EMP - elektromagneettinen pulssi. Esiintyy mm. ydinräjähdyksen yhteydessä. EMP tuhoaa kaiken elektroniikan, ja sitä vastaan on tärkeät tietoliikennekeskittymät suojattu. Lisätietoa EMP:stä haluavat voivat kurkata wikistä /1/. sillä yllä oleva oli vain aasinsilta tälle jutulle:
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1166499/Terrorists-bring-jumbo-jet-using-microwave-cannon-built-internet.html
Lyhyesti: netistä saa tarvikkeita ja tietoa, joiden avulla voi rakentaa kotitekoisen EMP-tykin, jolla saa lentokoneen pudotettua alas tuhoamalla sen elektroniikan.
Turvallista lentomatkaa vain, kaikille tasapuolisesti.
1: http://fi.wikipedia.org/wiki/Elektromagneettinen_pulssi
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1166499/Terrorists-bring-jumbo-jet-using-microwave-cannon-built-internet.html
Lyhyesti: netistä saa tarvikkeita ja tietoa, joiden avulla voi rakentaa kotitekoisen EMP-tykin, jolla saa lentokoneen pudotettua alas tuhoamalla sen elektroniikan.
Turvallista lentomatkaa vain, kaikille tasapuolisesti.
1: http://fi.wikipedia.org/wiki/Elektromagneettinen_pulssi
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi terroristi ei voisi käyttää sinkoa? Miksi pitää olla juuri EMP-ase? Kyllä kunnon singolla pudottaa koneen yhtä lailla ja luultavasti pienemmällä vaivalla kuin jollain ihme EMP-aseella.
Samalla tavalla kuin ammutaan alas esim. helikoptereita sota-alueilla. Asuma-alueen yli matalalla laskeutuvaan lentokoneeseen luulisi olevan helpompaa osua kuin taisteluhelikopteriin.
Siitä nyt ei vaan saisi tehtyä sensaationhakuista uutista, koska kaikki jo tietävät sellaisesta aseesta. Plaah.
lentokoneeseen,laskeutuvaankin. Mutta halvin ja huonoinkin olalta laukaistava it-ohjus kyllä matkustajakoneeseen osuu jokseenkin varmasti.Ihme, ettei tällaisia terrori-iskuja satu. Kyllähän talebaneilla semmoisia on. Mutta miten talebani pääsisi ohjuksensa kanssa rajavartioston ja poliisin seulan läpi vaikka Heathrowin kentän aidan taakse? Huonosti,huonosti. Näinä aikoina etnisesti epäilyttyviä henkilöitä eli islamilaisista maista tulevia, tai sen tyyppisen nimen omaavia tarkkaillaan paljon suuremmalla suurennuslasilla kuin esim. valkoisia, kiinalaisia, mustia kristittyjä jne.
Hmm. Periaatteessa tarvitset vain antennin ja kapasitorin. Jos haluat kalibroida, niin tarvitset oskillaattorin. Jos haluat suunnata pulssin tiettyyn suuntaan, kayta suunta-antennia. Periaatteessa yksinkertaisin emp -ase on vanha mikroaaltouuni, ja sen antenni yhdistettyna piiriin missa on kapasitori ja antenni. Tehoa siina on jo 800W niin se on ihan tarpeeksi yhden lentokoneen piirien polttamiseksi. Empilta voi suojautua joko magneettisen tai fyysisen Faradayn hakin avulla... vahan kuin ukkoselta suojaudutaan johdattimen avulla. Yksinkertaista fysiikkaa.
jos saat sen kaiken kohdistumaan herkkään elektroniikkaan. Ensinnäkin suunta-antennillakin keila leviää ja saat vain osan osumaan koneeseen. Koneen metallikuori heijastaa suurimman osan säteilystä loppu absorboituu runkoon ja tuskin mitään menee läpi elektroniikkaan asti. Lähestymistutkat (TAR, PAR) tuuppaavat usean kilowatin mikroaaltotehoja, eikä yhtään konetta ole kai sen takia pudonnut. Yksinkertaista tukatekniikkaa.
Joo eihän ne lentsikat kestä edes ukkospilviä...
eiku