Mikä maa ottaisi meitä Suomen alkuasukkaita avosylin vastaan?
Suomalaiset pakolaiset?
Retkuilija
3161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei mikään maa ota meitä vastaan, paitsi jos eivät hyödy siitä itse esim. teettämällä työtä meillä, kuten esim. rååtsi teki 60-70 luvulla.
Siihen aikaan siirtolaisuus sisälsi myös velvollisuuksia, nykyään vain oikeuksia. Suomessa mamuilla on enemmän oikeuksia ja vähemmän velvollisuuksia kuin meillä alkuperäisillä.
Ruotsissa kantaväestö haluaa jo paeta ulkomaille, Suomessa kai tuo tulee vastaan n. 10 vuoden kuluttua:
https://www.flashback.info/archive/index.php/t-577317-p-4.html
PS Rosengårdenin ghettossa eräs 40 vuotta ruotsissa asunut turkkilainen haluaa muuttaa Turkkiin, koska pakolaispolitiikan tuloksena häntä katsotaan oudosti kaduilla, mitä ei ennen tapahtunut. Laittoi kenkäkauppansa jo myyntiin.
Maihin, joissa työllä saa vain säällisen toimeentulon, kuten Yhdysvaltoihin, on mennyt todella paljon suomalaisia.
Kun kävin jo 50 vuotta Californiassa ollutta tuttavaani moikkaamassa, hän kertoi, että suomalaiset ovat kaikkein toivotuimpia maahanmuuttajia ahkeruutensa ja rehellisyytensä vuoksi.
Hän asui omakotitalossa suurella asuinalueella ja kertoi, että hän saa kaikenlaista korjaus- ja rakennustyötä halutessaan omalta alueelta, jos vakituisen takia vain ehtii.
Siellä on nimittäin niin, että jos isäntäväki uskaltaa jättää työntekijän yksin ilman valvontaa, se on sellainen todistus, että työtä riittää.
Joo, että tällaisessa maineessa ne suomalaiset ovat tuolla suuressa maailmassa, siihen on vielä monella Suomeen tulevalla pakolaisella tavoiteltavaa, tuskin elinikä riittää.