Tänään oli lehdessä ilmoitus jossa väitettiin, että Ruotsin kruunun devalvoitumisesta johtuen hinnat Suomeen verrattuna ovat 50% - 70% halvemmat. Nytpä sitten avasin kyseisen nettisivun, ja mitä minä näenkään...
http://www.ruotsinautotuonti.com/
http://www.ruotsinautotuonti.com/
Vastaukset 22
Vanhimmat
Odota että hinnat tipuu viellä ton 30%....sit on jo aika edullista.
Perin omituinen firma,omat kokemukset perustuvat siihen kun soittelin yhtä halpaa audia,hemmo soittaa perään ja sanoo ettei tiedä onko hänellä enää autoa.On omituista jos ei kauppias tiedä mitä myytävää hänellä on,,,,En jaksanut sitä enempää,arvaan että seuraavaksi olisi pitänyt solmia joku tuontisopimus.
Tietty homma alkoi "myyntipuheella" "ihmiset huutaa nyt ruotsiautoja" jne tosi kornia ja omituista.
ole. Laittavat vaan ilmoituksiinsa suoraan ruotsalaisilta myyntisivustoilta autoja ja ovat myyvinään ominaan. Hintaa on 2000 enemmän kuin oikealla myyjällä ja eivät todella tiedä, onko auto myyty silloin kuin sinne joku urpo soittaa.
Säälittävintä yrittämistä, mitä voi olla. Jos ei rahaa pitää varastoa ja tehdä bisnestä, kantsis vaikka kaivaa ojaa - no, ei niillä varmaan olis ees lapioo.
mukaan "rehellisempiä" kuin saksan käytetyt. Miksi myynti-ilmoituksissa on sitten annettu mittarilukema eikä ajettuja kilometrejä? Suuret on puheet mutta tosipaikassa pelkkää paskanjauhantaa.
Omani oli Italiasta uitettu Ruotsiin ja vailla talvivarustelua... Kaikki tuntomerkit myös viittaavat auton mittarin olevan käsitelty.
Omat kokemukseni autokaupasta löytyy osoitteesta: http://sites.google.com/site/fsieinfo/
Onnellisempiakin tarinoita saattaa olla, mutta vastaaviin surullisiin tarinoihin olen tämänkin foorumin kautta moneen tutustunut. Itse puhun vain omasta kokemuksestani.
ja mikäli en olisi saanut viranomaisapua asiaan katsoisin että omankäden oikeus olisi hyväksyttävää turpaan vaan ja onnea-menetelmällä.
Luomasi mielikuva ei missään nimessä ole itsellenikään epämieluinen. Tietysti vain mielikuvan tasolla, jottei ylitetä poliittisen korrektiuden tasoa... ;)
Aika hiljaista on viranomaisapu, kun firma on rekisteröity Ruotsiin. Poliisin mukaan asian tutkinta saattaa kestää jopa vuosia. Kuluttajariitalautakunta puolestaan on niin tukossa, että käsittelyajat saattavat venyä jopa puoleentoista vuoteen. Tuskin siis ko koslaa enää omistankaan kun viimein oikeuteen asti pääsen Tommin tapaamaan.
voe voe
saa halvemmalla. Noihinhan tulee vielä autoverot päälle. Ovat näköjään 20-30% kalliimpia kun Suomessa.
TÄLTÄ KYSEISELTÄ VIRMALTA TILATKO TAI OSTAKO HUIJAREITA VIE VAIN RAHAT EIKA TUU AUTOA EIKÄ RAHOJA NÄIN ON KÄYNYT JO MONELLE ITSELLÄNI ON MYÖS JUTTU VIREILLA MIKSI POLIISI EI PUUTU ASIAAN KYSYN VAAN JA SAAVAT ILMOITELLA NETTIAUTON SIVUSTOILLA?
Mutta muistakaa ihmiset viedä asiaa agressiivisesti poliisin kautta eteenpäin. Ainakin toistaiseksi näyttää siltä, että Ruotsin Autotuonti ja Tommi Suominen pyrkivät kaikesta huolimatta laajentamaan toimintaansa myös Suomen maalla toimivan toimipisteen perustamiseksi, joten haluanevat välttää oikeustoimenpiteet.
Myös nettiauto on ollut asiasta poliisiin yhteydessä, mutta niin kauan kuin poliisi ei asialle tee mitään ei nettiauto katso voivansa olevan oikeutettu diskriminoimaan asiakkaiden välillä.
Itselläni on tietoa kuudesta kaupasta omani lisäksi, jotka ovat menneet pahasti pieleen ja joissa on virkavallan apuja tarvittu. Onnellisista kaupoista en vielä ole kuullut, joskaan en niiden olemassa olon mahdollisuutta suinkaan pois sulje.
3 kertaa soitin pakun renkaista ja aina lupasivat tarkistaa renkaat ja lähettää niinstä tietoa. Puhuvat ko Runeberg ja lupaavat kaikkea, en käsitä miksi renkaat on edellen myynnissä nettivaraosassa.
"TÄLTÄ KYSEISELTÄ VIRMALTA TILATKO TAI OSTAKO HUIJAREITA"
Mitä tuo tarkoittaa?
Kaikki eivät loista välimerkkien käytöllä, mikä vaikeuttaa toisten luetun ymmärtämistä, mutta pääpointti on tietysti se, että moni ainakin kokee (varsinaisesta petoksesta syyttäminen on tietysti poliisin ei meidän asia) tulleensa huijatuksi.
Kannattaa siis olla tarkka tehdessään kauppaa ko firman kanssa ja vähintäänkin olla tietoinen taustoista.
Harmittaa, että itse piti tämäkin oppia kantapään kautta, vaikka koskaan en naivi olekaan ollut ja hyvin tarkka yritin tässä omassakin autokaupassa olla.
Kyseisestä virmasta.Tilasin auton ennen joulua ja annoin ennakko maksua Mutta kuinkas kävikään ei tullut autoa sovittuun aikaan eikä mitään muuta kuin tyhjiä lupauksia.Joten alkoi kaupan purku ja taas tyhjiä lupauksia joita on jatkunut tänne asti Vein kuiteskin asia EKK:hon Sieltä eivät saaneet yhteyttä kyseiseen virmaan kehottivat tekemään tutkintapyynnön poliisin kautta ja minähän tein.Saapas nähdä miten nyt meinaavat luistella vastuutaan. SIISPÄ ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ AINAKAAN TÄMÄN VIRMAN KAUTTA OSTAKO AUTOA TAI MUUTA TUOTETTA ETTEI TARVITSE KATUA.
Jos noi mirrit kuuluu kauppaan niin kiinnostaa
kyllä suomesta.mutta tälläkeinon yritetään taas kyniä rahoja.tämän virman toiminta on täyttä huijausta kokeilkaa jos ette usko.
käyttö tuollaisessa muodossa on jotenkin "halpaa" ja täysin vailla hyvää makua. Mutta ehkäpä silti joku menee halpaan ja uskoo poikien suuria sanoja sekä rehentelyä. Eniten kummastuttaa kuitenkin se ettei pojilla ole rahaa ostaa ruotsin helmiä ja tuoda niitä suomeen myyntiin. Kate olisi varmasti parempi kuin ruotsalaisten autoja myytäessä. Määritelmäni firmasta on siis: Persaukisia tumpeloita ja onnenonkijoita.
Kieltämättä kruunun kurssi antaa vähän pelivaraa mutta ruotsin autot ovat kuitenkin samalla tavoin suolassa liotettuja ja maanteillä hiekkapuhallettuja kuin suomiautot. Mietin vaan, miksiköhän saksalaiset eivät ole rynnänneet ruotsiin autokaupoille halvoista hinnoista huolimatta.
OSTIN SAKSASTA AUTONI JA HYVIN ON PELANNUT JA TOIMITUS OLI NOPEA AUTOKIN OLI SELLAINEN KUIN SEN PITIKIN OLLA.MUTTA TOISTA OLI TÄN RUOTSALAIS VIRMAN KANSSA EIVÄT PYSTYNEET TOIMITTAA MITÄÄN MUUTA KUIN TYHJIÄ LUPAUKSIA.AIKAA JA TYHJÄN JAUHANTAA SAAPAS NÄHDÄ SAAKOHAN TOIMINTA KOVIN KAUN JATKUA ON TEHTYJÄ RIKOSILMOITUKSIA AIKA MONTA.1 KPL MINULTAKIN.
Onko pihassasi sattumoisin 'Säpäkkä 230 SLK Kompressor' jonka aiot myydä voitolla ensi talvena? :) Sivullanne on aika paljon kirjoitusvirheitä, sekään ei anna hyvää kuvaa firmasta. Joku on tehnyt veppisivun kunniaksenne: http://sites.google.com/site/fsieinfo/
heti mieleen, että suomen ja ruotsin hintojen ero on tullit ja muut kulut rehellisesti huomioiden lopultakin aika pieni(2k eur?), että jos joku aikoo vielä siinä välissä tehdä preemiolla businesta, niin hankittujen autojen täytyy olla kaikkein halvimpia mitä ruotsin markkinoilta löytyy. Silloin niistä väistämättä ainakin 60% - 80% on "pommeja", niin olisi suomessakin jos ostais koko ajan Nettiauton kaikkein halvimpia yksilöitä. Nää ulkomailta ostajat hakee vaan sitä halvinta hintaa, ja sitten itkevät kun autot on romuja. Sitä saa mitä tilaa...
Tulihan tuollainen pikku infopaketti väkästeltyä. Sivuilla vain omat kokemukseni - tarkoitus ei ole mustamaalata myyjää. Ei liene minun vikani, että kertomukseni ei ole myyjää imarteleva. Annoin muuten haastattelun myös Savon Sanomiin heidän pyynnöstään. Taas tuli tehtyä parintonnin remppa autoon (syöttöpumppu ja kytkin). Ei se painava kytkin sitten ollutkaan "ison Volvon ominaisuus" kuten minulle kerrottiin. :)