Honda maasturi

Pamika

Kannattaakos pistää rahat Honda CR-V:hen
onko kellään miään kokemusta hyvistä ja huonoista? Kiitos etukäteen

14

4027

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xtrailer

      CR-V on luokassaan mainio vaihtoehto, mutta älä unohda tsekata muitakin vaihtoehtoja.
      Pienelle perheelle Rav4 olisi mukavan henkilöautomainen valinta ja jos oikeasti maastoon tekee mieli niin Cherokee tai Freelander voisi sopia paremmin.
      Itselle valinta oli X-trailerin ajamisen jälkeen helppo...

      • Pamika

        Kyllä kaikenlaisia vaihtoehtoja olen tutkinut ja ihan itelleni sitä meinasin kun ikää tulee niin haluaa massaa ympärille :) siksi olen katellut maasturia Musta se on niin korkee että näkee hyvin eteen. Ja ukolla on maasturi ja sitä on kyllä kiva ajaakin mutta se on VW ei mikään nätti.


    • Hyffis

      Honda on ihan mainio vaihtoehto mutta suosittelen lämpimästi, aivan kuten X-Trailerkin, Nisukan koeajoa. Itse päädyin 2.5 automaattiin ja voin sanoa että on hieno peli. Nyt on tullut jo vähän tuntumaakin, kun mittarissa on 4800 km. Sanompa tässä samalla muille lukijoille, jotka seuraavat näitä kirjoituksia, että kulutus on nyt asettunut 11.6 ltr/100 lukemiin.

      • Marco

        Luettu ja rekisteroitu. Kiitos Hyffis.


    • Antti

      Mikään maasturihan se ei ole, eihän siinä ole lukkojakaan, mutta jos et metsässä ajele, niin siitä saat tosi luotettavan vehkeen, jossa on hyvät varusteet, mutta korkeahko kulutus. Suosittelen!

    • Lobotomi

      Miksi maasturi, jos kaipaat "massaa ympärillesi", etkä ilmeisesti maasto- tai veto-ominaisuuksia? Kun vertaa esim omamassoja, niin ei se Honda CRV ole erityisen painava mallista riippuen 1529 - 1558 kg, esim etuvetoiset VW Passat Variantit osuvat samaan luokkaan, 4-vetoiset menevät yli 1600 kg:n.

      Jos massasta haet turvallisuuutta, niin voimansiirrossa oleva rauta ei kolarissa auta, päinvatoin pahentaa lisääntyvän liike-energian vuoksi. EuroNCAP-testeissä yksikään maasturi ei ole päässyt parhaimpaan arvosanaan viiteen tähteen.

      Neliveto myös maksaa, jostakin muusta pitää tinkiä samanhintaiseen henkilöautoon verrattuna.

      Korkeuskin on kaksipiippuinen juttu, positiivista on näkyvyys ja tietyissä kolareissa pahimman tärskyn yläpuolella oleminen. Toisaalta korkeus voi johtaa auton kaatumiseen, mikä on ollut esim USA:ssa kuuma aihe.

      Jos pitää valita samanhintaisten tai samanpainoisten henkilöautojen väliltä auto turvallisuuden perusteella, niin ottaisin henkilöauton. Ilmaisia lounaita ei ole...

      • Crash Test Dummy

        Kannattaa kyllä muistaa, että eri autoluokkien NCAP tähdet eivät ole vertailukelpoisia keskenään. Esim. pikkuautoluokassa viisi tähteä saanut ei pärjää perheautoluokan neljä tähteä saaneelle. Samoin ylemmän keskiluokan viisitähtinen ei pärjää maasturiluokan nelitähtiselle. Tämä on fakta, joka on myös testien yhteydessä kerrottu.


      • HJ95

        Oikeissa maastureissa rautaa on muuallakin kuin voimansiirrossa. Nelivetoinen farmari on henkilöauto eikä siitä miksikään muutu.

        nämä Crvt,xtrailit tms citymaasturit ovat aina astetta parempia kuin neliveto henkilöautot, jos yhtään tälläistä ns maasturimeininkiä haluaa.

        subarun ja volvon crosscountryt ovat siinä ja siinä.


      • L-200

        No niin. onkohan arvoisa lobotomi vilkaissut henkilöauton, city-maasturin ja maastoauton alle kertaakaan. Jo ensi vilkaisulla näkee että missä autossa sitä massaa on ja mistä se on syntynyt sinne.

        Kunnon maastakäyttöön rakennetut maasturit on eriilisellä rungolla johon on kiinnitetty auton kori, moottori ja voimansiirto, akselit jne jne, kun taas henkilöautot ja city-maasturit ovat itsekantavalla korilla olevia.

        Se mitä tulee auton kolariturvallisuuteen, niin eiköhän kuitenkin erillisellä jykevällä rungolla oleva ole kuitenkin turvalisempi kuin itsekantavalla korilla oleva auto. Tietysti auton käyttäjä vaikuttaa ensi kädessä oman autonsa turvalisuuteen ajokäytöksellään, mutta mikäli niin huonosti käy että peltiä rutistuu niin onhan se nyt selvää että jäykkä runko ei anna samassa mitassa periksi kuin prässätty pelti josta h-autot ja city-maasturit ovat tehty. Lisäksi, kolaritilanteessa massasta on hyötyä, niin julmalle kuin se kuulostaakin niin harvemmin pienempi selviää voittajaksi kolareissa. Mikäli henkilöautot ja rungollinen maastoauto törmäävät n. 80km/h nopeudessa, on todennäköisesti jälki h-autossa tuhoisampaa kuin maasturissa. Ensinnäkin maasturi hyötyy kantavasta rungostaa joka ei anna kovin helpolla periksi, ja lisäksi maasturin massa toimii henkilöautoa vastaan. Kolaritilanteessa henkilöauton korirakenne joustaa ja antaa periksi suojaten matkustajia, näin on tehdas suunnitellut ja hyvä niin. Mutta entäpä sitten kun korista on jousto loppunut? Maastohenkilöauto on yleensä painavampi kuin h-auto, täten myös liikkuvat massat ovat suurempia, ja lisäksi matkustajien suojana on runkorakenne joka ei jousta kovinkaan paljoa. Tällöin maasturin "murskausvoima" on suurempi kuin h-auton ja jälki on kolareissa valitettavasti sen mukaista.

        Nelivedon kalleudesta voi olla montaa mieltä, samoin siitä että missä sitä on mielekästä käyttää, ja kuinka voimanjako pitäisi toteuttaa.

        Nykyautoissa 4-vedon voiman jakoa on toteutettu Haldex-kytkimella, torsen:illa, tai erillisillä jakovaihteistoilla. Lisäksi akselistot ovat erilaisia, riippuen autosta ja vetotavasta ja sen kytkentä mahdollisuuksista.

        Korkeudesta on oma hyötynsä kuin myös haittansa. olet oikeassa että korkealta näkee hyvin, liikenteessä on helppoa ennakoida tilanteita kun on näkyvyyttä. Haittana on tuo lievä huojakkuus jos verrataan henkilöautoon. kuitenkaan en ole kuullut että maastoauto olisi kaatunut kaarrenopeuden vaikutuksesta, toki se on mahdollista sitä en kiistä. Mainitsit tuon USA:n kaatumistapauksen, mielestäni tämä onnettomuus johtui firestonen renkaasta joka puhkesi ja aiheutti auton kaatumisen, voin olla väärässä mutta näin muistelen.

        Ja vihdoin lopuksi. Itselläni oli tuo valintatilanne, minkä ottaa. Loppusuoralle pääsivät uusi rav4, n.1,5 vuotias hilux, uudehko avensis, ja vm -98 mitsu pajero.
        Valinta oli selkeä ja helppo. Mikään noista autoista ei ollut toistaan huonompi, muuta valinta meni selkesti pajeroon, koska auto on hyvässä maineessa, kone oli iso ja voimakas, auto on yhä "vähän" ajettu, ja loistava ajaa, ja ominaisuudet riittävät tarpeisiini.

        No niin, tulipa pitkä kirjoitus, kiitos mielenkiinnosta mikäli jaksoit lukea loppuun.

        Turvallista talvea kaikille.
        L-200

        p.s. auton oston yhteydessä sain muuten pullakahvit ilmaiseksi, eikä uudet kesärenkaatkaan olleet kalliit


      • pasi

        Ainakin turvallisuuden suhteen kannattaa pysytellä näissä citymaastureissa. Ruotsissa testasivat mitä tapahtuu kun samanpainoiset henkilöauto ja citymaasturi kolaroivat keskenään. Jälki oli tuhoisaa henkilöautossa, todennäköisyys kuolla h-autossa oli 3-7 kertaa suurempi, riippuen oliko nokka- vai kylkikolari. Syynä oli autojen korkeusero, siinä ei auttanut euroncap tähtien lukumäärät...


    • Ihanneauto

      Nämä citymaasturiluokan autothan eivät ole maastureita vaan korkeamaavaraisia, farmarityyppisiä henkilöautoja, joissa on liikkellelähtöapuna automaattineliveto. Muuten ne käyttäytyvät kuten mikä tahansa etuvetoinen. CR-V on selvästi tilavampi kuin RAV-4, mutta muuten ovat lähellä toisiaan. CR-V:llä nyt 7000 km takana, vakaa, tilava ja mukava, jolla talvikelissäkin lähtee huoletta ylämäkeen. Maastoon en aja. Ja korkeuden tuoman kaatumisriskin välttää sovittamalla nopeutensa olosuhteisiin.

      • Pamika

        Kiitoksia kaikille jotka vähän valottivat minun auto ongelmaa Ilmoitan mihin olen päätynyt sitten kun tulee aika.


    • HooJiii

      Ei honda mitään maastureita tee....
      Vaan diskojeeppejä... vot...;)

      • Vee8

        Enpä ole maasturia hondurasin merkein nähnyt, jotain puolikokosia pikkukinnereitä kaupunkioloihin. Ja eikös ne ole etuvetoja, välillä saattaa vähän siirtää voimaa takapyöräänkin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      84
      4333
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      31
      3222
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      171
      2601
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      14
      2026
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1492
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1376
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1160
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      1009
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      38
      960
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      872
    Aihe