Jotain keleen ruoka rahaa tuskin suomalainen sitä tuolla venäjällä saa, olisi kiva tietää kenen pussista tuokin raha revitään? Mutta noillahan on kaikki edut verratuna suomalaisiin ovat kuin omistaisivat suomen, niin se vaan ***** määrää ja suomalaiset nöyrtyy todella tyhmiä ovat kun suostuvat moiseen peliin..Eiköhän suomi aikoinaan maksanut tarpeeksi sotakorvauksia tuonne itänaapuriin? Niin ja edelleen vaan maksatte siellä jotain perkuleen vellirahaa..
SUOMI SE VAAN MAKSAA !!!
JääräpäinenMies
5368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyse ei ole sodasta eikä siitä että mitä se maksaa. Kyse on tehdyistä henkilökohtaisista opiskelusopimuksista. Yleensähän Lapualla ennen piti miehen sana, ilman pumaskaakin. Yksipuolisille sopimusmuutoksille Lapualla nauraa koko muu Suomi ja suomalaiset. Suomalaiset viejät mm. nauttivat vielä tänäkin päivänä sitä luottamusta että Suomalaisten kanssa tehdyt sopimukset pitävät. Joskus on viisasta vaikka maksaa, siitä että saa olla olemassa.
Suomi ei maksa mitään, vaan me suomalaiset veronmaksajat.
Ei ole tyhmää pyytää, vaan on tyhmää maksaa.
Opetusministeriön virkamies sanoi uutisissa, että rikkovat suomenlakia maksaessaan opintotukea venäläisille... Todella törkeetä Lapuan Sedulta ottakaahan lakikirja käteen ja lukekaa..
kun puhutaan notta SEDU on allekirjoittanut sopimukset? SEDUssa ei oo allekirjootettu yhtään ainutta venäläisopiskelijaa koskevaa paperia, äly hoi! Härmänmaan ammatti-instituutin erustajat on asiasta päättänhet jo monta vuotta sitten ja paperit allekirjoittanhetkin. Sopimukset siirtyyvät SEDUlle tammikuun aluus, johona ne heti huamattiin väärin perusteein teheryyksi. Täm´on näin.