Todistus että jumalaa ei ole

Jos kaikki maailman fyysiset ilmiöt ovat selitettävissä järjellä niin myös jumala on järjellinen mutta kristinuskon jumala ei ole järjellinen joten se ei ole olemassa.
5203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

olla että jumala on pään sisällä. Ateistin kalloon ei jumala mahdu. Joten uskiksien aivoissa pitäisi olla enemmän tilaa. Kuitenkaan moista aivojen tilavuuseroa ei havaita tutkimuksissa. Mystillistä.

Äänestä
  • Hihhulit ovat noin typeriä.

    ""Joten uskiksien aivoissa pitäisi olla enemmän tilaa.""

    Joten se asia mitä kutsutaan "uskoksi" vie heiltä sen tilan mitä tarvitaan järkeen,logikkaan ja inhimillisyyteen.

    Äänestä

  • Uskikset ajattelee tunteella eikä järjellä tätä kysymystä. Kun tunteet ovat pinnalla nähdään siinä myös viitteitä moraaliin jonka pohjalta tehdyt päätökset voivat olla hyvinkin tunnepitoisia. Ateistilla on kuitenkin tunteet ja jopa moraali.

    Äänestä

  • NineStar kirjoitti:

    Hihhulit ovat noin typeriä.

    ""Joten uskiksien aivoissa pitäisi olla enemmän tilaa.""

    Joten se asia mitä kutsutaan "uskoksi" vie heiltä sen tilan mitä tarvitaan järkeen,logikkaan ja inhimillisyyteen.

    oikeassa...

    Äänestä

ristiin onki täyttä hullutusta,ei mtään järkee käypää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DarkNinjaHiiri kirjoitti:

Jos kaikki maailman fyysiset ilmiöt ovat selitettävissä järjellä niin myös jumala on järjellinen mutta kristinuskon jumala ei ole järjellinen joten se ei ole olemassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu