sen talkootyön arvo ja missä se on?
Jos nuori perheellinen ATK -nörtti haluaa harrastaa karavaanaamista ja tekee mieluummin kymmenen tuntia ylitöitä (pois lastensa luota) ja tienaa 700€, kuin että tekee kaksitoista tuntia (huonosti organisoitua, tehotonta) talkootyötä (pois lastensa luota) haravoiden tai kiviä kantaen, niin se on lapsia ajatellen, kansantaloudellisesti ja perheen taloutta ajatellen ehdottomasti parempi valinta (vaikka siis käyttää kaikki ylityörahansa leirintäalueisiin). Kaikilla ei tietysti ole ei ole mahdollisuutta käydä tekaisemassa 10 tuntia extraa ja silloin nk. takoo työ voi olla ainut mahdollisuus osallistua.(oli sitten eläkeläinen, ansiotyö kyvytön tai -haluton tai mitä hyvänsä). Yhä suuremmalla osalla kuitenkin on. Välttämättömien elinkustannusten ja nettopalkan erotus on kokoajan suurentunut ja suurenee (vaikka jonkinlainen lama kymmenen vuoden välein olisikin)
SFC –alueen kannalta oleellista on se, viekö tämä nörtti ylityörahansa kaupalliselle leirintäalueelle vai SFC alueelle. Vaiko lentoyhtiölle ja Thaimaalaiselle hotellille. Onko hän jäsenmaksua maksava jäsen vai käyttääkö senkin nelikymppisen yhteen-kahteen lisävuorokauteen leirintäalueella. SFC alueen nyt vaan on ajateltava kaupallisesti, sillä se elää tai kuolee kaupallisessa maailmassa.
Sanonkin taas, että hinnoitelkaa se talkootyö ja antakaa mahdollisuus osallistua alueen ylläpitoon rahalla. Tämä voisi myös lisätä niiden kiinnostusta talkootyötä kohtaan, jotka arvottavan työnsä arvon toisin, kuin tässä olen esittänyt.
Toinen mahdollisuus on katkerana itkeä jo tehdyn talkootyön perään, katsoa kuinka 30 vuotta sitten talkoilla rakennettu huoltorakennus rapistuu, kun sitä ei uusi polvi ole korjaamassa ei tuo siihen rahaakaan.
Matkailuvaunuyhdistys (joka ylläpitää (leirintä)aluetta), ei ole vähäisessäkään määrin sellainen aatteellinen yhteisö, kuin mihin meillä toisaalta tässä pinnallisuuden leimaamassa nykymaailmassa on tarve. Siis sitäkään tämä talkoista, rusinoista ja ilmaisista kausipaikoista käytävä rutina ei palvele. Siihen tarvitaan kokonaan toisenlaista otetta ja toimintaa.
Onneksi tästä ei tullut pitkä kirjoitus.
Ai niin, sanottakoon vielä, että minä en ole ylitöitä tekevä ATK -nörtti.
keskuudessamme on. 98% sanoistasi olisit voinut karsia sen sanomiseksi eli kaiken talkootyön mitätöimiseksi.
Ja keskittynyt enemmän siihen oman 'hännän' nostamiseen, ujostelematta mitenkään, kyllä me kestämme senkin.
Talkoilla tätä maata ja monta muuta asiaa on rakennettu enemän kuin moni nykyihminen osaa kuvitellakaan. Mutta jos ja kun osallistuu siihen 'hyväntekeväisyyteen' tai talkoisiin vain 'hallitustasolla', mitäpä niistä talkoista tietääkään. Tai edes siitä hyvän tekemisestä. Joka usein on enemmänkin itsensä hyväilyä. "Olen hyvä ihminen, kun 'autan' huonompiosaisia"!
kanssanne,oli asiallinen kirjoitus samanlaisia lisää tv.nörtti
itsekkään pimeitä palkkoja työntekijöilleni.
Täytyypä linkittää tämä keskustelu verottajalle.
"hyvään kuuluu myös laajan karavaanari jäsenalueiden tuomat matkailulliset edut"
Herranjetsas, mitä homekorvien höpinää joku viitsii vielä laukoa! Mitä ihmeen matkailullisia etuja on puutarhurille tarjolla? Sentin alennus luottokorttiostoista pensaasemalla! Siinä on kaikki ilmaisen kausipaikan lisäksi.
No just joo. Pääsihän se kateuskin taas kukkimaan.
Kerroppas nyt sitten meille, että mikä osa tästä maasta on rakennettu talkoilla.
Enhän suinkaan mitätöinyt talkoita. Sanoin, että niiden arvo on juuri sen verran kuin saman työn teettäminen palkkatyönä.
Osoita, että se olisi jotain muuta.
Oleellista tässä asiassa on se, että tuo jatkuva mariseminen on täysin perusteetonta. Sen lisäksi että se alkaa ällöttää, se on varmin tapa pitää nuoret pois alueilta ja talkoista.
Ps. minä en ole näitä nuoria.
parhaat paikat ilmaiseksi
Ne ilmaiset kausipaikat on.
tarkoitat talkoilla että pienellä palkalla ja huonolla toimeentulolla on tätä maata rakennettu ,niin sillon olet oikeassa.Kyllä se tuo töissäkäyminen on talkootyötä myöskin ,palkkaa saa juuri sen verran että eläminen ei mene velanpuolelle,eikö se ole talkootyötä jos mikä ja siitä kannattaisi ilmoittaa verottajalle,ja toivoa että veisi loputki ja vielä tuhkatkin pesästä.Minä en kyllä ole muulaisia talkoita tässä maassa tehnyt,enkä tee.
se voidaan kattaa sillä, että siirrytään oikeudenmukaiseen henkilöhinnoitteluun niin, että ns. "lapsiperheetkin" maksavat kulutuksensa mukaan. Se on täysin hyödyntämätön tulokanava. Siloin ei kenenkään tarvitse ratsastaa toisetn siivellä.
Kuule jos sä oot ihan vapaa ehtoisesti ollu talkoissa ja rakentanu sun kausipaikka aluetta ni se on sun päänsärkys. Mitä sä sitä täällä itket oma on ollut valintas. Ei me sille mitään voida eikä myöskään tarvita niitä sun alueita.
että mistä sä nyt oikein puhut?
Tähän pitäisi siirtyä jo en matkailukautena, jolloin pelastettavissa on se mikä vielä pelastettavissa on. Ei mikään alue kestä ns. lapsiperheitä kovin pitkään. Näin raadollista tämä karavaanielämä on.
Hyvä että joku uskaltaa ja osaa sanoa niin kuin asiat ovat. Mailma muuttu ja talkoot ovat historiaa.
hyvä että et ymmärrä ,sinullehan tuo asioiden ymmärtäminen on aina ollut vaikeata
se asia kyllä niinkin ,että turhahan se on valittaa ,itse on tiensä valinnut ja kärsiköön nahoissaan .Ei se tee kenestäkään marttyyriä jos käy talkoilemassa ,en käy enkä ole käynyt enkä tule käymään ,pärjään omillanikin.
Niinkuin selkeästi osoitit, kaikki - jopa talkootyökin - on mitattavissa rahassa. Minä nyt lähinnä tarkoitin asian periaatteellista näkökulmaa ja siitähän voisi vääntää jos jonkinlaista sketsiä, niinkuin olet voinut havaita "Pullamössöpoika" kommenttini jälkeen ilmestyneistä kannanotoista. Nehän eivät hirveästi innosta asian syvällisempään pohdiskeluun.
Itse edustan ikäpolvea jolle talkoisiin osallistuminen on ollut mm. ME-henkeä luovaa toimintaa. Ja sanoisin yhä edelleenkin tuntevani mielihyvää esim. oman kotileirialueeni kevät- ja syysaluetalkoisiin osallistumisesta. Sen tuloshan on sekä itseni että alueella vierailevien silmänilona. Ja se on paljon se.
tai alue hakeutukoon konkkaan.
muttei lapsiperheille,tulee yhdistyksille kalliiksi
talkoolaisista tulee paikan omistajia
olevat luulevat omistavansa koko alueen ja käyttäytyvät sen mukaan.
talkoisiin vai onko asia näin vai ei
Nimimerkki Tom... kirjoitti:
"Ja sanoisin yhä edelleenkin tuntevani mielihyvää esim. oman kotileirialueeni kevät- ja syysaluetalkoisiin osallistumisesta. Sen tuloshan on sekä itseni että alueella vierailevien silmänilona. Ja se on paljon se."
Tuo on juuri sitä tervettä talkoohenkeä. Osallistuminen talkoisiin sekä sosiaalisena tapahtumana että mahdollisuutena tehdä jotain konkreettista ja näkyvää on yksinkertaisesti kivaa ja tyydyttävä. Sitä tunnetta ei voi rahassa mitata. Vain sen varsinaisen työn tuloksia voi. Toisin sanoen: talkootyö on palkkatyötä suurempiaravoisempi vain siitä saatavan henkilökohtaisen tyydytyksen osalta.
Kun
- talkoilla on realistinen tavoite,
- osallistujen määrä arvioidaan realistisesti
- talkoot on organisoitu tarkoituksenmukaisesti (tähän mm. tarvitaan sitä "hallitustyöskenteylyä")
ja kun ennen muuta:
- sinne lähdetään ja sieltä tullaan iloisella ja suvaitsevaisella miellä
- jokaisen (pienempääkin) panosta arvostaen
- ja pois jääneiden oikeutta ratkaisuunsa kunnoittaen
niin vuosi vuodelta joukkoon tulee uutta polvea sitä mukaan kun elämäntilanne sen sallii.
Ja jos ei tule, niin talkoiden aika on ohi. Niiden tilalle on tullut jotain muuta. Toivottavasti yhtä arvokasta. Näin on moni muukin asia maailmassa palvellut aikansa. Noitarovioista alkaen.
Se, mitä ei millään tahdota ymmärtää ja suvaita on tämä, että:
joku (vaikka esimerkkini ATK -nörtti) saattaa harrastaa koripalloa, tekee nuorisotyötä valmentajana kahtenä päivänä viikossa. On Nörtit Ry:n huvitoimikunnassa ja kuljettaa lapsiaan pianotunnille. Osallistuu lasten vanhempaintoimikunnan pullamyyjäisiin ja jakaa koripalloseuran kanssa varainhankintatarkoutuksessa mainosjakeluja (joka on todella aivotonta puuhaa). Jne, jne. Hänen ja perheesä resurssit riittävät hyvin tähän. vielä ei ole lasten kannalta liian kiire.
Tämän lisäksi he hankkivat asuntovaunun yhtä ja vain yhtä tarkoitusta varten: perheen yhdessäoloa matkustaen ja leiriytyen. He ehkä tarvitsevat, korvausta vastaan, (kausi)paikan vaunullensa.
MIKSI HELEVTISSÄ HEILLE PITÄÄ KUIKUTELLA! HE HALUAVAT TEHDÄ VAUNULLA JUURI SITÄ, MIKSI SE ON HANKITTU: OLLA PERHEENÄ YHDESSÄ. VASTAPAINONA VIIKON JUOKSUILLE.
Tämä mietittäväksi "Huh huijaa monta nuijaa" -narisioille.
vaunumatkailijalle. Taidat vähän sotkea eri asioita sekaisin? Ei oikein johdonmukaista kirjoittelua, ajatukset hyppivät kovin eri aiheissa, vaikeaa tehdä oikeita johtopäätöksiä. Lukijallakin.
Mutta kuka täällä on kiukutellut jos perhe yhdessä hankkii vaunun ja matkailee, leireilee, harrastaa monenlaista mukavaa vaununsa kanssa?
Mitä kiukuttelemista sellaisesta on? Ei mitään!
Ei kai sentään - eikös kahden kirjoitukseni aihe ole talkootyö ja sen merkitys eri näkökulmista?
Mitkä asiat on sotkettu ja mikä oli epäjohdonmukaista? Sekö, että yritetään nähdä asiaa muidenkin näkökulmasta?
Se, että tunnustaa talkootyön arvon tekijälleen ei tietenkään tarkoita että tahtoisi pakottaa kaikki tekemään talkootyötä ja vain asuntovaunualueella. Tai että hyväksyy väitteen, että Suomi olisi rakennettu talkootyöllä. Jos sanotaan, että sen osuus on marginaalinen, se ei tarkoita, että merkityksetön. Arvoja ylläpitävästä merkityksestä puhumattakaan.
Kiukuttelijoita ovat ne, jotka eivät millään ymmärrä, että maailmassa on paaaaaaljon muutakin kuin oma kausipaikka. Ja että heidän rusinansa ovat aivan turvassa vaunumatkailijoilta. Ja että ilmaisia kausipaikkoja ei ole olemassakaan;-)
Sanot: "...jos perhe yhdessä hankkii vaunun ja matkailee, leireilee, harrastaa monenlaista mukavaa vaununsa kanssa?
Mitä kiukuttelemista sellaisesta on? Ei mitään! "
Juuri tätä tarkoitan: Ei todellakaan mitään! Vaikka ei osallistuisi yhdenkään kiven kantamiseen (muutoin kuin maksamalla pyydetyn maksun jos kivien päällä kävelee).
Se, että osaan arvostan monenlaisia valintoja ei tarkoita etten olisi tehnyt omaani; jos se sinua kiinnostaa niin voi kertoa, että olen kahdesta syystä sellaisen yhdistyksen jäsen, jolla ei ole aluetta:
1. en tarvitse kausipaikkaa
2. aluetalkoiden sijasta käytän aikani minun mielestäni tärkeämpään.
Teen talkooni muualla, en itke jos muut eivät osallistu, enkä kuvittele työni arvoa yhtään suuremmaksi kuin se on.
Vaunumatkailua taas teen ostamalla siihen tarvittavat palvelut niiltä jotka niitä haluavat myydä.
kun ei tarvitse hankkia karokelaittaita eikä tanssilavaa. kustannuksia ei synny ympäriinsä heiteltyjen kaljapullon sirpaleiden aiheuttamista vahingoista ja siivoamisesta. Vessat eivät mene tukkoon oksentavien sinne heittämistä papereista. Saunaa ei tarvitse rakentaa ennen aikojaan pulikkojen poltettua vanha. Samalle piakalle mahtuu kaksi aikusita ja kaksi lasta, minkä muuten veisi kaljotteleva pariskunta. Paikalle jäisivät tietysti fiksut vanhemmat pariskunnat ja lapsiperheet jolloin sukupolvet saisivat toisiltaan iloa ja yhdessäoloa.
Joo joo, kyllä kyllä, niin niin, aivan ja jo vain!
Nyt voimmekin olla yhtä ja samaa mieltä, siis että jokainen harrastaa,vaunuilee, matkailee juuri niinkuin itse itselleen parhaaksi näkee, tai perheelleen jos myös perhe mukana.
Sitten seuraaviin aiheisiin! ;-))
Ei lapsiperheitä kausipaikoille!
Lorivikoot mielummin kaupungilla, niin saa äiti ja isä vetää rauhassa viinaa kavereidensa kanssa kausipaikalla. Potkikoon kakarat vaikka mummoja kadulla niin päästään eroo kalliista eläkeäisistäkin.
Ei mua ainakkan kiinnosta mitä ne tekee. Poistetaan myös lapsisilisät ja lakkautetaan neuvoalat. säästyy nekin rahat ja saadaan viina ja tupakkavero pois. Ehkäpä jopa valtionapua kausipaikkojen ylläpitoon.
juu ,ei kakaroita missään tapauksessa,kuka sitä meteliä enään jaksaa kuunnella.Joutaahan ne mummot ollakin potkittavana kun eläkkeellä ovat,hyvä harrastus kakaroille tuo potkiminen.Kyllähän ne lapsilisätkin pitäsi poistaa tai ainakin siirtää eläkeläisten hyväksi,heissähän on tämänmaan tulevaisuus.Kausipaikkojen ylläpitoon kyllä saisi olla valtion apu mutta,myöskin pitäisi siirtää bensavero täysimääräisenä tämän hyvän asian tueksi,ja vanhempien karavaanareiden ilmaisten kausipaikkojen tukemiseen.Loppuisi vääryys kerrasta.Katkeroituneille nuorille karavaanareille vain keppiä ja ylimääräisiä talkoita.Hyvän asian puolesta taisteleva Jorma .k
Aivan turha aloitus tämä. Ei tästä aiheesta saa täällä kehkeytymään minkään laista järkevää keskustelua.
ompahan ainakin hyvin suosittu,vai oletko itse ilmaisella kausipaikalla,elikkä on teille kiusallinen.
vai turha
Nuo "pullamössöpojut" oikein laumalla kuohahtaneet. Taisi osua arkaan paikkaan, kun noin paljon syntynyt melua tyhjästä. Mutta kukin taaplaa tyylillään ja hakee mielihyvänsä parhaaksi katsomallaan tavalla - jotkut jopa vain suutaan soittamalla ; )
G-m@n
kuin vanha käpy joka ei edes älyä, vaikka moni sen on kertonut, nimimerkkinsä tarkoitusta.Mutta jos viettää aikaansa vuosikausia kausipaikalla tuhoten pullo tolkulla "larsenia", niin dementian oireet on nähtävissä. Sen jälkeen kun aloit osallistua tuolla Jerry sekä G-m@an nikillä keskusteluihin, et ole sanonut yhtään asiaa positiivisesti, vaan aina olet muita ruvennut kouluttamaan omille tavoillesi.Vaikka luulisi kun tuollaista nikkiä käyttää, että henkilö on suvaitsevainen
kaikki vain vanhojen kääkien koulutukseen, joku saattaisi vielä miehistyäkin. Oppisivat työntekoa ja ehkä talkoohenkeäkin. Jos ei niin saunan taakse vain.
jakuaaaarilla on hyvä vedellä vaunuu vai mitä
pitäiskö kaikkien tehdä töitä vaunualueella,eihän se mikään työsiirtola ole.
Eikä ole turha aloitus tämä!
Ilmainen kausipaikka on tärkeimpiä ratkaisemattomia kansantaloudellisia kysymyksiämme. Kaikki tarvitsevat sellaisen eikä kukaan suostu kertomaan mistä sen saa. Se on hallitsevan yläluokan salaliitto ja niin väärin. Tämä asia on selvitettävä! Kaikille karavaanareille on myös määrättävä ennakkohuvivero, koska tämä asia on jo ennakkoon joitakuita huvittanut. Suomen Pankin pääjohtajan on otettava poliittinen vastuu tästä ja erottava. Talkoot on lailla kiellettävä kunnes on varmistuttu siitä, ettei sellainen luo epätasa-arvoa kunnon karavaanarien keskuudessa. Jos talkootyö selvityksen jälkeen sallitaan on siitä maksettava työehtosopimusten mukainen palkka ylityökorvauksineen. Erityistä huomiota on kiinnitettävä siihen, ettei kukaan tee enempää kuin toinen.
karavaanarien keskuudessa,oppositio voisi tehdä asiasta välikysymyksen.
Aläs nyt, Jerry hyvä, ole niin suvaitsematon ja ymmärtämätön kasvavaa nuorisoamme kohtaan.
Eikö ole hieno asia, että tämä aktiivinen osa nuoriamme opettelee kantamaan vastuuta ja hienolla, ytimekkäällä tavalla ottaa osaa keskusteluun: "vitun homo kaiva ittelles kuoppa". Mitä elämän viisautta!
Eikä suinkaa ole synynyt melua tyhjästä! Kinkas sinä nyt sellaista aajattelet.
Eihän kymmenen tuhatta kärpästä voi väärässä olla....kyllä paska on hyvää ja sen ympärillä kannattaa pöristä. Pitempäänkin.
Eihän sitä vanha homekorvainen torvensoittaja voi ymmärtää esimerkiksi sellaista korkealuokkaista musiikkitaidetta kuten Lordin esittämä Hard Rock Hallelujah. Kymmentuhatta paskakärpästä sitäkin äänesti...
Lähdenkin tästä harjoittelemaan vaunumatkailijan vastinetta kappaleesta "Ankkurit ylös" eli "Koppi koukkuun". Sovitus on tehty yhdelle torvelle ratin takana.
Fortumin johtajille jaeltu ilmaisia kausipaikkoja, vastikkeetta?
Näkisipä sinunkin näppiksesi jäljiltä edes joskus jotain oikeasti asiaan liittyvää, eikä ainaisia henkilöön meneviä perusteettomia arvioitasi. Oman minäsi tillahan sillä julkisesti peilaat - siis pidä hyvänäsi.
Suvaitsevaisuuteni sinua kohtaan osoitan etten tuon enempää sinusta kuvittele - ainakaan "ääneen"!
G-m@n
älä udahda juomista,ja pomottamista
en unohda .Täytyyhän nekin jonkun hoitaa.
en juo,mutta kyllä pomotan
Matkailevana autoilijana ei kausipaikka oikein ole minun asiani.
SFC-alueita kyllä käytän ja treffeillä käyn, eivätkä niillä majailevat kausipaikkalaiset häiritse minua mitenkään. En ole myöskään kiinnostunut niiden 'ilmaisuudesta' tai 'verottomuudesta'.
Minä tunnustan olevani kausipaikan haltija. Myönnän, että se aiheuttaa kamalaa kateutta ympäritössä. Eipä se haittaa mitään, naureskelen vain itsekseni hiukan hyvittuneena seuratessani vihreitä naamoja ympärilläni.
Vaunullamme käy usein iloisia ja nauravia vieraita ja sehän vasta myrkkyä on toisille, prkl!
Meidän alueella on saanut isäntävuoronsa hoitaneet ilmaisen vaunupaikan jo vuosia, aloin tuon lääninverottajan kommentin jälkeen räknäillä mahdollisia jälkiveroja, viiden vuoden ajalta ja kuusi kuukautta vuodessa = 30 kk = 900 vrk ja se kerrotaan vuorokausihinnalla 13€, on yli 10 000€:n luontoisetu.
10%:n luontoisedun verotusarvolla olen verottajalle velkaa reilun 1000€+korot, no enpä tee vielä tuon takia konkurssia, mutta pistää niin viheliäisesti vihaksi, kun hallituksen puheenjohtaja valehteli, ettei talkootyöstä muka olisi veroseuraamuksia.
Ehkä olet unahtanut veronkorotuksen joka on 50 rossaa saaduista hyödyistä,koska verottajalla on oikeus sellainen määrätä.Kiinteistöverosta en ole varma joudutko sellaista maksamaan,mielestäni joudut.Mutta siitähän seelviää rahalla.
niinhän niitä käy,ja toiset valvoo,toisten nauraessa purukalla itselleen.
sellaistahan se on.täytyyhän siitä jonkun saada hyöty kun siellä talkoillaan .Eihän sitä hyötyä voi nuoremmille antaakaan,se olisi vastoin karavaanareiden sääntöä.Aina On sellainen porukka joka tekeee työn ja sellainen joka korjaa hyödyn ,se on sitä oikeudenmukaisuutta.Ei se kateutta ole,näin se vaan menee,ja on mielestäni aivan oikein.
ei ole ihan oikein
älä hermostu sinun vuorosi tulee sitten 60 vuoden kuluttua.Järjestelmä on tämä ellette, ala muuttaa sitä.Minulle se passaa tämä järjestelmä aivan hyvin .
ja rahhaa on ja on ja on
nuorempien karavaanarien keskuudessa paljon
sanoa kun kateus voittaa kiimankin.
paljon.Ei pelkkä puhuminen riitä ,tytyy puhe muuttaa sanoista tekoihin ,silloin voisi muutoksia saada aikaan.Kateutta ei kannata harjoittaa se, ei johda mihinkään muuhun kuin itsensä katkerottamiseen. Terveisin jorma k
että on hyvän aiheen joku keksinyt vai
tulla noin pienillä sanktioilla
joita jorma.koon teksteissä on. Suosittelen vaikka kansalaisopiston tms. kurssia Suomen kielen oikeinkirjoituksessa.
virheitä paljon.
tuliko taas virhe.En suosi punaisten rukoushuoneita.
Viestisäsi ei ole mitään erityistä, vikaa tai moitittavaa sikäli, että se on aiva tyypillinen, normaali karavaanarin kannanotto. Sellainen jossa osaamaton "opettaa".
Jotta paremin ymmärtäisit muistutan sinua kansakoulun kolmannen luokan oppimäärästä:
Suomen kielen po. suomen kielen.
Kateelliselle rakkikoiralaumalle sanon jo valmiiksi, että tiedän, ettei minunkaan kieleni ei ole virheetöntä (eikä suomi edes ole äidinkieleni). Kritisoin tässä vai sitä, että Jorma K:n tyyliä arvostelevat lähes poikkeuksetta juuri ne, jotka eivät itsekään käytä virheetöntä kieltä.
ei ole kuin muutama sinun tekstissäsi,tarkastele sitä ja mene sen jälkeen sinne kommunistien tulehduspesäkkeeseen opiskelemaan oikein kirjoitusta.Kopsahtiko omaan nilkkaan .aamuterveisin jorma k väärin kirjoittajien kaveri
suosittu