Onko kenelläkään esittää syytä, miksi tällä palstalla aktiivisimmat ateisteina esiintyvät aivopieruilijat edustavat pääsääntöisesti kaikkein populistisinta oikeistoa?
Näin olen päätellyt ainakin siitä määrästä ihmisvihaa, rasismia ja vieraudenpelkoa, mitä kommentit edustavat. Ihmisten ymmärrys ja humanismi oikein loistavat poissaolollaan.
Näin olen päätellyt ainakin siitä määrästä ihmisvihaa, rasismia ja vieraudenpelkoa, mitä kommentit edustavat. Ihmisten ymmärrys ja humanismi oikein loistavat poissaolollaan.
Vastaukset 47
Vanhimmat
"aivopieruilijat"
vain luulevaiset pierevät tällä palstalla.
Palstan uskovaiset sitten esittävät tietämystään kommunismistä?
He tietävät tasan tarkkaan mitä se on, sekä ketä siihen kuuluu :D
Jeesus - Punaisen värien Vapa:htaja.
"Tämä käyttäjä on laitettu jäähylle sääntörikkomusten takia."
Et sitten osaa keskustella ihmisiksi,vai?
Uskikset mielellään näkevät keksimäänsä pahuutta milloin missäkin. Historiallisesti kommunismi=ateismi=uskonnon kieltäminen. Uskikset ovat yksinkertaisesti väärässä. Ateismi ei sinällään liity poliittiseen näkemykseen. Tosin suurin osa palstalle kirjoittavista uskiksista tajuaa tämän ja osaa keskustella asioista asioina.
Itse en myöskään yleistä. Puhun palstalla riehuvasta parista aktiivisimmasta "saarnaajasta", joille ateismi on ainoastaan keppihevonen oman ihmisvihan ja erilaisuuden pelkoon perustuvan maailmankuvan edistämiseksi.
olla sinulle todella läheistä puuhaa muutenkin kuin opiskelun kautta.
Oletko parhaillaankin hoidossa?
keskustella uskovaisiksi...
"ihmisvihaajat" ja "erilaisuutta pelkäävät"?
"Historiallisesti kommunismi=ateismi=uskonnon kieltäminen."
VAJAKKI! kommunismi on kommunismia, ateismi on ateismia ja uskonnon kieltäminen on uskonnon kieltämistä. NIILLÄ EI OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ TOISTENSA KANSSA!
kuka kieltäisi uskonnot? onhan niitä olemassa joten sitä on turha kieltää..
"Itse en myöskään yleistä."
etpä tietenkään.. "kommunismi=ateismi=uskonnon kieltäminen".. taidat todellakin olla aika pahasti jälkeenjäänyt.. onhan se toki sääli..
siellä luki "jumalaa/jumalia ei ole olemassa"..
joku kikkelinsilpojahihhuli veti vissiin herneet nenäänsä.
"Et sitten osaa keskustella ihmisiksi,vai?"
osaan, jos keskustelukumppani on täysijärkinen. hihhuli ei koskaan ole täysijärkinen.
suositteli kirjoituksessaan kaikkien hihhulien tappamista.Muistini ei kovin paljon erehtyne tässä asiassa.
Paner esitti kyllä väitöksensä uskoville kuuluvaksi:
"Historiallisesti kommunismi=ateismi=uskonnon kieltäminen. Uskikset ovat yksinkertaisesti väärässä. Ateismi ei sinällään liity poliittiseen näkemykseen. Tosin suurin osa palstalle kirjoittavista uskiksista tajuaa tämän ja osaa keskustella asioista asioina."
Vaikka onkin väärässä tuon tajuamisen suhteen.
Minua kiinnostaisi tietää, mitkä vakionikit ovat hänen kolmen koplassaan (erityisen rasistisia ja vihamielisiä, jne.)
Toisaalta, enpä tiedä kannattaako tämän viherpiipertäjän jutuista oikeastaan välittää yhtään mitään.
no en.. haluatko tietää mitä tää neiti suositteli?
no tässä ilimanen uusinta:
"-paskalappunippu on paskalappunippu ja mikään selitys ei sitä tosiasiaa muuta.
-jumala on olemassa vain mielenvikaisen hihhulin pään sisällä.
-uskonnot ja uskot ovat sairaus.
-usko on luuloa ja sekään ei selittämällä muuksi muutu.
VARATKAAHAN MEKKOJEESUSTELIJAT RIITTÄVÄSTI VASELIINIA TAIVAASEEN, ETTÄ EI PÄÄSE LOPPUMAAN KESKEN KUN JESSE RANKAISEE JA PYHÄHENKI VATKAA LAPASEEN JUMALAN PASKASSA. JUMALASTA EI KANNATA HUOLEHTIA, SE ONANOI ITSENSÄ KANSSA IKUISUUDEN.
vitut tämä mitenkään asiaton ole! jumalauta hihhulit!"
kenet suosittelin tapettavaksi? eli muistisi erehtyy kuten vajakilla yleensäkin.
minulla ei ole taltioituna kenenkään kirjoituksia,mutta tekstissäsi sisältönä oli jotain lapsen hyväksikäytöstä,ja sen jälkeen toivomus "kaikkien hihhulien tappamisesta".Osapuilleen noin.Älä turhaan tuhlaa voimiasi minun ärsyttämiseen tuon laatuisilla maininnoilla.Se koituu vain omaksi häpeäksi sinulle.
kyllä sieltä suunnalta tuli käsky hihhuleiden tappamiseen, mutta taisit olla niin päissäsi tai muuten vihoissasi
tavaapa uudestaan:
"-paskalappunippu on paskalappunippu ja mikään selitys ei sitä tosiasiaa muuta.
-jumala on olemassa vain mielenvikaisen hihhulin pään sisällä.
-uskonnot ja uskot ovat sairaus.
-usko on luuloa ja sekään ei selittämällä muuksi muutu.
VARATKAAHAN MEKKOJEESUSTELIJAT RIITTÄVÄSTI VASELIINIA TAIVAASEEN, ETTÄ EI PÄÄSE LOPPUMAAN KESKEN KUN JESSE RANKAISEE JA PYHÄHENKI VATKAA LAPASEEN JUMALAN PASKASSA. JUMALASTA EI KANNATA HUOLEHTIA, SE ONANOI ITSENSÄ KANSSA IKUISUUDEN.
vitut tämä mitenkään asiaton ole! jumalauta hihhulit!"
missä kohtaa tarkalleen näet sen "toivomuksen"?
voisiko arvon vaseliinihihhuli tarkentaa?
"-paskalappunippu on paskalappunippu ja mikään selitys ei sitä tosiasiaa muuta.
-jumala on olemassa vain mielenvikaisen hihhulin pään sisällä.
-uskonnot ja uskot ovat sairaus.
-usko on luuloa ja sekään ei selittämällä muuksi muutu.
VARATKAAHAN MEKKOJEESUSTELIJAT RIITTÄVÄSTI VASELIINIA TAIVAASEEN, ETTÄ EI PÄÄSE LOPPUMAAN KESKEN KUN JESSE RANKAISEE JA PYHÄHENKI VATKAA LAPASEEN JUMALAN PASKASSA. JUMALASTA EI KANNATA HUOLEHTIA, SE ONANOI ITSENSÄ KANSSA IKUISUUDEN.
vitut tämä mitenkään asiaton ole! jumalauta hihhulit!"
missä kohtaa? ainostaan tuo teksti siellä luki.. sieltä sen kävin äsken kopioimassa.
anteeksi, puhekuplassa luki myös näin: "haistakaa hihhulit PITKÄ PASKA!"
viestiä ehdotettiin varmaankin poistettavaksi
ei voi olla varma, mutta tuo tappouhkaus oli
varma ja joku kirjoittaja ehdotti jo poliisia.
Etsi vielä, välimuistista, et pakene sanojasi
pystyä todistamaan syytöksensä, eikö niin?
Vai oletko joku vitun pedofiili ihan vain, koska minä sanon sinun olevan?
Puusilmä puhuu asiaa, toi teksti oli tosiaan hänen galleriassaan. Sotket hänet nyt johonkin toiseen.
Kuinka tyhmänä pidät ihmisiä?Näytät aivan toista kirjoitusta mistä on kyse,ja sen jälkeen kehoitat osoittamaan siitä asioita mitä ei varmasti löydy! Kun olet kiero,niin olet.Loppu.
en ala etsimään tappouhkauksia, onko ateisteista
todistajaksi. Viestin luki varmasti moni ja tässäkin threadissa jo kaksi eri todistajaa
muistaa sanamuodon samoin
todistuksesi esiin. Siihen asti kaikki ovat syyttömiä, kunnes jotain todistetaan.
Ja tässähän on puhuttu vain galleria-sivusta. Mitä jossain keskustelussa on sanottu, riippuu tietenkin siitä myös, mihin siinä on vastattu.
Uskovalle tuntuu olevan vaikeaa tämä todistaminen, kun vain liidellään jossain pari metriä maanpinnan yläpuolella koko ajan.
valitettavasti näin ei ole
Kirjoittanut: puusilimä 21.3.2009 klo 20.35
kuolaavia hihhuleita on joka nurkalla tyrkyttämässä luulojaan ja yrittämässä hyväksikäyttää lapsia ym.
saatanan pedofiilit pitäisi saada tappaa ihan lain nojalla..
eduskuntaan vain ehdotus että "nirri pois hihhulilta"-laki heti voimaan..
vittu että vihaan teitä pedofiilihihhuleita(=kaikki uskovaiset!).
kuulostaa kyllä tutulta:)
Laitatko vielä linkin tuohon keskusteluun, kiitos;)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000042646774&view_mode=flat
riehaantua ja alkaa nimittelemään toisella lailla ajattelevia mahdollisimman sairaiksi,vajakeiksi..jne.Päivästä toiseen kun itse tuottaa tekstiä joissa ei epäilystä jää kirjoittajan henkisestä kehittyneisyydestä ja sen terveydestä.Nehän ovat mitä suuremmoisia.Lisäksi Puusilimä on erittäin rehellinen yksilö,ainut laatuaan.
mutta ei tuossa ketjussa Puusilimää näkynyt...
Eipä näy enää, koska hän/sinä poistit ketjusta puusilman uhkauksen.
Kuten sanoin, niin kyllä minäkin tuon viestin muistan. Mutta olisin halunnut tsekata, mihin se oli vastauksena ja oliko tullut rekattuna.
Kuinkas sinä sen ylipäätään löysit?
Rekattuna oli kun oli poistettu myös.
Nyt syytät vainoharhaisuudesta, ilmeisesti löytäjää
Kyseessä on suora uhkaus omassa kontekstissaan.
Eli miksi kyselet noin epäolennaisia enää. Minuakin alkaa jo huvittamaan. Tässähän on selvästi kierompi persoona takana
kirjoittaneeni tuon.. entä sitten?
en uhannut ketään tappaa vai miten väännät tuosta tappouhkauksen?
lisäksi:
"saatanan pedofiilit pitäisi saada tappaa ihan lain nojalla.."
myönnätkö olevasi pedofiili kuten kunnon uskovaisen kuuluukin olla? no well... sellainen kuuluukin nitistää tai laittaa ison aidsneekerin kanssa samaan putkaan..
kyse oli profiilistani eikä jostain jutusta jonka kirjoitin joskus.. :)
edelleenkään en ole uhannut ketään.. voitko nyt esittää sen uhkauksen jossain?
p.s. ehdotukset eivät ole uhkauksia? eivät myöskään mielipiteet! vajakin tosin on sitä vaikea ymmärtää.
onko jeesus liian syvällä perseessäsi kun noin kiristää?
en muista mihin, mutta johonkin todella älyttömään hihhulien toimintaan kuitenkin.. valitettavasti en itse muista..
äläkä nyt jumalauta väitä uhkailuksi jos en ole uhannut VITUN VAJAKKI HIHHULI!
tulleet ainakin nikin "atte nou ist" tuntomerkiksi.
"Nyt syytät vainoharhaisuudesta, ilmeisesti löytäjää"
Jaa-a, ehkä asia sitten on niin. Tai sitten asia ei ole niin. Mihin sinä uskot?
Mielelläänhän tämän palstan ateistit verhoutuvat humanismiin, empatiaan ja kaikenlaiseen kivaan. Homojen ja lasten oikeuksista ollaan kovasti muka huolissaan...
Mutta kun hieman tönäiset näitä "humanisteja", niin alta paljastuu vihaa ja raivoa.
>>Mutta kun hieman tönäiset näitä "humanisteja", niin alta paljastuu vihaa ja raivoa.
samasta syystä kuin sinäkin olet täällä?
"Näin olen päätellyt.."
Päättely- ja keskustelukykysi on kyllä ihan omaa narsistista luokkaansa.
>>Päättely- ja keskustelukykysi on kyllä ihan omaa narsistista luokkaansa.
kaipasit palstan avauksiin lisää tasoa siinä viestissäsi, joka poistettiin.
Oliko tämä avaus nyt sitä riman kohottamista? Ei minusta poikkea normitrollin avauksesta mitenkään.
Itse en kyseisenkaltaista kuvaa ole kyllä saanut, en tiedä sitten mistä johtuu että itse asian näet tuollaisena.
mielenterveysonkelmia
mitäänsanomatonta tyhjänjauhantaa.
Palstan ykkösateisti Kössö syyttää meitä uskovaisia juuri samasta julmuudesta kuin sä tämän palstan ateisteja. Kuka nyt on oikeassa?
On oikeassa.
Jos osaa lukea ja ymmärtää lukemansa niin ei tarvitse tuollaista edes kysyä.
Olet niitä harvoja kirjoittajia joiden tekstiä jaksaa lukea.Ei todellakaan tarvitse olla asiantuntija saadakseen tämän sivun tiettyjen kirjoittajien sisäisen olemuksen tilasta selvää,ja se on heikko.
hihhuli ovat löytäneet toisensa:)
Hallelujaa, Herraa ylistäkäämme (mutta emme ole kovin yllättyneitä).
eikä päättää toisten äänistä.Lisäksi en kuulu minkään lajin uskovaisiin,mutta juuri tuollaiset tekstit kuten sinulla,on aiheuttaneet lähinnä vastenmielisyyden tunteen niiden kirjoittajia kohtaan.
taida itse tajuta, kuinka paljon kirjoittelusi sinusta paljastaa. Mutta ei sen niin väliä, ole mitä olet...
Aktiivinen ateistina esiinyjä?
Mä jotenkin asetin sut uskikseksi kun vihaat kaikkia ja kaikkea niin paljon.
Ei ole syytä koska ei ole tarvettakaan, olet väärässä. Ateismi ei ole ihmisvihaa, kristitty on ihmisvihaaja koska alentaa ei-uskovaiset. Ateismi kykenee normaaliin humanismiin ja filosofiaan jota ei kristinusko tahraa.