Mikä säätö kannattaa teetättää, kun ostan uudet kesärenkaat. Vanhoissa ainakin eturenkaat kuluneet toispuoleisesti. Vianorissa vaihdatan ja siellä tehdään ainakin tuo ohjauskulmien säätö.
http://vianor.fi/ohjauskulmat_fi
Mikä ero tuolla on aurauskulmien säätöön ja paljonkohan tuommoinen ohajuskulmien säätö kustantaa?
Entä mikä on nelipyöräsuuntaus?
http://vianor.fi/ohjauskulmat_fi
Mikä ero tuolla on aurauskulmien säätöön ja paljonkohan tuommoinen ohajuskulmien säätö kustantaa?
Entä mikä on nelipyöräsuuntaus?
Vastaukset 7
Vanhimmat
asia kuin auraus-/harituskulmat. jos auto käyttäytyy tiellä oudosti, eli hakee koko ajan jonnekin suoralla tiellä ja renkaat kuluvat epätasaisesti. silloin kannattaa tarkastuttaa ohjauskulmat. jos sulla kuluu renkaat toispuoleisesti, niin kannattaa tarkastuttaa ne kulmat. ei kannata pilata uusia renkaita huonoilla säädöillä.
hinnasta kannattaa varmaan soittaa vianorin veijolle, saat parhaan arvion sieltä.
Camper ja Caster ovat myös pyöräkulmia lisäksi takapyörien suuntaus vaikuttaa myös. Nelipyöräsuuntauksessa tarkistetaan/säädetään kaikki säädettävissä olevat kulmat. Periaatteessa pallonivelen vaihdon jälkeenkin pitäisi kulmat tarkistaa.
Ohjauskulmista puhuttaessa tarkoitetaan aurausta ja camber/pystykallistumaa sekä etuakselilla casteria eli ns. jättöä.
Autoon tehtäessä nelipyöräsuuntaus, suunnataan ensin auton kulkusuunta takapyöristä mikäli siellä on säätöjä.
Sitten katsotaan etupään kulmat. Kaikki mikä on säädettävissä.
Homma maksaa paikasta riippuen satasen tienoilla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aurauskulma
http://www.autowiki.fi/index.php/Camber-kulma
http://www.autowiki.fi/index.php/Castor-kulma
ja vielä käsitteestä olkapoikkeama:
http://www.autowiki.fi/index.php/Olkapoikkeama
ohjauskulmien säätö sama kuin nelipyöräsuuntaus. Taka akselilta aloitetaan
"Mittaus suoritetaan suuntauslaitteen ohjelman mukaisesti. Korjaavat säädöt aloitetaan yleensä aina taka-akselistosta jättäen auraus viimeiseksi, sillä muiden kulmien säätö vaikuttaa myös aurauskulmiin. Etuakseliston säätämisessä pätee sama järjestys, kuin takanakin."
Aloittajan linkissä vianorin sivuilta.
Juuri niinkuin selitinkin.
Aloittaja olisi tietysti itse voinut lukea saman...
tiennyt vaan kysyi noiden eroja. Sinä selitit eron, jota ei sitten ollutkaan. Eli sama asia ohjauskulmien säätö ja nelipyöräsuuntaus.
haista vittu, saivartelija