Löytyykö tietoa Nissan Qasqain dieselistä?
Qasqai 2 autona kiinnostaa ja Nissan kehuu dieseliään uudeksi. Moottorin kulutuslukemat ovat kuitenkin huonompia, kuin 3 vuotta käytössäni oleella Skoda Octavian dieselillä (2l DSG).
Mistä Nissanin moottori on kotoisin?
Qasqai 2 autona kiinnostaa ja Nissan kehuu dieseliään uudeksi. Moottorin kulutuslukemat ovat kuitenkin huonompia, kuin 3 vuotta käytössäni oleella Skoda Octavian dieselillä (2l DSG).
Mistä Nissanin moottori on kotoisin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
...persiistä.
varmaankin skodaa joka tosiaan on sieltä ja syvältä
En tiedä mistä on kotoisin, PSA tai Nissan?
Mutta onhan toi nissukka parisataa kiloa painavampi ja vielä leveämpi ja selvästi korkeami kuin ocu, joten aika luonnollista että se kuluttaa vähän enemmän.
ovat Renaultin koneita.
Sen sijaan 2 litran bensamallin voimalinja taitaa olla Nissanin omaa valmistetta. Olikohan nissan jopa renun omistuksessa nykyisin.
Hakukone tiesi kertoa seuraavaa.
- Renault 1.5-litre K9K common-rail diesel engine, with a rating of 78kW (105hp)
- 2.0-litre Renault M9R common-rail diesel engine, which Nissan refers to as the M1D,
with a rating of 110kW (148hp)
Lähde:
http://www.just-auto.com/article.aspx?id=89163
"Finally, we have the 2.0-litre Nissan MR20DE gasoline engine, also known as the M4R by Renault, rated at 103kW (138hp). This is another relatively new engine, jointly developed by Renault and Nissan, which is currently available in the Nissan Lafesta, Serena and Bluebird in Japan, and more recently in Europe in the Renault Clio."
vaikuttaa...
Nissanin tai Autokeskuksen sivuilta saat lisää tietoa QQ 2:n moottoreista... Itselläni ajossa 2 litran diesel manuaali ja tässä hieman kulutuslukemia:
~ 80-90 km/h tasaisella ajolla, 5,6-6,0l/100 km
~ 100-110 km/h tasaisella ajolla,...7,2l/100 km
~ 120-130 km/h tasaisella ajolla,...8,2l/100 km.
Ocuun tai vastaavaan ei kulutusta mielestäni voi suoraan verrata, koska QQ 2:n oma paino ja erityisesti ilmanvastukseen liittyvä "otsapinta" on ihan jotain muuta kuin vertailtavassa ajoneuvossa.
Moottori on ominaisuksiltaan erittäin miellyttävä eli vääntöä ja pakkasilla lämpöäkin kiitettävästi riittää. Ikkunat pysyivät huurusta vapaina vaika sitä auton hankinnan aikaan hieman epäilin. Lasinen katto on muuten ihan ok - tuo todella mukavasti "avaruutta" sisätiloihin. "Kolmas" penkkirivi on todella vain perheen pienimmille, josta ainakin meillä nautitaan.
Suosittelen QQ 2 koeajoa koko perheen kanssa vaikakin kulutus ei pienimpiä ole.
Motto: kaikki menee mitä tankkiin laittaa...
Et ymmärrä, ocua pitää vertailla sellaisiin joissa saa paremmat lukemat kun muuten ei se toimi K...in jatkeena, On senverta yksinkertainen kulkine..