"Pähkinöissä salmonnellaepäily - tuotteita vedetään myynnistä
Tiistai 21.4.2009 klo 11.54
Norjalainen Brynild Gruppen vetää kaupoista pistaasipähkinöitä ja energiapatukoita salmonellaepäilyn takia.
Kyseessä on kaksi erää 100 gramman "Dln pistaasipähkinä"-pusseja, joiden parasta ennen -merkinnät ovat 1. 11. 2009 ja 4. 11. 2009, ja kaksi erää 75 gramman "Dln energitrigger vihreä"-energiapatukoita, joiden parasta ennen -merkintä on 22 .10. 2009 ja 21. 11. 2009.
Brynild Gruppenin toimittaja, yhdysvaltalainen Setton Pistachio of Terra Bella Inc. on ilmoittanut salmonella-epäilystä tuotteiden raaka-aineissa. Brynild ei ole omissa tutkimuksissaan löytänyt tuotteista jälkiä salmonellasta.
Tuotteiden ostaneita kuluttajia pyydetään kuitenkin hävittämään tuotteet ja ottamaan yhteyttä Brynild Gruppen Finlandiin tuotteen hyvittämiseksi (050 3674 696). Elintarvikevirastoa on varoitettu tapahtuneesta."
www.iltalehti.fi
Salmonellaa ei vain lihoissa
syö monipuolisesti
053
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.