tilitoimistossa asiointi paikan päällä vai postitse?

Mitenkä itse hoidatte asiointinne tilitoimiston kanssa? Käyttekö joka kuukausi paikanpäällä viemässä paperit vai laitatteko paperit vain postitse kirjanpitäjälle jos ei ole muuta asiaa?
6677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itselläni nykyään tilitoimisto n. 40 km päässä naapurikaupungissa, niin yleensä laitan paperit postissa. Jos jotain kysyttävää puolin tai toisin, hoidamme viestittelyn pääsääntöisesti sähköpostilla. Aikoinaan tilitoimisto samassa kaupungissa, niin tietty vein itse.

Äänestä

Ihan kuinka vaan, kunhan kaikki paperit tulevat tilitoimistoon.

Äänestä

No eiköhän se postitse ole parempi? Kuka nyt jaksaa joka kuukausi selitellä naamatusten yrityksen lippuja ja lappuja. Eix se ole puolin ja toisin parempi. Tuskin tilitoimistokaan jaksaa joka kuukausi kuunnella yrittäjän murheita yms... Maalla on eri asia kun siellä nyt jutellaan päivän säätiedotkin kaupan kassoilla... ehdottomasti postitse ja sähköpostilla kyselyt...nykyaikaa...

Äänestä
  • Minä olen sitten varmastikin vanhanaikainen, koska haluan välillä jutella ihan kasvotusten asiakkaiden kanssa :) En tietenkään kaipaa mitään tunteja kestävää tilitystä.... Meillä käy yksi asiakas tuomassa paperit joka kuukausi (ajaa yhteensä 100 km)ja samalla tilittää kaikki ilot ja murheet. On sanonutkin että onpas kiva kun täältä saa myös ilmaista terapiaa!! Mutta pääasiassa kommunikointi hoidetaan sähköpostitse ja paperit tulee postissa.

    Äänestä

  • kpojfoajo kirjoitti:

    Minä olen sitten varmastikin vanhanaikainen, koska haluan välillä jutella ihan kasvotusten asiakkaiden kanssa :) En tietenkään kaipaa mitään tunteja kestävää tilitystä.... Meillä käy yksi asiakas tuomassa paperit joka kuukausi (ajaa yhteensä 100 km)ja samalla tilittää kaikki ilot ja murheet. On sanonutkin että onpas kiva kun täältä saa myös ilmaista terapiaa!! Mutta pääasiassa kommunikointi hoidetaan sähköpostitse ja paperit tulee postissa.

    toisinaan taas pudotan tilitoimiston postiluukkuun.Kirjanpitäjäni on minun vanha tuttu vuosien takaa.Joskus me juopotellaankin yhdessä,muuten työasiat pysyy silloin taka alalla.

    Äänestä

  • Minä vien paperit yleensä kirjanpitäjäni postilaatikkoon ohi ajellessa, välillä sitten sovitaan ihan aika kun papereita viedessä istutaan kahvipöydän äärelle, jutellaan työasiat ja muutkin. :) Sähköpostilla toimitaan muuten tai tarpeen mukaan puhelimitse ja tekstareilla myös.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


............ kirjoitti:

Mitenkä itse hoidatte asiointinne tilitoimiston kanssa? Käyttekö joka kuukausi paikanpäällä viemässä paperit vai laitatteko paperit vain postitse kirjanpitäjälle jos ei ole muuta asiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu