Hienoa Aluepalautus!

Onneksi olkoon - tavoite saavutettiin ja mielenosoitus uutisoitiin hienosti pääuutisissa. On mahtavaa nähdä kuinka pienelläkin porukalla voidaan saada suurta aikaan! Ihmisiä oli ympäri Suomea ja Päreen Allakin Itä-Karjalasta! Saksi näkyi sen sijaan tänään olleen Tampereella "Soviet Story" -tilaisuudessa...
6297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Onneksi olkoon - tavoite saavutettiin ja mielenosoitus uutisoitiin hienosti pääuutisissa." JOO-O :D "Sivummalle oli kerääntynyt Karjalaa takaisin vaativan Aluepalautus ry:n mielenosoitus. Paikalla oli noin kymmenkunta henkeä. Mielenosoitus jäi niin kauas, etteivät "Karjala takaisin" ja "Vuoden 1939 -rajat takaisin" -kyltit näkyneet presidentinlinnan asti. Muutamat ilman megafonia huudetut iskulauseet hukkuivat tuuleen. " http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Sadat ihmiset odottivat Medvedeviä viimassa/1135245312825 "Pieni Karjala-mielenosoitus kuihtui alkuunsa Venäjän presidentin Dmitri Medvedevin vierailu toi Helsingin kaduille muutaman kymmenen mielenosoittajaa. Mielenosoittajat olivat Presidentinlinnan läheisyydessä Katajanokalla. He vaativat Karjalan palauttamista. Vastaanottoseremoniaa seurannut MTV3:n toimittaja Elisa Tikkanen kertoo, että mielenosoitus kesti vain hetken. - Medvedev tuli Linnaan ja meni nopeasti sisään. Hän vilkutti Linnan parvekkeelta. Mielenosoittajat eivät huutaneet mitään, Tikkanen sanoo. Mielenosoittajia oli Tikkasen mukaan hyvin vähän, ja he poistuivat paikalta hyvin pian. - Tunnelma oli lähinnä harras. Poliisin mukaan kaksi ryhmää on ilmoittanut osoittavansa mieltään tänään Helsingissä. (MTV3)

Äänestä
  • Olet sen verran huonokuntoinen, että et käsitä, että päätavoite eli näkyvyys valtakunnan uutisissa saavutettiin. Ei ollut tarkoituskaan tulla paikalle millään valtavalla joukolla. Vaatimukset levisivät uutisten kautta laajalle aluelle, myös Suomen ulkopuolelle.

    Äänestä

  • Talin-Ihantalan poika kirjoitti:

    Olet sen verran huonokuntoinen, että et käsitä, että päätavoite eli näkyvyys valtakunnan uutisissa saavutettiin. Ei ollut tarkoituskaan tulla paikalle millään valtavalla joukolla. Vaatimukset levisivät uutisten kautta laajalle aluelle, myös Suomen ulkopuolelle.

    "Olet sen verran huonokuntoinen, että et käsitä, että päätavoite eli näkyvyys valtakunnan uutisissa saavutettiin." Ei se pelkkä näkyvyys vaan se sävy missä näkyminen esitettiin. Hieman oli sellainen hymistelevä, säälivä ja pientä myötähäpeää tunteva meininki mediassa.

    Äänestä

Mikä h----in Itä-Karjalainen mummokin siellä näkyi olevan, hoonolla soomella huastamassa. Aikovatko Viena ja Aunus taas pyrkiä suomen yhteyteen? Ajaako aluepalautus myös näiden kansojen asiaa?

Äänestä
  • Turha ilveillä asialla, josta et käsitä mitään. On vaan hienoa, että saamme tukea pyrkimyksillemme maamme rajojen ulkopuoleltakin. Karjalan kaikenpuolinen kehittäminen on sekä evakkojen että itäkarjalaisten intressissä. Onhan selvää, että alueet palautettuina antaisivat valtavan piristysruiskeen myös Vienan ja Aunuksen kehitykselle sekä alueen taloudelliselle yhteistyölle.

    Äänestä

  • Talin-Ihantalan poika kirjoitti:

    Turha ilveillä asialla, josta et käsitä mitään. On vaan hienoa, että saamme tukea pyrkimyksillemme maamme rajojen ulkopuoleltakin. Karjalan kaikenpuolinen kehittäminen on sekä evakkojen että itäkarjalaisten intressissä. Onhan selvää, että alueet palautettuina antaisivat valtavan piristysruiskeen myös Vienan ja Aunuksen kehitykselle sekä alueen taloudelliselle yhteistyölle.

    Karjalan palauttajien perin harvalukuisen ja surkuhupaisankin mielenosoituksen perusteella lienee mahdollista vetää se johtopäätös, että heidän asiaansa ymmärtävät vain hyvin, hyvin harvat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talin-Ihantalan poika kirjoitti:

Onneksi olkoon - tavoite saavutettiin ja mielenosoitus uutisoitiin hienosti pääuutisissa. On mahtavaa nähdä kuinka pienelläkin porukalla voidaan saada suurta aikaan! Ihmisiä oli ympäri Suomea ja Päreen Allakin Itä-Karjalasta! Saksi näkyi sen sijaan tänään olleen Tampereella "Soviet Story" -tilaisuudessa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu