joutsenpari! Kauniisti lensivät kulkevan auton yli ja laskeutuivat pellolle. Onneksi ei ratti kiertynyt yhdessä pään kanssa.
Saapuivatko kenties lämpimien tuulien saatossa..luvattu muuten viikonlopuksi lämmintä säätä. *paistattelee*
Psst..töyhtöhyypät etsii kotia, et sellainen näky:)
Bongattu
22
625
Vastaukset
- Puhurix
jo kiurunkin. Paljon on nähty jo mustarastaita ja närhiäkin. Se on muuten upean värinen lintu.
kaupunkilainen eli kiurusta heti kesä. Närhi on komee ja jotenkin aivan uros:)
Mustarastaat eivät heti kaupungilla steppaile, mutta tutuksi tuli siellä metsämailla asuessa.- Puhurix
tintti.kotivintti kirjoitti:
kaupunkilainen eli kiurusta heti kesä. Närhi on komee ja jotenkin aivan uros:)
Mustarastaat eivät heti kaupungilla steppaile, mutta tutuksi tuli siellä metsämailla asuessa.lauantaina taas metsämaille tarkkailemaan lintuja ja väistelemään susia.
- Puhurix
Vege, sä olet tullu villiks näin pässiäisenä!
joutsenia jo kaksi viikkoa sitten. Tänään sataa räntää joten eiköhän tästä kesä tule uuden lumen surmattua vanhan.:)
vanhan sananlaskun mukaan se menee joka kevät:)
Korvatillikkaa vaatii ne uudet ja vanhatkin jääräpäät, jotka eivät "vanhan" sanaa usko. Ja sitten se kaikkein pahin: kesärenkaat ennen kaikkea, eli ennen vintille kurkkaamista:)tintti.kotivintti kirjoitti:
vanhan sananlaskun mukaan se menee joka kevät:)
Korvatillikkaa vaatii ne uudet ja vanhatkin jääräpäät, jotka eivät "vanhan" sanaa usko. Ja sitten se kaikkein pahin: kesärenkaat ennen kaikkea, eli ennen vintille kurkkaamista:)oli lumitilanteessa tapahtunut kolmessa päivässä, jotka olin poissa kotoa. Lähdin räntäsateessa, loskaa jokapaikka täynnä ja pelloilla lunta kymmeniä senttejä. Palasin aurinkoiseen kevääseen, tiet kesäkunnossa ja pihakin puoleksi paljaana :)
TaikisN kirjoitti:
oli lumitilanteessa tapahtunut kolmessa päivässä, jotka olin poissa kotoa. Lähdin räntäsateessa, loskaa jokapaikka täynnä ja pelloilla lunta kymmeniä senttejä. Palasin aurinkoiseen kevääseen, tiet kesäkunnossa ja pihakin puoleksi paljaana :)
mua ihan hävetti kulkea toppatakissa ja talvikengissä tänään. Tosin maa vielä hohkaa pitkään kylmää. En kaipaa kevätflunssaa, muutenkin niiskutellut jo pari viikkoa edellisen nuhan jäänteitä näet.
huhuili tänään ekaa kertaa meidän jossain katon lähettyvillä.
Jostain lehdestä luin aikoinaan Renny Harlinin ihmetykset: missä asuu pulujen poikaset?
tintti.kotivintti kirjoitti:
Jostain lehdestä luin aikoinaan Renny Harlinin ihmetykset: missä asuu pulujen poikaset?
mikään pulu vaan niinku sanoin sepelkyyhky joka eroaa pulusta kokonaan ja ääneltään :))
Nittaminax kirjoitti:
mikään pulu vaan niinku sanoin sepelkyyhky joka eroaa pulusta kokonaan ja ääneltään :))
on kauniin harmaa, tummempi kuin pulu, eikä elä parvessa.
Mä en oikeastaan tiedä linnuista mitään, jos joku niin luulee. Tykkään linnuista ja niitä kun tarkkailee niin jotain jää "siipeen."
Mitä ne pulut oikeasti ovat?
Aamulla kuulin tikan nakuttavan puunrunkoa, mutta näköhavaintoa en saanut. Tikkapariskunta asusti viime suvena lähistöllä jolloin näin ne ensimmäisen kerran. Uljaan näköinen lintu.
se nakutus, kuullut monta kertaa. Tikka on napakka, mutta kelot kaikuu kilometrien päähän.
Tikka on uljas, selkä suorana naputtaa..siis selkä suorana:)tintti.kotivintti kirjoitti:
se nakutus, kuullut monta kertaa. Tikka on napakka, mutta kelot kaikuu kilometrien päähän.
Tikka on uljas, selkä suorana naputtaa..siis selkä suorana:)Tämä tikka taisi olla palokärki. En tosin tiedä muita tikkalajeja ja kai niitäkin useampaa sorttia löytyy.
Waffe kirjoitti:
Tämä tikka taisi olla palokärki. En tosin tiedä muita tikkalajeja ja kai niitäkin useampaa sorttia löytyy.
muistaakseni on musta ja punainen lakki päässä.
Yleensä olen bongannut käpytikan, se mustavalkoinen ja punaista päässä ja muuten oikea rohmu lintulaudalla varsinkin jos on läskiä tarjolla.
Valkoselkätikka taitaa olla rauhoitettu, ei kait siksikään ole kiikarissa ensimmäisenä.- Avenging.Angel
tintti.kotivintti kirjoitti:
muistaakseni on musta ja punainen lakki päässä.
Yleensä olen bongannut käpytikan, se mustavalkoinen ja punaista päässä ja muuten oikea rohmu lintulaudalla varsinkin jos on läskiä tarjolla.
Valkoselkätikka taitaa olla rauhoitettu, ei kait siksikään ole kiikarissa ensimmäisenä.kaikki tikat on rauhoitettuja.
Avenging.Angel kirjoitti:
kaikki tikat on rauhoitettuja.
valkoselkätikka olikos se harvinaisin?
Tänään bongasin pari motoristia jotka olivat uskaltaunuteet kylmää uhmaten ajelulle. Minihameita tai T-paitoja ei tosiaan vielä näy, sen verran kylmaa on aamupäivisin. Mutta viikon kuluttua saadaan varmasti uusia havaintoja.
pelkkä ajatuskin. Kyllä sen pyöräilyn täytyy tuntua kliffalta. Mun mielikuviin ajautui kuva motoristista, jonka nostamiseen satulasta tarvitaan ulkopuolista apua. Tää näyttäis olevan yhä siinä ajoasennossa:D
- jo pariin kertaan
bongattu peipposen laulua, enää puoli kuuta kesään :DD
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1812588Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2301437Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus841300- 791194
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401186Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1331075Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin111022Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116900Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.27871Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78800