Kreationismi kysymys

Miksi kristinuskon jumalat loivat maailman 6 päivässä?

Jos jumalat olisivat kaikkivoipaisia he pystyisivät luomaan maailman ja kaikki täällä olevat eliöt, ihan kuinka lyhyessä ajassa tahansa, vaikkapa nanosekunnissa.

Miksi siis käyttää siihen aikaa kokonaiset 6 päivää.
19903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Jumala on todellakin kaikkivaltias ja olisi voinut luoda maailman aivan kuten olisi tahtonut ja miten nopeasti tahansa. Mutta, Jumala on myös muutakin kuin kaikkivaltias.

Ensinnäkin Jumala on järjestelmällinen. Tämän takia Jumala loi alussa kaiken järkevässä järjestyksessä aina valosta ihmiseen. Jumala tahtoi myös ilmoittaa ihmiselle viikonpäivien merkityksen. Kuusi päivää tehdään työtä ja seitsemäntenä pyhitetään lepopäivä.

Toisekseen Jumala halusi kuuden päivän luomisurakallaan osoittaa, että tämä Hänen luomistyönsä (ennen kaikkea ihmiset) on jotain merkityksellistä ja arvokasta. Jos Jumala olisi luonut maailman vain yhdessä hujauksessa olisi siitä saanut sellaisen vaikutelman ettei Jumala pahemmin välittäisi luomisestaan, kunhan vain sattui heilauttamaan kättään.

PS. Miksi puhut kristinuskon jumalista. Ei jumalia ole kuin yksi, Jumala.

Äänestä
  • vielä miksi järjestyksen Jumala järjesti fossiiliaineiston niin, että elämä sen perusteella näyttää kehittyneen evoluution avulla?

    Äänestä

  • miksi jumalanne loi maailmankaikkeuden näyttämään siltä kuin se olisi, kuin se olisi kehittynyt kuluneiden 13700 miljoonan vuoden ajan tähän päivään ?

    On kaikenvaiheisia galaksijärjestelmiä, syntyviä ja kuolevia aurinkoja, aurinkokuntia joka pojalle triljoona, yhdellä kivellä istuu punaisia muumeja, toisella seisoo, punaistakaasua sinistäkaasua ja vihreääkaasua sekä planeetan kokoisia timantteja, on mustaa aukkoa ja pimeää energiaa, kaiken käräyttäviä kvasaareja, kaiken steriloivia supernovia, painovoimajäristyksiä ja ties mitä flareja, miljardeja neutriinoja joka millimetrillä ja ties mitä, Higgsin bosoneita, kosmisia hiukkasryöppyjä, valovuosien kokoisia tyhjiöitä, muslimeita, ja koko helapaketin laajenemisvauhti kiihtyy kiihtymistään niin että hitaammat tippuu kohta kyydistä.

    Näyttää aika rempseeltä käden lotkautukselta näin maallikosta.

    -evvk-

    Äänestä

  • "Ensinnäkin Jumala on järjestelmällinen. Tämän takia Jumala loi alussa kaiken järkevässä järjestyksessä aina valosta ihmiseen. "

    Mielestäni oli epäloogista luoda kasvit ennen aurinkoa ja vielä sitäkin epäloogisempaa luoda jopa valo ennen aurinkoa.

    "1. Alussa Jumala loi taivaan ja maan."

    Minkä alussa? Ja mihin? Ja kenen luomus se paikka mihin maa luotiin siis oli? Ja huom:

    "2. Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä."

    Ilmeisesti aivan kaiken alussa koska ei toisinkaan sanota ja taivaskin luotiin samalla kertaa. Tästä voimme siis kai päätellä, että Jumala loi itsensä maan (ja taivaan) luomisen yhteydessä, koska mitään ei ennen sitä ollut? Missä jumala oli ennen luomisen aloittamista, ei ainakaan taivaassa, koska se luotiin samaan aikaan maan kanssa?

    "Jumala sanoi: "Kokoontukoot taivaankannen alapuolella olevat vedet yhteen paikkaan, niin että maan kamara tulee näkyviin." Ja niin tapahtui."

    Hmm??? Missä ihmeessä ne vedet sitten sijaitsivat ennen tuota komentoa? Jos vettä oli niin paljon, että maankamara oli kokonaan sen peitossa, niin veden kokoontuminen yhteen paikkaan tarkottaisi sitä, että jossain täytyisi olla maanpintaa korkeampi torni vettä? Jos pesuvatiin laittaa hiekkaa pohjalle ja kaataa vettä päälle, ei ole mitenkään mahdollista kallistamatta vatia tai kasaamatta hiekkaa möykyksi saada sitä pinnan yläpuolelle. Maata ei kuitenkaan jumalan toimesta siirrelty tuossa mihinkään, vaan ainoastaan vettä vaan siirreltiin. Haiskahtaa taas epäloogiselta. Ps. kenelle se oikein siinä jutustelee, kuka niitä sen komentoja toteuttaa?

    Jumala teki kaksi suurta valoa, suuremman valon hallitsemaan päivää ja pienemmän valon hallitsemaan yötä, sekä tähdet.

    "5. Ja Jumala kutsui valkeuden päiväksi, ja pimeyden hän kutsui yöksi. Ja tuli ehtoo, ja tuli aamu, ensimmäinen päivä." ..... "14. Ja Jumala sanoi: "Tulkoot valot taivaanvahvuuteen erottamaan päivää yöstä, ja olkoot ne merkkeinä osoittamassa aikoja, päiviä ja vuosia,""

    Mikä tuota valoisuuden vaihtelua sitten ohjasi ennen näitä turhia valoja joita ilmankin siis olisi ollut valoisaa ja pimeätä? Nehän luotiin vain kellonajan ja kalenterin takia, kasvitkin kykenivät kasvamaan ja levittämään siementä ennen auringon keksimistä.

    Tämä kaikkiko on mielestäsi jotenkin niiiiiin loogista ja kuvastaa kuinka planeettamme ja aurinko on saanut alkunsa? Ajeliko maapallo ympyrää tyhjän ympäri kunnes aurinko laitettiin keskelle? Ilmeisesti jumala tökkäsi planeetan liikkeeseen, että se pysyisi kiertoradalla eikä putoaisi suoraan aurinkoon? Entä mitä varten aurinko liikkuu?

    Äänestä

  • Turkana kirjoitti:

    vielä miksi järjestyksen Jumala järjesti fossiiliaineiston niin, että elämä sen perusteella näyttää kehittyneen evoluution avulla?

    ***niin, että elämä sen perusteella näyttää kehittyneen evoluution avulla?***

    Näyttää tuolta vain evolasien läpi katsottuna. Mutta ei tosiasiain valaisemana todellakaan näytä siltä.

    Vedenpaisumuksen tullessa erilaiset eliöt elivät eri kolkissa maapalloa ja siitä evojen sotku johtuu.

    Äänestä

  • aito-outsider kirjoitti:

    ***niin, että elämä sen perusteella näyttää kehittyneen evoluution avulla?***

    Näyttää tuolta vain evolasien läpi katsottuna. Mutta ei tosiasiain valaisemana todellakaan näytä siltä.

    Vedenpaisumuksen tullessa erilaiset eliöt elivät eri kolkissa maapalloa ja siitä evojen sotku johtuu.

    on luotu näyttämään siltä etä se on 14 miljardin vuoden ikäinen? Miksi avaruutta katsellessa siellä näkyy erilaisia kehitysvaiheita ja tapahtumia, jotka johtivat meidän Aurinkokunnan syntyyn? Miksi mikään havainto ei tue käsitystä että kaikki olisi luotu juuri tällaiseksi, vaan kaikki on seurausta pitkästä kehityksestä, joka jatkuu edelleen pysähtymättömänä? Miksi silmin voit havaita asioita ja tutkimalla havaita asioita, joita te kiellätte olevan olemassa? Miksi ne näkyy ja on tutkittavissa, jos niitä ei ole? Miksi kaikki tämä? Onko jumala keljuillessaan luonut kaiken tuon mekaniikan ja sen mukaan toimivan maailmankaikkeuden vain hämäämismielessä, vaikka kaikki onkin yhtäkkiä luotua vasta hetki siten? Kun väitätte että valo ja kaikki on astettu valmiiksi matkalle, vaikka etäisyydet ovat valtavia ja kaikki on suoraan juuri tällaiseksi luotua, niin se antaa mahdollisuuden sille tosiasialle että kaikki luotiin minutti sitten ja meillä vain on muistot valmiina meeneestä, jota ei edes ollut olemassa?

    Tajuatko monet kreotionismin paradoksit?

    Ja kun raamttu sanoo että jumala loi kaiken tyhjästä ja että ei ollut mitään ennen luomista, niin loiko hän itsensä luomishetkellä myös?

    Äänestä

  • aito-outsider kirjoitti:

    ***niin, että elämä sen perusteella näyttää kehittyneen evoluution avulla?***

    Näyttää tuolta vain evolasien läpi katsottuna. Mutta ei tosiasiain valaisemana todellakaan näytä siltä.

    Vedenpaisumuksen tullessa erilaiset eliöt elivät eri kolkissa maapalloa ja siitä evojen sotku johtuu.

    ""Näyttää tuolta vain evolasien läpi katsottuna. Mutta ei tosiasiain valaisemana todellakaan näytä siltä.""

    Miten tulkitaan fossiiliaineistosta löytyvät faktat, kun kaikkein vanhimmista kerrostumista, noin neljä miljardin vuoden ikäisistä, löytyy vain yksinkertaisimpia rautaa ja rikkiä käyttäviä prokaryootteja, sitten nuoremmista kerrostumista kehittyneempiä prokaryootteja, kunnes fossiiliaineistoon ilmestyvät ensimmäiset eukaryootit reilut 2 miljardia vuotta sitten ja monisoluisten eliöiden ensimmäiset jäljet vajaan miljardin vuoden ikäisistä kerrostumista ja sen että ediacarakaudelta n. 635-542 miljoonaa vuotta sitten löytyy mm. ensimmäistä kertaa alkeellisia meduusoja, sienieläimiä ja matoja ja sitten kambrikauden räjähdyksestä, joka kesti vajaat kymmenen miljoonaa vuotta, nuo useimmat pääjaksot ja sen jälkeen selkärankaisten maaeläinten kehittymisen todistavat fossiilit n.350-380 miljoonaa vuotta vanhoista kerrostumista ja siitä eteenpäin nisäkkäiden kehittymisen matelijoista todistavat fossiilit? Miten tulkitaan nuo fossiilit ja DNA-todisteet, jotka todistavat evoluutioteorian mukaisen ihmisen kehityksen yhteisestä kantamuodosta apinoiden kanssa miljoonien vuosien aikana?

    ""Vedenpaisumuksen tullessa erilaiset eliöt elivät eri kolkissa maapalloa ja siitä evojen sotku johtuu.""

    Haha. Luulin että halusit puhua tosiasioista ja nyt alatkin puhua saduista. Satusi ei selitä tuota yllä kertomaani fossiilien järjestystä eikä se muuten selitä myöskään sitä, että n.2/3 maapallon eri mineraalilajeista on muodostunut elämän seurauksena, mm. nämä Doverin kalliot, jotka selittyvät vain miljoonien vuosien aikana tapahtuneella pienien merieläinten kertymisellä:

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Doverin_valkoiset_kalliot

    Äänestä

Jos kvanttimekaniikan monimaailmatulkinta pitää paikkaansa, niin on mahdollista, että kaikki tehtiin kerralla valmiiksi.

Äänestä
  • Jos kvanttifysiikassa Heisenbergin tai Penrosen tai jopa tämänhetkisen tiedetähden Michio Kakun mukaiset teoriat pitävät ainakin jossain suhteessa paikkansa, niin maailmankaikkeus on koko ajan luomisen ja muutoksen tilassa edelleenkin, joten mitään ei ole koskaan saatu VALMIIKSI. Uskovaisetkin voisivat tarkastaa asian luomiskertomuksestaan: kuudes luomisen päivä jatkuu edelleen!

    Ps. Luojajumalan päivä ei varmastikaan ole meidän päivämme pituinen. Jos joku ajattelee niin lapsellisesti, että koko luomistapahtumaprosessi olisi tapahtunut meidän 24 tunnin pituisen päivämme mitalla, niin se on hänen häpeänsä!

    Äänestä

  • tallitiainen kirjoitti:

    Jos kvanttifysiikassa Heisenbergin tai Penrosen tai jopa tämänhetkisen tiedetähden Michio Kakun mukaiset teoriat pitävät ainakin jossain suhteessa paikkansa, niin maailmankaikkeus on koko ajan luomisen ja muutoksen tilassa edelleenkin, joten mitään ei ole koskaan saatu VALMIIKSI. Uskovaisetkin voisivat tarkastaa asian luomiskertomuksestaan: kuudes luomisen päivä jatkuu edelleen!

    Ps. Luojajumalan päivä ei varmastikaan ole meidän päivämme pituinen. Jos joku ajattelee niin lapsellisesti, että koko luomistapahtumaprosessi olisi tapahtunut meidän 24 tunnin pituisen päivämme mitalla, niin se on hänen häpeänsä!

    Kaikki vaihtoehdot ovat jo olemassa ajattomassa muuttumattomassa universumissa. Universumi vain on.

    Äänestä

  • maa_tiainen kirjoitti:

    Kaikki vaihtoehdot ovat jo olemassa ajattomassa muuttumattomassa universumissa. Universumi vain on.

    olleen Telluksella jo useita kymmeniä miljoonia vuosia sitten sitten. Fossiili löydöt kertovat enemmän, mitä eräät tarinoiden kirjoittajat ovat pystyneet kuvailemaan. Tämä luomis kertomus käsittää vain tämän edellisen luonnon katasrofin jälkiä, Tuleehan meidän ymmärtää se maan autius mikä seuraa aina katasrofin jälkeistä tilaa. Kuinka monta katasrofia lienee meidän Terramme todellisuudessa kokenut tätä ei tiede pysty vielä ratkaisemaan. Terralla on käynnissä jatkuva luomis prosessi jatkuvien katasrofien jälkeen.

    Äänestä

  • tallitiainen kirjoitti:

    Jos kvanttifysiikassa Heisenbergin tai Penrosen tai jopa tämänhetkisen tiedetähden Michio Kakun mukaiset teoriat pitävät ainakin jossain suhteessa paikkansa, niin maailmankaikkeus on koko ajan luomisen ja muutoksen tilassa edelleenkin, joten mitään ei ole koskaan saatu VALMIIKSI. Uskovaisetkin voisivat tarkastaa asian luomiskertomuksestaan: kuudes luomisen päivä jatkuu edelleen!

    Ps. Luojajumalan päivä ei varmastikaan ole meidän päivämme pituinen. Jos joku ajattelee niin lapsellisesti, että koko luomistapahtumaprosessi olisi tapahtunut meidän 24 tunnin pituisen päivämme mitalla, niin se on hänen häpeänsä!

    Michio Kakua myötaillen:

    Wave Function of the Universe(s)
    Universumin (universumien) aaltofunktio

    Hawking uskoo, että kosmologian perimmäiseen kysymykseen voidaan vastata vain kvanttiteorialla ja että on olemassa äärettömän määrän rinnakkaisia universumeita.

    Kvanttiteoria lähtee liikkeelle aaltofunktiosta, joka kuvaa kaikkia mahdollisia hiukkasen tiloja.
    Esimerkiksi, kuvittele suuri, epäsäännöllinen myrskypilvi, joka täyttää taivaan. Mitä tummempi
    pilvi, sitä suurempi vesihöyryn keskittymä ja pöly tässä kohtaa. Siten yksinkertaisesti katsomalla myrskypilveen me voimme nopeasti arvioida todennäköisyyttä löytää suuri veden ja pölyn keskittymä tietystä paikasta taivasta.

    Myrskypilveä voidaan verrata yhden elektronin aaltofunktioon. Kuten myrskypilvi, niin se täyttää kaiken tilan. Samoin mitä suurempi sen arvo tietyssä paikassa, sitä suurempi todennäköisyys, että löydämme elektronin sieltä. Vastaavasti, aaltofunktio voidaan liittää suuriin objekteihin, kuten ihmisiin. Jos voisin jotenkin nähdä oman aaltofunktioni, niin se muistuttaisi kehoni hahmon näköistä pilveä. Kuitenkin osa pilvestä leviäisi kaikkialle tilaan, ulos Marsiin ja jopa aurinkokunnan ulkopuolelle vaikkakin se olisi infinidesimaalisen pieni siellä. Tämä tarkoittaa, että on olemassa hyvin suuri todennäköisyys sille, että olen todellakin istumassa täällä tuolissani ja infinidesimaalisen pieni todennäköisyys sille, että istuisin toisessa galaksissa.

    Hawkingin uusi idea oli käsitellä koko universumia aivan kuin se olisi kvanttihiukkanen.

    Aaltofunktio kuvaa kaikkien mahdollisten universumeiden joukkoa. Hawkingin teorian lähtee liikkeelle äärettömästä määrästä rinnakkaisia universumeita, universumin aaltofunktiosta.

    Universumin aaltofunktio levittäytyy kaikkialle mahdollisiin universumeihin. Aaltofunktion oletetaan olevan melko suuri lähellä meidän universumiamme, joten on hyvin mahdollista, että meidän universumimme on se oikea, kuten oletamme. Kuitenkin aaltofunktio levittäytyy kaikkiin muihinkin universumeihin, jopa niihinkin, jotka ovat elottomia ja yhteensopimattomia tuttujen luonnonlakien kanssa. Koska aaltofunktion on oletettu olevan häviävän pieni näissä muissa universumeissa, niin emme odota oman universumimme tekevän kvanttihyppyä niihin lähitulevaisuudessa.

    Kvanttikosmologian päämäärä on todentaa tämä olettamus matemaattisesti, jotta voidaan näyttää, että universumin aaltofunktio on suuri nykyisessä universumissa ja häviävän pieni muissa universumeissa.
    Tätä osoittaisi, että meidän tuttu universumimme on jossain mielessä erityinen ja myöskin vakaa
    (Tällä hetkellä kvanttikosmologia ei pysty ratkaisemaan tätä tärkeää ongelmaa.).

    Jos otamme Hawkingin vakavasti, niin se tarkoitta, että meidän tulee alkaa analysoimaan ääretöntä määrää kaikkia mahdollisia toisiinsa liittyviä universumeita. Suoraan sanottuna sanan universumi määritelmä ei ole enää "kaikki mitä on olemassa". Se tarkoittaa nyt "kaikki mitä voi olla olemassa".

    http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Hangar/6929/h_kaku2.html

    Äänestä

Luomiskertomus on kirjoitettu sellaiseen muotoon että se sisältää ihmiskunnan tulevan historiankin.
Eli siinä on kyse myös ennustuksesta.
Kuusi luomispäivää kuvaa tämän maailman olemassaolon aikaa ja seitsemäs päivä on kuvaannollisesti tämän maailmanajan jälkeinen maailma.

Äänestä

”Jos jumalat olisivat kaikkivoipaisia he pystyisivät luomaan maailman ja kaikki täällä olevat eliöt, ihan kuinka lyhyessä ajassa tahansa, vaikkapa nanosekunnissa.

Miksi siis käyttää siihen aikaa kokonaiset 6 päivää.”

Näin juuri tehtiin.
Elämä luotiin nanosekunnissa, mutta suunnitteluun käytettiin paljon aikaa tai paremmin sanoen iankaikkisuutta.
Informaatio oli siis olemassa, ennen kuin mitään näkyi.
Informaatio myös jää olemaan, silloin kun mitään ei enää näy.
Silloin kun sinä olet vain tomua, Jumala voi luoda sinut uudestaan nanosekunnissa.

Äänestä
  • tämä jumala. Tietysti "hyvin suunniteltu on puoliksi tehty". Mutta olisiko lopputulos ollut parempi jos olisi käytetty jotain kunnon rakennuspalikoita eikä vain jotain jätöksiä, tomua.

    Toisaalta voidaan ajatella että äijä (jumala) oli todellakin aikaansä edellä kierrätyksessä ja kestävässä kehityksessä. Sama tomu käytetään uudelleen,uudelleen ja uudelleen. Jotain hyvää kreationismissakin?

    Äänestä

sanotaan että yksi päivä Jumalalle on tuhat vuotta. Kenties tämä on osoitus maapallon lyhyetä elämästä ja sen tulevaisuudesta:
Ps. 90:4    
"Tuhat vuotta on sinulle kuin yksi päivä, kuin eilinen päivä, mailleen mennyt, kuin öinen vartiohetki."

2. Piet. 3:8    
"Mutta älkää te, rakkaat ystävät, unohtako tätä: Herralle yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä."

Voimme hyvinkin Raamatun sukuluetteloista äätellä, että Aadamista Jeesuksen syntymään oli suunnilleen 4000 vuotta, ja Jeesuksen syntymästä tähän päivään on nyt suunnilleen sen 2000 vuotta. Koska Jeesus kuoli v. 30-33, voimme päätellä uuden aikakauden alkavaksi tässä ihan kohtapuoliin, joka tulee olemaan vähän saman lainen kuin se sapatti joka pidettiin ensimmäisen luomisviikon päätteeksi, luomakunnan lepohetki, kun Jeesus hallitsee maan päällä. Sen jälkeen tulee loppu. Vain Raamattu, johon on selvästi ilmoitettu meidän menneisyytemme, voi samalla täsmälleen tietää meidän tulevaisuutemme, kuten on ilmoitettukin. Aamen.

Äänestä

Jumala (ei jumalat) olisivat luoneet kaiken nanosekunnissa niin joku evo kysyisi tällä palstalla, että "miksi Jumala ei käyttänyt luomiseen 6 päivää vaan teki kaiken nanosekunnissa".

Äänestä
  • aito-outsider kirjoitti:
    "Jumala (ei jumalat) olisivat luoneet kaiken nanosekunnissa niin joku evo kysyisi tällä palstalla, että "miksi Jumala ei käyttänyt luomiseen 6 päivää vaan teki kaiken nanosekunnissa". "

    No, miksi kaikkivaltiasta rajoittaisi maailmankaikkeuden fyysinen aika? Miksi ei olisi voinut luoda nanosekunnissa?

    Tyhjästähän tämä maailmankaikkeus on Raamatun mukaan luotu, vai onko?

    Äänestä

  • Jos maailma on kuudessa päivässä noin 6000 vuotta sitten luotu, niin miksi se ei siltä näytä? Haluaako jumalasi tarkoituksella hämätä meitä.

    Jos 6000 vuotta pitäisi paikkansa ja evoluutiota ei ole, miksei se siltä näytä?

    Kaukaisimmat tähdet olisivat 6000 valovuoden päässä ja maassa vain vuosituhasien ikäisiä jäänteitä eliöitä samanlaisena kirjona vanhimmasta nuorimpaan. Ja 4500 vuoden kohdalla selvä vedenpaisumuskerros. Ja DNA-jäljet johtaisivat Nooan arkin populaatioon.

    Miksi näin ei ole? Onko Jahve tahallaan väärentänyt todisteet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


100% totuus kirjoitti:

Miksi kristinuskon jumalat loivat maailman 6 päivässä?

Jos jumalat olisivat kaikkivoipaisia he pystyisivät luomaan maailman ja kaikki täällä olevat eliöt, ihan kuinka lyhyessä ajassa tahansa, vaikkapa nanosekunnissa.

Miksi siis käyttää siihen aikaa kokonaiset 6 päivää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu