Eu aikoo rajoittaa internetin vapautta, laittamalla sen sivustot ja palvelut paketteihin, joihin oikeus kuluttajalle annetaan viranomaisen toimesta.
Isoveli valvoo siis erittäin ankarasti pian, meno on täällä pian kuin Kiinassa, jossa valtio valvoo tiukasti Internetin toimijoita. Mediassa tästä ei ole ollut juttua yllättäen, sillä valtamedia hyötyy tästä päätöksestä.
Mahdollinen päätös riitelee kuitenkin sananvapauden kanssa.
Lisää aiheesta:
http://www.blackouteurope.eu/
Ja Kauppalehden keskustelussa:
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=121610&tstart=0
EU aikoo rajoittaa internettiä
erittäin huolestunut
201981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
odotettukin. Nimittäin joko täällä laitetaan internet ja vapaa tiedonvälitys sensuuriin tai muuten EU romahtaa omaan alastomuuteensa. Kumman vaihtoehdon luulette päättäjien valitsevan? EU:sta on tulossa uusi Neuvostoliitto.
Voi olla ettei Neuvostoliittokaan ollut niin paha paikka kuin millä tähän pyritään. Pohjois-Korea tai Orwellin 1984:n maailma voi olla lähempänä totuutta.
"se sensuuri tähän jää, sitä on jo nyt alettu laajentaa muihin aiheisiin, Euroopan unionissa..." http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001365&posting=22000000033106905
Juuri rajoitettu viestintä on varsin suurelta osalta syynä tähän valtaisaan taantumaan. Salailu, sensurointi, peittely ja harhautus on mahdollistanut työn ja tuotannon, elämän perustekijöiden, tarkoituksen ja merkityksen keskittymisen marginaaliselle markkinamafian eliitille. Kokemuksesta voidaan sanoa että myös Suomessa viestintä on hyvin rajoitettua, muutoinhan ei eliittikään voisi kertoa olleensa tietämätön taantumasta jos toisestakin.
Vaikuttaa kyllä aika paksulta. Jos näin merkittävä muutos olisi tulossa, niin miksi siitä ei ole uutisoitu? http://www.google.com/search?hl=fi&client=opera&rls=fi&hs=X8H&ei=eq7sSartCNqKsAaxjZiDBw&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=Eu rajoittaa internetiä&spell=1 Vaikuttaa hyvin ristiriitaiselta. Toivottavasti tämä on vain julmaa pilaa.
olis uutisoitu, kun eihän täällä muutenkaan kerrota asioista niinkun on totuus. Haloo pahvi, se on julkinen salaisuus, että eu ei tee mitään mitä se sanoo ja se sanoo kaikkee mitä se ei tee. herää jo tajuaan, että julkinen sana on ostettu palveleen vain eu.n ja uuden maailmanjärjestyksen tavotteita ja sitä saa vastustaa jonkin verran AINOASTAAN SILMÄNLUMEEKSI mukamas demokratian nimissä ja ihmisten huijaamiseksi
Kyllä minä sen verran uskon vapaaseen tiedonlevitykseen, että uskon tuon olevan aika pitkälti puppua. Miksi lehdistö vaikenisi asiasta? Tuskin koko media järjestelmällisesti jättäisi uutisoimatta aiheesta, joka varmasti herättäisi valtavasti huomiota ja saisi näin lehdelle/uutiskanavalle tuloja. Miksi he tekisivät niin? Aika paljon voisi maksaa koko julkisen tiedonlevityksen lahjominen ja se voisi olla jo aika maailmanluokan kohu, että ihme olisi jos moinen ei paljastuisi. Onhan niitä ollut kaiken maailman salaliittoteorioita, mutta ei niistä yksikään ole tähän mennessä toteutunut. Pianhan myö nähdään, muuttuuko netti maksulliseksi vai ei. Itse olen varsin skeptinen tuon suhteen. Sanonpahan vaan, että ei se mihinkään muutu. Katsotaan vaan, kohtahan sen saa tietää.
varo sitten ettei turvallinen maailmankuvasi romahda.
http://en.wikipedia.org/wiki/Telecoms_Package Tuon mukaan kyseessä olisi lähinna lapsipornon ja piratismin kitkemistä. Mene ja tiedä.
Peruutanpa edellisen kommenttini. Wikipediakin näköjään päivittyi aiheesta.
EU valvoo ihan mitä tahansa. Kysymys on vain voimasta. Jos on voimaa, lisätään valvontaa, joka tuo valtaa ja valta voimaa. Otetaanpa esimerkki. Nyt on tulossa käyttöön vangeille nk. sähköinen kahle. Kuulostaapa hyvältä. Vanki voidaan pitää "vangittuna" muuallakin kuin vankilassa. Vaan kohta kuullaan, että sellainen vekotin tarvitaan kaikille, ihan vain yhteisen turvallisuuden nimissä. Ja sitten selitetään, että eihän sillä tulla lainkuuliaisten kulkemisia rajoittamaan. Ja lopuksi kuullaan, että koko juttua vastustavat vain ne, joilla on jotakin hämärää... Näin mennään kuin pässit narussa! Irti EU:sta. Ajoissa!
juu aika pelottavalta kuullostaa, toiha tarkottaa paluuta "valtion totuuteen" tai siis siihe mitä o kaikissa demokraattisissa valtioissa kauhisteltu, et joku valtion elin päättää mitä ihmiset saa tietää. Mut melko selvää jatkoa sille mihi ollaa oltu menossa koko EUssa oloajan, annettaa jotai näennäisesti tärkeitä asioita joista voidaan sitten ihan itse äännestää mut lopputulokseen sillä ei kuitenkaan ole mitään vaikutusta. Kansalaiset laitetaa jatkuvasti ahtaammalle ja taloudellisesti tiukempaan otteeseen et saadaan mahollisimman kattavaa joukkoa koskevia 'yhteisiä asioita' joihin vetoamlla/ joilla pelottelemalla saadaan äänestäjät keskittymään kaikkeen muuhun kun tarpeelliseen tietoon koskien esim. kansanedustajien kytköksiä valtion omistamiin firmoihin yms. tätä ilmeentä mm. se et suurimpien puolueiden edustajien vaalipuheet ja julkiset lausunnat kirjoittaa tällä hetkellä mainostoimistot, ja puhumalla normi kansalaisille vaikeilla käsitteillä saadaan se huomio siirrettyä jonnekki muualle ku itse asiaan. Tos interweb jutussakki luultavasti painotetaan vapaan tiedon vaaroja (pommiohjeet, lapsiporno jne.) ja sitä kuinka paljon tämäkin esitys 'helpottaa' ihmisten elämää, luultavasti ne ihmiset ketkä nettiä käyttää lähinnä säätietojen tms. katteluu on ihan kikkelit pystys tuon puolesta 'saadaa hörhöt ja pervot kuriin' mentaliteetilla. Siitähä oli muute puhetta jossaki et asuntoihi asennettais laajakaista systeemit jotka toimii jonku valtion serverin kautta, syy: ihmisten ei tartte ostaa niin kalliita koneita, mut todellisia tarkotusperiä voi sitte jokane miettiä itekseen.
Reaaliaikaiseen valvontaan mennään myös luottokorttisysteemin kautta. Tällä hetkellä on kovasti hankkeita menossa käteisen lakkauttamiseksi. Jos voi maksaa vain luottokortilla, tulee seurantatietoa kaikista ostoksista ja myös ostosten ajasta. Reaaliaikainen liikkumisen seuranta tulee siinä samalla käytettäväksi, vain tietoliikennenopeuksia kasvattamalla. Juuri muuta "isompaa" ei tarvita. Maantiekameroilla on myös tarkoitus seurata reaaliajassa. Nyt on jo asennettu rekisteritunnuksia tunnistavia kameroita (sanomalehtiuutisten mukaan). Itärajallahan on ollut rekisteritunnistus jo pitkään.
Hyvä että tälläkin palstalla on valveutuneita ihmisiä. Esimerkkisi pommiohjeista jne... ja internetin sulkemisesta/rajoittamisesta tällaisten tekosyiden varjolla osui naulan kantaan.
jollain tuntuu olevan kova ja omituinen tarve itkeä ylläpidolle kaikesta kirjoittelusta, suorastaan tukahduttaa keskustelu.
http://www.adressit.com/allekirjoitukset/open-internet-threat/
Ei siis lopulta ollutkaan niin paha kuin luultiin. Onneksi. http://blog.piraattipuolue.fi/2009/04/telecoms-package/
Se, että EU ei ainakaan vielä pakota jäsenmaita tässä, niin ei todellakaan ole mikään pelastus, kun useilla jäsemailla on jo itsestään ollut haluja vastaaviin toimiin, jolloin lopulta ne tulevat olemaan yleinen käytäntö. Kun EU on kyseessä, kannattaa aina ajatella pessimistisesti, niin on lähempänä totuutta :)
Juuri tietotekniikan avulla valtakeskukset (lue meillä: EU) lisäävät valtaansa lähitulevaisuudessa aivan poskettomasti. Nettiä rajoitetaan ja se tulee maksulliseksi ja autojen omistusoikeutta rajoitetaan lisäämällä käyttömaksuja. Autoihin on meillä jo kotoisiakin kyttäyshankkeita, eli satelliittitunnistuksen lobbaaminen pakolliseksi ja rekisteritunnusten automaattitunnistus maantiekameroilla, joka on osittain jo käytössä. Itärajalla ollut jo pitkän aikaa. Kohta ei yksityinen ihminen tee mitään "isännän" tietämättä tai ilman "isännän" lupaa.
tietoa. EU:ssa äänestetään tuosta Telekoms Package-lakipaketista jo 5. toukokuuta!