Lasinpala löytyi Atrian

"Kuopiolaisperhe yllättyi pahanpäiväisesti maaliskuun lopulla, kun broilerisuikaleista löytyi lasinsiru. Perheessä oli valmistettu jo lounaaksi ruokaa, johon oli käytetty Atrian broilerisuikaleita.

Jo lounaalla perheen 2-vuotias valitteli sanoen "pipi suussa", mutta totuus paljastui myöhemmin, kun perheen isäkin söi samaa ruokaa".

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/04/852082

Uskaltaako suomessa enään syödä firmojen jalostamia tuotteita ?
10502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jokainen joka löytää lasinsirun suomessa!

Kyllä tässä nyt on lavastuksen makua suurten korvausten toivossa!

Äänestä

Poliisille aina nämä - mielellään ensin toimittaja paikalle kuvaajineen. Kauppa ja tuottajat vain pimittävät kaiken.

Niin kutsuttu "marinoitu" tavara saa sisältää ulkomaista lihaa, eikä sitä tarvitse erikseen mainita. Eli saattaa olla noista maista juuri peräisin, missä on jo paljon mus... eh, musikaalisia ihmisiä...

Äänestä
  • Tarkoittanet epämusikaalisia ihmisiä. Tämän vihjailemasi musikantti-ideologian mukaan musiikki on kiellettyä, niin kuin moni muukin asia.

    Tuon mtv3:n sivujen jutun perusteella alkoi ahdistaa jo ajatus siitä, että 2-vuotias nielaisisi lasia. Argh. Pipi suussa nyt ei ole vielä vakavaa, mutta pipi ruoansulatuselimistössä. Ne, jotka laittavat tarkoituksellisesti lasia ruoan sekaan, edustavat pahuutta. Nykyaikana toki riittää ihmisiä, joiden mielestä pahuutta ei ole olemassa, mutta kyllä sitä on olemassa, ja ruokaterrorismi on pahuutta, oli tekijä kuka tahansa.

    Äänestä

kun tekee itse ruuat.

Äänestä
  • Kanan?

    Sen "hautomisen" minäkin haluaisin nähdä! ;)

    Äänestä

  • !!?? ;) kirjoitti:

    Kanan?

    Sen "hautomisen" minäkin haluaisin nähdä! ;)

    ei muuta kuin otetaan elävä kana, ja laitetaan kaula pölkyn päähän ja kirveellä kaulasta poikki, ja avataan vatsapuolelta auki, että saadaan sisälmykset pois, sitten vain riippumaan orteen muutamaksi päiväksi, siinä se on sitten paistamista vaille.

    Äänestä

  • valmista ruokaa, eineksiä tai puolivalmisteita, enkä oikein ymmärrä ihmisiä, jotka syövät ja syöttävät tätä "roskaruokaa" lapsilleenkin.

    Mihin ihmisellä muka on niin kiire, ettei ehdi laittaa kunnon ruokaa perheelleen?

    Äänestä

yrityksistään huolimatta lasinsirut löytänyttä kuluttajaa. Mäkisen mukaan Findus tarvitsee pussista valmistuskoodin, jonka avulla se pystyisi jäljittämään kaikki raaka-aineet.

- Meidän on selvitettävä häneltä, miten ruoka on valmistettu, esimerkiksi millaisessa vuossa. Meidän on saatava lasinsirut häneltä, jotta voimme todeta, että ne ovat todella lasia.

Mäkinen vakuuttaa, että yhtiö suhtautuu asiaan äärimmäisellä vakavuudella ja tarkastaa sen loppuun asti.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1671708

Findus epäilee että akan vuoka on pamahtanut uunissa, ja siitä sirut ruoassa.

Äänestä
  • kyllä nuo sirut ja pakkaukset tulisi toimittaa poliisille. eihän siitä nyt mitään tule, että valmistaja itse tutkii tuotteitaan. ei anna puolueetonta kuvaa oikein.

    Äänestä

  • mieluummin! kirjoitti:

    kyllä nuo sirut ja pakkaukset tulisi toimittaa poliisille. eihän siitä nyt mitään tule, että valmistaja itse tutkii tuotteitaan. ei anna puolueetonta kuvaa oikein.

    myös se kuinka "vih..." tämä lasipalan löytäjä on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


broilerisuikaleista kirjoitti:

"Kuopiolaisperhe yllättyi pahanpäiväisesti maaliskuun lopulla, kun broilerisuikaleista löytyi lasinsiru. Perheessä oli valmistettu jo lounaaksi ruokaa, johon oli käytetty Atrian broilerisuikaleita.

Jo lounaalla perheen 2-vuotias valitteli sanoen "pipi suussa", mutta totuus paljastui myöhemmin, kun perheen isäkin söi samaa ruokaa".

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/04/852082

Uskaltaako suomessa enään syödä firmojen jalostamia tuotteita ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu