Lapuan uusi sivistyslautakunta käytti sille kuuluvaa päätäntävaltaa valitsemalla Lapuan lukiolle uuden rehtorin vastoin esittelijän, sivistysjohtajan pääätösehdotusta. Hyvä näin.
Valta Lapualla kuuluu kansalle ja heidän valitsemilleen luottamushenkilöille, ei sapraapeille.
Valta Lapualla kuuluu kansalle ja heidän valitsemilleen luottamushenkilöille, ei sapraapeille.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No justiinsa! Olipa yksinkertaisen ihmisen kirjoitus. Varmasti saatiin hyvä rehtori, mutta ei sen takia, että valinta oli eri, mitä sivistysjohtaja esitti. Toivottavasti tuo järkyttävä asenne ei ole lautakunnan sisältä! Jos on, niin siitä ei hyvää seuraa.
Valitettavasti näitä, joilla ei järki päätä pakota, löytyy myös Lapualta.
Lapualla on luottamuselimet päätäneet vuosikymmeniä niin kuin vilpilliset sapraapit ovat esittäneet ja tulokset on nähtävissä.
Päätöksentekovalta tulisi palutaa virkamiehiltä luottamuselimille muuttamalla Lapuan kaupungin johtosääntöä, jossa valta siirretiin vikamiehille 90-luvun alussa.
Onko nimimerkki "I.Vaaja" kepulainen Lapuan virkamies?
En todellakaan ole kepulainen virkamies. Satun nyt vain olemaan ajatteleva ihminen. Enkä nimittele muita vanhoilla poliittisilla haukkumanimillä jne. Mielipiteeni perustuu, paitsi perimääni viisauteen, niin myös tietoon ja kokemukseen.
Lapualla tulee tehdä ja päättään niin kuin vikamies määrää.
Meno on kuin entisessä Neuvostoliitossa.
Lapuan kaupungin virkamiehet kuvittelevat, että Lapua ja lapualaiset ovat vain ja ainoastaa heitä varten.
Onkohan täällä muitakin yksinkertaisia? Ainakin kaikissa em. viesteissä on kirjoitusvirheitä.
Äänestystulos oli aika selkeä, eli 5 - 2 valitun puolesta. Oliskahan ehdotettu kulkenu paremmin talutusnarussa.
Sitähän sinä et voi tietää.