Jäätynyt olkapää

Hei - onko kenelläkään ollut jäätynyt olkapää ja siihen liittyen kadonnut käsistä ja sormista voima ? - Nyt on tämä vaiva kestänyt jo neljä kuukautta kummassakin olkapäässä ja sormillakaan ei pysty enää tekemään mitään ? - tuntuu jotenkin, että käsien lihaksetkin olisivat surkastumassa - onko enää mitään toivoa paranemisesta ?
92477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jäätynyt olkapää. Olkani tähystysleikattiin ja noin 3 kuukauden kuluttua leikkauksesta tehtiin narkoosi mobilisaatio. 4 viikon päästä leikkauksesta kävin ahkerasti fysikaalisessa ja kotona kättä jumppasin, niin silti olkapääni jämähti. Tästä narkoosi mobilisaatiosta oli todella paljon apua.

Oletko käynyt lääkärissä? Onko liikeradat miten rajoittuneet?
Fysikaalista hoitoa kannattaisi koittaa, vie toki oman aikansa ennen kuin olkapäät alkaisi taas pelittämään, mutta tämä vaatisi säännöllistä kuntouttamista ja jumppaamista/venyttelemistä.

Jos fysikaalisesta ja treenaamisesta ei ole apua, niin lopullinen keino on sitten narkoosi mobilisaatio. Mutta tuo fysikaalinen kannattaisi koittaa kyllä ensin. Minulla kun kokemusta on narkoosi mobilisaatiosta, niin voin sanoa, että oli koko käsivarsi melkoisen kipeä toimenpiteen jälkeen, piti olla yö sairaalassa ja hoitajat antoivat vähän väliä särkylääkettä, joista ei meinannut olla mitään apua.

Käyhän lääkärissä ensin ja lääkäri varmasti tietää mitä asian eteen kannattaa ensin tehdä.
Pikaista paranemista olkapäillesi!

Äänestä

Ollut marraskuusta lähtien. Kipuvaihe helpottanut, mutta käsi jämähtänyt siten että ei sivusuunnassa nouse olkapäätä korkeammalle. Eteen päin nousee 20 cm olkapään korkeudelta. Kumiremmiä venytetty yms. Fys.erikoislääkärille aika piakkoin. Kuinka pian pääsee mahd. manipulaation jälkeen työhön (maalari)eli kauanko kestää työkuntoon pääseminen?

Äänestä
  • Minulle tuli narkoosi mobilisaation jälkeen 2 viikkoa sairauslomaa. Käteni oli viikon verran toimenpiteestä "rempula", voimaton ja kolotusta oli, piti pitää hyvä huoli siitä, että otti särkyläkkeen hyvissä ajoin ennen kuin kipu pääsi valloilleen, hoitajat toisti moneen kertaan, että jos kipu pääsee kovimmilleen niin sitä ei sitten niin vaan taltuteta. Määräsivät 1000mg panadolia ja 800mg buranaa, näillä pärjäsin joten kuten.

    Toimenpiteen jälkeen on todella tärkeää, että käden jumppaaminen aloitetaan niin pian kuin mahdollista, minua sairaalan fysioterapeutti "höykkyytti" toimenpidepäivän iltana ja yökkö lensi, alkoi heikottamaan, joten en pystynyt muuta kuin makaamaan, johtui nukutuksesta.

    Vaikka olkapään leikkauksesta ja narkoosi mobilisaatiosta on aikaa vuosi, niin käteni jymähtää todella herkästi, jumppaamisesta on pidettävä kiinni. Kiinikkeet kasvavat muuten hyvin pian.

    Äänestä

mulla oli ongelmia olkapään kanssa muutama vuosi sitten, tosi kauan kesti toipuminen ja fysikaalisessa kävin varmaan lähes vuoden. Mulla pysyi kyllä käsien ja sormien voimat aivan normaaleina koko ajan - miten teillä muilla ?

Äänestä
  • Ei minullakaan käden voimiin millään tavoin vaikuttanut ole. Nyt on kipu hellittänyt niin että öisin en kivun takia enää heräile. Ainoastaan oikea käsi on jäykistynyt niin etten etenpäin ja sivulle vientiä saa kunnolla tehtyä loppuun asti. Vain olkapään tasolle.

    Äänestä

  • Minulla molemmat olkapäät jäätyneet, viisi vuotta oli väliä. Toinen parani melkein itsestään 10 kuukaudessa ja toisen kanssa meni puolitoista vuotta. Fysioterapeutti jonka luona kävin muutaman kerran ei suositellut mobilisaatiota, hänen potilaillaan huonoja kokemuksia. Vähäisellä voimistelulla (ja pari kortisonipiikkiä) olkapääni tervehtyivät, nyt molemmat ihan ok, ei särkyjä eikä liikerajoituksia.

    Äänestä

Itselläni vaiva (jäätynyt olkapää) alkoi pienenä kipuiluna heinäkuun lopulla. lääkärin vastaanotolle menin syyskuun alussa koska tuskat oli siinä vaiheessa jo niin kovat että silmissä sumeni. Lääkäri piikitti kaksi kortisonipiikkiä kahteen eri kohtaan olkanivelessä mutta ei auttanut. Sain kipulääkitykseksi reumakipuihin tarkoitettua särkylääkettä ja Tramalia. En pystynyt nukkumaan kuin istuallaan ja vain tietyssä asennossa ja valvoin käytännössä putkeen n. 5 vuorokautta. Lihassärky oli hirveää, tuntui kuin käden lihakset räjähtäisivät. Kipu levisi myös rinnan ja lapaluun pitkiin lihaksiin ja kipeän käden peukalo, etu- ja keskisormi puutuivat, niitä "neulottelee" vieläkin. Kipu heijastui myös oikeaan jalkaan jossa siinäkin tuntui luuta myöten arkuutta. Samanalaista kuin joskus murrosiässä kun luut kasvvoivat.

Lääkitys ei juuri auttanut ennen kuin tuttavani toi minulle Nokkos-kalkki-inkivääri-vihersimpukka-pillereitä, (Via Naturale on maahantuoja) luontaistuotekaupasta. Sitä saa myös apteekista. En ole koskaan uskonut näihin "ihmetroppeihin", mutta totta on että tuo em. terveysvalmiste auttoi jo 2 päivän päästä. Vai liekö kovissa tuskissa olo vahvisti uskoa että luontaistuote-pillerit auttaa. Luin jostain että inkivääriä on käytetty kautta aikojen lihaskipuihin ja että se vahvistaa pehmytkudoksia ja auttaa niitä paranemaan nopeammin. Inkivääri oli tunnettu lääkeyrttijuuri jo antiikin ajoilla.

Nyt pärjään 2-3 särkypillerillä päivässä ja yöksi otan Tramalia. Pahin kipu on hellittänyt mutta terve en vielä ole eikä ole syytä rasittaa lihaksia liikaa. Fysioterapeuttisia liikkeitä pitää harrastaa eikä kättä saa jättää lepoon vaikka se kipeälle tuntuukin. Fysioterapeutti antaa ohjeet voimisteluun. Joten paranemaan päin olen vaikka tauti vielä vaivaakin. Nyt sen kanssa voi elää edes siedettävästi. Vieläkin on pakko nukkua istuallaan tietyssä asennossa mutta; siihenkin näköjään tottuu ja on hyvä että saan nyt sentään nukutuksi, vaikkakin pillereiden voimalla. Muille kohtalotovereille toivon sinnikkyyttä ja sisua, tauti vaivaa ehkä vuodenkin mutta sen kanssa on pakko elää. Ehkä muillekin auttaa nuo nokkos-kalkki-inkivääri-vihersimpukka-pillerit. Tsemppiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heppo66 kirjoitti:

Hei - onko kenelläkään ollut jäätynyt olkapää ja siihen liittyen kadonnut käsistä ja sormista voima ? - Nyt on tämä vaiva kestänyt jo neljä kuukautta kummassakin olkapäässä ja sormillakaan ei pysty enää tekemään mitään ? - tuntuu jotenkin, että käsien lihaksetkin olisivat surkastumassa - onko enää mitään toivoa paranemisesta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu