Minulla on verikokeissa usein alhainen kreatiniini. Alle viitearvojen alarajan. En syö punaista lihaa, liittyykö jotenkin siihen? Olen kolmekymppinen mieshenkilö, en kovin lihaksikas - eikös tuo krea ja lihasmassa liity yhteen?
Olen myös pähkäillyt, että alhainen kreatiniini liittyisi jotenkin munuaisten hyvään toimintaan, olenko jäljillä?
Entä voisiko alhainen krea viitata johonkin sairauteen, ongelmaan..?
T: Kreatiniinionisti.
Alhainen kreatiniini?
1
11882
Vastaukset
- syö papuja
Lues tästä; otin tuolta hyvä terveyden-sivuilta kopioiden; ELI LOPPUTULOKSENA ON! Lihaskudosta on hyvin vähän.
Syö soijaa ja papuja ja rupea "liikkumaan ja punttaamaan", kyllä sitä massaa niinkin saa.
Suurentuneen kreatiniinipitoisuuden syy on yleensä
* munuaistulehdus tai
* munuaisten verenkierron huononeminen.
Jälkimmäinen voi johtua suuresta nestehukasta, muusta syystä johtuvasta sokista, tai munuaisvaltimon tai -laskimon tukoksesta.
Samoin kreatiniiniarvo voi nousta, jos
* virtsateissä on vaikkapa kasvain tai
* suurentunut eturauhanen on aiheuttanut tukkeuman.
Myrkytys, joka on saatu esimerkiksi nauttimalla jäähdytysnestettä korvikealkoholina, vaurioittaa munuaisia ja nostaa kreatiniinia. Monien lääkkeiden, muun muassa särky-, reuma- ja verenpainelääkkeiden, antibioottien ja sytostaattien sivuvaikutuksena voi ilmetä kreatiniinipitoisuutta lisäävä munuaistoiminnan häiriö.
Eräisiin sairauksiin liittyy lisävaivana munuaisvika etenkin, jos perustautia ei hoideta huolellisesti. Tästä syystä seerumin kreatiniini mitataan säännöllisesti esimerkiksi korkeasta verenpaineesta kärsiviltä, diabeetikoilta ja reumapotilailta, vaikka heidän munuaisensa toimisivatkin normaalisti.
Kreatiniinipitoisuus pienenee epänormaalin alhaiseksi, jos lihaskudosta on hyvin vähän, esimerkiksi halvauksen jälkeen. Pienestä pitoisuudesta ei sinänsä ole mitään haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv302836- 1432696
- 1372227
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162153Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131910Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161781450Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311246Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951214Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891182Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381138