Kh:n esityslistalla 20.4 § 10 : "Kiintiösäännöksen soveltaminen kaupunkisuunnitelutoimikuntaan." Tasa-arvovaltuutettu pyytää selvitystä asiaan. Mitähän mahtavat keksiä selitykseksi, toimikuntahan koostuu pelkistä miehistä.
Luuleeko lapualaiset miehet , että täällä ei tarvitse tasa-arvolakia noudattaa.
Kaupungin sivuilla netissä
tasa-arvoasiaa
9637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kukahan virkamies on valmistellut kaupunkisuunnittelutoimikunnan nimeämisen ja esitellyt asian kaupunginhallitukselle? Ilmeisiä puutteita ammattitaidossa.
Pitihän se sieltä tulla. Kaupunginhallitus ei ole ennenkään ollut vastuussa mistään pieleenmenneistä hankkeista.
Mistähän saataas eres yks viisas akka sinne, kun eivät tajua alakeellisimmistakaan asioosta sen enempää ku sika pohojantähärestä? Niin alakeellista vehejestä ei oo viälä keksitty, notta mun akka osaas sitä kymmenellä näyttämällä käyttää. Sanoohan sen ny jo järkikin, notta ku tuallaasia köppääsiä lakia pitää teherä, niin se jo toristaa, notta akoosta ei oo mihinkään muuhu ku *!
Kuinka tasa-arvoministeri Paula Risikko suhtautuu siihen, että oman maakunnan kokoomuksen eurovaaliehdokas kuuluu kunnassaan toimikuntaan, joka ei välitä noudattaa tasa-arvolakia?
sinunkaan kommenttisi varustettu !
Risikko on peruspalaveluministeri ja Stefan Wallin (RKP) on se ministeri, josta sä kiriootat.
Tekee mieli panna vastaan, vennamolaiset on niin tavallisia, kiiluvasilmiä. RKP on herrasväkeä, tyylikkäitä rouvia.
Jos vähennettäisiin puolet miehistä? Ai niin, silloinkin puuttuisi puolet naisista. Pitäisi lakkauttaa koko touhu? Mitä jos nyt kumminkin tehtäisiin vain töitä? Ei sinne naisia väkisinkään voi haalia.
http://www.stm.fi/yhteystiedot/tulosyksikot?p_p_id=peopleListPortlet_WAR_commonpeopleportlets&p_p_action=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_peopleListPortlet_WAR_commonpeopleportlets_view=people&_peopleListPortlet_WAR_commonpeopleportlets_filter=team&_peopleListPortlet_WAR_commonpeopleportlets_id=255078 Sosiaali- ja terveysministeriön tasa-arvoyksikköön... Siellä nämä hommat on hanskassa.