Laki on rakkautta

Jumalan rakkaus ilmenne useill atavoilla. Yksi mainittavimmista on Jumalan laki. Ilman lakia elämä ei olisi mahdollista. Jumala on antanut lait joita luontokin noudattaa. Ihmisille Jumala on antanut rakkuden lain, kymmenen käskyä. On joitakin ihmisiä jotka vihaavat lakia sillä he vihaavat Jumalaa. He väittävät että laki koskee vain juutalaisia. Se on valhetta. Raamattu sanoo näin:Saarn. 12:13
   
Loppusana kaikesta, mitä on kuultu, on tämä: Pelkää Jumalaa ja pidä hänen käskynsä, sillä niin tulee jokaisen ihmisen tehdä.

Joka sanoo että laki koskee vain tiettyä rotua, on väärässä. Jumala ei ole tehnyt mitään rotulakeja. Rotuerottelu on saatanasta.

Eikä kukaan kristitty voi sanoa hirvaksen tai Avk:n tai hailao, tai utulilan tavoin että laki ei koske meitä. Tappaminen on kielletty Suomen laissa, mutta Jumalan laissa ei, paitsi juutalaisilta. Miten noin tyhmä voi ollakaan? Näin viisas kuin minäkin nyt olen, niin en tajua logiikkaanne!

Mitä luulette Jumalan sanovan siitä jos nyt hirvas ostat haulkon ja ammut kymmenen ihmistä. Puolusteletko tuomiolla että laki ei koske sinua kun et ole juutalainen. Menisikö Suomessa läpi? Menisikö Jumalan tuomiolla läpi?

Kristitty ei voi tajuta saatanan vihaa lakia kohtaan. Vain saatana hyötyy siitä ettei olisi lakia. Jos ei ole lakia, ei voi tuomitakaan. saatana saisi elä ikuisesti paratiisissa kiusaten kaikkia sillä mikään ei ole kiellettyä.
Tuollainen olisi hirvaksen "taivas"!

Laki suojelee. Rakakuden lain neljä ensimmäistä käskyä suojelee Jumala suhdettamme. Sapattikäsky on erittäin tärkeä. Kuusi jälkimmäistä suojelee meitä ja lähimmäisiämme. Olisi kaikille mukavaa jos kukaan ei varastaisi tai valehtelisi, eikö totta. Mutta hirvaksen maailmankuvaan ne kuuluvat kuin nyrkki silmään.

Laki on rakkauta, siitä ei mihinkään pääse. On itsensä pettämistä yrittää kiemurella siitä vapaaksi. Vapaus jonka Jumalan laki antaa on oikeaa vapautta. Laittomuus taas on synnin orjuutta.

Ihan sama miten elätte, te laittomuuden opettajat, mutta tuomionne on oleva julma:( Koska yritätte vietellä viattomia mukaanne haureuteen.
8160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mennä muuttelemaan Jumalan tarkoitusta. Mikäli uskot pyhään sanaan, niin et takuulla kirjoittelisi tuollaisia juttuja.

Uskotko mitä Jumala tässä Mooseksen kautta ilmoitti? Kysymys on siitä, uskotko Jumalan sanaa vai et. Tämä nimittäin on juuri sitä:

5.Moos.5:1-3

1 Ja Mooses kutsui kokoon KAIKEN ISRAELIN ja sanoi heille: "Kuule, ISRAEL, NÄMÄ KÄSKYT ja oikeudet, jotka minä tänä päivänä julistan teidän korvienne kuullen. Oppikaa ne ja noudattakaa niitä tarkoin.
2 Herra, meidän Jumalamme, teki liiton MEIDÄN KANSSAMME Hoorebilla.
3. HERRA EI TEHNYT TÄTÄ LIITTOA MEIDÄN ISIEMME KANSSA, VAAN MEIDÄN KANSSAMME, JOTKA OLEMME TÄSSÄ TÄNÄ PÄIVÄNÄ, kaikkien meidän kanssamme, JOTKA NYT ELÄMME.

Siis Jumala rajasi liiton ainoastaan niiden israelilaisten kanssa, jotka olivat "sinä päivänä ja elivät sillä hetkellä".

Etkö ymmärrä mitä luet, vai oletko ateisti?

Äänestä

Omia rakastetaan ja nuoleskellaan maasta taivaaseen.
Ja ei-adventisteja vihataan sunnuntaista helvettiin.

Fil. 3:6
intoon nähden seurakunnan vainooja,
lain vanhurskauteen nähden nuhteeton.

Että semmoiset pääsiäisterveiset sinne tekopyhän lakikultin
päämajaan elikkä pääkonferenssille.

Matt. 26:53
Vai luuletko, etten voisi rukoilla Isääni,
niin että hän lähettäisi heti minulle enemmän
kuin kaksitoista legionaa enkeleitä?

Äänestä

Monet uskovat että laki tappaa .. mutta ei laki tapa - vaan synti ja pahuus.. laki vain osoittaa syyn kuolemaan.. siis synnin .. Uskovatko nämä Jumalan lain poistajat että jos ei Jumalan lakia olisi niin ei pahuuttakaan olisi!!

On valitettavaa että laista ei voida keskustella asiallisesti - olen nyt lukenut näitä lain poistajien kirjoituksia ja oikeastaan ne vain toistavat yhtä ja samaa.. Laki on vain juutalaisille?? !! pakanoille on rakkaus ?? - sitä toistetaan kerta kerran jälkeen ymmärtämättä että laki on rakkaus.. Laki ojn hyvä ..

Äänestä
  • Onhan se todellista rakkautta lähimmäistä kohtaan, kun jättää hänet tappamatta, vaikka hän lepääkin vääränä päivänä.

    Äänestä

  • Kauan sitten New Yorkin kaduilla alkoi tapahtua paljon pahoinpitelyjä, murhia ja raiskauksia, joten poliisivoimat olivat kovin työllistettyjä. Samaan aikaan alkoivat myös homo- yms. asiat lisääntyä ja niidenkin takia poliiseilla oli töitä, koska se oli silloin vielä rikollista toimintaa.

    Poliisivoimat ja päättäjät kokoontuivat keskustelemaan asioista ja näiden rikoksien lisääntymisestä. Asiat todettiin huolestuttaviksi, joten todettiin, että jotakin pitäisi tehdä. Mutta mitä? Keskusteluissa todettiin, että pahoinpitelyt, murhat, raiskaukset ja muut rikokset piti hoitaa, mutta homous ja siihen liittyvät olivat kuin toissijaisia rikoksia, nehän eivät kohdistuneet ulkopuolisiin.

    Niinpä nämä "rikokset" poistettiin "oikeiden rikoksien listoilta" ja näin saatiin rikokset vähenemään. Tapahtuiko tässä laillisuuden lisääntymistä? Ei suinkaan. Silloin vain siirrettiin vain yksi rikos pois tuomion alta, ja saatiin muille lisää tilaa. Kun poistettiin laki homouden rikollisuudesta, ei ollut enää rikostakaan. Tuosta asiasta tuli normaalia käyttäytymistä.

    Kun Jumalankin laki poistetaan, ei ole enää rikoksiakaan, niin yksinkertaista se tänään on. Kaiken kattava "rakkaus" vallitsee. Mutta mitä on sellainen rakkaus, joka tekee toisille pahaa? Esim. pahanpuhuminen, aviorikoksiin houkutteleminen, varkaudet ja petokset. Ne ovat sallittuja, kunhan et vain jää kiinni!!! Oliskohan niin, että meidän aikanamme olemme jo tulleet päiviin, jolloin ihminen luulee, että Jumala on yhtä sokea kuin Allah, ettei pimeässä näe pahoja tekojamme.

    Laki on myös turvamme ja apumme, että tiedämme, missä menemme. Jeesuksen sanat vielä lisäävät sen tarkkuutta. (Matt. 5:22) "Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen." "Äläkä saata meitä kiusaukseen, vaan päästä meidät pahasta..."

    Ensin tulee kiusaus, mutta laki sanoo: Älä! Kun muistat sen, se on ensimmäinen suoja, sillä Pyhä Henki muistuttaa siitä. Mutta meidän oma himomme menee siitä pidemmälle ja seuraa synti. Kuten suraavassa Raamatun kohdassa sanotaan.

    Jumala ei kiusaa ketään, mutta hän joskus katsoo tarpeelliseksi sallia kiusauksen koetellakseen toimiiko laki kohdallamme suojelevassa muodossaan. Ellei se toimi, olemme kuoleman omat, sillä synnin palkka on kuolema.

    Jaak. 3:13-15: "Älköön kukaan kiusauksiin jouduttuaan ajatelko, että kiusaus tulee Jumalalta. Jumala ei ole pahan kiusattavissa, eikä hän itse kiusaa ketään.
    Jokaista kiusaa hänen oma himonsa; se häntä vetää ja houkuttelee. [Room. 7:7]
    Ja sitten himo tulee raskaaksi ja synnyttää synnin, ja kun synti on kasvanut täyteen mittaan, se synnyttää kuoleman. [Room. 6:23]"

    Äänestä

Adventismille tyypillistä lietsontaa kolmen enkelin johdolla. Syyttelette kristittyjä laittomuudesta ja kerskaatte fariseusten lailla omaa hurskasteluanne, johon piiloadventisti alex kasikin on langennut.
Tosiasia on ettei EGW ole kristittyjen profeetta, eikä sitä koskaan tule olemaan.
Pitäkää profeettanne hyvänä, olette sen orjia, kun ei kerran uusi liitto Jeesuksen veressä teille kelpaa. Kristityt vain ihmettelee teidän turhia ponnistelujanne.

Ette ymmärrä Jumalan sanaa joka puhuu..

>>>Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia. >>> gal


>>>Te olette näet kutsutut vapauteen, veljet; älkää vain salliko vapauden olla yllykkeeksi lihalle, vaan palvelkaa toisianne rakkaudessa.
Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi". >>>

>>>Sanokaa minulle te, jotka tahdotte lain alaisia olla, ettekö kuule, mitä laki sanoo?
Onhan kirjoitettu, että Aabrahamilla oli kaksi poikaa, toinen orjattaresta, toinen vapaasta.
Mutta orjattaren poika oli syntynyt lihan mukaan, vapaan taas lupauksen voimasta.
Tämä on kuvannollista puhetta; nämä naiset ovat kaksi liittoa: toinen on Siinain vuorelta, joka synnyttää orjuuteen, ja se on Haagar;
sillä Haagar on Siinain vuori Arabiassa ja vastaa nykyistä Jerusalemia, joka elää orjuudessa lapsineen.
Mutta se Jerusalem, joka ylhäällä on, on vapaa, ja se on meidän äitimme.
Sillä kirjoitettu on: "Iloitse, sinä hedelmätön, joka et synnytä, riemahda ja huuda sinä, jolla ei ole synnytyskipuja. Sillä yksinäisellä on paljon lapsia, enemmän kuin sillä, jolla on mies."
Ja te, veljet, olette lupauksen lapsia, niinkuin Iisak oli.
Mutta niinkuin lihan mukaan syntynyt silloin vainosi Hengen mukaan syntynyttä, niin nytkin.
Mutta mitä sanoo Raamattu? "Aja pois orjatar poikinensa; sillä orjattaren poika ei saa periä vapaan vaimon pojan kanssa."
Niin me siis, veljet, emme ole orjattaren lapsia, vaan vapaan. >>>>

Lukekaa Gal. kirjettä sieltä tätä totuutta löytyy. Mutta ette usko Paavalia, vaan ennemmin väärää profeettaa EGW:ta.

Äänestä

adventisti vei vaimoni, ja vaimoni , ennenkuin adventisti vei vaimoni...vei lapseni polttoroviolle, jo ennen tämän syntymää-

Näistä ansioista hän sai srk vanhimman viran!
Minä sain profeetan viran, ja apostolin viran,...aika näyttää kumpi virka on kuoleman virka??

Varmaan molemmat, mutta umman sielun Jumala lunastaa tuonelasta,sitä ei vielä tiedä!

Äänestä

Minulle nämä asiat ovat täysin selvät.
Vastaappa vain tähän kysymykseen:Saitko Hengen tekemällä lain vaatimat teot ,vai kuulemalla ja uskomalla evankeliumin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kolme-enkeliä kirjoitti:

Jumalan rakkaus ilmenne useill atavoilla. Yksi mainittavimmista on Jumalan laki. Ilman lakia elämä ei olisi mahdollista. Jumala on antanut lait joita luontokin noudattaa. Ihmisille Jumala on antanut rakkuden lain, kymmenen käskyä. On joitakin ihmisiä jotka vihaavat lakia sillä he vihaavat Jumalaa. He väittävät että laki koskee vain juutalaisia. Se on valhetta. Raamattu sanoo näin:Saarn. 12:13
   
Loppusana kaikesta, mitä on kuultu, on tämä: Pelkää Jumalaa ja pidä hänen käskynsä, sillä niin tulee jokaisen ihmisen tehdä.

Joka sanoo että laki koskee vain tiettyä rotua, on väärässä. Jumala ei ole tehnyt mitään rotulakeja. Rotuerottelu on saatanasta.

Eikä kukaan kristitty voi sanoa hirvaksen tai Avk:n tai hailao, tai utulilan tavoin että laki ei koske meitä. Tappaminen on kielletty Suomen laissa, mutta Jumalan laissa ei, paitsi juutalaisilta. Miten noin tyhmä voi ollakaan? Näin viisas kuin minäkin nyt olen, niin en tajua logiikkaanne!

Mitä luulette Jumalan sanovan siitä jos nyt hirvas ostat haulkon ja ammut kymmenen ihmistä. Puolusteletko tuomiolla että laki ei koske sinua kun et ole juutalainen. Menisikö Suomessa läpi? Menisikö Jumalan tuomiolla läpi?

Kristitty ei voi tajuta saatanan vihaa lakia kohtaan. Vain saatana hyötyy siitä ettei olisi lakia. Jos ei ole lakia, ei voi tuomitakaan. saatana saisi elä ikuisesti paratiisissa kiusaten kaikkia sillä mikään ei ole kiellettyä.
Tuollainen olisi hirvaksen "taivas"!

Laki suojelee. Rakakuden lain neljä ensimmäistä käskyä suojelee Jumala suhdettamme. Sapattikäsky on erittäin tärkeä. Kuusi jälkimmäistä suojelee meitä ja lähimmäisiämme. Olisi kaikille mukavaa jos kukaan ei varastaisi tai valehtelisi, eikö totta. Mutta hirvaksen maailmankuvaan ne kuuluvat kuin nyrkki silmään.

Laki on rakkauta, siitä ei mihinkään pääse. On itsensä pettämistä yrittää kiemurella siitä vapaaksi. Vapaus jonka Jumalan laki antaa on oikeaa vapautta. Laittomuus taas on synnin orjuutta.

Ihan sama miten elätte, te laittomuuden opettajat, mutta tuomionne on oleva julma:( Koska yritätte vietellä viattomia mukaanne haureuteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu