Evo-oppi ja -usko käyvät melkoista kuolinkamppailuaan. Nuoriso ei enää suostu olemaan evo-opettajien lammaslaumana ja koekenttänä, jolle syötetään todistamattomia uskomuksia toinen toisensa jälkeen.
Ei se taikausko heti ykskaks minnekään katoa sillä kuten Bertrand Russell sanoo: "Ihmiselle ei ole mikään miellyttävä kokemus huomata, että häntä pidetään vanhanaikaisena se jälkeen kun hän on ollut jonkin aikaa muodissa".
Erityisen vaikeita tieteessä ovat paradigman muutosvaiheet. Uusi paradigma pääsee yleensä kehittymään vasta kun edellisen kannattajat ovat kuolleet".
Joudutaan vartoomaan vielä sen aikaa, että nykyiset kansainvälisesti tunnetut kiihkoevot ovat tuonpuoleisessa. Sitten ehkä Suomenkin pikkuevot uskaltavat seurata perässä.
Evo-oppi on vähän
huonolla hapella
12566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vai niin. Miten minulla on tunne, että tarjoat tämän sanojesi mukaan murtumassa olevan paradigman (mitä ei kyllä ole mielestäni havaittavissa) tilalle sellaista "paradigmaa", joka todellisuudessa kumottiin evoluutioteorialla ? No, kuten sanoit, ei tuo entinen taikausko kovin nopeasti katoa: siihen ei riitä edes yksi sukupolvi kuten Russell optimistisesti ajattelee - varsinkaan jos siihen liittyy uskontoja.
Jos pidät tätä mainitsemaasi kehitystä todellisena ja positiivisena. Ja jos luulet että syy tälle on siinä että evoluutioteoria on väärässä, mitä se ei ole, olet pahasti metsässä. "Nuoriso ei enää suostu olemaan evo-opettajien lammaslaumana ja koekenttänä, jolle syötetään todistamattomia uskomuksia toinen toisensa jälkeen." Hupaisaa sinäänsä että ajattelet näin aikana jolloin kirkosta erotaan sankoin joukoin. Lisäksi tuomitset luonnontieteiden opettajat jonkinlaisten uskomusten syöttäjinä vaikka perinteisesti tämä rooli on aina jostain kumman syystä varattu uskonnon opettajalle. "Ei se taikausko heti ykskaks minnekään katoa sillä kuten Bertrand Russell sanoo: "Ihmiselle ei ole mikään miellyttävä kokemus huomata, että häntä pidetään vanhanaikaisena se jälkeen kun hän on ollut jonkin aikaa muodissa"." Ah, no tulihan se sieltä. Olet emotionaalisessa shokissa huomatessasi että oma ajatusmaailmasi on ollut pitkään rajattuna satukirjallisuuden syöttämiin dogmeihin. Nyt pakonomaisesti pidät kiinni vanhasta opistasi ja yrität kehittää jonkinlaisen "uuden polven" joka nostaa vakaumuksesi uuteen arvoon. En pysty kuvailemaan kuinka monella tasolla tuo on naurettavaa ja itseasiassa pidättäydyn siitä kunnioittaakseni herkkää emotionaalista tilaasi. Mutta sen sanon että jos odotat jotain "uskonnollisuude uutta aaltoa" vain sen tähden että saisit taas olla ajatuksinesi "muodissa" välittämättä yhtään niiden todellisuuspohjasta niin heikosti menee. Ja jos luulet että tieteen ja siten evoluutioteorian voittokulku katkeaa joidenkin yksittäisten tiedemiesten maallisen vaelluksen loppumiseen niin turha toivo. Faktat eivät muutu ajan kanssa, niin se vaan menee. Ja meillä on nykyään huomattavasti paremmat välineet säilöä noita faktoja kuin koskaan aikaisemmin jotta samanlaista sisällön korruptoitumista kuin kaikille uskonnollisille satukirjoille on tapahtunut ei pääse käymään. Edistys on jättiläisten harteilla seisomista ja katsomista eteenpäin, tikkaat noille harteille eivät ikinä ole olleet näin hyvät.
Onko tuo mainitsemasi jättiläinen spagettihirviö? Vai joku muu?
Fundamentalisteilla menee sen sijaan hyvin. Puoli maailmaa pelkää, koska seuraava fundamentalisti lentää lentokoneen päin rakennusta, räjäyttää itsensä torilla tai tekee jotain muuta jumalille otollista.
puoli ihmiskuntaa, se viksumpi, pelkää sitä milloin taas evolevat rodunjalostajat pystyttävät entistäkin ehommat kaasukammiot ja alkavat kärrätä sinne alempia rotuja sekä uskovia. Niin että kyllä maaiilmassa pelkoja riittää.
"...puoli ihmiskuntaa, se viksumpi, pelkää sitä milloin taas evolevat rodunjalostajat pystyttävät entistäkin ehommat kaasukammiot ja alkavat kärrätä sinne alempia rotuja sekä uskovia." Tarkoitatko niinkuin Natsi-Saksassa kreationisti Hitler teki reippaat puolivuosisataa sitten. Keskitysleirien vartijoilla luki vyönsoljessaan nasevasti "Gott mit Uns". Ja "Lajien synty paloi kirjarovioilla". Tuo taisi olla kreationismin kulta-aikaa?
Itsepetoksessa ja epärehellisyydessä on hihhulin varmaankin hauska elää?
Evokit pettävät itseään kumotessaan luomiskertomusta! Raamattu ei kerro luomisen tapaa. Se, mitä Raamattu puhuu luomisesta, ei ole todellisesti osunut evolutionistien kritiikin hampaiden väliin.
"Raamattu ei kerro luomisen tapaa." Eli siis raamatussa ei oikeasti ole Mooseksen 1. kirjaa? Siellä ei siis sanota että "jumala loi taivaan ja maan"? Siellä ei siis sanota että Jumala loi eläimet ja ihmisen? Siellä ei siis sanota että Jumala loi valon jne. jne.? No, miten se sitten tapahtui? Mitä se raamattu muka sitten puhuu luomisesta ja mitä ihmettä tässä sitten pitää alkaa kumota?
1.Mooseksen kirja: 1:24 Ja Jumala sanoi: "Tuottakoon maa elävät olennot, kunkin lajinsa mukaan, karjaeläimet ja matelijat ja metsäeläimet, kunkin lajinsa mukaan." Ja tapahtui niin: ' Maa tuotti! Missä oli toisin?
"Missä oli toisin?" Jos olisit viitsinyt lukea seuraavankin jakeen, näkisit että jumalasi "teki" ne. 25 "Ja Jumala teki pedot maalle lajinsa jälkeen, ja karjan lajinsa jälkeen, ja kaikkinaiset matelevaiset maalla lajinsa jälkeen. Ja Jumala näki sen hyväksi."
ROLFLOLoOLLOOLOLooooo..... Minäkin meinasin tukehtua nauruun....