Sanan maitoon sekoitettu myrkky tuottaa kieltämättä väkevää evankeliumia, mutta tuskin parempaa. Silti mormonit uskovat juuri näin. Miksi?
Käärmeenlypsäjät
Traktaattori
18603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
sekaisin? Jos olisit oikea kristitty, et kirjoittelisi tuollaisia päättömyyksiä.
Mormonit uskovat Jumalan sanaan, eivät ihmisoppeihin kuten sinä.
Mitä sinun mielestäsi kristitty kirjoittaisi mormonismista? Kun mormonismi kertoo kultalevyistä, joiden tekstejä saattoi lukea vain aivan erityisten silmälasien avulla, niin kuka oikein on sekaisin? Eikö se, joka uskoo nämä päättömyydet? Jos mormonit uskoisivat Jumalan sanaan, he eivät olisi myrkyttäneet uskoansa.
Olet palstan vakiokirjoittaja, joka käyttää mahdollisuutta tuoda esiin sellaisia piirteitä itsestään, jonkalaisia ei vakionimimerkillänsä ei millään haluaisi esittää.
Lisäksi sinua suututtaa nämä kirjoittamani. Jeesuksen puheet raivostuttivat fariseukset niin, että nämä lopulta päättivät tappaa tämän.
ennen sammumistaan ...
harhainen julistaja, tutkisi Jumalan meille antamia kirjoituksia, eikä typeryytensä takia jättäisi niitä väliin. Nuo kultalevyt ovat Herramme ihmeistä pienimpiä, sen kaiken rinnalla mitä hän on tehnyt ja kykenevä tekemään.
Opi sinäkin ottamaan Jumalan sana vastaan ja hylkää kaikenlaiset ihmisopit!!
on langan hehku..
Ei mitään vaan rakastaisi.
"Kun mormonismi kertoo kultalevyistä, joiden tekstejä saattoi lukea vain aivan erityisten silmälasien avulla, niin kuka oikein on sekaisin?"
Se joka kuitenkin uskoo Raamattun, on myös samalla tavalla IHAN sekaisin... Sorrut taas kaksoistandardiin... Uskominen on on ok, kunhan se vain ei ole mormonismiin uskomista... HALOO.
"Eikö se, joka uskoo nämä päättömyydet?"
Ei, vaan se joka laukoo moisia päättömia loogia päätelmia...
"Jos mormonit uskoisivat Jumalan sanaan, he eivät olisi myrkyttäneet uskoansa."
Jälleen todistamaton väite. Se olet sinä joka täällä levittää Kriswtuksen vastaista myrkkyä, vaadin Kristuksen nimessä sitä pahaa henkeä poistumaan sinusta ja antamaan sinulle rauhan.
"vaadin Kristuksen nimessä sitä pahaa henkeä poistumaan sinusta ja antamaan sinulle rauhan."
Mormonismin hengessä loitsuaminen ei tuota mitään hyvää. Kuulehan, mielestäni et kirjoita kovinkaan tasapainoisesti. En siis haluaisi väitellä kanssasi. Kaksoisstandardia en ole esittänyt, koska kristitty uskoo Raamattuun. Raamatun mukaisesti kristityn ei tule uskoa hulluja, noitia, paholaisenpalvojia, valheprofeettoja ja sellaisia jotka tuovat sellaista oppia joka on Raamattua vastaan. Mormonien peruskikka on tämä: Älä usko Raamattua _ilman_ mormonihöpinää, koska mormonihöpinän avulla voit uskoa Raamattuun mormonihöpinän mukaisesti. Se tosin muuttaa Raamatun sisällön siten miten voisi Raamattuun uskoa vain Raamatun mukaisesti. Tätä asiaa ei yksikään mormonina pysynyt ole ikinä tajunnut, paitsi kaikista paatuneimmat.
Vaadit aikaisemmin myös tieteellisiä todisteita uskonasioista. Tämä on joko äärimmäistä kieroilua, tai puhtaasti sekaisin oloa. Oletan molempia, mutta epäilen painon olevan jälkimmäisessä. Siksi toivon ja rukoilen sielussani, voimassani, hengessäni ja sydämessäni että sinä pääsisit mormonismin ikeestä eroon. Et ehkä osaa toivoa samaa, mutta ota hyvällä, koska sellainen tarkoitus tällä viestilläni kuitenkin on.
Ei myöskään pidä vesittää evankeliumia millään lällyllä. Ristinmies ei elänyt pumpulissa:
Matt. 10:34
"Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa. En minä ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan. [10:34-36: Luuk. 12:51-53]
Se oli sananmiekka jolla lyötiin viholliset ja niitettin kylväjien työtä.
Minäpä teinkin sen Kristuksen nimessä... Olet siis niin sokea että et edes Kristusta tunne?
"En siis haluaisi väitellä kanssasi."
Ethän sinä edes halua keskustella... Tulet tänne vaan kertomaan että heittäkää se hölynpöly pois...
"Kaksoisstandardia en ole esittänyt,..."
On hyvin helppo osoittaa että esitätä kaksoistandardia... Kerrot että me syrjimme tummaihoisia jne.. vaikkaitse edustamasi kristinuskokin on niin tehnyt jne...
"..koska kristitty uskoo Raamattuun."
Kristitty on henkilö joka on häksynyt Kristuksen Vapahtajakseen ja Lunastajakseen. Raamattua ei edes ollut olemassa satoihin vuosiin, joten sinun määritelmäsi mukaan ei ollut kristittyjäkään Kristuksen aikana.
"Raamatun mukaisesti kristityn ei tule uskoa hulluja, noitia, paholaisenpalvojia, valheprofeettoja ja sellaisia jotka tuovat sellaista oppia joka on Raamattua vastaan."
Perustele että miksi vain Raamattu on Pyhä Kirja. Sinulle se voi olla niin, mutta ei muille.
"...voisi Raamattuun uskoa vain Raamatun mukaisesti."
Miksi vain Raamattuun pitää uskoa?
"Vaadit aikaisemmin myös tieteellisiä todisteita uskonasioista."
Ahaa... EI en vaatinut uskonasioista vaan niistä faktoista joita sinä esitit...
Uskonasioistahan ei voi esittää mitään tieteellsitä todistetta, joten ihmettelen että misksi siis tutlit alunperin mesoamaan OMAN uskosi perusteella?
"Se oli sananmiekka jolla lyötiin viholliset ja niitettin kylväjien työtä."
Ja hyvin se on sinua vastaan toiminut.
... Smith ihminen?
Mikä takaa Josephin puheet?
ennen kuolemaansa Jeesus lausui, Johanneksen muistiinmerkitsemänä:
>... ja tulee sekin aika, jolloin jokainen, joka surmaa jonkun teistä, luulee toimittavansa pyhän palveluksen Jumalalle. Näin he tekevät, koska he eivät tunne Isää eivätkä minua.<
'Hyvää' tarkoittavia hengen miekan heiluttajia löytyy ...
Natsi-Saksassa hallittiin propaganda. Heidän kuvailemansa Jeesus nähtiin ruoskaversiona, joka ajoi ahnaat juutalaiset pois luotansa. Älä silti sovita minuun samanlaista mielikuvaa, koska en tarkoita mormoneille pahaa. Jeesus on silti käyttänyt itse ilmaisua miekasta, jota Paavali myöhemmin selitti. Tämä huomioiden on jokseenkin kornia, että liität minuun jakeen, joka kertoo lopun ajan maailman pahuudesta ja kristittyjä tappavista. Minä en ole tappaja eivätkä mormonit ole kristittyjä. Tämä on miekka ja näin sitä käytetään.
tarvitsekaan tappaa fyysisesti ... Jeesuskin käytti myös vertauksia.
"...koska en tarkoita mormoneille pahaa. "
Tämä on se ongelma. Onhan se selvää että et tahdo mormneille pahaa, mutta kun et ymmärrä sitä että hyökäämällä, haukkumalla tai väheksymällä toisen uskoa, et tee hyvää etkä ole oikea kristitty...
Ongelma on siinä että tiedät (siis kun puhutaan uskonasioita niin tämähän on subjektiivista, eli et oikeasti ole oikeassa..) olevasi oikeassa ja sillä tekosyyllä katsot voivasi sanoa mitä tahansa mormonismista, vaikka et ole asiaan perehtynytnykään *oikeaasti* syvällisemmin, olet vbain nyt sitten ottanyt mormoni.net:in sanoman 100% totuutena (vaikka webbisivuston ylläpitäjäkkin toteaa olevansa puolueellinen..).
Edeleenkään sinä et määrittele kuka on omasta mielstään kristitty tai ei. Se miten sinä määritelet ITSE kristityn, on oma asiasi.
Kuten jo aikaisemmin totesin, teitä tulee ja menee... Sen syvällisempään keskuteluun ette edes halua ryhtyä siitä mitä mormonismi on ja miten se on alkunsa saanut... Kun olette oikeassa niin olette oikeassa, mitä sitä tuhaa sitten asiasta sen enempää...
ei käy kiistäminen :-)
sen kun tänne eksyvät hellarit ja muut fundamentalistikrititytkin ymmärtäisivät, niin saatasiin aikaiseksi kunnon dialogia eri uskovoien välille.
Nyt he tänne tulevat niin he tulevat tänne *saarnaamaan* mormonismin saatanallisista juurista... Se vaan ei ole keskutelua, vaan saarnaamista... Ja tämähän on *keskutelupalsta*
Ja lopuksi: Niin metsä vastaa kun sinne huudetaan :-).. Hyvä tekosyy päästellä höyryjä silloin tällöin.
Tietenkään minä en määrittele kristillisyyttä, mutta voin toki lukea mitä kristillisyydestä kerrotaan Raamatussa. Raamattu kertoo varsin selväsanaisesti ettei muslimeilla ole sen paremmin totuus hallussa kuin mormoneillakaan. Minulla ei ole mitään syytä jättää tätä korostamatta minkään poliittisen korrektiuden nimissä, joka ei merkitse yhtään mitään mikäli se on evankeliumin julistamista vastaan.
Valittelit minun olevan subjektiivinen mutta väitit etten tee hyvää ja ettetn muka ole oikea kristitty. Epäselväksi jäi onko tarkoituksesi tällä tavoin haukkua enemmän minua vai itseäsi. En tiedä kykyäsi itseironiaan, joten olitko tahattomasti hauska vaiko et? Mormonismi.net -sivuston kirjoittaja siis sanoo olevansa puolueellinen. Miten olisi edes mahdollista ettei hän sitä ei ole? Olisiko hän mielestäsi puolueeton, jos hän olisi mormonismimyönteinen? Edellyttäisikö puolueettomuus täydellistä tietämättömyyttä? Onko Jumala puolueellinen? Tietenkin Jumala on puolueellinen, mutta se ei tee Hänestä yhtään huonompaa jumalana, tai tuomarina. Se johtuu vain siitä, että Jumala on oikeudenmukaisuuden ja armon puolella - hyvyyden puolella.
Kaikki me tulemme ja menemme. Maallinen elämämme hupenee. Sinunkin kannattaisi muistaa se.
että uskot Raamatun olevan Jumalan sanaa.
Aika reiluja sanoja uskallat laittaa Jumalan suuhun sanoessasi:
> Raamattu kertoo varsin selväsanaisesti ettei muslimeilla ole sen paremmin totuus hallussa kuin mormoneillakaan. < ?
Miettisit edes joskus?
Sinä voiit määritellä sanan kristitty omassa kontekstissasi ihan miten haluat...
Raaamttua ei edes ollut OLEMASSA vuoisisatoihin... Joten Raamattuun et voi vedota siinä että kuka on kristitty ja kuka ei.
"Minulla ei ole mitään syytä jättää tätä korostamatta minkään poliittisen korrektiuden nimissä, "
Valiteettavasti sinun on vaan jätettävä se korostamatta jos haluat tehdä sitä mitä Kristus käski meidän tehdä... Hänhän nimenomaan puhui jotakin tuomitsemisesta ja sitähän sinä olet täällä nyt aika hyvin ja ahkerasti harjoittanut...
"...joka ei merkitse yhtään mitään mikäli se on evankeliumin julistamista vastaan. "
Jälleen subjektiivinen totuus... Kuka sinä olet tulkitsemaan evankeliumia ja tulemaan sitä tänne saarnaamaan (sitähän sinä harjoitat... et keskustelua).
"Valittelit minun olevan subjektiivinen..."
En edes valittanut, vaan totesin, sillä se on faktaa.
"... mutta väitit etten tee hyvää ja ettetn muka ole oikea kristitty."
Sitenhän sinäkin aloitit kun tulit tänne palstalle... niin metsä vastaa kun sinne huuttaa... Ota vastuu siitä mitä teet äläkä keksi tekosyitä.
"Epäselväksi jäi onko tarkoituksesi tällä tavoin haukkua enemmän minua vai itseäsi."
HEH... Et osaa edes kunnon vitsiä vääntää...
"Mormonismi.net -sivuston kirjoittaja siis sanoo olevansa puolueellinen. Miten olisi edes mahdollista ettei hän sitä ei ole?"
Sinä näköjään kuitenkin vannot ko. sivuston nimeen... Vai oletko viitannut kertaakaan viitannut mihinkään muuhun sivustoon (et edes viittää alkuperäisiin lähteisiin .. auttaisi kjos edim. olisit lukenut esim. Quinnin kirjan siitä okkultismiin liittyvästä aiheesta, niin sasiit ihan eri kuvan asiasta..).
"Olisiko hän mielestäsi puolueeton, jos hän olisi mormonismimyönteinen?"
Ei välttämättä.
"Edellyttäisikö puolueettomuus täydellistä tietämättömyyttä?"
PÄINVASTOIN. Miski pitäisi olla tietämätön? objekttivisessä ajattelussa on kyse siitä että omia mielipiteitä tuodaan mukaan mahdollisimman vähän. Ja että kaikki pitää voida perustella ulkoiten lähteiden kautta, ei itse keksittyjen juttujen avulla...
Koska MAP-kirkossa on rakkauden henki, se on semmoinen henki mikä laittaa ihmisen puhumaan hyvää ja olemaan suvaitsevainen, eli kunnioittamaan kaikenlaisia uskontoja ja kunnioittamaan ihmiskuntaa sen kaikissa muodoissaan.
Ajatteletko mistä juontaa alkunta myrkyllinen
kielenköyttösi? Ei se ainakaan pulppua Jeesuksen Kristuksen opetusten mukaisesti.
Sudämen kyllyydestä suu puhuu, eli käyttämäsi sanonnan, vihtahousu, on innoittanut ajatuksiasi ja antanut sinulle terävän välineen käyttöösi.
Surullista mutta totta.