Te kaikki, jotka muistatte Jeesuksen kuolinpäivää pitkänäperjantaina, olette väärässä. Jeesus ristiinnaulittiin keskiviikkona, mikä tässä aukottomasti Raamatulla ja juutalaisella kalenterilla todistetaan.
http://warp.povusers.org/paasiaisaikataulu.html
http://warp.povusers.org/paasiaisaikataulu.html
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jolkuttele muualle!
Sinulta puuttuu täysin pyhä pelko Herran sanaa kohtaan, jumalaton! Nöyrry Hänen edessään, synnintekijä, jos EHKÄ vielä saisit armon.
Se tiedetään, että päivä jona Jeesus ristiinnaulittiin, ja jona Jeesus kuoli, oli pitkäperjantai. Eikä sillä päivämäärällä ole mitään merkitystä. Miksi pitäisi olla niin pilkun tarkkoja? Minusta Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemuksen vietto sopii erinomaisesti pääsiäisen aikana. Varsinkin, kun juutalaiset viettävät silloin egyptistä vapautumisensa muistojuhlaa. Ja ottaen huomioon viimeinen vitsaus, jonka egyptiläiset saivat tuntea kun heidän esikoisensa kuolivat, ja juutalaisten säilyi, kun he maalasivat ovipielensä karitsan verellä.
Minusta tuo on ehdoton vertaus siitä, että Jeesus on Jumalan esikoispoika, jonka veri pelastaa Hänen kansansa.
Päivä on tärkeä ja siksi se on erityisen selvästi Raamatussa mainittu. Erityisen tärkeää se on ateisteille, jotka eivät osaa kalenteria lukea ja jotka yrittävät kaikin keinoin mitätöidä Raamatun, onnistumatta. Ihmisiä he voivatkin eksyttää, valheella, mutta velhekin kantaa vain hetken ja totuus tulee esille ja voittaa oman aikataulunsa mukaan.
Tarkkaan evanleiumi mainitsee, että ristiinaulitsemisen päivä oli sapatin valmistuspäivä eli perjantai, koskapa sapatti on juutalaisilla meidän lauantaina. Jeesus haudattiin myös perjantaina, koska sapattina ei voinut haudata ja ruumista ei voinut jättää sapatin yli hautaamatta, perinteen vuoksi. Jeesus nousi haudasta kolmantena päivänä hautamisestaan eli sunnuntaina. Perj. oli ens. pvä, la oli toinen ja su oli se kolmas.
Niin he veivät Jeesuksen Kaifaan luota palatsiin: ja oli varhainen aamu. Ja itse he eivät menneet sisälle palatsiin, etteivät saastuisi, vaan saattaisivat syödä pääsiäislammasta.
Eli Jeesuksen ristiinnaulitsemispäivä oli perjantai, mutta ei mikä tahansa perjantai, vaan pitkäperjantai.
sapatti mainitaan Raamatussa monta kertaa, varsinkin evankeliumeissa. Pääsiäistä ei niin useasti mainita.
varma, koska Jeesus itse ilmoitti ja sanoi:
Matt. 12:40
Sillä niinkuin Joonas oli meripedon vatsassa kolme päivää ja kolme yötä, niin on myös Ihmisen Poika oleva maan povessa kolme päivää ja kolme yötä.
Mikäli ristiinnaulitseminen tapahtui perjantaina, niin kolmen yön haudassa olon jälkeen ollaan jo maanantaissa.
Mutta kun tuolla nimenomaisella viikolla oli kaksi sapattia. Oli happamattoman leivän juhlan 1.päivä, joka oli sapatti alkaen keskiviikko-illan auringon laskusta ja päättyen torstai-illan auringon laskuun. Ruumiit piti saada pois ristiltä ennen tuota sapattia eli keskiviikkona ennen auringon laskua.
Varsinainen viikkosapatti oli lauantaina, perjantai-illan auringon laskusta lauantai-illan auringon laskuun. Viikon ensimmäisenä päivänä (meidän sunnuntai) Jeesus oli jo noussut kuolleista.
Loogisesti aloittajan tuoman linkin laskelma pitää paikkansa.
Jeesus tulee tuon mukaan olleeksi haudassa kolme päivää ja kolme yötä.
Sinun laskelmasi mukaan tulee kolme päivää, jos päivän osatkin lasketaan, mutta vain kaksi yötä eli perjantaista sunnuntaihin.
sabattia, sabatin lisäksi voi olla joku muu juhla, jota siinä tapauksessa kutsutaan sen omalla nimellä.
On olemassa monia eri kalentereita, joiden viikonpäivät ovat ihan eri järjestyksessä toisiinsa nähden, siis sillä tavalla, että viikon ensimmäinen päivä vaihtelee sekä vuorokauden laskutapakin vaihtelee. Tässä joitain esimerkkejä:
Hebrealaisen kalenterin mukaan Jeesus kuoli keskiviikkona, juutalaisen kalenterin mukaan se ei ollut keskiviikko, eikä liioin roomalaisen kalenterin mukaan, ja roomalaisen kalenterin mukaan se oli eri päivä kuin juutalaisen kalenterin mukaan.
Sitten juutalaiset vieläpä laskevat ajan toisin kuin me. Heillä on ensin ilta, ja sitten aamu. Kun taas esim. meillä on ensin aamu ja sitten ilta (siis saman vuorokauden sisällä).
Näin ollen on turha väitellä viikonpäivästä. Kun vuorokauden ja viikonpäivien laskutavat eroavat toisistaan.
"Hebrealaisen kalenterin mukaan Jeesus kuoli keskiviikkona, juutalaisen kalenterin mukaan se ei ollut keskiviikko, eikä liioin roomalaisen kalenterin mukaan, ja roomalaisen kalenterin mukaan se oli eri päivä kuin juutalaisen kalenterin mukaan." Jos Jeesus kuoli "keskiviikkona" iltapäivällä se oli keskiviikko, eli viikon neljäs päivä, viides(torstai) alkoi keskiviikkoiltana auringon laskiessa. Ei ole erikseen heprealaista ja juutalaista kalenteria, vaan niillä tarkoitetaan samaa enkä ymmärrä miten tuolloinen juutalainen pääsiäinen on saatu sijoitettua juuri torstaille.
mm "Tätä (lampaan teurastus ja syöminen)noudatetaan vielä tänä päivänäkin tooraa noudattavien juutalaisten keskuudessa: Lampaasta, joka on teurastettu pääisäispäivänä, ei jätetä mitään seuraavalle päivälle, ja jos jotain jäisikin syömättä, se poltetaan." lampaat sai teurastaa vain temppelissä joten lammasta ei enää syödä, siitä on sederlautasella muistona vain luu. Kalenteri selitetään myös väärin, juutalainen kalenteri on kuu-ja aurinkokalenterin sekoitus ja oli riippuvainen todistajista roomalaisaikaan, joten ei voi tietää milloin minäkin vuonna pääsiäinen alkoi.Sanhedrin sen lopullisesti päätti ja otti päätöksessään huomioon myös olosuhteet, esim jos kevät oli myöhässä tai sateet olivat niin runsaat että pyhiinvaeltajien pääsy Jerusalemiin oli hankalaa.
se päivistä vääntäminen alkoi tälläkin palstalla adventistien toimesta..
Eipä Raamattu turhaan varoita uskovia siitä, että nämä pilkkaajat, jotka kieltävät jopa Jeesuksen Herraudenkin, muuttavat ajat ja lain..
Mutta yksi asia on ainakin varma. Nimittäin se päivä, jona Jeesus nousi ylös taivaaseen, ja se oli, katsottiinpa mitä kalenteria tahansa, niin viikon ensimmäinen työpäivä, eli arkipäivä.
Sen merkityksestä voi sitten joku viisaampi kertoa, kuulin tänään siitä ensimmäisen kerran, enkä osaa kuulemaani kertoa.
sitten helppo laske taaksepäin kolme päivää ja kolme yötä, jotka Jeesus itse ilmoitti olevansa maan povessa.
Vai eikö Jeesusta pidä uskoa?
Jospa avaisitte Raamattunne ja katsoisitte, mitä Luukas opettaa aiheesta.
Hän kertoo kolmesta toistaan seuranneesta päivästä. Luuk. 23:50 - 24:1.
Aloittakaa tuosta 24:1. Jeesus nousi ylös kuolleista viikon ensimmäisenä päivänä, jonka tiedämme sunnuntaiksi. Mikä oli sitä edeltävä päivä? Se oli sapatti. Entä sitä edeltävä päivä? Se oli Jeesuksen ristiinnaulitsemispäivä eli perjantai.
Tämä on aivan selvä asia. Siihen ei tarvita merkillisiä selityksiä. Raamattu selvittää järkemme ja käsityskykymme.
Tutki nyt vielä kerran asia Raamatusta. Katso tuo laittamani kohta. Sitten sinulle ei enää koskaan tule epäselvyyttä siitä, mitä Raamattu asiasta opettaa. Saat vapauden turhista haihatteluista.