Voiko vaihtaa tilalle normaali kilvet,joku dorka joskus vaihtanu euro kilvet!
kilvet
pistää vihaksi
6800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä vikaa eurokilvissä? Meinaatko ihan yksiksesi jättäytyä EU:n ulkopuolelle? :)
Jos olisit säästelemässä mustia kilpiä, niin sen vielä ymmärtäisi jotenkin... :)
saa ne vaihdettua, toisin siita menee n. 20 euron maksu. ite 2 vuotta sitten rekisteröin auton ja silloin oli nuo eu kilvet muodissa,konttorilla tarjotiin automaatisesti eu kilpiä johon vastasin en halua mitään saatanan eu kilpiä vaan tavalliset ja tavalliset on .
a) alkuperäiset kilvet sopivat vanhempaan autoon paremmin, kuvastavat paremmin menneen ajan henkeä.
b) jos auto on todella vanha, eu-kilvet antavat sellaisen kuvan, että ns. toiset kilvet ovat mennossa, eli auto on ollut poissa rekisteristä joko kolarin vuoksi tai sen takia, että sitä ei ole saatu katsastettua määräajassa.
b) jos auto on suhteellisen tuore, mutta kuitenkin valmistusvuosi on selkeästi vanhempi kuin 2001, niin tuontiautoksihan se eu-kilvillä leimaantuu. Ja todellakin ainakin vielä toistaiseksi voidaan puhua leimaantumisesta, sillä tuontiautoihin suhtaudutaan vielä varauksellisesti. Mitä länsinaapurimme touhuja olen seurannut, niin siellä ei vieläkään arvosteta tuontiautoja, vaikka käytettyjen autojen ralli on jatkunut siellä jo vuosia, joten tuskinpa täälläkään asenne miksikään on muuttumassa.
c) eu-kilpi on epäsymmetrinen, eli et saa asennettua sitä nätisti keskelle rekisterikilvelle tarkoitettua tilaa; joko laatta on numeroiden ja kirjaimien mukaan keskellä, jolloin sinisellä pohjalla oleva tähtikuvio on ylimääräisenä osana liian vasemmalla, tai jos kilpi laitetaan reunojen mukaan suoraan keskelle, niin numerot ja kirjaimet ovat liikaa oikealla.
d) tavallinen kilpi tulee olemaan joku päivä yhtä haluttu ja hieno kuin mustapohjaiset kilvet tänä päivänä. Tuskinpa olisi kannattanut aikoinaankaan vaihtaa mustakilpisiä rekisterilaattoja valkopohjaisiin, vaikka sen olisi saanut tehdä ilmaiseksi.
vielä se pelleporukka, joka vaihtoi asiastatehden vanhat kilvet eurokilpiin, sen takia että eurokilvet ovat MUKA komeammat. Naurettavan lapsellista touhua. valtio taas höynäytti joiltakin muutaman euron.
Sehän siinä just ärsyttää ku heti ollaan kyselemässä on tuontiauto,prkl!
Siis jos autoon on kerran otettu EU-kilvet, niitä ei saa siitä millään enää pois, ei edes EU-kilpiä edeltäneelle rek.nro:lle. Paitsi tietysti rekisteristä poisto ja uudelleen liikenteeseen rekisteröinti saattaisi toimia.