Ajattelimme muuttaa Siuntioon,jos sopiva talo löytyy. Miten on koulujen laita? Mihin kannattaa jälkikasvunsa lähettää oppia saamaan?
Onko Siuntiossa hyviä alakouluja?
4
454
Vastaukset
- ajattelee
nimetön muuttaa.
- mikä sit on
hyviä???tohon en osaa vastata.Jokainen kulkija ko taidetaan ottaa vastaan eritavalla.
Tämä on paikka jossa ei mitään.Empä voi sanoa viihtyneeni.Täällä ei ole työpaikkoja,ei mitään.
Uusi upea teollisuusalue on tyhjillään tien varrella vielä mutta mikä mättää??en tiiä..enkä jaksa enää ees kiinnostua.Ainoa ihana on luonto, jota sitäkin pilataan kaatamalla metsiä,purot kuihtuu jne.- yläastekin Siuntiossa
eikö enää tarvitse mennä Virkkalaan pilkattavaksi?
Joskus taannoin asuimme Siuntiossa. Ruotsalaisuus oli silloin plussaa. Kaupassa ei aina saanut suomenkielistä palvelua jos myyjä oli hoonolla päällä. Siis tossa 80- luvun puolessa välissä.
Ainoa mitä kaipaa Siuntiossa asutuista muutamista vuosista, luonto.
Linkkinä kunnan sivu. Eipä tuolla kovin montaa kouluvaihtoehtoa ole.
http://www.siuntio.fi/palvelut.htm - luonto..
yläastekin Siuntiossa kirjoitti:
eikö enää tarvitse mennä Virkkalaan pilkattavaksi?
Joskus taannoin asuimme Siuntiossa. Ruotsalaisuus oli silloin plussaa. Kaupassa ei aina saanut suomenkielistä palvelua jos myyjä oli hoonolla päällä. Siis tossa 80- luvun puolessa välissä.
Ainoa mitä kaipaa Siuntiossa asutuista muutamista vuosista, luonto.
Linkkinä kunnan sivu. Eipä tuolla kovin montaa kouluvaihtoehtoa ole.
http://www.siuntio.fi/palvelut.htmLuonto se on se ykkösjuttu täällä.
Niin vanhin lapsenikin väitti että pilkattiin virkkalassa.Nyt mietittiin oliko tuo yläasteen tänne tulo hyvä asia kun sisäpiiri tääl ollaan 24/24.Kyllä täällä on alkanut tapahtua eikä aina niin myönteistä.Nythän meillä ei ole enää kuin 1 kauppa.Ostoksilla käydään muulla, sillä s-marketteja on pilvin pimein muualla.Ruoka painotteiset kaupat ei vedä varmaan paljoa väkeä.
Pakko olla 2-autoa perheessä.Julkisliikenne on edell.jumalattoman heikkoa.Töihin ei pääse 7:ksi pääkaupunki seudulle muulla kuin omalla autolla kirkkonummen asemalta.Töitä ei kunnassa ole ja jos olis pätevyyskin, pitää olla kaksikielinen että voi paikkaa edes hakea.Kyllä tänne vaan noita miljoona taloja rakennetaan.Ja väkeä muuttaa eli varmaan tämä kunta muuttuu ajan kanssa toivotaan myönteiseen suuntaan.Muutoksia varmaan tulee...niistä puhutaan paljon.Kyllä kunnan asiat kiinnostaa mutta ihmettelen hiljaisuutta, kukaan ei ihanko välittäs mistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1418351Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047549Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1145760Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,995664Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194840Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472682Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81495Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71464Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531359