Syön Yaz -ehkäisypillereitä ja olen jättänyt välistä nyt kahdet menkat. Haittaako, jos laattaa ei syö loppuun, vaan aloittaa valkoiset lumetabletit jo etuajassa? Tosiaan kahdet menkat olen skipannut ja seuraavatkaan menkat eivät osu mukavaan ajankohtaan. En kuitenkaan halua skipata niitäkin, koska on alkanut tiputteluvuotoa ja mahakin on ollut välillä oudollatapaa kipeä. Uskon, että johtuu menkkojen siirtämisestä. Onko haittaa,jos siis en syö laattaa loppuun ja pidän menkat "kesken"? Onko vaikutusta ehkäisytehoon..? Nopeita vastauksia, kiitos! :)
Menkkojen aikaistaminen e-pillereillä?
Onnistuuko?
1198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nyt on vaan kyse siitä ymmärrätkö, mitä siellä selosteessa sanotaan. Siellä nimittäin kerrotaan tästäkin.
Ohjeessa sanotaan, että tyhjennysvuotoa voi siirtää enintään 2 liuskan loppuun asti. Siinä ei kuitenkaan käsketä syömään koko liuskaa eli liuskan voi jättää kesken koska tahansa ja ottaa lumepillerit.
Selosteessa ei myöskään käsketä tässä yhteydessä käyttää lisäehkäisyä, joten lienee itsestäänselvää, ettei sitä tarvita. Teho siis säilyy ihan normaalina.