E-pillereiden lopettamisesta

Lopetin e-pillerit(Mercilon) noin viikko sitten, kun laatta loppui. Tänään on tullut niukkaa vuotoa ja alavatsa on ollut kipeä. Ehdin käyttää pillereitä vain kaksi laattaa, mitään ongelmia ei ollut, eikä pillereiden aikana tullut ns. tiputteluvuotoa. Ovatko oireet ihan normaaleja kun lopettaa pillerit? Voisivatko oireet kertoa että olen raskaana? (Se olisi toivottavaa :))
6379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sinulla on normaali tyhjennysvuoto, joka tulee laatan loputtua.

Äänestä
  • Lopetin pilsujen syönnin kaks viikkoo sitten monen vuoden syönnin jälkeen.
    Tunneskaala on laajentunut; iloa ja väriä elämässä on taas : )
    Mut oireena on järisyttävän kipeet rinnat; kosketusarat ja jopa rintsikat tuntuvat hiertävän! Onko kokemuksia, meneekö tämä arkuus ohi?

    Äänestä

  • Tyhjennysvuoto tuli jo laatan loputtua. Sitten oli viikko väliä ja nyt tulee taas tyhjennysvuoto? Eilen oli vain niukkaa vuotoa, mutta nyt se on jo ihan kuin menkat. Miten voin laskea esim. ovulaatiota jos menkat tulevat kahden viikon välein? Ja onko normaalia että tämä ns. tyhjennysvuoto on kovin runsasta verrattuna normaaleihin kuukautisiini?

    Äänestä

  • Mietteissään kirjoitti:

    Tyhjennysvuoto tuli jo laatan loputtua. Sitten oli viikko väliä ja nyt tulee taas tyhjennysvuoto? Eilen oli vain niukkaa vuotoa, mutta nyt se on jo ihan kuin menkat. Miten voin laskea esim. ovulaatiota jos menkat tulevat kahden viikon välein? Ja onko normaalia että tämä ns. tyhjennysvuoto on kovin runsasta verrattuna normaaleihin kuukautisiini?

    lopettaa pillerit, voi mennä kuukausia ennen kuin tilanne tasaantuu. Osta ovistikkuja

    Äänestä

  • tuo on kun kirjoitti:

    lopettaa pillerit, voi mennä kuukausia ennen kuin tilanne tasaantuu. Osta ovistikkuja

    Mäkin lopetin pillerit 5 vuoden käytön jälkeen, Tos maaliskuun alussa, nyt näinä päivinä siitä olis ekat menkat pitäny alkaa, mut 3:tta Päivää vaan tuhruttaa, Ei vaan menkat ilmeisesti meinaa käynnistyä. Raskaus olis toivottua,mut kai se ajan kanssa kierto normalisoituu ja menkatkin tulee kunnol, tuntuu olo vaan niin turvonneelta:( Tällästä tää naisen elämä on!

    Äänestä

  • Kummastelija kirjoitti:

    Mäkin lopetin pillerit 5 vuoden käytön jälkeen, Tos maaliskuun alussa, nyt näinä päivinä siitä olis ekat menkat pitäny alkaa, mut 3:tta Päivää vaan tuhruttaa, Ei vaan menkat ilmeisesti meinaa käynnistyä. Raskaus olis toivottua,mut kai se ajan kanssa kierto normalisoituu ja menkatkin tulee kunnol, tuntuu olo vaan niin turvonneelta:( Tällästä tää naisen elämä on!

    siihen että se oma hormonitoiminta palautuu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietteissään kirjoitti:

Lopetin e-pillerit(Mercilon) noin viikko sitten, kun laatta loppui. Tänään on tullut niukkaa vuotoa ja alavatsa on ollut kipeä. Ehdin käyttää pillereitä vain kaksi laattaa, mitään ongelmia ei ollut, eikä pillereiden aikana tullut ns. tiputteluvuotoa. Ovatko oireet ihan normaaleja kun lopettaa pillerit? Voisivatko oireet kertoa että olen raskaana? (Se olisi toivottavaa :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu