Ajovalot

Voi olla, että tämä kuuluisi jonnekin muualle, mutta laitanpa tähän(kin). Tuli yllättäen tilaisuus hankkia eka kertaa ihan uusi auto. Kokoluokka on Golf-Avensis-Mondeo-Primera, ei välttämättä mikään noista, mutta samalla hehtaarilla. Vuosituhannen alkupuolella monessa autossa ajovalopolttimon vaihto oli lähes mahdotonta. Oliko se Mondeo, jossa piti ottaa puskuri pois, että sai vaihdettua. Onko raatilaisilla tietoa, vieläkö noita esiintyy. Aion nimittäin pitää autoa jonkun vuoden ja tod.näk. joudun polttimoitakin vaihtamaan. Voi, olla, että autossa on tärkeämpiäkin ominaisuuksia, mutta on tuokin aika tärkeä.
5537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihan merkistä riippumatta valitse suoraan Xenon valot. Jos ei muun takia, niin juuri siksi, että niitä ei tarvitse olla puolen vuoden välein vaihtamassa. Niiden kestoikä on noin 100.000 kilsaa, ennen kuin teho vähitellen hiipuu. Ihan huhuna olen kuullut, että näissä aivan uusimmissa malleissa on lampun vaihto taas ajateltu uusiksi, ja se taas onnistuisi ilman ruhjeita.

Äänestä

  • Tuli niin paljon varmaan purnausta ja aiheestakin että kuten minunkin autoon sai takuuna vaihdattaa polttimot merkkiliikkeessä ja samaa kuullut toisestakin merkistä. Puskurin irroitus juhlaa on ainakin kolmessa merkissä/mallissa. Tuo on asia jota todella tulee seuraavaa auto hankittaessa tarkistettua. Ole mitään järkeä sellaisissa polttimon vaihdoissa missä pitää rengas irroittaa tai puskuri tai jotain vastaavaa. Kun ihan hyvät ratkaisut on olemassa ilman niitäkin, koko umpio irto pikakiinnityksellä kuten volvolla ainakin taitaa olla.

    Äänestä

  • tai sitten kirjoitti:

    vaihdatat polttimon korjaamolla. Jos on varaa uuteen autoon, niin tuskin lamppujen vaihdatuskaan vie konkurssiin. http://www.ad-finland.com/index.php?site=1&m=3&id=20

    No, onko noista xenoneista sitten jo kuinka kokemusta. H4:setkin kestää lähes satatuhatta. Kyse ei olekaan konkurssista, vaan siitä että jos tien päällä sattuu se toinekin ajovalo pimenemään, niin se on mahdollista vaihtaa ilman hinaamista korjaamolle. Toinenhan on jo palanut aikaa sitten. Paljonko muuten maksaa xenonin uusiminen. Ei nekään ikuisia ole.

    Äänestä

Moi, lampunvaihdon vaikeuteen on puututtu ihan EU-tasolla ja siitä on määritetty direktiivi. Sen mukaan lampunvaihdon on onnistuttava auton mukana tulevilla työkaluilla. Ts. puskuria ei tod.näk joudu enää missään uudessa autossa vaihtamaan mutta hankalaa vaihto voi olla. Kun menet autoliikkeeseen, pyydä myyjää näyttämään miten vaihto onnistuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajomies' kirjoitti:

Voi olla, että tämä kuuluisi jonnekin muualle, mutta laitanpa tähän(kin). Tuli yllättäen tilaisuus hankkia eka kertaa ihan uusi auto. Kokoluokka on Golf-Avensis-Mondeo-Primera, ei välttämättä mikään noista, mutta samalla hehtaarilla. Vuosituhannen alkupuolella monessa autossa ajovalopolttimon vaihto oli lähes mahdotonta. Oliko se Mondeo, jossa piti ottaa puskuri pois, että sai vaihdettua. Onko raatilaisilla tietoa, vieläkö noita esiintyy. Aion nimittäin pitää autoa jonkun vuoden ja tod.näk. joudun polttimoitakin vaihtamaan. Voi, olla, että autossa on tärkeämpiäkin ominaisuuksia, mutta on tuokin aika tärkeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu