Yasmin ja matala suuttumiskynnys

Olen syönyt Yasmin-pillereitä nyt kolmisen vuotta. Nykyään täysin normaalilta olotilalta tuntuva "räjähdysalttius" ei ollut minulle tyypillistä ennen pillereiden aloittamista. Vasta viime aikoina olen tajunnut muuttuneeni heikkohermoiseksi vasta pillereiden aloittamisen jälkeen. Muita sivuoireita ei ole. Yasminenhan pitäisi käsittääkseni olla matalahormoninen pilleri? Onko joku vaihtanut Yasminet joihinkin muihin pillereihin ja ovatko mahdolliset "raivostumisoireet" helpottaneet?
3285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hmm...räjähtämisalttiuteen vaikuttaa moni muukin asia. Esim. verensokerilla on suuri vaikutus siihen miten helposti ihmisen pinna kiristyy. Jos itselläni syömisestä on venähtänyt pitkä aika niin hermot on niin kireällä että sen jännityksen oikein tuntee! Yasmineita käytän minäkin eikä kyllä mulle ole vaikuttanut mielialaan.

yasminit ei kuitenkaan ole niin matalahormoniset, niissä on muistaakseni 30mg estrogeenia kun taas Diane Novissa on 32mg ja yleensä sanotaan että Diane Novat ovat nykypillereiden joukossa korkeahormoniset ja siksi niitä suositellaan vain tietyn aikaa käytettäväksi.

Äänestä

Olen syönyt myös pitkään samoja pillereitä ja nyt tarkemmin mietittyäni tulen samaan tulokseen. Syötättää, ei haluja, itkuun pillahtaa ihan tuosta vaan ja kiukunpuuskat ovat melkein joka päiväistä. Itselläni loppuu nyt viikonpäästä ja aloitan minipillerit katotaan kuin käy!

Äänestä
  • Koitin taas Nuvaringia...mutta kuikas kävikään...hermo ei pidä, suutun ihan pienistäkin asioista, kaikki ottaa aivoon ja pinna tiukalla. Ihan pakko lopettaa tää jo ekan renkaan jälkeen...ei sovi mulle. Jatkan taas Evra laastarilla, koska parempaakaan vaihtoehtoa ei markkinoilla tällähetkellä mulle ole.

    Evrassa hormoonia paljon enemmän kuin Nuvaringissä. Tiedä sitten onko sillä vaikutusta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raivopää5 kirjoitti:

Olen syönyt Yasmin-pillereitä nyt kolmisen vuotta. Nykyään täysin normaalilta olotilalta tuntuva "räjähdysalttius" ei ollut minulle tyypillistä ennen pillereiden aloittamista. Vasta viime aikoina olen tajunnut muuttuneeni heikkohermoiseksi vasta pillereiden aloittamisen jälkeen. Muita sivuoireita ei ole. Yasminenhan pitäisi käsittääkseni olla matalahormoninen pilleri? Onko joku vaihtanut Yasminet joihinkin muihin pillereihin ja ovatko mahdolliset "raivostumisoireet" helpottaneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu