mul vaihettii efexor cipralexiin ja siit on vaa alamäki pahentunu. mä en jaksa enää elää,eikä terveyskeskuslääkärikään sanonu eilen mulle muuta kun "jatkat vaan sen syömistä,ja puhut sitten psykiatrilles" tänäänkin joudun menee päivystykseen kun risolideist ei oo apuu. vaikka eilen sanoin sille lääkärille etten pärjää viikonlopun yli, se sano "mitenkähän sä pärjäisit nyt viikonlopun yli"perkele en kestä tätä enää. kohta mä varmasti teen itelleni jotain. sitä mä pelkään,et satutan itteeni tahtomattani.
itsariajatuksia cipralexista
bastard89
5383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jokunen vuosi sitten söin Cipralexia ja olin varsin yllättynyt kun sain päähäni kuolemaan liittyviä pakkoajatuksia. Mistään muusta mielialalääkkeestä en ole saanut. Muistelisin että oli vielä pahoja kuolemanpelkokohtauksiakin öisin, näitä tosin on ollut ilman lääkitystäkin vuosien varrella.
Cipralex teki lisäksi välinpitämättömäksi. 2 kk syötyäni lopetin kun mieliala laski yhtäkkiä kuin lehmän häntä (masennus palasi/paheni).
Yritä saada se lääkäri vakuuttumaan että kyseinen lääke ei auta ja tarvitse muuta tai parempaa terapiaa! Mene vaikka terveyskeskuksen päivystykseen jos tulee oikein paha olo, ja kerro avoimesti tilanteestasi.
tänään multa se onneks lopetetttiin. sanoin psykiatril etten tollasii istemurhapillereitä enää syö ja pian alotetaan joku muu aamulääke...
Sun kohdallas tilanne menee ohi. Et sä mitään tee, ne lääkkeet sekottaa ensin "päätä" ja kunnes tottuu, auttaa. Mä olen käyttänyt Cipua kohta vuoden 10 mg mut nyt mun nostettiin annosta 15 mg, hiukka kuivaa suuta, mutta meillä "vanhoilla" kuivaa muutenkin. Älä lannistu. Sulla on elämä edessä, lääke on hyvä, elimistö vaan pistää hanttiin, mut et siihen kuole.
psyykelääkkeiden syönti. Lopetus tulee tehdä useimmissa tapauksissa vähitellen.
Väkivallasta ja itsemurhista: http://www.breggin.com/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=66
mul nyt sit määrättiin cipralex viel vähäks aikaa ja annostusta vähennetään just sen takia kun niist voi tulla hirveet vierotusoireet.ei oo kivaa.mä en haluais syödä niit,enkä haluais ees oikeestaan elää enää.