Kärsin todella pahasta hammaslääkäripelosta ja kuukaus takaperin lohkesi sitten takahampaasta iso pala ikenen vierestä. Viime viikolla itkulla ja huudolla siihen sain sitten paikan mutta särky jatkuu edelleen! Hammaslääkäri totesi jo ennen kuin aloitti paikkaamisen ettei tiedä saako hammasta enää pelastettua mutta laittaa nyt sitten paikan. Poistavatko ihan kunnallisessa jos itse pyydän? 'On takimmainen poskihammas joten tuskin vaikuttaa purentaan. Kipu on aivan sairas ja syön joka päivä buranaa siihen mutta haluaisin helpoimmalla tavalla ongelmasta ulos (jo tämän järkyttävän pelonkin takia..) eli hampaan poistolla..
SÄRKEE
ninni25
4393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Edessä juurihoito tai hampaan poisto. Varaappa aika hammaslääkäriin.
Et sitten antibioottikuuria saanut? Olisko hammas kenties tulehtunut?
käytä yksityistä lekuria. Niillä ei ole semmoisia kustannuspaineita selässä, että jos haluat vaikka niin paljon mömmöjä operaatiota varten että olet ihan pihalla niin rahalla se hoituu. Jonottaakaan ei tartte niin mahdottomasti. Kunnallisella puolella kun on aina sata asiakasta jonossa ja halvalla pitää päästä niin siellä ei ehditä hammaslääkäripelkoisia niin hyvin passaamaan. Itsekin kammosin lekuria. Rupesin sitten käymään yksityisellä jossa ollaan varsin ymmärtäväisiä ja asiakkaan toiveita kuunnellaan.
niin mäkin tein. mulla oli paha hammastulehdus ja tk:sta sain antibioottireseptin, mitään ei tehty. Seuraavana päivänä yksityinen imi mädän poskesta pois ja sanoi, ettei se ab kuuri olis tehonnut, kun poski oli täynnä mätää.